Jump to content

Proces contestatie amenda


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    26

  • joky

    24

  • Jetta20tdiHLDSG6

    20

  • The_Ego

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

bun deci ati lamurit cu prezentarea filmului doar in instanta. Dar stiu si eu acelasi lucru ca agentul constatator trebuie sa fie acelasi cu cel care intocmeste procesul verbal.

E doar un basm ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este un basm.

Intr-adevar agentul care intocmeste procesul verbal trebuie sa fie acelasi care constata depasirea vitezei.

Din pacate ramane la latitudinea tribunalului sa admita sau nu anularea procesului verbal din aceasta cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Exista vreo norma legislativa care spune asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De bun simt mi s-ar parea sa fie cum se zice mai sus, pentru ca odata cu obligatia de a intocmi procesul verbal vine si responsabilitatea de a aplica fondat contraventia si raspunderea pentru ea.

Ori daca cel care scrie procesul verbal primeste prin statie viteza de la radar, dar citita "din ochi" si intocmeste proces verbal, el practic nu comite un abuz in serviciu fara voia sa? In cazul asta la o eventuala contestatie ar avea de suferit pentru eroarea/reavointa unui coleg. Si atunci cred ca s-o fi prevazut si asta pe undeva.

OUG 2/2001

Art. 15

(2) Pot fi agenti constatatori: primarii, ofiterii si subofiterii din cadrul Ministerului de Interne, special abilitati, persoanele imputernicite in acest scop de ministri si de alti conducatori ai autoritatilor administratiei publice centrale, de prefecti, presedinti ai consiliilor judetene, primari, de primarul general al municipiului Bucuresti, precum si de alte persoane prevazute in legi speciale.

(3) Ofiterii si subofiterii din cadrul Ministerului de Interne constata contraventii privind:

apararea ordinii publice; circulatia pe drumurile publice; regulile generale de comert; vanzarea, circulatia si transportul produselor alimentare si nealimentare, tigarilor si bauturilor alcoolice; alte domenii deactivitate stabilite prin lege sau prin hotarare a Guvernului.

Asta e destul sa confere calitatea de agent constatator by default oricarui politist in timpul serviciului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am furat-o si eu. 104 in romanesti ( DN1) deci limita de 70. Eu zic 104 afara din Romanesti ca m-a pozat cand eram deja in padure. Se vede padurea si masina mea. Si hop adresa de la Primaria Barcanesti ( de ei apartine satul Romanesti) si baietii imi spun foarte clar. Pe sensul de mers Ploiesti - Bucuresti, intre indicatorul de intrare in localitate si cel de iesire din localitate nu exista padure. Mentionam ca padure exista numai dupa indicatorul de iesire din localitatea Romanesti. Am depus contestatia si mi-a venit si citatia. Am termen pe 29 iunie la Ploiesti. Apoi vedem ce facem cu plangerea penala impotriva d-lui agent sef comisar adjunct comunitar principal..... ;) ca mi se pare un mic abuz in serviciu. Asa imi pare mie :). Adica in poza s-a vazut clar ca eu eram in padure si el imi zice ca eram in sat.....asta e nesimtire, chiar am mers incet tot drumul.... si uite cum mi-o fur.... :(. Mi-a dat 360 ron :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
06/10/2009

29/06/2009 lipsa foto radar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au depus astia fotografia de la radar si am termen in luna a-10-a....

..asa e vara...e vacanta judecatoreasca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De bun simt mi s-ar parea sa fie cum se zice mai sus, pentru ca odata cu obligatia de a intocmi procesul verbal vine si responsabilitatea de a aplica fondat contraventia si raspunderea pentru ea.

Ori daca cel care scrie procesul verbal primeste prin statie viteza de la radar, dar citita "din ochi" si intocmeste proces verbal, el practic nu comite un abuz in serviciu fara voia sa? In cazul asta la o eventuala contestatie ar avea de suferit pentru eroarea/reavointa unui coleg. Si atunci cred ca s-o fi prevazut si asta pe undeva.

Asta e destul sa confere calitatea de agent constatator by default oricarui politist in timpul serviciului?

Nu sunt sigur ca acel art. confera calitatea de agent constatator by default oricarui politist.

Cred ca art. 21 din O.G.2/2001 este mai aproape de ceea ce vrem noi sa aflam.

Daca se afla care este interpretarea corecta a alin(1) atunci problema este rezolvata.

Nu sunt de acord cu " totul depinde de interpretarile pe care le da judecatorul".Doi judecatori diferiti pot sa dea interpretari diferite pe marginea aceluiasi art.

Care este actul normativ de stabilire si sanctionare a contraventiilor asa cum se spune la alin(1)?

CAPITOLUL III

Aplicarea sancţiunilor contravenţionale

Art. 21. - (1)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

As dori sa ma ajutati cu un sfat daca se poate ...am fost prin in localitate cu o viteza de 96 de km/h ...si am cerut sa imi dovedeasca, sa imi arete o inregistrare video... agentu a spus ca nu poate sa-mi arete ...daca am semnat si nu am scris pe proces fara sa mentionez nimik ...are rost sa fac vreo contestatie pentru ca nu mi-a putut dovedi cu ce viteza circulam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai nu trebuie sa-ti dovedeasca pe loc. Dovada se face numai in cazul contestatiei si numai in instanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cred ca ti-ai raspuns singur: din moment ce ai semnat acel proces verbal si nu ai trecut pe el nicio observatie, nu cred ca ai sanse de castig...

Ca si parere personala, 96 km/h in localitate mi se pare muuuuult... :ninja:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe P.V se afla trei casete pentru semnaturi, in prima semneaza agentul constatator, in a doua martorul asistent iar in a treia unde scrie contravenient mai scrie ceva "Am luat la cunostinta" deci faptul ca semnezi P.V.-ul asta inseamna, ca ai luat la cunostinta despre ceea ce scrie in el nu ca esti de acord cu ceea ce scrie acolo.Mai mult decat atat, tot pe P.V. scrie " contravenientul poate face plangere impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei in termen de 15 zile de la data inmanarii/comunicarii care se depune la judecatoria...."

Nu este conditionata plangerea de existenta vreunei obiectiuni inscrisa pe pv. Off...Nu are nici un rost sa te certi cu agentu sau sa nu semnezi pv,tot tu esti cel care va pierde pana la urma mai ales daca s-a suspendat si permisul, trebuie sa astepti sa vina pv-ul prin posta si apoi sa-l contesti si sigur vor trece mai mult de 15 zile pana vei primi pv-ul, timp in care vei fi pieton.

Modificat de Antoniadis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Antoniadis, semnarea PV inseamna doar ca ai luat la cunostinta tot ceea ce este mentionat in el, inclusiv faptul ca poti contesta.

Deci cu siguranta poti face contestatie chiar daca ai semnat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa ma ajutati cu un sfat daca se poate ...am fost prin in localitate cu o viteza de 96 de km/h ...si am cerut sa imi dovedeasca, sa imi arete o inregistrare video... agentu a spus ca nu poate sa-mi arete ...daca am semnat si nu am scris pe proces fara sa mentionez nimik ...are rost sa fac vreo contestatie pentru ca nu mi-a putut dovedi cu ce viteza circulam.

Sper sa nu gresesc da trebuia sa mentionezi in procesul verbal ca vrei sa ti se faca dovada cum ca ai avut chiar viteza aia. Atunci cred ca primeai acasa o foto cu masina si datele integistrate de radar. Din moment ce nu ai scris nimica in procesul verbal... Da mai asteapta si parerile altora mai avizati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuia sa mentioneze nimic ca oricum dovada nu i-o arata decat in instanta daca face contestatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Antoniadis ... te contrazic.

Am asistat la procese pierdute din start datorita acelei semnaturi.

"Am luat la cunostinta" ... inseamna ca ai luat la cunostinta de faptul ca ai fost sanctionat pt savarsirea unei fapte mentionate in PV, implicit ca ti-o insusesti. Fara avocat bun esti victima sigura.

Lucrurile se schimba insa la 180 grade daca exista mentiuni ...

Sfat ... scrieti absolut orice va trece prin cap a fi in favoarea voastra la rubrica mentiuni.

La ultimul "radar" rubrica mea de mentiuni cuprindea:

- nu am fost oprit regulamentar

- conditiile de vizibilitate erau scazute

- agentul a refuzat sa-mi arate proba video

- agentul constatator este altul decat agentul care probabil mi-a inregistrat viteza

- consider ca nu eram in localitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ti-ai raspuns singur: din moment ce ai semnat acel proces verbal si nu ai trecut pe el nicio observatie, nu cred ca ai sanse de castig...

Ca si parere personala, 96 km/h in localitate mi se pare muuuuult... :blah_:

eu am contestat un proces verbal .pe care am semnat si am si scris ca nu am obiectiuni. Sincer ai voie sa te razgandesti. Nu o interzice legea.

Deci in momentul cand faci solicitarea catre instanta si iti expui motivatia ..acolo scrii obiectiunile care le ai.

Deci se poate si nu iti scade cu nimic sansele de a castiga pt ca nu ai avut obiectiuni in momentul scrierii PV. Poate erai in stare de soc ... sau mai stiu eu ce altceva ...

DEOCAMDATA: si cum spui tu e bine ..dar toatea astea ii pune in tema pe agenti care pana la termenul procesului au timp sa se "pregateasca". Altfel ii iei sa zicem prin surprindere :dry:

PS: Eu stiam ca nu sunt obligati sa arate proba video decat in instanta !

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faptul ca nu ai cerut sa fie mentionat la rubrica obiectiuni ca ai obiectii nu iti infrange dreptul de a contesta

in pv agentul a mentionat la rubrica de obiectiuni ca nu ai?fiindca chiar daca tie ti-a scapat sa ceri sa fie facute mentiuni, agentu constatator trebuia conform legii sa te intrebe daca ai de facut obiectii,mai ales ca ai cerut proba video, iar daca raspunsul tau era negativ trebuia sa consemneze ca nu faci acest lucru

daca te-au oprit cei cu loganu bleumarin BGM, sunt f versati in chestiile astea

poti contesta pv-u dar asa cum am mai spus depinde si de ce judecator ai sa iti judece cauza

pacat ca sunt in concediu si nu pot sa postez sa vedeti cum a motivat o tanara judecatoare o contestatie in care un sofer a ramas fara permis pentru ca nu a acordat prioritate la pieton pe trecere(pt acest aspect a ramas fara permis)

soferul a contestat pt ca agentu nu a chemat martor cand a solicitat sa fie consemnate obiectiunile

a mers in instanta pe motivul ca e cuvantul soferului, impotriva politistului

normal ca a pierdut, iAR JUDECATOAREA A MOTIVAT simplu si concis(scriu asa cum imi aduc aminte

"agentul constatator este imputernicit conform legii sa vegheze la aplicarea si respectarea normelor privind circulatia rutiera,

fiind un functionar public, investit cu prerogative de autoritate a statului, se prezuma pana la proba contrara ca isi indeplineste atributiunile de serviciu cu cinste si sinceritate fiind calauzit doar de prevederile legii"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
octavia 4ever

Salutare. Vreau sa depun si eu o contestatie . Mi-a fost luat permisul ptr. o luna , stiu ca nu e mult dar am mare nevoie de el in aceasta perioada. Vinerea trecuta am facut un mic accident : am lovit o masina care se afla in fata mea , aceasta fiind impinsa intr-o alta masina , ambele masini fiind oprite in fata unei trecerei pentru pietoni . Eu nu am stiut ca trebuie anuntata politia daca sunt implicate mai mult de doua masini intr-un accident(a fost o mica tamponare) iar eu ma intelesesem cu cei 2 . Eu l-am lovit pe cel din fata mea in carlig . El si-a lovit bara fata . Cel care a fost in fata s-a ales cu un stop de ceata spart pe care i l-am platit pe loc. Luni am mers la asigurari sa-i repar masina celui care a fost in fata mea. Cei de la asigurari ne-au spus ca daca suntem implicate mai mult de doua masini intr-un accident trebuie anuntata politia. Am fost la politie iar acolo mi s-a luat permisul ptr. ca nu m-am prezentat in 24 de ore de la producerea accidentului. Acum circul cu o dovada care e valabila pana lunea viitoare.. si dupaia o luna ma plimb pe jos . Are rost sa fac contestatie sau nu ? Pacat ca nu am mintit si aveam permisul in mana . Politaiu care mi-a luat permisu mi-a zis ca am sanse foarte mari sa imi recuperez permisul .. dar nu ma iau dupa el ... voi ce parere aveti ? ce trebuie sa fac ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai ai ce sa faci ...

Intrebare ... de ce te-ai dus la asigurare? Sau ai vrut sa spui ca te-ai dus la casco?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
doru.tanasoiu

Stimati colegi,

Stimati colegi,

Ieri cand veneam de la Suceava undeva pe langa Falticeni.am fost oprit de catre un echipaj de politie care m-a tras numai pe mine pe dreapta.Am fost acuzat ca ''m-au vazut ca am depasit linia constinua''.Le-am solicitat sa imi arate dovada si mi-au spus ca o sa o arate daca fac contestatie.Mi-au cerut actele si nu am vrut sa le dau spunandu-le ca nu le am la mine ca le-am uiatat acasa.Dupa 30-45 de minute in care m-am certat cu ei pe motivul ca nu aveau cum sa ma vada ca in acel loc erau mai multe curbe au oprit ca martor un mosulica de cca 60-70 de ani care l-au pus sa semneze fara sa ii spuna macar de ce.PV l-am semnat spunand ca nu am depasit linia continua si am avut ca martor prietena mea cu care eram in masina.mi-au trecut pe proces amenda ca nu am avut buletinu si permisu si ca am depasit linia continua 300ron in 48de ore.

1.Sa platesc amenda acum sau sa astept hotararea judecatoreasca?>

2.Ce sanse am sa castig procesul?

3.Se poate depunde contestatia si ridica certificatul de grefa de catre un prieten de-al meu ca are drum la Falticeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai ti s-a facut proces verbal pentru neprezentarea actelor sau pentru depasire pe linie continua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Un singur proces verbal pentru amandoua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut noroc ca nu te-au dus cu jandarmii la primul post de politie in vederea identificarii

1.Faci cum vrei - daca platesti acuma si castigi trebuie sa iti dea banii inapoi cu rata inflatiei dar dureaza, daca nu platesti o sa platesti daca o sa pierzi procesul,

2.Depinde ce e scris in procesul-verbal - dar din ceea ce ai scris se deduce ca ai avut o atitudine cam reclacitranta - care nu e deloc in favoarea ta.

3.Contestatia o poate depune dar pentru cerficat de grefa prietenul tau are nevoie de PROCURA AUTENTICA pentru asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!