Jump to content

Becuri Passat B6


dintzauru
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Eu am gasit becuri produse de General Electric H7 care spunea ca lumineaza aproape ca Xenon si erau de 55W.

Puterea asta este presa mare pentru farurile normale? Merita sa le iau? Le-am gasit in Carrefour Militari Bucuresti.

Eu am sa ma duc sa-mi reglez farurile ca aseara aproape ca nu vedeam nimic - iarasi. Si este obositor sa conduci concentrat la ce este pe sosea (gropi, murdarie, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e poza facuta cu telefonul mobil... intradevar lumineaza ceva mai bine decat alea normale.. daca vrei doar pozitii si proiectoare... seara arata bine.. :beerchug:

Imi asum riscul de a fi sanctionat pt off-topic:

Mai oameni buni..nu mai mergeti cu pozitii si proiectoare..in primul rand ca e interzis de regulament, in al doilea rand ca DERANJEAZA cumplit de mult, in al treilea rand ca va faceti singuri rau fiindca nu vedeti mai departe de limita proiectoarelor si, nu in ultimul rand, pentru ca in orice tara normala e considerata taranie de cel mai mare grad!

De asemenea daca se poate sa folositi proiectoarele si (mai ales!) stopul de ceata DOAR cand e ceata, nu ori de cate ori aprindeti farurile...ce dracu..e efort in plus sa sucesti la maxim si sa tragi de buton de 2 ori...e mai eficient din punct de vedere al efortului doar sa sucesti de buton...n-aveti idee ce efect de "bronzare" ai in spatele unuia cu stopul de ceata activat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost nevoit aseara prin oras sa merg cu proiectoare si pozitii pentru ca ceata era densa si cu xenoanele aprinse aveam un mare perete alb de ceata in fata. Proiectoarele cu lumina mai galbuie penetrau ceata si mai vedeam si eu cite ceva. Asta m-a facut sa ma razgindesc in a pune niste becuri mai albe la proiectoare cum aveam de gind. Ma intereaseaza mai putin cum arata si mai mult utilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie becurile de la proiectoare sunt HB3 sau HB4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
In concluzie ce becuri au proiectoarele? H cat? Si as mai intreba eu faza scurta (fara henon) este H7 la fel ca lunga? Si cum se schimba becul pe faza scurta? Dupa mine ca sa semene lumina cu xenonul Philips Blue vision sau Vision plus.

Observ ca din 21. Nov. 2007 inca nu te-ai lamurit ce fel de becuri trebuie sa folosesti !!!

Pe site-ul asta ai intrat???

Configurator Philips

Conform acestuia trebuie H11 sau HB4.

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot decat sa multumesc. Un sit extrem de explicit. Nu mai trebuie sa ne dam fiecare cu parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare dragi colegi,

tot am cautat pe net si inclusiv pe-aici diferite topic-uri legate de ce becuri sunt pe Passaturile B6 si nu prea am dat de unele cu informatii concrete ( cel putin nu pt Passat B6, in schimba am gasit multe pt Golf V dar acolo e alta mancare de peste... :P )

revenind: eu am in pland schimbarea becurilor halogene din fabrica cu alte becuri ( tot halogene ) marca Philips care sa-mi ofere o luminozitate mai buna a soselei mai ales pe timp de noapte, si daca se poate distanta de luminarea sa fie cat mai mare ...asa ca va intreb pe voi, cei care cunoasteti exact ( eu fiind incepator in domeniu "cunoastera unui autoturism" :( )

1. Ce becuri sunt pe un Passat B6 in general ? :)

- Care e H1 ? ...cumva pozitia ?

- Care e H3 ? ...adica faza scurta ?

- Care e H4 ? ...faza lunga ?

- etc.. in materie de "H"-uri/"P"-uri/"D"-uri si ce nume or mai avea

2. Ce recomandati voi intre Philips Vision Plus sau Philips Night Guide ? ;)

Detaliile/Diferentele intre cele 2 marci:

a.) Vision Plus

Avantaje:50% mai multa lumina pe sosea in comparatie cu becurile halogen standard la aceeiasi putere consumata. Acest lucru adauga 20 de metri la distanta luminata pe timp de noapte.

Aplicatii: Becurile Vision Plus prin marirea distantei vizibile vin ca o completare de succes la siguranta activa a oricarui tip de masina.

Gama: H1, H4, H7, P21W, P21/5W

b.) Night Guide

Avantaje: Combinatie perfecta intre Blue Vision si Vision Plus, realizate pentru a oferi un confort deosebit si o buna vizibilitate pe toata suprafata soselei.

Aplicatii: O vizibilitate sporita prin luminarea diferita a trei zone de interes: contrasens, inainte, marginea dreapta a soselei. acopera o

gama de 99% de automible actuale.

Gama: H1, H4, H7/R, H7/S

Preturile variaza, Vision Plus-ul este undeva pe la 361,93 RON iar Night-ul undeva pe la 387,02 RON ( preturi gasite pe net pe diverse site-uri/magazine online )

Va multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri :)

Regards,

Riddler

P.S.: Stiu ca se vor gasi poate si uni colegi care sa imi recomanda sa imi iau becuri xenon... dar eu nu prea vreau xenoane, de nici o culoare pt ca nu prea imi plac... nici nu'si justifica bani ( asta ca parere pur personala si poate subiectiva) si din ce mi-au zis 2 amici, cum ca xenoanele oricat de bine le-ai regla tot aiurea bat si cateodata iti fac cate o pelicula albastra in fatza ochilor cand conduci de-ti vine sa le arunci ;) ( am si asistat la un "spectacolul" luminos odata fara sa vreau cand dupa un drum lung un amic nu mai putea de dureri de ochi )

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-avem H7 pt scurta si lunga.

-proiectoare H11 sau HB4 ( in functie de model)

-pozitie W5W

sau mai bine configuratorul aici : http://www.lighting.philips.com/in_en/cons...ing〈=en

-eu mi-am schimbat pozitia cu una Blue Vision , din galbuiul ala acuma se vede mai alb .

-si pe faza lunga am X-treme power .... se face din noapte zi .

-Night Guide vezi in 3 culori , mai sunt pana la craciun 3 luni.

-de schimbat se schimba usor, sunt niste capacele din cauciuc si cu un "tamburus" de care poti sa tragi sa le scoti .

-se dau acele capacele jos pt pozitie tragi pur si simplu de bec pana iese cu atentie, il inlocuiesti si il pui la loc

-pt faza lunga ; dai mufa jos si ramane doar becul .. ai niste cleme e deajuns doar sa deschizi o clema ... si apoi tragi de bec iese usor ( daca au mai fost schimbate e posibil doar sa tragi de bec si iese usor fara sa mai umblii la cleme)... clema o impingi din interior catre exterior.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi OviDIU pt raspus, chiar nu stiam ce becuri sa cumpar ....asa acum macar m-am lamurit si stiu ce sa cer cand ma duc la magazin :D

-Night Guide vezi in 3 culori , mai sunt pana la craciun 3 luni.

:lol: da ?! hahaha... chiar ca nu stiam :P

sper ca bluevision-ul sa nu faca becu mai mult spre albastru ca n-am chef sa fiu injurat in trafic sau sa imi faca ceilalti cu farurile ca-i orbesc :huh:

...de X-tream Power am auzit referinte destul de bune, chiar mi-a fost recomandat de un Consilier de la Tess ca fiind cele mai potrivite :rolleyes:

anyway, thanks again pt informatii si lamuriii ... :Driver: safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ai aici 14 pag de discutii de pe topicul de G5... dat fiind ca si G5-ul e H7 cu H7, sper sa te ajute si sa-ti raspuna intrebarilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca bluevision-ul sa nu faca becu mai mult spre albastru ca n-am chef sa fiu injurat in trafic sau sa imi faca ceilalti cu farurile ca-i orbesc

-nu bate inspre albastru , e alb... si oricum la mine fiind pe pozitie nu e o lumina puternica

-pt faza scurta daca vrei sa schimbi recomand X-treme power......

-http://www.lighting.philips.com/in_en/consumer/carlighting/1_car_lighting/products_for_car/2_nightguide.php?main=gb_en_consumer_lighting&parent=89083467512&id=in_en_car_lighting〈=en

detaliile despre night guide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

N-am apucat inca sa desfac si sa ma uit sa vad ce becuri am pe masina, banuiesc ca sunt cele standard precum le aveti si voi toti ceilalti (mai putin cei cu xenon). Referitor la lumina lor pot spune ca sunt foarte multumit de cum lumineaza drumul. Cel putin faza lunga bate foarte bine (acolo unde iti permite) si se disting foarte bine obiectele sau denivelarile din drum.

Am facut o comparatie intre luminile de pozitie gen lumanari, precum zicea dudu intr-un post al sau, si faza scurta. La o analiza atenta lumina fazei scurte este alba sau ma rog aproape alba.

Acum stau si ma intreb, daca eu sunt multumit de temperatura culorii si de intensitatea becurilor, are rost sa le schimb ? Fac chiar asa minuni aceste X-tream Power sau Vision Plus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Velocity: daca tu esti asha multumit de ele e ok... nu trebuie sa le schimbi ;)

...eu unu de faza scurta nu's multumit, prea putin bate, si pe multe zone mai ales noaptea unde nu mai sunt becurile de pe stalpi, chiar ma seaca sa tot ma joc de-a ba faza lunga - ba scurta... asha ca daca X-tream Power imi mai asigura 20 m macar in plus si o intensitatea mai mare a lumin ( nu foarte mult) dar acolo incat sa nu mai fiu nevoit sa aprind proiectoarele pt a vedea craterele ( in special cele de pe centura ploiestiului :icon_thumright: ) atunci e ok, imi voi cumpara si imi voi monmta... in schimb de cea lunga n-am cumvinte, bate bine, sus si vad la aproape 50 - 60 m in fatza :D

...topic-ul l-am deschis din vreo 2 motive:

1. Invatz si eu ce fel de faruri are masina mea ( ca tot nu stiam :icon_thumright: )

2. Mai aud pareri ale colegilor si poate experiente traite de uni dintre ei si ma pot ajuta sa iau o decizie buna in privinta halogenlor PHILIPS :P

din cate am au tot observat, prin diverse reclame PHILIPS are referinte bune pe domeniul iluminari ( fie el auto sau becuri clasice care le punem prin casa ) ...de aia am si intrebat expres de ele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand/folosesc X-tream Power. Nici nu deranjeaza participantii la trafic, nici nu sunt interzise in afara Romaniei - cu politia din Vest nu "negociezi" si dau o lumina suficienta cat sa eviti la limita carutele nesemnalizate pe drumurile patriei. Sa zicem ca bat cam cu 5-7 metri mai mult decat halogenurile obisnuite. Nu au 80% lumina in plus, cum isi fac reclama, dar un 20% este cu siguranta. Am gasit pe aici http://philips-shop.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Victore pt informatii si pt link :wub:

si sincer acum si 5 - 7 metri zici ca lumineaza mai mult... putintel, ma asteptam la un min. de 10m daca nu chiar 15 ....parerea mea, eu atat vreau, ca cu faza lunga si/sau proiectoarele sa pot vedea mai bine soseaua ( depinde de conditzii, ca nu's adeptu' folosiri proiectoarelor tot timpul...doar cand trebuie/e nevoie )

acum culmea, ca dupa ce mi-am schimbat opinia de pe Night Guide pe X-treme Power incept sa aud referinte bune de la alti despre night guide...ca's cele mai bune, ca cele 3 tipuri de iluminari te-ajuta mai bine sa distingi obstacolele, ca nu stiu ce... pff :wub:

nasol e ca nu stiu pe nimeni care sa aiba pe masina respectivele tipuri de halogene, ca sa vad si eu cu ochi mei cum sta treaba :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic X-treme Power. Nu o sa-ti para rau. Lumina nu este obositoare ca la cele alb-albastrui (nu mai zic nimic de xenoane ;) ). Si daca nu-ti plac iti dau eu pe ele jumatate din banii pe care i-ai platit... :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-am de cateva saptamani X-treme power pe lunga , sunt foarte multumit , nici nu se compara cu cele "stok", in afara orasului cand orpesc lunga si raman cu scurata am senzatia ca nu bate deloc ...in scurt timp o sa imi pun si pe scurta X-treme power.

-stie cineva cum se schimba scurta ....? e cumva nevoie sa dai farul jos...? ce-i drept nici nu m-am uitat sa vad cum se schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

btw, 1 question: Ce recomandati pe Proiectoarele fatza ?! BlueVision sau Becurile Premium ?! ( pt HB4 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-nu diferenta intre premium si ce ai tu acuma ... asa ca din punctul meu de vedere as merge Blue Vision....

-m--am uitat putin aseara ,cum se schimba scurta ,,, are un mare capac :scratch: , dar nu poti sa umblii nu prea ai loc...poti sa bagi mana ... dar tre sa stii ceea ce faci acolo ...nu poti sa vezi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu proiectoarele l-as lasa cu becurile originale. Daca ai lumina mai puternica pe faza scurta (sa zicem X-treme Power) alte interventii cred ca sunt de prisos sau nu fac decat sa "termine" ochii altora. Plus ca se schimba mai greu cele de la proiectoare.

Mor pe istetii care tin aprinse (mai ales ziua) pozitiile si proiectoarele - tipic romanesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia am fost sfatuit si eu de catre alti, cum ca "proiectoarele nu le ti tot timpul aprinse si deci nu prea ai de ce sa le schimbi..." :P ...eu mai mult vroiam sa le schimb ca sa nu ramana singurele becuri de culoare "galbena" de pe fata :) ...dar pana la urma eu caut luminozitatea :D

oki, thanks guy's pt support/info/link-uri si recomandarile voastre

raman dator cu cateva beri ( fara alcool :P )

M-am decis:

Faza scurta -> X-treme Power

Pozitii -> BlueVision /Vision Plus ( diferente infime... mi-a promis cineva ca imi ava arata poze cu becuri de pozitii BlueVision si cu VisionPlus si dupa ma decid exact ce aleg )

:icon_thumright: ^_^ ;)

btw...

(...)

Mor pe istetii care tin aprinse (mai ales ziua) pozitiile si proiectoarele - tipic romanesc.

pai e trend... e coll... vor si ei sa fie "pomenintzi" si sa vb lumea de ei :lol:

...nasol e ca noi, ceilalti ii pomenin mai des pe mamele/tati lor si la capitolul vorbe.... mai bine ca nu ne aud :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Ca sa nu mai deschid un nou topic.Mentionez ca am faruri bixenon de fabrica adaptive.

Stie cineva cum schimb si eu becul de la pozitie stanga din far?

Am ajuns la bec, adica ii vad dulia, dar nu pot sa il scot?!!! :angry:

Are in capatul iei o tija de plastic, am incerc sa invart sa trag de ea in sus, am impins si apoi am tras de aceea tija.

Cred ca undeva am gresit sau am blocat dulia asta, nu iese de loc.Se invarte are o anumita pozitie cand face un mic click...dar tot nu iese este intepenit rau de tot :Driver: :question: :screwy:

Becul din dreapta tot pozitie se misca dulia usor daca trag de ea in sus, si da semene sa iasa. :blink: Dar nu l-am scos ca sa nu il stric(adica am crezut ca este rupta acea tija...se trage usor in sus) si sa imi dea eroare si la asta pe bord.

Pe partea stanga nu reusesc sa scot becul asta , ma chinui de cateva zile :(

Adica ma gandesc ca neamtul so fi gandit ca pot sa schimb si eu acest bec, sper sa nu fiu nevoit sa ma duc in service pt. un bec amarat.

Daca stie cineva , va rog un mic ajutor :scratch: :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin la becuri pentru B6. Azi am gasit la Orhideea la raionul de accesorii auto becuri H7 Philips X-treme Power. Costa exact 45,90 RON bucata. Sunt fabricate in Germania. Cred ca este un pret bun. Avea si Blue Vision (putin mai ieftine) si BlueVision pentru pozitii 5W5 - acestea din urma erau 10 ron setul de 2 buc. Mi-am luat X-treme Power pentru faza scurta. Pentru faza lunga apreciez ca sunt suficiente cele cu care vine dotata masina (utilizez extrem de rar faza mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o da, hai ca merg azi in orhideea ca tot sunt in bucuresti pt 2 zile :)

btw, daca ai timp/chef faci si tu 2 poze ( una cu becurile din fabrica, alta cu becurile Philips ) sa vad si eu ( si poate ceilalti curiosi ) diferentele de culoare :screwy:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!