Jump to content

Photo

Becuri Passat B6

• Please log in to reply
1038 replies to this topic

#141 Adi 36

Adi 36
  • Oraş:Reşiţa
  • Maşina:VW Passat 3C
  • Model:B6 - 2006
  • Motorizarea:2.0TDI 140 CP

Posted 29.01.2009 @ 18:08

am eu leduri pe pozitie... si daca nu le manaresti nu merg.... colegul b 76 jaf te poate ajuta... in proiectoare am xenon de 8000 k.... iar cu xenon din fabrica se vede foarte bine

Salut! Spune-ne si noua ce ai mai montat in plus pt. pozitie sa nu mai dea eroare de bec ars ca eu am tot incercat cu reistente si incepeau sa fumege noroc ca nu erau montate in far le faceam proba... Colegul b 76 jaf nu m-a ajutat prea mult am vorbit cu el la telefon si mi-a spus ca ma cauta dupa 1/2 ora pe mess. dar nu a mai intrat... oricum varianta propusa de el era sa montez in paralel becurile originale pe soclul in care se monteaza becul(ledurile).
La proiectoare ai mai facut ceva modificari in instalatie?sau doar ai montat kitul.De unde, ce marca, la ce pret?dau ceva erori? si eu vreau sa-mi montez xenon de 6000k in proiectoare dar in Februarie am un drum pana in Austria si nu stiu daca am voie cu xenon in proiectoare sa nu se lege careva de mine prin strainatate...
Poate ne mai oferi ceva detalii. Multumesc anticipat.

#142 Madala

Madala
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:vw
  • Model:passat b6 2006
  • Motorizarea:150 cp

Posted 29.01.2009 @ 20:52

pai da.. este legat becul in paralel cu ledul.. alta solutie nu a fost gasita pana acum si sa nu faca probleme.. eu le am de aproximativ un an.. si nici o problema.... cat despre xenon nu stiu ce marca sunt.. pe langa instalatia normala de xenon.. a mai fost montata o rezistenta pe fiecare proiector pentru a pacali martorul... le am montate de peste un an.... la www.kitxenon.ro si nu am avut nici o problema.... drumul in austria nu ar fi o problema daca ai xenon in proiectoare eu unu nu am patit nimic.... si am fost de 3 ori de atunci.... dar daca nu vrei sa risti mergi cu ele stinse :Driver:

#143 Adi 36

Adi 36

Posted 09.02.2009 @ 20:55

Salut! La masina din semnatura am in proiectoare becuri HB4 Silvania(made in USA? )de 51W? nu 35, nu 50, nici 55W asta scrie pe ele. Am aflat asta deoarece recent am fost nevoit sa schimb unul din becurile xenon originale, la unul din faruri (pentru care am fost nevoit sa demontez toata bara fata) lucru destul de neplacut,nu stiu cum este la farurile cu becuri halogen daca trebuie schimbat un bec.
Sper sa fi fost de folos.

#144 Caal-Shto

Caal-Shto
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Passat Variant
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 BHP

Posted 11.02.2009 @ 19:52

Mi-am luat si eu azi Blue-Vision W5W si m-am chinuit 20 de minte dar nu am reusit sa scot nici un bec.
Era si seara, lumina de la un bec....o sa incerc si maine pe lumina.
Vreau sa stiu de la cei care au montat cum se scoate exact. Se roteste? daca da in ce parte.

PS: maini de pianist e putin spus :banghead: si sunt destul de subtirel

PS2: Am vrut sa imi i-au si H7 Xtreme Power(Racing performance) dar fata de 40-45 RON astea erau 64 RON un bec. Sa vad cum stau cu bugetul si poate cumpar 2

Edited by Caal-Shto, 11.02.2009 @ 19:56.

#145 OviDU

OviDU

Nick anterior: Ovidu

• Maşina:Audi
  • Model:B7
  • Motorizarea:2.0 TDi

Posted 11.02.2009 @ 20:06

-se trage pur si simplu... daca rotesti poti sa rotesti in ce directie vrei pana nu mai poti :banghead:
-vad ca esti din buc daca vrei , ne putem intalnii si ti le scot eu ....

#146 Caal-Shto

Caal-Shto

Posted 11.02.2009 @ 23:05

Bun....se trage...eu am incercat usor de fire :D banuiesc ca tu zici de suportul in care intra becul? De vazut nu l-am vazut dar am simtit ceva ca un tub de plastic.
Daca cumva nu reusesc, imi i-au si Xtreme Power si barem sa iti dau de lucru :))

Edited by Caal-Shto, 11.02.2009 @ 23:05.

#147 Riddler

Riddler
  • Oraş:Braşov
  • Maşina:VW Passat
  • Model:B6 TL+ (2006)
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 12.02.2009 @ 01:22

la pozitii tot timpul va fii de lucru ;)
poti sa-l studiezi 1 - 2 pagini in urma sa vezi cum colegul victor_blackedition a inebunit ca nu le putea schimba (cel mai greu loc este in partea dreapta unde este si rezervorul pt lichide parbriz micsorand spatiul)

poti sa incerci in felul urmator, prinde usor de tub, tragel afara scurt si rapid, schimbi becul, iar ca sa-l pui inapoi, fixeaza-l in soclu, iar cu coada unei surubelnitze incearca sa-l impingi la loc pana face CLICK :)

P.S.: cand am schimbat eu becurile de la pozitii am avut oaresice ajutor de la prietena care are mainii mai "pianistice" :D

Edited by Riddler, 12.02.2009 @ 01:23.

#148 OviDU

OviDU

Posted 12.02.2009 @ 10:11

-nu mai incerca sa tragi de fire sa nu ramai cu ele in mana.
-daca ajungi la el prinzi de bec si tragi scurt .:lol:)

#149 V i c t o r

V i c t o r
  • Maşina:VW Passat B6
  • Model:2009 Blackedition 1,9TDI
  • Motorizarea:BXE acum 140cp

Posted 12.02.2009 @ 20:19

Ai dat jos bara sa schimbi un bec? :icon_thumright: Nu am mai auzit una ca asta...

#150 V i c t o r

V i c t o r

Posted 12.02.2009 @ 20:30

De "inebunit" nu am innebunit, doar mi-am zgariat antebratele la ambele maini... :icon_thumright: Am avut noros cu Riddler care m-a ajutat... Nu va sfatuiesc sa trageti de fire. Si apropo de w5w bluevision - am un set sigilat care nu-mi trebuie (pm daca-l doreste cineva).

#151 Caal-Shto

Caal-Shto

Posted 13.02.2009 @ 20:05

Daca veniti la intalnire duminica poate ma ajutati....Nu am reusit deloc ;)

#152 Adi 36

Adi 36

Posted 13.02.2009 @ 21:07

Daca veniti la intalnire duminica poate ma ajutati....Nu am reusit deloc :icon_thumright:

Salut!Eu Am faruri cu bi-xenon si am incercat pana acum cam 3 tipuri de becuri W5W pt.o lumina cat mai apropiata de xenon.Acum am Blue vision dar comparat cu xenonul sunt cam galbui.Oricum pot sa-ti spun ca fara ajutor am reusit sa le schimb asa cum au spus si altii becul e montat intr-un soclu rotund si lung de aprox.10 cm care in ultima jumatate a sa este este lat cam de 1 cm(cam ca si betisorul de al inghetata pe bat).si are pe ambele parti niste rizuri sa nu alunece si sa poata fi apucat.Acest soclu nu intra perpendicular in far ci putin intr-o parte,oblic spre exemplu pentru a fi scos trebuie tras putin catre aripa masinii fiind foarte aproape de spatele oglinzii de la becul corner-light.Daca te uiti din spate dintr-o anumita pozitie vei vedea capatul alb/crem care poate fi apucat cu virful degetelor apoi rasucit usor invers sensului acelor de ceasornic(intradevar este putin cam difcil)si tras in spate in acelasi timp spre aripa asa cum am mai spus.La montare se procedeaza invers;dupa ce vei reusi o data vei avea incredere ca o poti face si a doua oara(nu este greu)tot ceea ce ai nevoie este rabdare, atentie si sa "simti" ce faci acolo.Atentie la demontarea/montarea capacului de protectie din spate sa nu rupi lacasurile in care intra capetele sigurantei de sus ce tin capacul respectiv.
Multa bafta! si toate cele bune.

#153 Adi 36

Adi 36

Posted 13.02.2009 @ 21:24

Ai dat jos bara sa schimbi un bec? :icon_thumright: Nu am mai auzit una ca asta...

Exact S-au mirat si cei de la service de asta ,initial au incercat sa schimbe becul scotand capacul din spatele xenonului dar nu au reusit nici macar capacul sa il scoata de tot.La Touareg spuneau ca farul e pe o sina care iese afara si puteau sa fi folosit acelasi sistem dar constructorii nu au facut-o.

Attached Files

Edited by Adi 36, 13.02.2009 @ 21:26.

#154 Adi 36

Adi 36

Posted 13.02.2009 @ 21:46

Fotografiile sunt facute cu telefonul mobil si se vad in postul anterior cele 2 suruburi de sus de pe far care trebuie desfacute,iar aici 3 suruburi in partea de jos pe plasticul negru care trebuie scos plus inca 2 suruburi diferite unul tot sub far iar celalalt catre radiator pe lateral,apoi se poate scoate farul.In dreapta nu permite vasul pentru spalat parbrizul si farurile deoarece este pana jos in spoiler de adanc si este prins de caroserie in mai multe locuri,iar in stanga tabloul de sigurante pe care nu cred ca vrea cineva sa il dea jos.
Numai bine fara interventii prea multe la masina.

Attached Files

#155 V i c t o r

V i c t o r

Posted 13.02.2009 @ 22:31

Normal ca ai reusit sa le schimbi usor - la masina ta, cu xenon de la fabrica, pozitiile sunt pe mijocul farului si nu pe lateral. Ai acces incomparabil mai usor...

#156 Adi 36

Adi 36

Posted 14.02.2009 @ 00:38

Iata si o poza a becului de la unul din proiectoare facuta cu telefonul mobil:

Attached Files

#157 Riddler

Riddler
  • Oraş:Braşov
  • Maşina:VW Passat
  • Model:B6 TL+ (2006)
  • Motorizarea:1.9 TDI 105 CP

Posted 14.02.2009 @ 13:11

ca sa nu mai fie confuzii atasez urmatoarele poze:

Faruri care vin cu halogen din fabrica:
Posted Image

Faruri care vin cu bi-xenon adaptive din fabrica:
Posted Image

se observa clar faptul ca la farurile cu bi-xenon adaptive sa schimbi becul de pozitie e floare la ureche, in schimba pt farurile cu halogen acolo e un adevarat test de "contorsionism" pt a schimba respectivele becuri de la pozitie :unsure:
nu mai zic ca in partea dreapta locul de "manevra" este si mai mic datorita tubului de alimentare a rezervorului lichidului de parbriz :D

eu unu va recomand ca in caz ca nu aveti "mobilitatea" necesara aceste operatiuni, sa apelati fie la amici fi la vreun service chit ca o sa considerati ca nu merita sa te duci si sa dai 20 RON la service pt asa ceva, eu va zic ca merita (decat sa-ti julesti antebratele precum colegul victor_blackedition) :cool:

:Driver: safe
Riddler

Edited by Riddler, 14.02.2009 @ 13:16.

#158 Caal-Shto

Caal-Shto

Posted 15.02.2009 @ 21:10

Nu am reusit cu pozitiile dar....mi-am montat Xtreme-Power pe faza scurta la intalnirea de la Polivalenta
Abia astept sa le incerc :icon_thumright:

#159 OviDU

OviDU

Posted 16.02.2009 @ 10:24

-nu a putut nimeni sa le scoata? :lol:)
-sa ne spui daca iti bat bine sau trebuie sa le reglezi.

#160 luc1an

luc1an
  • Model:Passat 2007
  • Motorizarea:3.2V6 250BHP

Posted 18.02.2009 @ 17:52

Tocmai mi s-a bulit si mie un bec de pe pozitie; am faruri Bi-Xenon adaptive. Vedem miine la intilnire cum se schimba, poate facem si poze.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users