Jump to content

Intra mai greu in viteza


golfix
 Share

Postare recomandată

bun...eu am mai gresat timoneria dar de dat jos niciodata. ma puteti ajuta de unde sa incep, ce anume trebuie desfacut pentru a o da jos? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut,am si eu o problema cu masina mea(golf 4 tdi alh) intra foarte greu in viteze,mai ales in 1 si 5 si la marsarier caraie si imi muta masina din loc,ca si cum as opri motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

Si eu am ceva probleme similare cu cele expuse aici. In principal ar fi faptul ca intra greu in treapta I si cateodata in marsarier... adica intra pana la jumatate, apoi e nevoie sa il aduc la punctul mort si sa manevrez din nou schimbatorul pentru a intra in marsarier. 

La mine situatie sta in felul urmator:

 

Am luat masina la finele verii anului trecut.

Am observat ca intra mai greu in treapta I, dar am zis ca na... se rezolva.

In toamna am schimbat ambreiajul pentru ca tinea foarte sus. Pus kit complet (disc, placa, rulment - nu mai stiu ce firma). Ambreiajul tine tot sus, adica foarte sus... poate confirma si Mihai.Nechifor, care o mai conduce din cand in cand.

Cand am schimbat ambreiajul i-au facut mecanicii o aerisire, dar nu stiu daca au facut ce trebuia. 

 

Tot atunci au reglat, chipurile, si timoneria, desi nu cred ca au folosit un procedeu prea profesionist. Oricum, situatia s-a mai ameliorat.

 

Asa... la rece intra foarte bine in viteza, cand se incalzeste, incepe show-ul. Repet, doar in treapta 1 face figuri cateodata.

 

Saptamana asta vreau sa schimb si uleiul din cutie, sa reglez profesional timoneria si sa ii fac o aerisire la ambreiaj.

 

Alte solutii sau indicatii puteti sa imi mai dati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poti sa incerci sa reglezi timoneria 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfat, rayn, dar timoneria mea e cu tije nu cu cele 2 cabluri. Merg maine la service sa ii fac o reglare.

 

Ideea era daca voi stiti si alte cauze care sa duca la problema asta... sa ii pot spune mecanicului la ce sa se uite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat ieri uleiul in cutie (ulei de la VW) si am aerisit ambreiajul. 

 

Acum pot spune ca ambreiajul s-a mai intarit putin, schimbatorul se misca si el mai usor si nu a mai agatat aproape deloc la intrarea in prima treapta.

Totusi mecanicul mi-a spus ca e posibil sa fie de la un sincron din cutie.

 

Cu toate astea, vreau sa mai curat timoneria, care e plina de praf noroi, cred ca si ceva ulei si poate o sa fie si mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Iti recomand asa cum am zis si altora, sa speli timoneria cu un aparat cu presiune cu apa, karcher d-ala de spalat masina. Pui lancea si dai jet ca lumea pe-acolo. Dar sa n-ai motorul foarte incins ca se incing si bucsele si tijele alea ale timoneriei si ar fi aiurea sa-ti strambe vreo tija sau sa-ti crape vreo bucsa de la racirea fortata. Eu asa i-am facut vara trecuta si pot spune ca se misca mai usor schimbatorul. La mine oricum intra mai greu in viteza la cald, dar sunt duse capacelele alea de plastic din capetele tijelor. Exclus sa dai cu ulei sau wd-40 ca mai rau ii faci ca alea o sa atraga praful si mai tare si iti umple articulatiile de praf combinat ulei/vaselina sau cu ce mai dai pe-acolo. Ca sa nu zic ca wd-40 e degripant si mai mult spala decat sa unga. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

poate va ajuta asta mai mult, la reglarea timoneriei

http://www.myturbodiesel.com/1000q/multi/shifter-adjust-VW-Audi.htm

salut,la mine tija aceea e orientata in sus!!!nu se misca decat putin stanga dreapta,nu intra inauntru ca in video,cv pareri?! Modificat de dragotasergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu am mai postat, am facut reglajul timoneriei, aceasta fiind cea bazata pe tije, nu pe cabluri.

Se face foarte usor, in putin timp, cu efort minim.

De altfel am postat si procedura, fara filmulet, din pacate, aici pe forum, linkul de mai jos:

http://vwforum.ro/topic/62354-reglajul-timoneriei-mk4/?p=2315229

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.Am un golf 4 1.6 16v AZD si am probleme cu treapta 1 care intra cand are chef si treapta 2 care agata dar intra tot timpul.Am uns toate articulatiile,tot ce tine de timonerie,am verificat uleiul din cutie si la fel face,e un chin sa stai pe la semafoare cateodata intra dar sacadat cateodata nu.La rece intra mai bne dar nu de multe ori,cateodata nu ma lasa parca tine ceva.De carait nu caraie in nicio viteza chiar daca intra greu sau nu vrea sa intre,ambreiajul e ok,treptele R 3 4 5 intra usor fara probleme,doar treapta 1 care intra cand are chef si a 2 a care agata putin dar intra mereu.Am mai discutat cu cativa mecanici si mi-au zis ca ar putea fii tamponul de la cutie ca se misca si maneta cand acelerez si iau piciorul de pedala.Mentionez ca timonerie e pe tije si nu pe cabluri ,se poate regla cv la cea cu tije?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Tu citesti ce se scrie pe aici sau doar postezi?

Ai citit postul dinaintea ta?si anume:

 

Desi nu am mai postat, am facut reglajul timoneriei, aceasta fiind cea bazata pe tije, nu pe cabluri.

Se face foarte usor, in putin timp, cu efort minim.

De altfel am postat si procedura, fara filmulet, din pacate, aici pe forum, linkul de mai jos:

http://vwforum.ro/topic/62354-reglajul-timoneriei-mk4/?p=2315229

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms frumos Cata,e un chin cu treapta 1,numai daca bag a doua si imd a intaia altfel nu intra,daca o bag in tr 3 a o scot pe liber si incerc sa bag in tr 1 nu intra nici sa o rogi.Trebuie sa o rezolv ca ma supara rau..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna ziua, vin si eu cu o problema. Cand sunt temperaturi mari afara cand scot maneta din viteza, nu revine la loc ca atunci cand e mai racoare afara. Toata treaba asta tine de temperatura de afara, nu are treaba cu temperatura motorului. S-a mai lovit cineva de chestia asta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Marius Comănești
On 16.09.2008 at 18:24, sinucigasu a scris:

intr-adevar si eu cand spal motorul intra greu in viteza,dar cu timpul isi revine..daca bagi vaselina e ok

Unde mai exact se unge cu vasilina. Ai poze? Mulțumesc anticipat. (incepator) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!