Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

damn, n-am mai prins NICI UNU macar ...nici X-treme Power, nici BlueVision, nici VisionPlus, nici Premium :angry:

numa H1, H3 mai erau :coolpics: ....

...lasa ca incerc la Carrefour Brasov, poate acolo nu's asha multi care vreau becuri :P ( dar asta in vreo 2 zile cand ajung acasa :) )

oricum binevenita informatia :D

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai vrut sa ma complic sa comand de pe net. Tot eram la Carrefour la cumparaturi. Asa am avut posibilitatea sa le studiez cu atentie, sa verific sa nu fie filamentele desprinse, sa ma gandesc daca le iau sau nu (nevasta nu stie :Driver: ). Imi pare rau ca nu ai mai gasit. Dupa ce le-am cumparat eu mai erau vreo 6-7 bucati asa ca nu pe mine trebuie sa ma blagoslovesti... :rolleyes: Cert este ca la Cora nu am vazut, deci acolo nu incerca... Succes.

A si am uitat sa ma laud - azi mi-a ajuns bolidul la Curtici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Bucuresti e pe principiu "casca ochi, daca nu casca buzunarul..." :) :D

....si exact cum m-a asteptam, in Brasov e alta poveste, am intrat acum 2 ore cand veneam de la buc sa vad daca au si culmea, au aveau :P

...dar le aveau invers cum vroiam eu ...aveau BlueVision H7, H4, si H1 la greu, in schimb NU aveau X-trem Power decat pt H4...

....pe pozitii nu aveau nimic... :)

so mi-au ramas 2 variante:

1. Ori caut la reprezentanta Philips din Brasov sau la magazinele specializate pt becuri/halogene auto

2. Ori comand de pe site-ul respectiv si achit mai mult ( transport + TVA + "alte taxe, taxicutze, taxisoare, etc" )

...mai vedem, mai studiez piata... vad eu saptamana asta care ce si cum :)

Regards,

Riddler

P.S.: btw, nu te-am blagoslovit deloc, nici macar nu te-am pomenit in gand ( sper ca n-ai sughitzat deloc ;) )... pur si simplu disperam ca n-am gasit :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-pe site-ul ala nu e neaparat doar pt comenzi ........poti merge la fata locului sa le iei tu ... e ca un fel de magazin ....poti suna inainte ca sa intrebi daca are ce te intereseaza ca sa nu te duci degeaba pana acolo.

-eu de acolo am cumparat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:angry:

in sfarsit s-a terminat "CRIZA de BECURI" :o

aseara dupa lungi "alergaturi" printre benzinariile de prin oras ( am auzit ca la OMV, cele partenere ROMPETROL si MOL ar avea becuri ) unde ba gaseam 1buc. Blue, ba 1 buc. X-treme, ba nimic, am ajuns intr-un final la Carrefour ( sunat de un amic care cauta si el ) si am reusit sa-mi achizitionez si eu 2 becuri H7 X-treme Power si BlueVision pt poziti :)

maine ma bag sa le montez cu ajutorul unui amic... poate fac si un tutorial/DIY, si-l pun pe-aici ...ca sincer eu unu habar n-am cum sa le schimb ( mai ales alea de faza scurta unde e mai mult "instinct" vorba lui OviDU, ce sa mai zic de pozitii... locasul mi se pare foarte incomod de accesat ;) ) si mi-ar fi prins bine un tutorial... dar asta e... o sa raman dator amicului meu cu o bere si-un pachet de tigari :D

revin maine cu ceva impresii despre felul cum se schimba luminozitatea daca totul decurge calumea :blah:

Regards,

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam cu interes sa ne povestesti cum ai procedat. Cauta pe cineva cu manute mai mici. :rolleyes: Daca ai avea si cateva poze... Sa ne spui si cum arata cu Bluevision pe pozitii - desi mie unul nu prea imi suna bine alb cu galben.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Re

intai incep cu diferenta intre becurile "stock" si cele Philips ( puse de mine )

...si cum o poza face cat 1000 de cuvinte...

Before

post-28301-1225025874_thumb.jpg

After

post-28301-1225025896_thumb.jpg

...acum eu unu nu pot sa zic decat ca: DA este mai multa lumina, fata de becurile originale, numai ca ea nu e canalizata spre centrul benzii/masinii, ci mi se pare ca-i dispersata spre laterale :eek:

marginea din dreapta, respect contrasens-ul le lumineaza de zici ca am becuri xenon... dar banda mea de rularea... slab :P ...cred ca va trebui sa merg la un reglaj mai specializat al farurilor, ca am o presimtire ciudata ca n-am asezat bine becurile in soclu ( sau ca trebuie rotite intr-o anumite pozitiei )

...metoda de schimbare e destul de simpla, numai ca necesita un pic de efort si mainii mai de "pianist" pt locasurile stramte din spatele farului

se scot cauciucurile de protectie, introduceti mana, prindeti de soclu becul si incercati sa-l miscati ba in stnnga, ba dreapta pana auziti un mic "CLICK" ...si dupa vor iesi foarte usor din locas

...mare ATENTIE, sa nu atingeti sticla becurilor cu mana ( ca oricum o sa va murdariti cand o sa umblati sa le schimbati ) pt ca dupa vor ramane urme de grasime si dupa ce o sa le aprindeti pt un test o sa vedeti o tenta ciudat a luminii ;)

...incercati sa prindeti becurile de soclu sau imprumutati niste manusi chirurgicale ( eu am lucrat cu 2 pungi :P)

Regards,

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:eek: Pozele tale spun doar 6 cuvinte: NU IMI DAU SEAMA DE DIFERENTA! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu mai bate fascicolul de lumina la fel, ai o problema - nu ai montat bine becul de pe partea soferului... Sau celalalt daca bate prea in dreapta. Nu s-a fixat bine pe soclu. Trebuie sa te murdaresti din nou. Nu-i nevoie sa reglezi farurile daca schimbi becurile. In poza nu prea imi dau seama de diferente, dar iti spun cu siguranta ca lumineaza mai puternic.

Daca pui mana pe bec nu este nici o problema - doar trebuie ca pe urma sa-l stergi foarte bine cu o carpa curata. Care-i explicatia? Daca il pui murdar de amprente (grasime) aceasta grasime la temperatura foarte mare la care functioneaza becul se vaporizeaza si se depune pe oglinda farului. Si cu timpul nu mai straluceste prea bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blah: Pozele tale spun doar 6 cuvinte: NU IMI DAU SEAMA DE DIFERENTA! :hainoroc:

mda, corect, in poza nu prea se vad diferentele... singuru lucru ce se poate deosebi in poza, sunt becurile de pe pozitie ( in prima se vad galbui, in a doua se vad in ton cu scurta ) ...cat despre scurta...

@Victor: banuiam ca ceva nu in regula, sa spal in seara asta masina ca au stagnat ploile si o sa ma bag sa le reglez iar, le intorc pana cand o sa vad ca fascicolul va bate pe banda mea de rulare mai mult decat pe contransens/marginea drumului

...oare colegului OviDU ( sau altora care au pe scurta X-treme ) cum ii dispersa fascicolul ?:blah:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa le verifici aprinse. Au un mic prag si in momentul in care intra in lacasul lor nu le mai poti roti stanga - dreapta. Vezi ca soclul are si cleme de prindere, sa nu uiti de ele. Probabil te-ai grabit sa le montezi (dupa cat te-ai chinuit sa le gasesti prin magazine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...oare colegului OviDU ( sau altora care au pe scurta X-treme ) cum ii dispersa fascicolul ?

-dupa ce le-a schimbat (faza scurta) batea aiurea rau de tot :)

-a fost la un service si le-a reglat acolo ... 5 minute a durat , o suta doua de mii la costat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, eu aseara n-aveam stare si dupa ce-am mai batut drumul pana in predeal sa mai testez becurile, m-am oprit pe o strada in dreptul unui stalp, si m-am bagat sa le reglez.

...mi-a reusit doar unu din ele, cel din stanga, care am reusit sa-l canalizez sa bata pe centru... celalalt in schimb, nu mi-a iesit.... l-am invartit in locas de i-a luat draq, nu-i dau de capat

acum situatia mea arata asha, cel din stanga bate pe sosea, calumea ( ca in reclama facuta lor in magazin ), nu mai lumineaza numa contrasens-ul... toate bune, cel din dreapta bate inca prea in sosea si prea mult spre partea dreapta a carosabilului/marginea drumului

cred ca o sa merg si eu la un service, sa-i zic ca aranjeze un pic becurile in soclu :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, suntem barbati, ce naiba. :ninja: Sa mergem la service pentru niste amarate de becuri? Se monteaza exact in pozitia in care se scot cele vechi. Soclul pe care se monteaza becusorul are acelasi profil ca si tablita becului. Dupa montajul corect becul nu trebuie sa se mai invarta stanga/dreapta. Cu putintica rabdare se rezolva. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de becuri as fii interesat sa imi pun pe proiector dar cum nu merg deloc aprinse cu ele decat in cazuri de urgenta nu prea stiu ce sa fac

aa si inca o problema am faruri bi-xenon cu spalator inclus dar de o vreme vad ca nu mai vor sa spele faruriele :| am facut o scanare cu vag-com si mi.a dat ca e vb de un releu dar masina nu a fost lovita nici odata (am inteles ca e vb de releu doar cand e atins si asa mai departe )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad rostul sa schimbi becurile la proiectoare (doar daca sunt arse). Nu trebuie sa lovesti masina ca sa se defecteze un releu electric. Il schimbi si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Victor: stiu ca are doar o singura pozitie becul, numai ca crede-ma... cel de partea dreapta NU vrea neam sa stea ca celalat... + ca locul e si super strant din cauza capacului/tubului pt lichidul de parbriz si trebuie sa ai mainii de pianist si sa mergi la simtz

eu ies mai incolo cand nu mai e agitatie prin oras, sa pot sa fac teste... si n-o sa plec acasa decat cand ambele becuri vor batea calumea :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-nici eu nu sunt adeptul service-ului,dar pentru 5 minute( cat dureaza reglajul).... macar pleci impacat ca iti bat farurile bine, mai ales ca e vb de faza scurta care o folosesti des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentionez ca am faruri bixenon de fabrica adaptive.

Stie cineva cum schimb si eu becul de la pozitie?

Sunt diferit pozitionate becurile de pozitie la farurile adaptative bixenon?

Intrucat eu am pozitiile spre interior si din pozele lui Riddler vad ca pozitiile lui sunt spre exterior.

Becurile pentru pozitii sunt tot H7?

Intreb pentru ca intentionez sa schimb pozitiile cu ceva care sa se asorteze cu lumina de la xenon. Momentan poziitile sunt ff galbene in contract cu acestea.

Modificat de Stecheru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stecheru - pentru pozitii ca sa se asorteze cu lumina xenon-urilor ia BlueVision de la Phillips, W5W.

Ovidiu - e drept ca dureaza 5 minute dar pana la dealer (in cazul meu PBN) fac o ora la dus si doua la intoarcere. M-ati ambitionat si cat de curand imi voi monta becurile XtremePower (le-am cumparat de vreo saptamana) pe faza scurta. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt diferit pozitionate becurile de pozitie la farurile adaptative bixenon?

Intrucat eu am pozitiile spre interior si din pozele lui Riddler vad ca pozitiile lui sunt spre exterior.

(...)

uite cum arata becurile pe un Passat care are Bi-Xenon Adaptive

11239970002.jpg

...banuiesc ca asha ai si tu...

no...din cate stiu eu ( si rog sa fiu corectat in caz ca nu zic corect ) la modelul acesta de far, becurile de pozitii sunt in aceiasi locas cu faza lunga, pe undeva pe sub soclul ei e o alta intrare...

idee e ca tot W5W is becurile, deci nu`i alt tip ( H1, H3, etc. ) ...pe asta's sigur :D

@Victor:iti urez bafta la montare ( poate le nimeresti din prima pe ambele ) ...pana una alta eu vineri ma prezint la Tess... si printre ce mai am de facut pe-acolo, le-am zis sa-mi regleze si farurile

va anunt vineri seara (dupa ce le iau la un test prin oras :D ) despre "gradul de multumire"

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Spioneaza" si tu la Tess si impartaseste-ne si noua din secretele "furate" :D Mai invatam si noi cate ceva ca sa evitam prezenta la service.

Asa stiu si eu - la masinile care au xenon OEM becurile pentru pozitii sunt identice cu cele de la alte modele (W5W).

Multumesc Ridler - duminica, daca nu ploua, voi monta becurile. Voi face si poze la operatiunile desfasurate si le voi pune aici sa invate si altii. Poate ma ajuta vreun coleg sa-mi explice cum se posteaza pozele (cu un PM).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze nu pre ai ce face, ca mare scofala nu e, se desface un caucic din spatele farului, introduci mana, prinzi de bec, hatzani de el in stanga-dreapta pana auzi un CLICK si gata, il scoti afara :)

nici n-ai cum sa faci poze la locas, la cat de stramt e :icon_thumright:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!