Jump to content

Schimb kit distributie Golf 1.4 16 V


AndreiCC
 Share

Postare recomandată

salutare,

pe G4 , 1.4 AXP, s-a schimbat (se pare) in germania la aprox 87,000km - am pe capac motor un stiker de la Contitech care atesta asta.

Asadat la 87,000 undeva in 2006-2007 (nu mai stiu), acum are 120,000.

Este momentul sa schimb tot kit-ul ??? (ma gandesc la ani si nu km)

Operatiunea de schimbare kit distributie usureaza si schimbarea tamponului motor sau cutie, sau nu au legatura?

Pt cei din Bucuresti sau Ploiesti - puteti recomanda un service bun pentru acest schimb?

Piesele cred ca de la Wolksman le cumpar, vreau ca si originale.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal producatorul spune asa...verificare la 90.000km si daca e cazul schimbare.Eu zic sa iti demonteze capacul distributiei si sa vada cum stau lucrurile acolo.E destul de putin 30.000km pt o distributie.Din punctul meu de vedere o poti face cand vechea distributie face 6 ani..evident daca km masinii sunt reali.Trage un ochi aici ,ai fisa tehnica pt schimbarea distributiei.

http://vwforum.ro/topic/56338-golf-14-16v/page__st__1180

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi Gabi!

Am sa verific data de schimbare a distributiei - ca nu cumva sa fie 2005 adica 6 ani. si daca e 2006 tot anul asta implineste varsta deci cred ca e necesar.

Oricum cred ca o sa o schimb pentru ca se aude ca un fasait pe la role/curele si nu stiu de la care vine (poate alternator?)

In link-ul tau am vazut ca se scoate tot capacul fitrului de aer, si sunt curios cum se da totusi jos, ca partea care este prinsa de motor, dupa scoaterea tuturor suruburilor nu se poate ridica.

Are ca un dop de caucuic (undeva in stanga singurului surub din interiorul capacului) si nu pot sa-l ridic - m-am lovit de asta cand am curatat clapeta acceleratie - a trebuit practic sa rasucesc tot acest capac al fitrului de aer spre parbriz astfel incat sa pot scoate clapeta de sub el.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi de el in sus cu incredere dupa ce in prealabil desfaci toate suruburile.ATENTIE MARE LA CELE 2 SURUBURI CATE TIN TUBULATURA FILTRULUI DE AER PE BRIDA FURCA.

post-64586-0-87051200-1326712942_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

pare serioasa treaba cu distributia. fostul proprietar mi-a zis ca a schimbat-o in urma cu 3-40000km, eu am mai facut 17000, deci ar fi foarte recomandat sa o schimb. pe la magazinele de piese auto au aparut curele ina. a cumparat cineva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
petrisorionut86

Ma bag si eu in seama cu voi aici sa va zic ca distributia schimbata la un Polo 1.4 16v 75 de cai la constanta cu Kit Contitech + manopera costa fix. 750 de lei adica 600 kitul cu tot cu pompa de apa, role intinzatoare si curea si 150 de lei manopera. Nu ca imi laud masina acum dar parerea mea ca motorizarea 1.4 16V 70 de cai (mi-as dori si eu pe cea  de 100 cp) merita fiecare banut, raportul dintre intretinere si condus este foarte bun. Costa foarte putin intertinerea si consumabilele si confortul pentru o masina de 3500 de euro la mana a doua este impecabil. Wolkswagen forever in love. LA jante eu zic ca 16 sunt cele mai recomandate, de ce? simplu ganditiva cat va costa si gumele pentru ele, eu am inca 14: de iarna cu 195/50 R14 Michelin alpin 3 dar pentru vara ma gandesc la 16" sa o mai inalte si sa umple roata. Vedeti sa fie pe talon ca o mierliti altfel. Have fun si drive safe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Va rog ajutor.

 

Urmeaza sa fac schimb distributia la golf  4 1.4 16v BCA si tot caut pe site-uri ce anume include kit-ul pt codul meu motor.
Ultima oara cand am schimbat-o au fost doar 2 curele, 1 rola intinzatoare si pompa apa.

 

Deci practic la motorul asta BCA ce anume trebuie schimat la distributie? ce trebuie sa contina kit-rul? Am gasit pe unele site-uri ca tre sa contina 2 curle + 4 role + poma, pe alte site-uri scrie 2 curele + 3 role + pompa....nu mai inteleg nimic

 

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns concret? Vorbesc de piese originale OEM.

Modificat de PHPCore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kitul de distributie include doar curelele si rolele.

pompa de apa nu face parte din kit, dar trebuie si ea schimbata.

kitul are 2 curele, 3 role si un brat cu o rola mica, ce este optional... desi se gaseste in kit, e posibil ca pe motor sa nu fie pus din fabrica

exista kituri neoriginale care contin si pompa de apa, de aici si nelamurirea ta

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

o recomandare de un service bun si corect cu preturile la manopera cu factura si garantie la vw golf 1,4 16 v motor bca prin apropiere de Otopeni sau in Otopeni??

piesele respectiv kit CT 957 K1 contitech -450 ron

pompa apa hepu p557-1l antigel concentrat g12 roz si 1 l apa distilata---200 ron

manopera cred ca nu ar trebui sa depaseasca 300 ron repet cu factura si garantie

ceva pareri recomandari de service in jurul Otopeni baneasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare ,

Va rog sa ma ajutați si pe mine sa aleg kit ul de distribuție corect pentru un golf 4 1,4 BCA din 2003. Pe site ul autokarma am găsit 2 kit URI de la contitech unul cu 2 curele si 3 role iar celălalt cu 2 curele si 4 role . Am citit postul de mai sus dar lămurit tot nu sunt . 

Cel cu 4 role este acesta CT957WP1, iar cel cu 3 role este CT957WP3. Dacă va ajuta si seria șasiu pot sa o las aici . 

Va mulțumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

2 Curele si 3 Role

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

ce parere aveti daca spun ca inca mai am distributia originala(2005)? :)

si chiar ma gandesc daca e posibil sa schimb numai curelele, ca alea imbatranesc, rolele si pompa am inteles ca cele originale sunt mai bune fata de ce gasim la magazin. la km putini mi se pare rezonabil sa mai tina. pana si la dacie tinea pompa 100k km, cu "antigel" vai mama lui.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuieste toata distributia pana nu sare ...ca o sa te vad cautand motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut! Urmează sa schimb distribuția curând. Mai exact vreau să o fac in Martie și am în atașament următoare ofertă dar nu știu dacă este chiar ok. Parcă este mai mult decât mă așteptam. Ideea este că în Iunie fac 5 ani de la prima distribuție ( în prezent am 26k kilometri făcuți cu ea) făcută de mine pentru golful 1.6 16V AZD si nu mai găsesc actele pentru a vedea piesele pe care le-am achiziționat/ cumpărat data trecută pentru schimbul de distribuție de aceea vreau un sfat cu privire la piesele din ataș, dacă sunt ok sau nu. Parcă sunt mai multe decât trăiam eu cu impresia. Multumesc pentru sprijin!image.jpeg.e3b50d81c23803f39a60afc909b92442.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce fel de etansare este la pompa de apa SKF (cauciuc sau hartie) ? Sau cum sa fac sa o ocolesc pe cea de hartie?

Din poza kitului distributie + pompa se pare ca ar fi de hartie ceea ce e nasol ca trebuie lipita cu silicon parca.

Dar din alte poze de pe net pompa vine si cu cauciuc si cu hartie ca etansare. M-as feri de etansarea cu hartie ca implica silicon...

 

 

00500987601255.jpg

Pompa VKPC 81407 z2 M.jpg

water-pump-skf-vkpc81407-1.jpg

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!