Jump to content

Octavia II, 1.6 MPI, 102 CP


silviu66
 Share

Postare recomandată

ai citit cu o pagina in urma ? scrie exact ce intrebi tu.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A schimbat cineva "senzor temperatura lichid de racire" care marca este mai buna : facet, swag, febi b., stark, meyle ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niciuna, Hella sau OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy mersi, am facut comanda la OEM, nu stiu cum dar l-am gasit la un pret ff bun (dubios de ieftin) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dubios de ieftin OEM gasesti la Intercars, insa sunt facaturi.

Asa am patit si eu cu un senzor MAP , OEM, care a cedat in 2 km. La propriu a trecut presiunea prin el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am gasit la epiesa la 32 lei, cred ca e fake deoarece pe alte site-uri tot OEM este in jur de 130 lei. Motivul pentru care l-am comandat totusi, daca merge si isi face treaba e ok dar daca crapa sau face figuri, vreau sa am cu ce compara sa nu fie si cel la 130 lei tot acelasi rahat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 32 lei, clar e altceva... nu este original, eu iti recomand sa nu montezi asa ceva, poti da peste cap ECU cu valori aiurea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut ,

O intrebare , imi palpaie luminile din bord cat si farurile. Poate fi bateria slaba (pe duca) cauza?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate.... verifica bateria si incarcarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit, baterie si alternator in regula . As mai putea verifica altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ce. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce parere aveti de uleiul Motul 8100 X-clean FE 5W-30? E ok pentru 1.6 MPI?

Modificat de CiprianB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de MOTUL Specific 504 00 507 00 5W30?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am vazut si eu pe site-ul Motul, eram curios daca a folosit cineva pana acum, ceva impresii...

Modificat de CiprianB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma folosit Motul 6100 Synergie+ 10W40 pe VW Bora 1.4 benzina . Motorul a mers bine si in parametrii la diagnoza.  E un ulei putin mai scump ,dar din mai multe surse am inteles ca merita. Daca are "OEM Approvals" necesare este bun (de ex. : VW 502 00 / 505 01 ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut,

Am O2 prefl la care fac schimbul la 15000 (asa e setat ) . Acum mai am 8900 km sau 170 de zile si vad ca nivelul de ulei e  sub limita de sus a zonei hasurate. Folosesc de la inceput 5w30 mobil 1. Mananca ulei? Sa schimb uleiul? Pot schimba intervalul de service la 10000km(cum?)?

Precizez ca si inainte de ultimul schimb i am completat cam 300g

Masina are 103.217 km

Modificat de cikyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul este foarte normal.

este absolut normal ca un motor sa consume pana la 1 litru la 15.000 km. nu va mai speriati asa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e setat? dude, poti face schimbul la cat doresti..1.6 mpi-urile au un consum de ulei normal de cel putin 1L /8-10.000 km..eu personal am schimbat la toate masinile la 10.000 km / 1 an uleiul si filtrul de aer ; depinde care a intervenit prima..cel de carburant il poti schimba si la 20.000, iar de polen cand e cazul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

E posibila schimbarea cutiei de viteze din 5 în 6 trepte la 1.6mpi cod motor bxe din 2011. Ce cutie ar fi compatibila și (cea de pe 1.6 fsi?) ce piese mai sunt necesare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Știe cineva dacă motorul BSE de 102 cp are EGR și dacă da unde se află și cum se demontează pt. curățare? Masina da in nas nu se accelerează cum trebuie în treapta 1 și a 2 a până nu ajunge la 2000- 2500 ture. Am curătat si adaptat clapeta si MAP la scanare nu apar erori am făcut distribuția + schimb de ulei si filtre. Mai rămâne să schimb bujii + filtru de benzină. 

Modificat de florynbadescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are EGR. masoara si presiunea de la pompa de benzina si vezi sa ai filtrul corect, de 4 bar.

Daca ai eroare presiune implauzibila pe MAP vezi si aer fals pe la galeria  de admisie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

Sunt in cautarea unei Octavia 2 FL cu motor 1.6 MPI si am cateva nedumeriri:

1. Eu as vrea sa gasesc o Octavia 2 FL cu echiparea Elegance, aveti idee daca a fost pusa aceasta echipa pe motorizarea 1.6?

2. Motorizarea 1.6 de pe FL are ceva diferit fata de 1.6 PFL?

3. La ce ar trebui sa ma uit mai atent cand verific aceasta masina?

4. Ce coduri motor exista pentru 1.6 MPI FL?

Multumesc frumos!

Modificat de Niculescu9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!