Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Avertisment

Va rog sa ramaneti ONTOPIC. Mulţumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut la toata lumea,

Vreau si eu sa-mi cumpar 2 becuri xenon D2S (in momentul de fata am niste chinezarii :) )

Am gasit urmatoarea oferta:

- PRODUCATOR GENERAL ELECTRIC 215.25

- PRODUCATOR PHILIPS 301.31

- PRODUCATOR OSRAM 329.98

- PRODUCATOR BOSCH 385.10

- PRODUCATOR HELLA 424.02

- PRODUCATOR FEBI 494.92

Preturi / bucata

Sincer as opta pt GENERAL ELECTRIC ca nu dispun de diferenta de 200 ron pt PHILIPS... si nu prea am incredere sa-mi cumpar de pe ocazii philips-uri la 100 euro setul.

Ce parere aveti despre GENERAL ELECTRIC?

Un sfat, o recomandare, un prieten care stie?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut....

Am incercat si eu azi sa montez leduri pe pozitie si la numar pe spate...dar fara nici o seansa...functioneaza 10 sec si se opresc. am inteles ca ai legat becul in paralel cu ledul dar unde l-ai montat,il lasi in far sau cum faci?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ar fi echivalentul lui Xtreme power H1 de la philips l;a OSRAM? Ca philips nu produce H1 Xtreme. Si eu de astea am pe lunga la O2 FL.

Nightbreaker cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Veron: incearca sa pui o rezistenta pe traseu sau altceva, de aceea si CAN-ul ti-l stinge dupa 10 secunde din cauza ca consumul unui led e foarte mic, iar CAN-ul e "pacalit" cum ca ar fi becul ars ;)

Cu rezistanta aduci consumu' la normele normale pt un bec SOFITE/W5W (adica vreo 5-10W) ;)

@Al Bundy: Nightbreaker de la Osram e corespondentul lui X-treme de la Philips ;)

Si sloganu' lor suna cam asa "cu pana la 90% mai multa lumina", iar la Philips sloganu' suna "pana la 70% mai multa lumina" :P

Eu din cate stiu corespondeti Osram - Philips ar arata cam asa:

- Osram Cool Blue = Philips BlueVision

- Osram Nightbreaker = Philips X-tremePower

- Osram Light@day = Philips Nightguide

...totusi nu's 100% sigur :cool:

Spor la cumparare :biggrin:

:D safe

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CT10VWP:

(...)Asa incat m-am linistit si decat sa pierd un an de garantie pentru 4 becuri, mai bine ma lipsesc(...)

...uite pe catalogu' oficial de accesorii apare ca dealeri VW ar comercializa astfel de becuri, deci iti pot si monta ;)

2g68d478ow5uz3sgkqgk_thumb.jpg

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La farurile mele cu bixenon adaptiv sa inteleg ca becul pentru pozitie este W5W si ca teoretic se poate monta mai usor. Intreb deoarece de cateva zile s-a ars beculetul si nu-mi place sa circul cu "ledul martor galben" aprins in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi postul meu aici

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult cristi, acum dau o fuga la ei sa cumpar becul si diseara ma apuc de schimbat jucaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm procedura de schimbare descrisa de Cristi si subliniez si eu sa nu uitati "sa insurubati" cumva placuta alba pana ramane blocata in locasul ei (adica cand nu mai poate fi retrasa spre motor). asa esti sigur ca becul sta la locul lui si nu se misca in locasul respectiv. eu mi-am schimbat ambele becuri de pozitii, asa e indicat peste tot, inclusiv de eticheta setului de becuri, ba mai mult la cel nou era o idee lumina mai alba decat la cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu putin ajutor din partea voastra. Vreau sa imi spuneti pasi pe care trebuie sa ii urmez pt ca sa schimb becurile de pe faza scurta. Am primit un set de Philips X-treme Power, si as vrea sa le schimb singur, sa nu ma duc la service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

procedura e simpla insa necesita putina rabdare si degete subtiri si lungi. Dupa ce scoti capacul de cauciuc care acopera farul pe interior, iti recomand sa folosesti o lanterna si o oglinjoara ca sa vezi cum e prins becul original in far si cat e de departe de orificiul prin care trebuie sal scoti. Eu fara lanterna nu am vazut nimic nici in plina zi deoarece e numai plastic negru in zona si nu se vad detaliile. Apoi cu incredere prinzi cu varful degetelor de soclu si rotesti putin stanga, cam un sfert de tura dupa care il poti trage afara cu tot cu bec. Montajul e pe invers. Cel mai dificil e sa ajungi la bec. Nu trebuie fortat nimic, in mod normal se invarte si iese foarte usor tot ansamblul. Cand il montezi sa ai grija sa il introduci cat mai drept si cat mai mult in soclu ca sa te asiguri ca se prinde corect si nu va bate aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt sfaturi. Am incercat, dar nevazand nimic, m-am lasat pagubas si m-am dus la un service sa mi le schimbe. Mi se pare cam exagerat sa ceri 20 RON pt ca sa schimbi 2 becuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu' daca aveti "manutze" de elefant ca mine..eu zic ca aia 20 ron sunt fff util cheltuiti!

Pentru ca eu m-am chinuit ca un caine sa fac chestia aia (oglinda, lanterna, bla bla) si am reusit in 2 ore sa:

1. imi tai ambele laboante in diverse chestii de pe acolo!

2. scot ambele becuri

3. nu montez niciun bec la loc

4. oripilez toata strada cu injuraturile la adresa grupului VAG si in special a proiectantului

Asa ca...daca vrei sa nu te chinui..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mama_omide: sa stii ca si eu la un moment dat eram in situatia in care ai abandonat tu si cu o ultima sfortare si injuratura de rigoare le-am impins la loc si infiletat fiind absolut ferm convins ca voi lumina avioanele nu drumul. dar cand am ajuns in garaj am vazut ca linia fasciculului luminos era ok si asa le-am lasat pana in ziua de azi. Oricum, e horror si foarte aiurea toata faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru cei care inca nu au reusit sa gasesca o solutie simpla si la indemana pentru montarea ledurilor in locul becurilor de pozitie, la modelele de B6 cu Bi-xenon, va pot spune ca si eu am incercat cu tot felul de rezistente sa pacalesc computerul masinii, dar in final tot la legatul unui bec W5W in paralel am ajuns desi la inceput nici nu am vrut sa aud de asa

ceva.

Cautati-va la magazinele de profil becuri de 3w fiind mai putin luminoase si probalil si mai reci cand sunt aprinse, nu de 5w cat au cele originale(pe acestea le pastrati pentru orice eventualitate),pe contactele carora cositoriti cate un fir izolat cam de 5-6 cm lungime ale caror capete vor fi cositorite in paralel pe soclul unde montati ledul.Puteti apoi sa montati in far acea paletuta (becul care este montat in paralel poate fi vopsit cu un marker albastru si e bine sa nu fie prins strans de paletuta, sa stea putin liber)

Cautati beco-leduri cu 5 smd-uri deoarece cu mai multe nu va intra in ansamblul de pozitie fiind prea lung, am patit-o cu unul cu 9 smd-uri.

Le am montate din Februarie circuland tot timpul cu luminile aprinse si nu am avut nici un fel de problema la sistemul de lumini, dar aveti grija ca inauntrul soclului, lipiturile sunt destul de slabute, miscand contactele exterioare puteti desprinde lipiturile interioare(care se pot reface sa nu va speriati trebuie doar sa le cositoriti mai bine).

Sper sa fi fost de folos. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai auzit ca se poate anula eroarea de bec ars montand niste relee care sa comande aprinderea becurilor...stie cineva ceva de metoda asta? este functionala? Si inca ceva ...ce tip de becuri sunt in semnalizare?? Am in plan niste modificari radicale la semnalizari si trebuie sa pacalesc CB-ul

Modificat de Seby19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Cine stie un distribuitor "ok" de leduri?

THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...) Si inca ceva ...ce tip de becuri sunt in semnalizare?? (...)

Becul de la semanalizare e H21W :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms...in weekend sper sa fie gata proiectul cu semnalizarile...si promit sa pun poze :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.xenon.ro/

De la ei am comandat ledurile dar si 2 becuri D1S deoarece unul incepuse sa lumineze rosiatic semn ca era pe duca.

Au avut rabdare sa-mi explice caremi s-ar potrivi si de ce...(adica cel cu 5 smd, altfel riscand sa nu incapa) si mie mi s-au parut OK mai ales ca dupa cateva zile cand unul din Xenoanele cumparate nu a mai functionat si am sunat sa le comunic acest lucru, a 2-a zi am primit alt bec in loc fara sa platesc nimic nici macar transportul.Parca sunt din Bucuresti daca nu ma insel.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru cei intersati.

W5W Philips Bluevision - 16.5 RON/set, astazi la Carrefour Brasov dar banuiesc ca s-a facut aprovizionare in toata tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie un distribuitor "ok" de leduri?

Vezi colegul turbocip. Este din Bucuresti. Cauta in rubrica de anunturi, vanzari, alte accesorii.

Modificat de victor blackedition
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri mi s-a ars si mie becul de faza lunga, am far cu halogen, deci sa inteleg ca imi trebuie un bec H7 sau ceva de genu asta ....si inca ceva, dupa ce il dau jos pe cel ars si pun altul bun eroarea de pe bord va disparea sau trebuie sa merg la service sa stearga aceasta eroare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal eroarea trebuie sa dispara singura dupa cateva secunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!