Jump to content

Octavia II, 1.6 MPI, 102 CP


silviu66
 Share

Postare recomandată

Stiti cum e proverbul : Vine frigul si gerul ,a pus`o soferul :D)))

De cca 3 zile am observat ca s`a aburit stopul pe spate stanga de la skoda octavia 2 .

Fiind masina in garantie sambata in data de 04.11.2006 m`am prezentat la reprezentantul skoda mai precis INTERCAR SIBIU unde mi s`au facut poze stopului de pe spate urmand sa ma duc luni pt. a da stopul jos sa verifice daca este etans ,dupa care sa trimita probabil la Bucuresti documentele necesare cu cele constatate pt .inlocuirea stopului.

Mi`au zis cei de la InterCar Sibiu ca nu au mai avut probleme cu stopurile de pe spate ,ci doar cu unele faruri ca s`au aburit,spunand ca schimbarea stopului nu depinde de ei ci de cei de la Bucuresti. Sa fie oare adevarat ?

Mentionez faptul ca stopul nu este lovit sau fisurat si abia astept luni pt. a ma duce la ei sa imi dea stopul jos.

Intrebarea mea este : Sunt obligati sa imi schimbe stopul daca autoturismul este in garantie ,depinde de Bucuresti aceasta problema sau de cei de la Sibiu?

In cazul in care nu doresc schimbarea acestuia ce pot sa fac ? .. iau calea legala si incep sa trimit email la reprezentanta skoda in chehia ,ma duc la protectia consumatorului ... CE E DE FACUT ... astept sfaturile voastre ,iar saptamana viitoare incerc sa postez imagini cu stopul aburit .

Fara evenimente rutiere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact spate stanga si la mine! nu e spart nu e crapat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeeasi problema o am si eu cu stopul dr spate . Insa a aparut de anul tecut de cand am luat masina. Avand in vedere ca defectul apare doar in conditiile in care au loc schimbari mari de temperatura in conditii de umiditate ridicata , chiar nu m-a deranjat .

In alta ordine de idei , la Octavia 2 se pot monta senzori de parcare originali , si care sa iti indice in bord distanta pana la cel mai apropiat obstacol. Se poate activa si functia aia care iti arata pe radio cat mai ai pana la obstacol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In alta ordine de idei , la Octavia 2 se pot monta senzori de parcare originali , si care sa iti indice in bord distanta pana la cel mai apropiat obstacol. Se poate activa si functia aia care iti arata pe radio cat mai ai pana la obstacol.

In firma la Skoda sau "la particular"? vreo idee cam cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In firma la Skoda , si costa cam 16 mil toata afacerea - cu inlocuirea barii spate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la STOPURI ABURITE am ajuns la SENZORI DE PARCARE ......offffffffffffff ,unde dai si unde crapa .

Un ajutor sau un sfat referitor la stopul aburit ne intereseaza si se pare ca nu sunt singurul cu aceasta problema .

Asteptam raspunsul si sfatul persoanelor experimentate pt. a reusii remedierea acestei probleme.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ARDEI-IUTE...Salut! De ce trebuie inlocuita bara spate? Nu se pot monta senzorii pe bara masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin ....

In sfarsit mi`a venit raspunsul de la bucuresti referitor la STOPUL ABURIT DE PE SPATE .

Cei de la bucuresti au decis inlocuirea stopului pe spate fara a cere explicatii sau alte detalii fiind multumiti doar cu pozele trimise si executate de IntercarSibiu.

S-a dat astazi comanda la stop si in 3 zile trebuie sa ma prezint la firma pt inlocuirea acestuia.

Deocamdata pot sa spun ca sunt multumit cum au decurs lucrurile si sper ca si altii care intampina aceeasi problema sa aiba parte de bucuria mea pt a le inlocuii eventualele piese.

Fara evenimente rutiere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg si senzorii de parcare instalati,numai sa gasesti meseriasul,nu trebuie inlocuita nici o bara de spate.

Vezi ca sunt niste baietii destepti pe la timisoara care au module speciale pt skoda octavia .Modul respectiv ajuta la recunoasterea srnzotilor de parcare.Aceasi problema am avut`o eu cu alarma,deoarece nu mi`am cumparat`o de la firma lor ce e f scumpa,dar pana la urma a mers instalata.

Fiti atenti baieti care aveti skoda octavia si cei de la firma va fraiersc sa puneti alarmele lor pe motiv ca alta alarma nu este recunoscuta de autoturism:

Butonul de inchidere centralizata de la consola de pe mijloc are inauntru un cip ,iar de acel cip se leaga un fir separat pt a recunoaste inchiderea si deschiderea autoturisnului cu telecomanda sistemului de alarma ,iar acel fir se leaga de undeva din stanga usii soferului(nu stiu sigur de unde) ...iar daca tipul e meseriash sigur v`a merge...atashez o poza facuta de mine in momentul instalarii sistemului de lalarma ,mai precis a butonului de pe mijlocul consolei.

Fara evenimente rutiere.

Nu merge poza atasata .nu stiu de ce....poate ma ajuta cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu cateva intrebari legate de senzorii de parcare: daca imi iau un set de senzori plus display din comert, as putea sa ma duc la service la dealer sa mii monteze? Cum ar reactiona cei de acolo? Si cum ar afecta garantia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

tot ceea ce instalezi pe autoturism merge fentat computerul de bor pt a nu iti creea probleme.

exempu: daca ai 2 boxe pe autoturism si doresti sa mai pui 2 ,computerul de bord iti v-a face probleme ,de aceea e indicat ocolirea computerului de bord .

daca electriceanul este meserias ,o sa iti faca lucru acesta .

fara evenimente rutiere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze dar, ce treaba are computerul de bord cu boxele (eventual cele montate ulterior) ? Care sunt problemele? :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Computerul de board chiar ca nu are nici o legatura.

In schimb radioul original are un controler ce poate detecta daca ai legat vreo boxa aiurea.

Dupa o diganosticare cu vag-com apar erori de genul:

00852 - Loudspeaker(s): Front

29-10 - Short to Ground - Intermittent

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta stiu si eu. :) Vroiam sa "aud" explicatiile lui sibianu. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu am patit chestia cu computerul de bord,dar am un amic care si`a instalat boxele suplimentare dupa care computerul de bord deci "cifrele" au inceput sa arate aiurea ex: in loc de 6 arata 8 cu pierderi,iara arata 6 ..etc .Si am vazut asta cu ochii mei.Dupa scoaterea boxelor nu avea probleme,aratau ifrele normal.

S-a dus la skoda si au spus baietii de acolo ca trebuie sa inlocuiasca si computerul de bord,ca sanki computerul nu suporta decat ceea ce este pe auto si bla bla ....

Fara evenimente rutiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine imi ridic masina din reprezentanta (fortat) sta de 4 zile acolo si eu ma plimb de 2 luni cu tico.

ca sa ma prezint si eu pt. inceput.

Skoda Octavia II 1.6 MPI Ambiente

opt: jumbobox, drumuri grele , maxidot, 4 boxe suplimentare , cheie briceag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o stapanesti sanatos si fara incidente! :) Te asteptam la intalniri. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jurnal 500 km - comportament excelent , consum pe computer 7,6l/100km

As dori sa imi ziceti si mie care ii treba cu benzina de care trebiue si daca trebuie limitata turatia pana la un anumit nr. de kilometri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ma intiga pe mine de ceva vreme e: de ce unii, in loc sa ia in primul rand manualul/cartea tehnica a masinii, in care de obicei sunt trecute cele mai importante si mai ales cele mai oficiale informatii de utilizare a unui aparat (in cazul nostru automobilul Skoda) si care este cel mai la indemana, se pun sa intrebe tot felul de chestii de baza pe forumuri.

???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca in carte nu sunt expuse chiar toate informatiile care ne intereseaza...si vrand sa le aflam apelam la altii care au trecut si ei prin asa ceva. Un consum poate fi dat in carte la 7,5% si aparatul (in cazul nostru automobilul skoda) sa consume 15% sau 5 %. Si te intrebi de ce? Citesti in carte si nu prea scrie. Pasul urmator,intrebi pe forum si daca ai noroc ti se raspunde...si in plus mai citesc si altii!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@garfield - cam are dreptate @shaban, facand referire la postul lui @nokia dar, ca sa nu fim intelesi gresit, sa-i raspundem (lui @nokia) : 1. benzina 95 -> conf. cartii + colantul de pe capac-rezervor .

2. pt. primii 1000-1500 km, se recomanda scimbarea vitezelor la 2000-2500 rpm si la drum intins ...nu mai mult de 2/3 din viteza maxima (data de producator). :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: e da a fost si putin rautacios!! Bine ca @nokia nu a intrebat pe la 100.000 ce benzina baga si cand schimba vitezele... Oare ma intreb,in astia 500 km ce benzina a folosit (incat sa-l faca sa se intrebe daca e buna sau nu). Ca la 1.6 mpi toata gama "fara plumb" de 95,98,99 e buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i chiar asa. Cand am cumparat-o eu anul trecut nu se gasea benzina cu CO 95 care sa respecte Euro 4.Deci trebuia sa bag din aia de 98.Acum situatia s-a reglementat toata benzina de 95 fara plumb de pe piata este euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pana la 1000 km

- Nu circulati cu viteza mai mare de 3/4 din viteza maxima a fiecarei trepte de viteza, adica pana la 3/4 din turatia maxima a motorului.

- Nu accelerati la maxim.

- Evitati turatiile ridicate.

- Nu folositi remorca.

De la 1000 la 1500 km

- Viteza maxima, respectiv turatia maxima a motorului in fiecare treapta de viteza se poate atinge numai gradat"

Manualul de utilizare

Capitolul Indicatii de deplasare - Deplasarea si mediul inconjurator - Primii 1500km si dupa aceea p. 223(la mine)

A propos de citirea manualului si recomandarile producatorilor.

P.S. "...Turatia maxima admisa este marcata de inceputul zonei rosii pe scala turometrului...."

asta ca sa nu fie dubii

Nu vreau sa se supere nimeni, dar cred ca e mai bine sa avem informatii corecte.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:winter: nu ma lasati sa uit ca traiesc in romania ( unii) in cartea mea tehnica pe care am citit-o toata nu scrie nimic despre turatie si nici la dealer

nu mi-au spus numic; adevarul ca am mers si cu 160 constant da ce dracu ca nu sunt daciii sa le faci rodaj . cat despre benzina ceream pur si simplu o parere

am bagat si de 95 si de 98 si nici o diferenta. merci pt. raspunsuri si va mai scriu pe la o mie de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!