Jump to content

Portbagaj B6


Riddler
 Share

Postare recomandată

Salutare,

stiu ca poate parea o intrebare lame/stupida dar am si eu o nelamurire...

acum 2 zile am zis sa iau masurile la portbagaj sa vad daca incape ceva mai voluminos in el pt un drum mai lung si cand ma uit atent inauntru, observ ca pe "tavanul portbagajului" sa zicem asha, NU am deloc mecheta... e doar tabla care are diferite cercuri ... am ramas masca ...si nici nu`mi aduc aminte daca era sau nu...

de aia va intreb pe voi dragi colegi... posesori de Passat B6 Berlina CUM TREBUIE SA ARATE PORTBAGAJUL ?

...imbracat total in mocheta ? :10[1]:

...sau aici chestia este influentzat de varianta de echiparea a modelului ( TL / CL / HL ) ? ;)

cu speranta ca nu o sa sariti la mine pt simplu fapt ca eu pun intrebari stupide, va multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri :)

Regards,

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...imbracat total in mocheta ?

Daca te referi la partea inferioara a planseului din spatele banchetei (unde gauream pentru boxe la dacie :Driver: ) aia si la mine si la alte modele (highline are un coleg de munca si m-am uitat si eu) e tabla toata ziua si cu gaurile de care zici, neacoperite de nimic. In rest intr-adevar e numai mocheta, cu capacele regulamentare pentru triplele spate si alte bazaconii. Bine e posibil sa difere ceva fata de modelele anterioare, dar...la de-astea nu m-am uitat!

Modificat de obsess3d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut Ridler.si la mine partea superioara a portbagajului este neacoperita de mocheta, in rest peste tot se gaseste mocheta.nu cred ca este ceva in functie de nivelul de echipare.o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un B6 varianta CL si, de asemenea, partea superioara a portbagajului e cheala. Oare cati bani or fi economisit cei de la VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....incredibil de mult, daca am calcula la numai 2 euro acoperirea zonei si am lua in calcul un numar de 200.000 masini fabricate....

Si eu am CL si tot la fel de cheala este zona respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehe, multumesc pt raspunsuri dragi colegi, m-am linistit un pic :lol:

deja incepusem sa imi pun intrebari de genul: "Oare la ce service mi-au sutit mocheta ?" ... a :) nu ?! :D

scuzati inca odata daca vi si parut funny intrebarea :P

Regards,

Riddler

P.S.: oricum eu inteleg economia si reducerea costurilor dar cred ca o sa-mi caut prin oras o mocheta asemanatoarea si o s-o pun acolo sa nu mai vad tabla aia goala :) ^_^

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in locul tau nu as face asta.

Gaurile alea mai au si un rol de a permite ventilatia dinspre fundu habitaclului si portbagaj, in felul asta ne aburindu-ti-se luneta la diferente de temperatura dintre portbagaj si habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca zona respectiva ,nu s-a acoperit ,dintr-un motiv bine intemeiat ,(stie neamtzul ce face..) ,iar VW nu e marca care sa lase lucrurile neterminate .Stai linistit toate modele sunt echipate identic la capitotul amintit mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Nu stiu daca ai sa gasesti pe cineva care sa aiba un cric in plus dar iti spun sigur ca la reprezentanta este scump ,in jur de 300 lei,poate si mai mult, asa ca iti recomand cu incredere sa iti iei de pe ebay unde am vazut cu 19E+transport 10-15E deci mult mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cric: 3C0 011 031 A

Triunghi:

- 3C5 860 251 (pt salon)

- 7L0 860 251 (pt estate)

Sfat de achizitie: eBay, alti dealeri de piese auto :D

P.S.: Chiar saptamana trecuta s-a dat un cric nou nout cu 20 E si 16.4 E transport :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la partea inferioara a planseului din spatele banchetei (unde gauream pentru boxe la dacie :) ) aia si la mine si la alte modele (highline are un coleg de munca si m-am uitat si eu) e tabla toata ziua si cu gaurile de care zici, neacoperite de nimic. In rest intr-adevar e numai mocheta, cu capacele regulamentare pentru triplele spate si alte bazaconii. Bine e posibil sa difere ceva fata de modelele anterioare, dar...la de-astea nu m-am uitat!

ciudat ....la mine si partea superioara si planseul din spatele banchetei este mochetat (versiune highline)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL, nu pui si tu o poza cu portbagaju' tau sa vedem si noi ?! :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@livvil poate la modelele highline mai noi dar la modelul din 2006 nu este.

Ne-ar edifica o poza din partea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modelul e din 2005.......cum am timp ,am sa fac o fotografie ...

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior
ciudat ....la mine si partea superioara si planseul din spatele banchetei este mochetat (versiune highline)

livvil - e vorba de partea inferioara a respectivului planseu, nu partea superioara care e mascata la toata lumea cu un material dur si eventual negru

Ca iti dai seama despre ce se vorbeste aici, deschide portbagajul, baga capul in interior si uita-te in sus si vei da cu ochii de parta inferioara a planseului de sub luneta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

opssss.....scuze ..cred ca am inteles gresit ....am sa ma uit .. multumesc..

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut! am incercat sa creez un nou topic dar nu se poate, problema mea este oricum la portbagaj si se manifesta de vreo 2 sapmani astfel: cand dezarmez alarma se deschide si portbagajul nici o problema pana aici, problema e ca se mai inchide decat cand vrea el nu apuc sa plec si se deschide iar ma dau jos si il inchid , plec , de obicei daca plec nu se mai deschide in mers dar sa intamplat de 2 ori sa se deschida si in mers desi masina era incuiata pe interior

Ma dispera !!!!!!!!!!!!!! :icon_thumright:

Trebuie sa mentionez ca uneori se comporta normal si nu se deschide decat daca intentionez asta

Am incercat sa setez deschiderea unei singure usi sau inchiderea automata la plecare se pare ca nu are nici un efect asupra portbagajului care e clar si-a declarat independenta

Va rog sa imi dati o sugestie altfel il leg cu sarma :)

Va multumesc anticipat si drum bun!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand dezarmez alarma se deschide si portbagajul nici o problema pana aici...

Sa intelegem ca se deschide de tot capacul portbagajului la fiecare dezarmare din TC sau doar se deblocheaza si el? Daca se deschide fara sa ii ceri asta ar putea fi problema cu telecomanda ta care face cumva sa se apese si butonul din mijloc pentru portbagaj. Poate e slabita tasta respectiva. Incearca si cu cea de-a 2a cheie a masinii (ai grija ca prima cheie sa o tii departe de masina in acest timp) si daca face la fel, nu iti ramane decat sa verifici inchizatoarea mecanica a capacului. S-a mai scris despre mecanismul de inchidere pe forum, poti da o cautare.

Modificat de clau_75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar zice ca si in timpul mersului se deschide ....ciudat totusi ca in manual scrie ca la o viteza mai mare de nu mai imi aduc aminte nu se deschid nici usile si nici portbagajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! am incercat sa creez un nou topic dar nu se poate, problema mea este oricum la portbagaj si se manifesta de vreo 2 sapmani astfel: cand dezarmez alarma se deschide si portbagajul nici o problema pana aici, problema e ca se mai inchide decat cand vrea el nu apuc sa plec si se deschide iar ma dau jos si il inchid , plec , de obicei daca plec nu se mai deschide in mers dar sa intamplat de 2 ori sa se deschida si in mers desi masina era incuiata pe interior

Ma dispera !!!!!!!!!!!!!! :)

Trebuie sa mentionez ca uneori se comporta normal si nu se deschide decat daca intentionez asta

Am incercat sa setez deschiderea unei singure usi sau inchiderea automata la plecare se pare ca nu are nici un efect asupra portbagajului care e clar si-a declarat independenta

Va rog sa imi dati o sugestie altfel il leg cu sarma :P

Va multumesc anticipat si drum bun!!!

ma bag si eu in seama cu un exemplu...:am un prieten cu un b5,5 si dupa ce a fost la spalatorie nu i se mai inchidea portbagajul,adica dupa ce il inchidea imediat se deschidea.a intrat apa pe la butonul de deschis din interiorul masinii.acum la b6 nu stiu daca are buton de ala in interior.baiatul cu problema a fost la o vulcanizare si a suflat cu aer la buton sa se mai usuce si in cateva zile a scapat de problema.poate sa fie ceva asemanator sau vre-un contact ....o parere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o problema asemanatoare :Se intampla uneori sa mai car cate una alta in portbagaj nimic greu , doar chesti care nu-mi place sa le pun in masina.Deschid portbagaju si porma il inchid , el din exterior pare inchis si chiar e , dar in bord imi apare ca si cum ar fi deschis , daca parcurc cativa metri si mai dau de un hop ceva se deschide.M-am uitat la mecanismu de inchidere e ok nu prezinta urma mare de uzura sau sa fie ceva rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema asta, doar ca in bord ramanea ca si cand era deschis (el statea inchis de fapt). Problema a fost simpla: mufa din spatele mecanismului de deschidere a portbagajului nu era bine cuplata. Trebuie sa dai capitonajul jos al capacului portbagaj pentru a fixa mufa.

Modificat de Cristi_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat.Am sa incerc azi solutia ta.Sper sa nu mai persiste problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si o prietena o problema la B6-ele ei. De ceva vreme (de abia ieri mi-a spus) nu i se mai deschide portbagajul. E inchis. Pe bord apare ca portbagajul e deschis, dar nu se dechide, nici la hopuri nici la nimic. Nu exista un mecanism normal (sa bag cheia undeva) sa deschid portbagajul? Cum pot sa mai deschid portbagajul? Sa inteleg ca s-a miscat mufa. Cum fac sa deschid sa umblu la mufa? :icon_thumright:

Multumesc de ajutor

Modificat de vladpo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu inca nu am deschis acolo sa umblu la mufa respectiva , pentru ca la mine problema apare doar cand e frig afara , si cum umblu eu la portbagaj asta se intampla odata la 2-3 luni.

@vladpo nu merge nici manual ? din masina nu merge deschis din buton ? sau daca apesi pe emblema din spate nu se deschide ? Cand incearca sa deschida din telecomanda nu se aude sunetu ala ca si cum s-ar deschide ?Daca masina mai este in garantie sa deie o fuga cu ea la dealar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!