Jump to content

Muzica din Golf


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

Posibilitatile acustice ale portierei de Golf V sunt foarte mari dar ca la orice sistem de fabrica difuzoarele sunt montate pe un suport de plastic iar antifonarea este nula. Se poate obtine o imbunatatire considerabila si numai prin antifonarea portierelor ( cam 4mil pentru cele 2 portiere fata ) si montarea difuzorului pe un suport din MDF ( inel ) ! Atentie : desfacerea portierei la Golf V se face pe afara !!!

la tottal se face antifonare de usi?ca vreau sa imi pun si dynamat la suportii boxelor.2milioane usa?sau cele din fata sunt mai scumpe si cele din spate mai ieftine?intreb pentru ca nu am vw,dar citesc cu placere ce se scrie aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    93

  • im.guzu

    53

  • AlexBanu

    40

  • Cily

    39

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

eu am cd cu 10 boxe standard si sunt destul de multumit.totusi daca exagerezi cu volumul de la jumatatea scarii incepe sa creeze discomfort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cd cu 10 boxe standard si sunt destul de multumit.totusi daca exagerezi cu volumul de la jumatatea scarii incepe sa creeze discomfort.

La Passat am numai 4 incinte si totusi e Ok si calitatea sunetului si intensitatea. La golf 5 am auzit cum suna cu 6 incinte si e tot Ok.

Daca zici ca ai un RCD cu 10 incinte si merge volumul pana la jumate dupa care te cam sacaie, ma tot intreb cum se aude la un RCD cu VW Sound (250W)? Sau la noul Passat Dynaudio Sound (600W).

Modificat de So`niroS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@So'niroS, nu se compara sunetul la 6 difuzoare cu cel de la 10. Iti garantez e o diferenta incredibila...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se compara sunetul la 6 difuzoare cu cel de la 10. Iti garantez e o diferenta incredibila...

Sunt sigur de asta, si de aceea aleg sigur optiune RCD 500 cu 10 incinte, dar eu ma intrebam cum suna VW Sound (250w) si Dynaudio Sound (600w), ca la dealer nu au asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite de exemplu pretul la RCD 500 pentru Passat, intreaba-l si pe colegul @Dintzaru... e de pe lista lui de optionale :)

Radio "RCD 500" inclusiv functie MP3

RAK

- CD-changer pentru 6 CD-uri integrat

- 4 x 20 W, 8 incinte acustice

- TIM

EUR 264,-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate comanda si dupa ce ai luat masina? in sfarsit a aparut si RCD 500 cu functie MP3... tare mult s-a lasat asteptat..... iar 264 Euro mi-i se pare un pret rezoanbil....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De comandat probabil se poate comanda, dar la un pret astronomic. Nu mai stiu exact, dar Gorrocs zicea ca Cd-player-ul lui RCD 300 (parca) era la vreo 20-30.000.000!!! :P

Pretul este aproximativ... repet e de pe topicul lui @Dintzarul care si-a comandat Passat, atat e la el... dar trebuie sa apara si pe Golf, ca e aceeasi linie de sunet pe cele 2 masini. Dar probabil la Golf va fi ceva mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc ca daca se poate comanda de la dealerii locali o sa fie pretul super umflat.... dar daca i contactam pe cei de la Blaupunkt, numai pentru RCD cu MP3 (fara pachetul care include CD-changer si 8 difuzoare)? cred ca daca s-ar putea face asta, s-ar obtine un pret rezonabil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radio "RCD 500" inclusiv functie MP3

RAK

- CD-changer pentru 6 CD-uri integrat

- 4 x 20 W, 8 incinte acustice

- TIM

Costa la Passat 264 Eur CIP Pentru dotarea Highline. Iar DDP: (Acciza 1%) 316 Eur, (2,5%) 320 EUR (4%)324 Eur

Pentru Trendline, Comfortline si Sportline costa 369 Eur CIP si DDP:(1%) 443 Eur, (2,5%) 448 Eur, (4%) 453 EUR

Nu cred sa coste mai mult la VW Golf.

Pentru ca: de exemplu acum un RCD 500 (varianta cu 10 incinte) face la Golf CIP 200 Eur sau 287 Eur (in functie de dotare) si al Passat RCD 500 (e doar varianta cu 8 incinte) costa CIP 212 Eur sau 317 Eur

Surasa listele de preturi din ianuarie 2006 depe www.vw.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ramasesem dator (dar nu mai stiu unde) sa va spun cum merg cd-urile facute pe calculator pe RC500. ei bine merg extrem de bine. nu inteleg de ce nu exista cd-text. oare de ce au impins aparatul asa de mult spre ceva hi-fi (cei care cunosc asemena aparate spartane stiu la ce ma refer).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

smotocel_79

Si-a pus cineva adaptor pentru ipod la cd player-ul original din fabrica ? Daca da,cum au lucrat ? Intreb pentru ca inca suntem in romania si se lucreaza cu destula neglijenta....Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu toate ca am dat comanda am reusit sa schimb RCD 500 cd-player cu RCD500 mp3, pret 336 euro cip, nu stiu cat e ddp dar nu mai conteaza

adaptorul pt ipod e usor de montat, este ceva ce poti face si tu in max 1h, eu am vazut poze cum se monteaza si este destul de usor

http://enfigpix.com/tech_vw_mk5_icelink.html

cred ca link-ul a mai fost postat, daca este asa imi cer scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa confirm si eu ca "merg cd-urile facute pe calculator" si pe RCD 300.

Am aproape 100 cd-uri (inclusiv cateva overburned) facute la 4x pe mediile cele mai bune pe care le-am gasit aici si toate merg bine de peste 1,5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la volum jumatate aud ceva distorsiuni pe spate, nu stiu daca pe ambele usi. voi cerceta cand pot. macar de ar fi boxele, alea se mai inlocuiesc, altfel e mai greu. la inceput nu facea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In legatura cu ascultarea MP3-urilor la RCD 300 sau 500,exista niste dispzitive alimentate la bricheta care emit frecvente radio de la o sursa care citeste MP3 pe care le capteaza radio-ul.Dar nu mai stiu de unde sa le iau de pe net

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista dar se pierde foarte mult din calitate. Deci nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o rescriere de soft nu se poate? text stie sa afiseze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu ascultarea MP3-urilor la RCD 300 sau 500,exista niste dispzitive alimentate la bricheta care emit frecvente radio de la o sursa care citeste MP3 pe care le capteaza radio-ul.Dar nu mai stiu de unde sa le iau de pe net

Pt cei interesati am vazut in Metro asa ceva acum vreo 3 saptamani. Pe la 2 milioane cred ca era cu tot cu TVA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 mil e acceptabil.Doar ca pun si eu la indoiala calitatea sunetului.Interferente,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat asa ceva de la cineva de pe forum(era un topic "cine vrea sa-si transforme rcd in mp3"). 120ron parca! Intr-adevar calitatea lasa de dorit. Acum il folosesc la telefon in loc de car kit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mai puneti si voi daca gasiti niste site-ui cu mp3 playere pt golf...(e stresant rau stock-u) . Daca gasiti un Alpine atat de mare pt golf dau o bere :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!