Jump to content

Portbagaj B6


Riddler
 Share

Postare recomandată

deci ma miram eu de ce se aude un zgomot ciudat in bara din spate cand inchideam usile :flower: credeam ca e vreun surub desfacut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ati facut curios si am fost pana la masina sa vad cum arata portbagajul masinii :) nici eu nu am capitonaj pe plafonul portbagajului. si am gasit si "maneta mirifica" :P eu am un Passat 2006 Comfortline (daca are vreo legatura cu modelul masinii)

Modificat de mirciulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am si eu o problema la passat-ul meu, azi cand am facut curat in masina,sub roata de rezerva am observat ca e o balta de apa. Ma puteti ajuta cu un sfat, de unde provine apa asta?

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica garniturile care inconjoara cele doua brate care sustin portbagajul

exista posibilitatea ca sa nu mai etanseze si sa patrunda apa pe langa ele ( chestia asta am patit-o si eu ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, de azi a inceput sa ninga pe la Craiova si cand am deschis portbagajul acesta s-a deschis doar pana la jumatatea cursei lui, adica cam la 45 de grade in loc de 90 cum facea inainte, eu pun aceasta cauza pe frigul care s-ar putea sa fi afectat uleiul din telescoapele care il angreneaza la deschidere. Sa fie din cauza ca temperatura exterioara e scazuta sau telescoapele mele incep sa isi spuna oboseala ? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este din cauza temperaturii scazute. Cred ca se ingroasa uleiul. Asa fac si ale mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce coincidenta...si ale mele fac la fel( am variant) de nu stiam, de ce naiba dau cu capul de portbagaj :)) ( de vreo 3 ori intr-o singura zi). Acum am grija sa il ridic manual la maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aude nimic

- nici din butonul dinauntru

- cand ridic emblema sa deschid sta inchis. Si ma gandeam sa nu trag ca animalu de emblema sa nu o rup. Credeam ca exista un locas pentru cheie (speram).

- sa inteleg ca s-a dus motorasul care actioneaza portbagajul - nu mi se pare prea logic sa nu ai un fail safe system.

- bine macar ca a ramas pe inchis.(desi pe bord sta tot timpul aprins ca e deschis - alta distractie ca nu mai vezi nimic cand mergi decat ca e portbagajul deschis).

- o trimit la dealer :angry:

Apasa pe portbagaj ca si cum ai forta putin sa se inchida. o sa vezi ca dispare in bord avertizarea de portbagaj deschis si la actionarea din buton, telecomanda sau manual : se va deschide.

De ce ? Raspuns : Simplu: computerul masinii vede portbagajul deschis si nu mai da o noua comanda de deschidere pana nu il vede inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@trafic: te contrazic - nu se va inchide si nici nu se va deschie. Aceeasi situatie am patit-o si eu - era inchis, dar in bord imi arata ca fiind deschis. Solutia - deschis de pe interior, dat din plin cu WD 40 si isi va reveni. Chiar ieri am patit-o (ajung la concluzia ca odata cu venirea iernii incepe sa faca figuri - situatie similara am patit si anul trecut in Austria - si m-am trezit ca in timpul mersului, s-a deschis singur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pronet spune-mi te rog numele complet de la aceasta solutie WD 40

mi-a facut figura de vreo 3 ori intr-un an si vreau sa i-au o masura de precautie, sa nu se mai repete, mai ales acum, iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il gasesti in Praktiker e vreo 25lei cel mai mare, are si mai mic pe la 9lei parca, dar eu zic sa iei cat mai mare, ca are o utilizare mai larga, eu il mai folosesc si pe sculele ruginite, le deblocheaza fara probleme

post-19020-1260729184_thumb.jpg

Modificat de Alinushu2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut şi eu probleme cu inchiderea portbagajului iarna trecută şi cred că nici iarna aceasta nu voi scăpa.

Am ajuns la concluzia că se blochează din cauza prafului şi a condensului format

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum ca s-a mai incalzit vremea, telescoapele de la usa portbagajului meu si-au revenit, deci de la temperaturile scazute era tot baiul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci mult Alinushu2007 pt poza cu acel spary de curatat.

ai idee, daca merge si la balamalele de la usi? sau e mai bine sa dau cu " vaselina tip spray? "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ete mai bun acest srpay cam la tot ce inseamna mecanism

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, de azi a inceput sa ninga pe la Craiova si cand am deschis portbagajul acesta s-a deschis doar pana la jumatatea cursei lui, adica cam la 45 de grade in loc de 90 cum facea inainte, eu pun aceasta cauza pe frigul care s-ar putea sa fi afectat uleiul din telescoapele care il angreneaza la deschidere. Sa fie din cauza ca temperatura exterioara e scazuta sau telescoapele mele incep sa isi spuna oboseala ?

-la mine face treaba asta chiar si vara cand sunt 30 de grade :), ce e de facut....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil s-au cam dus telescoapele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am probleme cu portbagajul il deschid si nu se mai inchide(cand e frig,inghet etc) :frigbaitata: ............tre sa il trantesc d vreo 5-6 pana se inchide :vaidecapulmeu: ..... cred ca ingheata incuietoarea aia..... ca e electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@benny, nu e de la frig, e de la incuietoare. Ori o cureti, ori o schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum cateva minute am coborat si eu la masina sa dau zapada jos si din cate am vazut numai pot sa deschid portbagajul, a inghetat emblema de pe spate, nu am fortat-o am lasat-o in legea ei :D asa ca aveti grije ce lucruri lasati prin portbagaj gen:lopeti, raclete si ce ne mai trebuie pt sezonul rece

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca se gaseste in hipermarketuri, spray special pentru a dezgheta yale, butuci...etc

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi nici mie nu mi s-a mai inchis portbagajul, am actionat manual de cateva ori incuietoaream m-am rugat de ea, am ciocanit-o si intr-un final s-a inchis. ma tem insa ca se va repeta.

am vazut ca mai multi colegi au aceeasi problema. cum se desface capitonajul acela pt a ajunge la mecanism? are cineva un tutorial, un link, ceva? in caz ca trebuie schimbat ceva, ce anume se face vinovat de defectul asta? incuietoarea? ce part number are, ma poate ajuta cineva?

la fel, scriu tot aici ca e legat e portbagaj: inteleg ca deschiderea capacului se face cu ajutorul unor amortizoare. la mine abia mai ridica 3 cm. cat ar fi de ingrosat uleiul din ele cred ca nu e normal si probabil ar trebui schimbate. si pt chestia asta as avea nevoie de niste indicatii privind efectuarea schimbarii si part number.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti, eu dupa ce curat masina de zapada, dau cu solutie de dezhetat parbrizul la: manere usi, capac rezervor (o data nu vroia sa se deschida si mai baga motorina :D ), emblema portbagaj, capacele de la stropitori faruri (cine are), senzori de parcare, articulatiile bratelor stergatoarelor. Am gasit si ieri si azi masina bocna de gheata, dar totul se deschidea perfect. Operatiile astea le mai fac si seara cand las masina in parcare. Sper sa va ajute si... conduceti va rog cu prudenta , chiar daca aveti anvelope de iarna :)

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o mica problema, de care n-a fi aflat daca nu era un vecin mai de treaba. nu stiu ce fel de fenomen SF se petrece, dar el sustine ca de vreo doua ori mi-a gasit portbagajul deschis. avem garaj comun, deci sansele sa apas pe butonul de pe cheie din casa si sa si functioneze sunt inexistente. care ar putea fi cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ziceau si colegi de mai sus incearca cu un spray pentru dezghietat yale sa pulverizezi pe yala de la portbagaj, posibil sa nu fii inchis tu bine usa de la portbagaj iar in garaj unde banuiesc ca este mai cald ca afara uleiul din telescoapele portbagajului sa isi fi revenit, in unele posturi din acest topic mai erau colegi care zice-au ca li se deschidea in mers parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!