Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

Politistul nu are cum.... RAR-ul iti poate demonstra - ca are fisa de omologare a fiecarui model - echipare - etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pina la urma ce model de bec sa cumpar h7 pentru faza scurta?philipsul oare e cu durata de viata mai mare ca osram?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect cu RAR-ul. Intr-o seara eram cu baietii intr-o parcare publica cu masina si aveam pozitiile lasate aprinse si vine un echipaj de politie(nu rutiera) la noi si ne solicita sa prezentam documentele noastre si ale masinilor. Cand imi inapoieaza politistul documentele, intreaba cine este cu VW si ii raspund ca eu, iar el la mine ca de ce am pozitiile portocalii si nu galbene cum sunt defel pe masina. Eu i-am raspuns ca asa am luat masina din afara (nu stia el ca le-am pus eu). La cateva zile ma intalnesc cu un alt politist de la rutiera si-l intreb de culoarea pozitiilor mele si a zis ca nu este nicio problema in legatura cu culoarea pozitiilor mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

portocalii mai zic..insa de e un alb tip xenon cu ce sa deranjeze mai ales ca si vizibilitatea numarului se imbunatateste! asa si cu faza scurta poate face comentarii ca asta originala a masinii e pe un galbui la bec lumina si daca pui alt tip de bec sau neon si o ai alba ce are? inteleg sa nu fie cu o culoare ce bate spre albastru sau sa deranjeze pe cei din trafic..insa pozitia si iluminatul cu led smd alb xenon nu vad cu deranjeaza pe altii!

astept raspuns nu am cumparat becurile h7 OSRAM NIGHT BREAKER( PLUS) le are la pretul de 52 roni bucata, vinzatorul sustine ca sunt mai trainice ca durata de viata ca philipsul, voi ce parere aveti? si cica lumina e la fel de puternica ca la EXTREME VISION PHILIPS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

75NOR

Sal.,

Vezi ca nu se monteaza asa de usor ledurile de S6 pe Passat .

Cel putin din ce m-am interesat eu ar trebui facute unele modificari majore la centrala electrica .

Modificari ce contau in :

La masinile sub 2008 se schimba complet si de incearca resoftarea ei ;

Iar la cele dupa 2008 se incearca resoftarea ei, dar functionarea acesteia nu o poate garanta nimeni din reprezentanta deoarece se pune un soft de AUDI pe o componenta VW .

Nu mai vorbesc de proiectoare care sunt undeva pe la 250 Eur .

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca montajul electric nu este complicat, se realizeaza usor, nu trebuie sa se complice atat de mult, cu centrale electrice ...etc.

Problema mai mare este la montajul in bara, desi de la distanta pare ca s=ar potrivi, in realitate trebuie traforata destul de bine bara!

Pretul ... intradevar, destul de mare, sub 250 euro nu se gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se monteaza destul de greu pot sa confirm pt ca am avut . in spatele grilelor nu mi-a placut cum cad iar mai in fata trebuie decupat din bara pt ca sunt mari . sunt mai multe variante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept raspuns nu am cumparat becurile h7 OSRAM NIGHT BREAKER( PLUS) le are la pretul de 52 roni bucata, vinzatorul sustine ca sunt mai trainice ca durata de viata ca philipsul, voi ce parere aveti? si cica lumina e la fel de puternica ca la EXTREME VISION PHILIPS!

Nu e nici o diferenta intre ele.Am Philips pe scurta si Osram pe lunga(le-am si inversat sa vad diferenta),de 60.000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips Extreme vision nu tin mai mult de 20.000 km. Mare lucru ca ai facut 60K cu ele, multi colegi ziceau ca dupa 10K +/- nu prea te mai poti baza pe ele. De fapt scrie lucrul asta, ca dau lumina mai multa dar nu dureaza la fel ca cele normale.Eu deja sunt la al 2-lea set de Extreme Vision.

Referitor la becurile de pozitie portocalii ale colegului STOE, am avut si eu din acelea, arata foarte bine, insa le-am dat jos ca sa evit complicatiile. Nu sunt legale, si un politist care stie sa aplice legea te poate sanctiona. Luminile de pozitie trebuie sa fie de culoare alba. Sunt permise de culoare galbena-portocalie doar daca fac parte din blocul optic al semnalizatorului, ceea ce nu e cazul Passat-ului. Dar cum nu toti cunosc si aplica legea, se poate merge la risc. Oricum ITP-ul nu-l treci cu ele montate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la durata de functionare, cred ca nu m-am exprimat corect.Masina are saizeci de mii, dar de circulat noaptea nu cred ca am depasit zece mii, in schimb am activata faza scurta la 50% pe DRL de aprox. cincisprezece mii de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut azi becuri h7 OSRAM SILVESTER, ce parere aveti despre ele sunt la 42 roni bucata ..sa pun bina la urma NIGHT BREAKER sau e cam acelasi lucru cu SILVESTER?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat azi osram breake night plus si astept intunericul sa vad diferenta.. montajul a fost extrem de usor maxim 5 min la ambele faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se poate schimba becul de la parasolar pasager sau trebuie cumparat unu nou? masina este un passat 2006 highline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba - este tip sofit - se scoate lampa afara din locasul din plafon si vei putea avea acces la bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aseara s.a ars si mie un h7 de pe faza scurta. Ma duc azi sa iau un set xtreme power (din recomandarile de aici). Prb e la schimbare, cum se face. Se roteste stanga dreapta usor, are si cleme, nu are cleme imi poate spune cineva. Am tot citit 28 pagini dar parca nimic concret..

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca e tip baioneta. Trebuie sa apesi putin pe conector, dupa care rasucesti. Nu e mare filozofie, te prinzi usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca becul nu este in plafon. Parasolarul este culisabil si cand culisez se aprinde becul sau ar trebui sa se aprinda. Asta e problema ca nush cum as putea sa-l dau jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit. Am dat jos capacul de cauciuc, am bagat mana am prins suportul de plastic am invartit un pic si a iesit. Cand l-am bagat am bajbait cu degetul gaurica si a intrat. a fost usor. Asta am facut cu becul ars, acum urmeaza sa cumpar si becurile ca la mine nu au decat Philips vision la 11 euro bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codrin88 si mie mi s-a ars acum cativa ani becul din parasolar si cei de la reprezenta au schimbat tot parasolarul.mi-au spus ca nu se poate schimba.pe atunci masina era in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul din parasolarul dublu nu se poate schimba, sau cel putin asa stiu eu..

Am reusit. Am dat jos capacul de cauciuc, am bagat mana am prins suportul de plastic am invartit un pic si a iesit. Cand l-am bagat am bajbait cu degetul gaurica si a intrat. a fost usor. Asta am facut cu becul ars, acum urmeaza sa cumpar si becurile ca la mine nu au decat Philips vision la 11 euro bucata.

De ce nu incerci pe saitul importatorului oficial? Ai preturi bune si ajunge la tine prin curier in 24 de ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in germania si mai usor imi vine sa plec 30..50 km pana la un magazin specialiat decat sa dau comanda. Foarte multumit sunt ca am reusit sa ma documentez aici si stiu exact ce trebuie sa cumpar.

Va multumesc inca o data pentru sfaturile bune (putini romani dau din casa ce e bun).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codrin88 si mie mi s-a ars acum cativa ani becul din parasolar si cei de la reprezenta au schimbat tot parasolarul.mi-au spus ca nu se poate schimba.pe atunci masina era in garantie.

in curand or sa schimbe si masina cu totul cand se arde un bec :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si schimbat azi becul cu Philips X-treme Vision. 2 bucati 46 euro. Mai erau si Philips Xenon vision la 40 euro in rest altele mai slabe. Am inlocuit becul ars parte sofer si am aprins faza scurta..masina fiind cu fata langa un perete..diferenta maxima, pe timp de zi, fata de cel din fabrica, dar asteptam si noaptea sa vedem. Pana la urma le-am pus pe amandoua iar cel ramas din fabrica ramane de rezerva. Un pic de chinuiala la schimbarea celui pe partea dreapta cu flexibilitatea mainii dar a fost bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine nu prea sunt multumit cu osram breake night plus e o lumina ceva mai alba decit ce era inainte pe masina insa predomina tenta galbuie. acum macar sa fie rezistente si sa nu se arda dupa 10...20 mii km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce H avem la becurile de la proiectoare? As cumpara unele galbene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!