Jump to content

Intra mai greu in viteza


golfix
 Share

Postare recomandată

Salutare...

La masina din semnatura am cutie cod DLP...

Am spalat ieri motorul si acum in 70-80% din cazuri nu reusesc sa bag viteza 1 din prima, intra parca jumatate si sare daca o las asa...iar daca am bagat jumatate cat merge si retrag schimbator pe liber, cand eliberez ambreiajul se aude cum ar cupla ceva in cutie.

Aveti idee ce s-a intamplat la spalarea motorului? Sa trebuiasca sa ung iar angrenajele dintre schimbator si cutie? Dar totusi este ciudat ca nu intra decat viteza 1, restul merg perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

O aerisire poate rezolva problema . :o

Modificat de Hooligan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvan_79

citeste aici ca asa am patit si eu dupa ce am udat temeinic cutia de viteze dupa ce am varsat niste lichid de frina pe ea.

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1058498

Desi am uns bine dupa aceea timoneria si am si reglat cablurile, problema a disparut de le sine abia dupa 2-3 saptamini.

Nu am reusit sa gasesc o explicatie logica dar pina la urma m-am multumit cu faptul ca s-a "reparat" singura.

Cred ca si la tine daca ai sa mai astepti un timp nu va mai face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o mica problema.Cand e rece motorul si plec cu ea merge perfect cutia de viteza....cand se incalzeste dupa cativa km intra mai greu in toate vitezele.Ce poate fii ???? Mersi boys.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil uleiul sa nu isi mai pastreze vascozitatea corespunzatoare la cald sau placa de presiune sa dea semne de oboseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa schimb uleiul in cutie si sa ung toate articulatiile pe acolo poate isi revine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Pt a elimina orice dubiu, baga ulei vw-audi. eu asa am facut pt ca de pe loc nu intra tot timpul usor in a 1-a si s-a rezolvat schimband uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca doar la reprezentanta gasesc ulei original....evident preturi pe masura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca doar la reprezentanta gasesti ulei original. In privinta pretului, sa stii ca nu e mai scump decat alte uleiuri de cutie de marca (Aral, Mobil, Castrol), este aprox.50 RON litrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

Am si eu probleme cu cutia de viteze....intra putin mai greu in viteze, si ce am observat mai ciudat cand accelerez, indiferent de treapta are un joc usor vizibil.

Ce se poate face???

1.Problema cu intratul in viteze o sa incerc sa pun putina vasilina deoarece motorul a fost slalat.

2.Oare sa fie din cauza nivelului de ulei din cutia de viteze?Acesta cum il verific.

3.Timoneria cum o pot regla?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua, am si eu o problema poate ma ajutati, am un golf 3 an '93 1.8 benzina, am probleme la schimbarea in viteza in treapta a 5-a, la inceput imi intra greu sau deloc (ca o piedica)in treapta din mers, acum sare direct in treapta 3. Am inteles de la un mecanic ca ar fi o problema de la timonerie, s-a uita la cutia de viteze si mia zis ca are ulei, am si un joc la maneta. Daca a mai avut cineva problema asemanatoare sau daca ma poate indruma cineva de unde se poate cumpara timonerie. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru
salutare.

Am si eu probleme cu cutia de viteze....intra putin mai greu in viteze, si ce am observat mai ciudat cand accelerez, indiferent de treapta are un joc usor vizibil.

Ce se poate face???

1.Problema cu intratul in viteze o sa incerc sa pun putina vasilina deoarece motorul a fost slalat.

2.Oare sa fie din cauza nivelului de ulei din cutia de viteze?Acesta cum il verific.

3.Timoneria cum o pot regla?

Va multumesc

Ia vezi aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...0&start=600

Timoneria asta NU se regleaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.In legatura cu cutia de viteze,mai precis reglajul timoneriei.La masina din semnatura cum Doamne iarta'ma ii fac reglajul...ca eu nu am nici gauri de blocare a schimbatorului,nici arculetele de pe cabluri nu le gasesc.Acu presupun care o sa fie raspunsul:NU SE REGLEAZA.Ce n'as da sa ma insel.

Simptome...agata bre agata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si la a mea agata si sincer nu i-am dat de cap ......bine nici nu prea ii dau importanta si nu avem ce regla la ele ca sunt niste tije.Bine ca eu le am laut la verificat intr-o zi si am joc in ele ca la nebunii si cred ca din cauza asta agata si m-ai am si tamponul de la cutie uzat rau....deci cam astea pot fi. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa...deci am venit cu explicatii:Am reglat ca in postul pus de ALBUNDY pe un alt topic(parca timonerie mk4) si anume reglajul fara tije,ala cu cele 2 suruburi pt care a trebuit sa demontez consola.Am reglat ca acolo..nici o schimbare.Am aerisit ambreiajul...nici o schimbare.Am curatat si uns cu wd40 toate articulatiile timoneriei.Parca acum ceva mai bine.Intrebarea ar fi:piesa contorsionata care face legatura intre cele 2 parghii(parghia de inainte-inapoi si parghia de stg-drp) la mine are un joc(miscand-o cu mana) dupa parerea mea ingrijorator de mare.La voi cum sta acea piesa.E mobila sau catusi de cat fixa?Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Am o intrebare pentru voi,in schita de mai jos am joc destul de marisor,le am incercuit sa vedetii despre ce este vorba.Voi ce credeti din cauza ca am acele jocuri se poate sa agate in viteze.Astept niste sfaturi??

post-46557-1285955673_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,

Acolo avem toti jocuri si DA de acolo iti si agata. Piesele costa 250 RON, asta iti spun pentru ca m-am interesat la Alex (Volksman). Sunt niste bucse de teflon care fac joc si care nu se repara ci se schimba. Te va ajuta foarte mult si schimbarea tamponului cutiei de viteze, cel putin a cauciucurilor din el. Am folosit Powerflex si am mai redus din miscarea ordinara a schimbatorului dar m-am ales cu ceva vibratii in caroserie, care dispar in timp...

Spor la...schimbat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si la masina mea din semnatura, maneta schimbatorului cind e in R trebuie sa o apas din nou in jos ca sa iasa,dar cum e la alti... ar trebui sa alunece singura la punctul mort doar cu o minima tragere in spate.care sa fie problema?la voi nu e asa la nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudata problema pe care o descrii.la a mea cel putin cand e sa bag in R apas in jos si o duc spre stanga in sus iar cand o scot doar apas ambreiajul :)) si trag inapoi dar fara sa apas sau ceva de genul la mine iese super usor.Cand introduci in viteza nu se blocheaza sau ceva de genul si de intrat cum iti intra in viteze???BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubes1600: eu zic sa iti ungi timoneria cu WD40. Eu am uns-o si nu mai am probleme de genul asta...

Si da, normal este sa calci ambreiajul si sa scoti din R si maneta trebuie sa revina la pozitia initiala, nu trebuie sa mai tragi tu de ea.

Probabil s-a adunat mizerie pe timonerie si de asta nu mai merge cum trebuie.

Incearca cu ce am zis eu zi vezi daca se schimba ceva.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubes1600: eu zic sa iti ungi timoneria cu WD40. Eu am uns-o si nu mai am probleme de genul asta...

Si da, normal este sa calci ambreiajul si sa scoti din R si maneta trebuie sa revina la pozitia initiala, nu trebuie sa mai tragi tu de ea.

Probabil s-a adunat mizerie pe timonerie si de asta nu mai merge cum trebuie.

Incearca cu ce am zis eu zi vezi daca se schimba ceva.

Bafta!

tu ai curatat de mizerie inainte sa o ungi sau ai dat asa peste?

si daca ai curatat cu ce ai curatat ...vreo solutie ceva?

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@90G_O_L: Da eu am curatat toate articulatiile timonerie cu un spray care dizolva grasimea (din Carrefour l-am luat) si dupa am dat cu WD40 si nu mai am nicio problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Saptamana trecuta am fost cu masina la cel care mia reparat cutia de viteze pentru ca in trecut numai probleme am avut cu ea,in fine am fost la mecanic si i-am spus ca la rece intra mai greu in viteze si sa imi spuna din ce cauza?Bun omul a facut cu ea o tura si mia spus ca este uleiul din cutie de vina ca la rece imi intra greu in viteze.Problema este alta eu unul de cand am masina cutia fiind data jos de 3 ori am avut in cutie diferite tipuri si marci de uleiuri.Pana in prezent nu am nimerit nici un ulei de calitate ca sa imi intre in viteze la rece mai bine.Cand se incalzestenu am treaba cu ea intra perfect in viteze nu agata nu caraie nu se blocheaza cutia sau timoneria.Efectiv nu stiu ce ulei sa ii mai bag mai ales ca vine imediat iarna si cred ca la rece o sa plang langa ea sa intre in viteze.Astept o parere cu un ulei mai bun pentru cutie.Acum am 75w90 cu metabond.

Va salut.Saptamana trecuta am fost cu masina la cel care mia reparat cutia de viteze pentru ca in trecut numai probleme am avut cu ea,in fine am fost la mecanic si i-am spus ca la rece intra mai greu in viteze si sa imi spuna din ce cauza?Bun omul a facut cu ea o tura si mia spus ca este uleiul din cutie de vina ca la rece imi intra greu in viteze.Problema este alta eu unul de cand am masina cutia fiind data jos de 3 ori am avut in cutie diferite tipuri si marci de uleiuri.Pana in prezent nu am nimerit nici un ulei de calitate ca sa imi intre in viteze la rece mai bine.Cand se incalzestenu am treaba cu ea intra perfect in viteze nu agata nu caraie nu se blocheaza cutia sau timoneria.Efectiv nu stiu ce ulei sa ii mai bag mai ales ca vine imediat iarna si cred ca la rece o sa plang langa ea sa intre in viteze.Astept o parere cu un ulei mai bun pentru cutie.Acum am 75w90 cu metabond.

Va salut.Saptamana trecuta am fost cu masina la cel care mia reparat cutia de viteze pentru ca in trecut numai probleme am avut cu ea,in fine am fost la mecanic si i-am spus ca la rece intra mai greu in viteze si sa imi spuna din ce cauza?Bun omul a facut cu ea o tura si mia spus ca este uleiul din cutie de vina ca la rece imi intra greu in viteze.Problema este alta eu unul de cand am masina cutia fiind data jos de 3 ori am avut in cutie diferite tipuri si marci de uleiuri.Pana in prezent nu am nimerit nici un ulei de calitate ca sa imi intre in viteze la rece mai bine.Cand se incalzestenu am treaba cu ea intra perfect in viteze nu agata nu caraie nu se blocheaza cutia sau timoneria.Efectiv nu stiu ce ulei sa ii mai bag mai ales ca vine imediat iarna si cred ca la rece o sa plang langa ea sa intre in viteze.Astept o parere cu un ulei mai bun pentru cutie.Acum am 75w90 cu metabond.

Va salut.Saptamana trecuta am fost cu masina la cel care mia reparat cutia de viteze pentru ca in trecut numai probleme am avut cu ea,in fine am fost la mecanic si i-am spus ca la rece intra mai greu in viteze si sa imi spuna din ce cauza?Bun omul a facut cu ea o tura si mia spus ca este uleiul din cutie de vina ca la rece imi intra greu in viteze.Problema este alta eu unul de cand am masina cutia fiind data jos de 3 ori am avut in cutie diferite tipuri si marci de uleiuri.Pana in prezent nu am nimerit nici un ulei de calitate ca sa imi intre in viteze la rece mai bine.Cand se incalzestenu am treaba cu ea intra perfect in viteze nu agata nu caraie nu se blocheaza cutia sau timoneria.Efectiv nu stiu ce ulei sa ii mai bag mai ales ca vine imediat iarna si cred ca la rece o sa plang langa ea sa intre in viteze.Astept o parere cu un ulei mai bun pentru cutie.Acum am 75w90 cu metabond.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au recomandat aia de unde am cumparat cutia sa bag in ea Castrol 75W90. Am cautat in tot orasul uleiul asta si nu am gasit...

Decat intr-un loc am gasit dar era expirat si costa 85 lei litrul :(

Am bagat in ea Aral 75W90 si nu am probleme cu ea. Dimineata intra putin mai greu dar cred ca este normal...

Oricum vrerau sa il schimb si pe asta cat mai curand si sa imi iau Castrol 75W90 si poate pun si un aditiv ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai acum sincer vorbind ca bagi castrol 75w90 sau aral 75w90 eu unul nu cred ca e vreo diferenta la rece bine vorbind de producator.M-am interesat de ulei pentru cutia mea la reprezentanta un G052726A2 care cica e recomandat de constructor si costa vreo 41 lei/l.As incerca asa ceva ca altceva nu mai stiu. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!