Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

da intradevar a disparut am inlocuit becul insa nu stiu sigur daca l-am fixat bine sau doar sa intepenit acolo, o sa incerc mai pe seara sa vad daca pbecul bate bine si am sa imi dau seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am o intrebare...la stopurile de pe usa portbagajului in jurul becului de mers inapoi si cel de ceata exista un cerc de leduri care nu mi dau seama cum/cand se aprind acelea.....sau doar sunt puse de design?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Alinushu2007: vezi AICI, si te rog pe viitor foloseste functia SEARCH. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o dilema...

Ma bate gandu sa imi schimb becurile de pe faza lunga si nu stiu intre ce sa aleg

X-Treme Power sau BlueVision

Pe scurta am X-treme, in caz ca imi i-au bluevision pot sa testez care se vede mai bine pe scurta si pe lunga, dar daca nu sunt multumit deja am dat 140 RON si nu mi le schimba nimeni.

A testat cineva bluevision si x-treme pe lunga?

Sau are cineva x-treme si bluevison pe masina si a testat sau poate sa testeze sa imi fac o idee.

Eventual cineva din bucuresti care are bluevision, ne intalnim intr-o seara si le testam pe masina mea?

Sper sa am noroc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai face teste - pune direct X-treme Pw si pe lunga... Eu am Bluevision pe proiectoarele de ceata, iar ambele faze cu X-treme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-x-treme pe lunga , fara teste si fara sa mai stai pe ganduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

A testat cineva bluevision si x-treme pe lunga?

Sau are cineva x-treme si bluevison pe masina si a testat sau poate sa testeze sa imi fac o idee.

(...)

La mine configuratia arata in felul urmatoar:

Scurta: BlueVision

Lunga: X-tremPower

Proiectoare: stock

Eu unu, recomand montarea becurilor BlueVision pe faza scurta pt ca sunt exact pt ca passatul vine standard cu lupe si atunci combinatia asta e CASTIGATOARE :lol:

Adica lasi si impresia ca ai avea xenon, dar ai si vizibilitate :)

Bine, daca tu vrei doar sa-ti creasca vizibilitatea si sa ai mai mult lumina fata de un bec obijnuit, poti pune XP-uri pe ambele faze cum are victor_blackedtion si ai rezolvat problema :)

Dupa parerea mea, iar faptul ca, cu actuala configuratie de becuri am ~10000 km, majoritatea parcursi in regim de noapte pot a zic ca diferenta de iluminarea e mica, asta pe faza scurta. In cazul fazei lungi, castigatorul fara drept de apel este XP-ul, pt ca pur si simplu faci din noapte, ZI ;)

Bani care ii dai pe aceste becuri n-o sa-i regreti deloc dupa ce o sa-i montezi pe masina, totusi as mai adauga ca fara un reglaj mai ales in cazul fazei scurte, n-o sa vezi diferenta :))

Deci, mai vrei sa mai faci teste ?! :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HA ! :) salutare ;) Eu am xenon Din Fabrica si mi s-au ars pozitile si proiectoarele. ce Becuri ziceti sa pun ? In proiectoare ma pasioneaza cel mai mult , sa si lumineze si sa Fie si o culoare mai spre xenon asa Dar si pozitile as vrea sa Fie la Fel. merci !

Modificat de Alecu_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fie apropiate de xenon monteaza la pozitii BlueVision (W5W) iar la proiectoare tot BlueVision (HB4), toate de la Philips. Aceasta daca nu vrei sa recurgi la leduri (care se pare ca sunt la moda) pentru pozitii... Dar cum de s-au ars toate odata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat halogenele de pe faza lunga ( cele originale erau philips ) cu unele pe care scrie Hella ( made in india )

Chiar se simte diferenta in sensul ca lumina este mai puternica si parca focalizeaza mai bine fascicolul luminos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fie apropiate de xenon monteaza la pozitii BlueVision (W5W) iar la proiectoare tot BlueVision (HB4), toate de la Philips. Aceasta daca nu vrei sa recurgi la leduri (care se pare ca sunt la moda) pentru pozitii... Dar cum de s-au ars toate odata?

aveam o pozitie si un proiector arse De vreo Doua sapt si am Fost la service si s-au " ars " si celelalte Doua. m-am uitat pe un site , un Bec De proiector Din ala Blue Vision e 67 De lei :blink: mi se pare Foarte scump. In Fine , merci ptr raps.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul este intradevar destul de mare dar vei fi multumit de lumina proiectoarelor (puternice si alb-albastrui). Am gasit mai ieftine, le poti ridica de la magazin, vezi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Aveti mare grija la achizitionarea becurilor XENON D1S.La VW pretul este 1240 lei,puteti gasi pe net si la 1mil,insa cea mai buna alegere mi se pare importatorul direct ,unde am gasit cu 364 lei,originale .Pentru montaj din pacate trebuie demontat farul si implicit bara fata.

Modificat de polo26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti despre acele becuri cu leduri smd? merita banii are cineva?? oare au o lumina mult mai puternica ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viitorul becului va fi ledul (consum redus, durata mare de viata, nu se incalzeste...). Parerile asupra becurilor cu led pe masina sunt impartite. Eu unul nu prea sunt de acord cu ele. Dau erori, pretul este mult mai mare decat cel al unui bec normal iar "avantajul" poate fi numai unul de design exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ieri am montat xenonul aftermarket, de 5000, azi am schimbat becurile de pozitie cu philips blue vision. schimbatul becurilor de pozitie a durat mai putin de 2 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eşti de invidiat, cred că ai bătut recordul. Nu am auzit pe nimeni să scoată sub 10-15 minute, ba au fost şi abandonuri.

Felicitări.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are nevoie de ajutor ma poate contacta, consultanta gratuita :vaidecapulmeu:

singura problema e ca nu se prea potriveste (ca si culoare) cu xenonul, am pozitiile ca doua lumanari, iar mai albastru decat bluevision nu stiu ce ar fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare excelenta combinatia de pe BMW cu pozitii portocalii. Mai degraba as pune porto decat albastru pe pozitie. A mai incercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modele produse pt piata americana, pozitia parca e portocalie :D

Colegul catarad spunea undeva printr-un post, ca el dupa ce si-a adus masina din state a trebuit sa-i schimbe pozitiile pt ca erau portocalii :Driver:

O sa-i caut postul respectiv...

LE:

(...) dincolo de faptul ca pozitiile erau portocalii (cum are Volvo de exemplu) - erau chioare rau de tot. (...)

Oare cum ar arata ?! :Driver:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la farurile cu halogen din fabrica, deci cu pozitiile pe laterale cred ca pozitiile portocalii ar merge mai bine decat la farurile cu bixenon care le au pe interior. La cat costa cred ca merita incercat, pozat si dat cu parerea. Din pacate philips nu face becuri portocalii w5w, de unde s-ar putea face rost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar oare alti producatori (exemplu Osram), nu fabrica becuri W5W portocalii ?! :)

Unele masinii folosesc respectivile tipuri de becuri pe semnalizari si cand farum mai are si sticla clara...

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai e posibilitatea sa montam LED-uri in soclu adaptor w5w. Am gasit doar albe si galbene deocamdata. Led-urile albe arata ca draqu, zici ca-s o bucata de conopida cand te uiti mai de aproape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au cam dus X-trem-urile mele... ambele din pacate, la interval de 2 zile. Of! Din cate rahaturi nu m-au scos pe mine becurile astea (cu largul concurs si al farurilor, bineinteles). Am pus acum Vision plus tot de Philips...ca altceva nu am gasit mai ok. Sunt bune si astea...parca nu atata luminozitate, dar totusi bat pe o distanta apreciabila. Sper totusi sa le schimb si sa le pun pe astea pe faza lunga. Deci, in conditii intensive (la mine cel putin) tin un an si ceva...de la voi, colegi, ce se aude (sau ce se vede? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema: una din cele doua lampi de la nr de inmatriculare a cedat nervos. ma gandesc ca e becul de vina, din ce am gasit pe forum e C5W.

intrebare: unde gasesc astfel de becuri si daca exista vreo chestie pe care ar trebui s-o stiu inainte de a ma apuca sa demontez la mpile, sa nu rup vreo clema sau ceva

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!