Jump to content

Proces contestatie amenda


wolfydRg
 Share

Postare recomandată

Sunt de acord...

Deci pot depune contestație fără probleme.

Mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 367
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ondin

    26

  • joky

    24

  • Jetta20tdiHLDSG6

    20

  • The_Ego

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

the_punkreas2003

Depune mai repede ca trec cele 2 saptamani ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 15 zile de la data incheierii acestuia nu prea se mai poate contesta in instanta.se presupune ca i-ai 'iertat'.

:)

poti motiva complet si ulterior contestatia, important sa fie inregistrata in termen si sa cuprinda elementele obligatorii, partile si adresele acestora, starea de fapt pe scurt sau pe larg, probele invocate in aparare si cateva motive acolo.

anexezi in copie si procesul verbal.

Modificat de ondin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Mi-a fost luat carnetul pentru o luna, am facut contestatie, mi l-a dat inapoi, acum am termen in 2 saptamani.

Pe procesul verbal, unde nu am semnat, apare un martor X care a semnat si care a fost citat sa vina la a doua infatisare.

"Infractiunea" s-a produs la p-ta Muncii in intersectie, iar politia a venit dupa mine printre stradute si m-a oprit cam la 600 de metri de intersectie. Martorul ala ce a semnat el de fapt? Ca m-a vazut incalcand legea sau a semnat pur si simplu ?!? De ce a cautat un politist un martor sa semneze? De ce a facut asta in lipsa mea? E legal?

Acum...ce sa fac? Sa ma prezint la proces sau sa incerc sa mai aman? Sa cer inregistrarea camerei din intersectie? "Fapta" (depasirea coloanei oprite la semafor) s-a intamplat anul trecut in decembrie.

Cum mai pot amana procesul?

Prima data l-am amanat pe motivul de a-mi angaja un avocat.

Toti facem greseli si va rog fara comentarii gen: jmechere gresesti, platesti...

Tnx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l mai amani cativa ani daca tii neaparat si un avocat o sa-ti spuna ce si cum, dar nu e recomandat.

Toti platim pentru greselile noastre, decat sa ramai fara carnet cand ai nevoie de el, mai bine rezova ce ai de rezolvat si ramai fara el acum.

Si mie mi-a fost luat acum vreo 2 luni, am facut contestatie, am termen in Noiembrie si nu o sa continui procesul.

Imi aranjez in asa fel incat sa nu am nevoie de masina atunci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai NOROC si nu se prezinta nimeni de la politie la proces.Am patit eu intr-un sens girator intrand in acelas timp cu cel din stanga mea, n-am vrut sa semnez decat atunci cand la rubrica obiectii politistul a scris ca nu sant de acord ,intrucat nu l-am incomodat pe cel din stanga. COLEGUL de trafic n-a semnat nici el . La proces am castigat,politia nefiind ded fata.

Cu semaforul nu sant de acord, eu unu stau la coada. Fara suparare,SUCCES.icon_thumright.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martorul nu semneaza pentru a confirma spusele politistului, nu are necesare cunostiinte de legislatie. Poate fi si o baba de 80 de ani care n-a condus in viata ei caruciorul cu butelie. Semneaza ca tu ai refuzat sa semnezi, politistul nu poate emite un act asa tam-nesam. Ca altfel ar face procese verbale cu incidente fictive din trafic si te-ar arde fara probleme.

Puteti sa semnati linistiti si sa scrieti la obiectii ce aveti de obiectat (am ferit luna si am intrat putin pe contrasens, am vrut sa omor o musca care zbura mai repede decat mine, gasiti voi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai fain este cand minte chiar politia in instanta. patesc eu asta acum. nu m-au intrebat daca am obiectii si acum isi minte agentul seful in raport ca cica ma grabeam eu si de aia nu am mentionat nici o obiectie.

:)

vrajeala de Buftea.

sunt curios daca castig si acum, ca iar mi-s propriul meu avocat.

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

sunt curios daca castig si acum, ca iar mi-s propriul meu avocat.

:P

off topic:

daca sunt sanse mari sa castigi, ia un prieten avocat, care poate cere niste bani in instanta , ca onorariu (evident, tu sa-i dai bani...DUPA.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna mai simplu era sa nu se conteste pt ca aparatele radar nu se pot trisa daca s-a depasit viteza legala esti automat inregistrat si dovada exista nici un politist nu poate sa schimbe ceea ce inregistreaza aparatele radar asa ca parerea mea este ca ''platesti daca gresesti''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa nu se conteste? nu se contesta neaparat poza sau aparatul radar, se contesta procesul verbal daca nu este intocmit conform legii si se invoca nulitatea acestuia, se contesta agentul de politie daca nu detinea autorizatie de operator radar, ordin de serviciu, omologare valabila aparat, etc. sunt o gramada de motive care se pot contesta. de la starea de fapt si pana la temeiuri de drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu politia, am ajuns la concluzia ca nici nu mai conteaza daca ai/au sau nu ai/au dreptate, sau cine are dreptate in general. Odata contestat PV-ul, e deja chestie de proceduri si legislatie, castiga cine se descurca mai bine cu ele...Trist e faptul ca eu ca si contribuabil la bugetul statului, deci inclusiv la salariile lor, sunt de multe ori pus in fata faptului ca sunt trecuti martori falsi pe PV de catre unii agenti sau pur si simplu acestia nu cunosc bine legislatia, nu tin cont de circumstante, te pun pe drumuri...si in loc sa contribuie la siguranta rutiera prefera sa stea in cateva locuri (uneori chiar si in locuri unde oprirea e interzisa...) la strans de amenzi si permise ca sa iasa la numar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce trebuie sa va eschivati atat din moment in care ati gresit. Nu v-a explicat nimeni ce se intampla cand mergi cu 130km/h pe limita de 80 sau cand treceti pe rosu sau cand depasiti coloane la semafor, etc. etc. ? De ce atatea artificii pentru a scapa de raspundere? Mergeti fratior intro "banana republic"-like tara si zburdati liberi :Driver: !

Ai gresit, paltesit! Nu inteleg de unde atata ignoranta si lipsa de responsabilitate.

Ii fain cand un zmeu de'asta te loveste cu masina pe trecere, asai? Intr-o duminica cand iesi cu familia la o plimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai pentru ca unii nu au gresit si ei sunt declarati vinovati... cel putin asa a fost in cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta e o tara bananiera mister, de ce nu vezi si nu intelegi? tara nu iti ofera nimic si numai iti cere. eu am mers cu 68 si am luat amenda altul a mers cu 98 sau 108 si nu a patit absolut nimic. daca primea si el amenda era ok, insa asa, nu imi convine deloc. vreau si drumuri cu 130 si drumuri cu 90 si 50 si aleg eu apoi pe banii mei pe unde merg fara sa ma plang sau sa contest ceva.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

daca primea si el amenda era ok, insa asa, nu imi convine deloc.

...

:screwy: capra vecinului :biggrin:

Daca mergeai cu 55 km/h nu se lua de tine (daca se lua nu primeai amenda), se lua de ala cu 98, 108, 118 si asa mai departe.

Nu cred ca daca conduci regulamentar domnul politist te opreste si iti da amenda pentru ceva ce nu s-a intamplat.

Ce ar fi sa merg cu 180 prin oras si cand ma opreste politia sa zicem: "am crezut ca 50'ul ala din cerculeţ sunt m/s." Nu-i asa ca m-ai scuipa?

Contestati amenzi pe care le-ati luat incalcand legea constient :ceuameni: aruncand vina pe politie ca e parşivă.

Modificat de Konfabulator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legea nu este buna ca te lasa sa contesti pe gratis si fara dovezi ca doar nu te costa nimic. Cumnata in SUA a contestat o amenda la tribunal si judecatorul pe langa 50$ cheltuieli de judecata i-a mai si dublat amenda.(in loc de 160$ i-a facut-o de 320$-pt. depasire de viteza).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun ebi dar de ce sa contest faptul ca am gresit, cam depasit limita maxim admisa? De ce sa fiu ipocrit?

Pentru simplu fapt ca e gratis? Pentru ca ma plictisesc acasa? Pentru ca nu exista nici un fel de repercursiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot in State, mi-au spus rudele de acolo, ai sanse foarte mari (si se intampla des) sa contesti sau sa dai in judecata si sa ti se reduca pedeapsa/amenda la jumatate. Nu vad relevanta, depinde de la caz la caz.

Legea iti permite sa contesti, asa ca nu vad nimic in neregula sincer. Restul, depinde de judecator si de situatia fiecaruia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord sa contesti, dar nu daca esti vinovat. Si daca esti vinovat, sa recunosti macar barbateste si eventual sa ceri clementa ca este prima data, este exceptie, sau a trebuit sa mergi repede ca naste nevasta, etc, dar cinstit(crestineste). Aici la un accident nimeni nu este vinovat, la viteza nimeni nu depaseste, dar se conduce ca in jungla.

In SUA te iarta, da, dar numai prima data si scrie in dreptul numelui tau asta pe veci. Cand gresesti a doua oara si ajungi la tribunal iti cam dubleaza pedeapsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dragilor, lasam la o parte Statele Unite ale SUA :P si vorbim de plaiurile mioritice? Nu de altceva, dar n-au nicio relevanta in cazul justitiei romanesti. End OT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit amenda...credeti ca am comentat ceva?

Am platit in 24h chiar daca a fost am mult si asta e...180RON :)

Bine ca nu mi-a luat carnetul...

Ce sa zic omul a fost amabil, m-a intrebat daca detectorul nu a "tipat"...cine dreacu sa-l bage in seama ca eu nu vazusem restrictia la 60 si mergeam sub 100 cit credeau cei 2 neuroni ai mei ca e limita...adicatelea 96 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum una este cel care merge toata ziua prin tara si alta cel care merge cativa km pe zi de la munca acasa sau de la piscina la vila. problema evident nu este in centrul orasului de resedinta al judetului ci in catunele alea cu 2-3 case si alea de zici ca sunt parasite, atunci cand trebuie sa faci un drum de cateva sute de km si nu poti ca este super stresant sa tot mergi cu 90-80-50 si tot asa. insa doar cei cu experienta la volan stiu ca de regula prin localitati din astea mici si foarte mici se circula cu pana in 10-20 km peste limita zonala iar seara si noaptea limita se extinde putin. este crima pentru psihic sa mergi asa cu masina o zi intreaga, insa ma bucur sa vad ca avem printre noi si oameni mereu corecti, care nu gresesc niciodata, ajung in 3-4 zile pe litoralul nostru sau la munte insa merg foarte frumos cu masinile.eu recunosc ca daca am chef sa o calc o las sa zburde prin zonele unde se poate, ca de aia am masina, de aia platesc taxe si impozite, altfel mergeam cu RATB si tineam masina bibelou in fata blocului.

oricum din 1998 si pana in prezent doar 2 amenzi radar, una cu 68 km intr-o zona periferica a orasului, de este acum dn si se poate circula legal cu 70 fara probleme si asta de acum cu 69 km/h, deci este pepsi cazierul meu auto fata de al altor multi puritani si super corecti pe net.

:)

si normal ca nu este vorba neaparat de capra vecinului, insa unii atat inteleg ei, ca este bine sa te pastrezi cat mai simplu si relaxat la mansarda, mai ales daca ai si ochii mai albastrii asa, :) insa daca politia opreste 50 de masini in 3 ore sa zicem si trece apoi pe lista de serviciu doar 15 masini amendate cu 2-3 puncte fiecare rezulta ca restul au cotizat fara chitanta si asta este un lucru grav pentru bugetul de stat, toti care gresim, toti platim in acelasi cont, aici este problema, nu are nici o legatura cu capra.

insa cum spuneam, instantele de judecata nu sunt chiar asa de proaste, vad cand este cusuta cu ata alba de catre police si se anuleaza p.v.

:)

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ondin cel putin eu, nu am zis ca as fi sfintul Petru :)

Merg si eu la risc, la limita luarii carnetului CIND se poate si crede-ma ca sint f precaut...

DAR sint constient de consecinte adicatelea agatatul amenzilor...Cind plec la drum lung am 200RON pusi deoparte pt amenda sa o platesc in prima localitate mai rasarita :)

Apropo de sa moara capra vecinului...esti in Romania TREZESTE-TE...

Acolo unde de ex. o soferita este prinsa cu 1xx la ora prin sat arunca in sictir 500RON pe geam cu specificatia ca se intoarce dupa-amiaza tot pe acolo...sa nu o mai opreasca odata :))

Traiesti in tara cu "no limit" dar nu la viteza, ci la nesimtire, prostie, spaga etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ondin, daca "este bine sa te pastrezi cat mai simplu si relaxat la mansarda" nu-ti pune mintea cu prostu'. Nu fa contestatie si cerele chitanta cand platesti amenda; si gata. Nu fi tu unul din cei 35 care dau o suma mai mica decat amenda petru a scapa. Daca nu-ti place comportamentul lor nu il incuraja.

De obicei si eu merg peste limita de viteza cand sunt conditii dar daca imi iau amenda nu ma răţoiesc ca la ala din spate nu i-a dat pentru ca am meritat-o. Si daca nu am bani de aruncat pe amenzi nu merg cu mai mult de 10 km/h peste limita.

La doamna soferita si la jmecheri :icon_cool: le urez asfalt umed :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!