Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

@valeron_x:

1. Corect, becurile pt nr. inmatriculare sunt C5W (sau Sofit)

2.1 Dute in Carrefour sau la orice magazin de piese auto si cerele becuri sofit C5W de 10W

2.2 Schimbul de becuri este extrem de usor, ca "sticla-plastic" care acopera becurile e prinsa in 2 suruburi in stea, si cu o surublenita se rezolva :lol:

@obsess3d: La mine a cedat acum o saptamana un BlueVision de pe scurta (partae dreapta), dupa 7 luni de folosinta :) (aprilie-noiembrie 2009)

Noroc ca mai am prin casa becurile vechi, cu care a venit masina si am avut cu ce sa-l inlocuisc, dar partea proasta e ca acum partea dreapta nu mai lumineaza ok, foarte slab as zice... :(

Si aici vin cu o intrebare: CINE stie unde putem achizitionat 1 set de becuri H7 BOSCH Xenon Silver ?! :mellow:

boschxenonsilver.th.jpg

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate imi aduc aminte am vazut becuri Bosch la Norauto (langa Carefour Militari), nu stiu sigur daca aveau si Xenon Silver

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@riddler: are la carrefour si blue vision si x-tremuri , soclu H7, si chiar la un pret redus. nu stiu blue vision cat erau, dar 2 xtremuri m-au costat 80 lei (fata de 120 cat era inainte). poate o fi vreo promotie ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat in ianuarie cu 37 ron x-treme-uri, stiu ca am dat 111 pe 3 bucati

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL :blink:

Unde ati vazut voi preturile astea, ca eu prin praktiker/carrefour vad numa philips-uri H7 pe la 59-63 RON (BV-XP) :)

Daca chiar e o promotie o sa trec maine pe-acolo poate am noroc :D

Multumesc pt info :salut:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma m-am decis si eu sa imi pun XP pe faza scurta, cele stock ma dispera, nu prea vad cu ele pe timp de noapte, am trecut pe la o statie OMV si erau 190 :D pana la urma am facut comanda pe net 145ron cu tot cu transport, acum sper sa fiu multumit de ele, ca din cate vad pe aici toata lumea le lauda, mai gasisem si o oferta la BlueVision, dadeau doua H7+2 becuri pentru pozitie, erau mai cu 5lei mai ieftine, dar am zis sa merg pe XP si pozitiile sa le schimb mai tarziu, am sa revin si cu cateva poze Before/After dupa ce am sa le montez.

M-ar bate gandu sa le schimb si pe cele de la numarul de pe spate, aici se desfac pur si simplu doua suruburi (cum am vazut ca scria aici pe forum) sau e mai complex, as vrea sa pun unele mai albe si mai puternice, as vrea niste sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am si eu o intrebare BlueVision W5W pe pozitii are lumina albastruie sau alba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problemuta. Farul stanga este aburit bine, si oricat m-am uitat, cel putin pe unde am putut, nu se vede sa fie spart sau crapat. Se mai poate face ceva, sa-l usuc si sa nu mai abureasca? Pana nu e prea tarziu. Sau o sa fiu obligat sa-l inlocuiesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am si eu o intrebare BlueVision W5W pe pozitii are lumina albastruie sau alba?

Becul are o tenta de albastru insa lumina este alba, nu albastruie.

Daca ai xenon, chiar si de 5500K lumina becului BlueVision va parea in continuare galbuie in comparatie cu xenonul, presupun ca din motivul asta ai intrebat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am xenon vreau sa imi pun X-Trem Power pe faza scurta si ziceam sa schimb si pozitiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum mi-am pus si eu xtremuri pe faza scurta insa nu prea imi dau seama diferenta...astept seara sa vina :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Philips Bluevision pe faza scurta - se vedeau OK, singura problema fiind fiabiliatea lor: dupa numai nici 4 luni/ aprox. 12.000 Km (majoritatea facuti in afara - asta daca are vreo importanta) s-au ars chiar cand sa ies din Austria. Ca urmare, le-am inlocuit cu niste "lumanari" Hella - ca nu puteam sa plec fara faza de drum. Trecerea de la Philips la Hella nu pot sa o descriu aici ca sigur as lua un warn (cu cele achizitionate parca sunt fara lumini).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am probat si eu X-Treme Power pe faza scurta, este uimitoare diferenta fata de cele stock care erau ca niste lumanari, astept sa fac un drum mai lung ca sa imi intaresc mai mult uimirea :icon_thumright:....oricum trebuie sa schimb si pozitiile ca arata groaznic galben-portocaliu ala

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la farurile cu halogen din fabrica, deci cu pozitiile pe laterale cred ca pozitiile portocalii ar merge mai bine decat la farurile cu bixenon care le au pe interior. La cat costa cred ca merita incercat, pozat si dat cu parerea. Din pacate philips nu face becuri portocalii w5w, de unde s-ar putea face rost?

Exista becuri W5W portocalii, chiar Philips, eu am cumparat acum cateva saptamani de la Augsburg Militari, cu 10 lei perechea.

Sunt becuri considerate pentru semnalizare.

O poza pentru exemplificare.

post-21205-1260216376_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) uni vor portocalii alti vor alb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_r: mersi de info. Ma duc sa caut pe la magazinele de piese. O sa intreb de becuri pentru semnalizare atunci ;)

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P uni vor portocalii alti vor alb

Rosii nu vrea nimeni ?! :P

Chiar, cine a cumparat becuri W5W portocalii mai de doamne ajuta ?!

Si daca a luat, sa ne spuna si marca si de unde :D

Nu de alta, dar cunosc un caz in care un amic si-a luat becuri W5W albastre, si dupa nici 2 luni de folosinta, din cauza caldurii, s-a "scurs" vopseaua :icon_thumright:...

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu un kit de pozitie cu neon . Nu este chiar ieftin insa imi place cum arata .

post-32123-1260309433_thumb.jpg

post-32123-1260309443_thumb.jpg

post-32123-1260309465_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un kit cu 2 balasturi ca un xenon mai mic . se monteaza destul de usor si nu dau eroare . lumina este alb curat si puternica. cand le aprinzi merg treptat si cam in 30 sec ajung la puterea maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la ce pret a ajuns kittul pentru pozitii?

Mutumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

img6300r.th.jpg

img6299r.th.jpg

Cost total: 4 lei.

(XTreme Power pe scurta)

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile XTreme power au lumina alba? Sau este din cauza pozei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xtreme power de la philips au cea mai alba lumina pe care o poate da un halogen. Ca sa iti faci o idee de cat e de alba, iti spun doar ca poti sa-ti dai seama imediat ca nu e xenon. Totusi, e mai alba si mai puternica decat un halogen default.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!