Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

Salutare! eu am o jetta din 2010 1.6 tdi 105 cp, de curand am montat o maneta de pilot automat! toate merg struna (semnalizari faza lunga):)) inafara de cc, din cate am auzit ar fi nevoie de un cod de activare! tin sa precizez ca masina nu are comenzi la volan dar are calculatorul de bord cel care indica consumul etc...stie cnv de unde pot face rost de condul accela de activare? sau daca mai este nevoie si de altceva cum ar fi alte fire trase prin ECU si tot asa? multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Enter 11463 to activate cruise control [Do It!] Notes: You may have to cycle the key off and back on before the CCS is activated and the letter "G" is shown


Si pe Steering Wheel - Codding

Activezi cu CC si BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau daca mai este nevoie si de altceva cum ar fi alte fire trase prin ECU si tot asa? multumesc anticipat!

 

la Jetta 5 - 2010, nu e nevoie sa tragi niciun fir - este tras deja. Maneta de tempomat sa fie cea cu litera  G la sfarsit.

 

ti-a dat Turbocip codul de activare pe Engine - codeaza si calculatorul de coloana - modulul 16, dupa care o sa mearga.

 

daca tot nu merge, ma suni sa facem cateva verificari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut sunt nou pe acest forum ,am si eu un passat din 2000 cu motor diesel 1,9 tdi atj.Daca poate sa imi spuna cineva unde leg firele de la tempomat .A -m montat maneta multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat pe forum schema pentru motorizarea ta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut sunt nou pe acest forum ,am si eu un passat din 2000 cu motor diesel 1,9 tdi atj.Daca poate sa imi spuna cineva unde leg firele de la tempomat .A -m montat maneta multumesc!

In cutia ECU din compartimentul motor, ai mufa T15 - alba. Acolo te conectezi. Pinul 6 din maneta, il legi la panoul de sigurante, la sig nr 5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-i schema completa :)

Nu doar un pin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua. Sunt posesorul unui Golf 4 Hatchback 1J1, 1.6FSI, cod motor BAD, fabricatie 2002. Intentionez sa ii montez tempomat. Ma puteti indruma catre cineva care poate monta asa ceva in Prahova ?(eu sunt din Ploiesti). Intentionez sa cumpar maneta si cablajul de pe internet(am gasit ceva la 200 ron) - sunt deschis si la alte oferte mai bune, daca exista.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bune... daca vrei kit original, nu exista... si asa, kit-ul facut in China e destul de ieftin, la banii astia. Altfel, o maneta originala este peste 350 lei, cablajul minim 150 lei....

 

altfel - maneta aftermarket este in jurul la 150 lei ... iti trebuie si cablaj... deci tot pe acolo o sa iesi.

 

la benzinar o sa trebuiasca sa prelungesti cablajul, pana in ECU - unde o sa sertizezi pinii - ii gasesti in mufa ECU.

 

montaj in Prahova.... vezi in aria prestari servicii, daca este cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut!sunt nou pe acest forum.am un golf 5 recent cumparat.masina este 10-11 2006 1.9 tdi 105 cai.varog ajutati-ma si pe mine ca vreau sa montez tempomat.am vb cu diversi "electronisti" care imi spun fel si fel de chesti.....imi trebuie maneta cu fire si activat din vcds sau mai trebuie si alteva?trebuie cumparata maneta cu un anumit cod?masina are calculator de bord(indica consumul instant, media etc).........si as mai avea o chestie desi nu e legata de acest topic.....imi cer scuze si respect ce se discuta aici dar poate cineva sa ma ajute pt ca am vazut ca cativa dintre voi chiar cunosc....am montat un rns 315 pe masina si dupa 2 zile bataria a murit.am inteles ca este ceva legat de can-bus si trebuie resoftat.softul meu este mai vechi si de asta.....asta am inteles tot asa de la "electonisti".multumesc mult! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie maneta, probabil nu ai nevoie de firul tras separat ... apoi activata .

Cu rns-ul , iti trebuie alt can gateway sau se poate face update la al tau si scapi fara montat /demontat/codat

Spor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de maneta cu G in coada si activare.

Pentru cangateway" update pentru al tau sau schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o schema mai detaliata pentru montarea unui tempomat la skoda fabia 2006 cod motor bme va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am o maneta tempomat cu1K0953513A si o Skoda Octavia 2 Facelift 2009, TMBCS21Z19C003629. Ce modificare trebuie facuta la pini ca maneta sa devina1K0953513G? Mai trebuie tras vre-un fir pentru a conecta si functiona tempomatul? care din schemele de aici se aplica in cazul meu? stima maestrilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce-mi aduc aminte pinul 5 se taie si se leaga la 10. Se monteaza si se activeza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca vorbim de O2FL nu mai trebuie fire.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa montez pe o skoda fabia 1 din 2006 si din ce am mai citit si vazut nu e ca la octavia se mai leaga si in central si de acolo se mai trage fir in calculator acyma ca e dim sa ma apuc sa vad poate nui dau foc:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Am o maneta tempomat cu1K0953513A si o Skoda Octavia 2 Facelift 2009, TMBCS21Z19C003629. Ce modificare trebuie facuta la pini ca maneta sa devina1K0953513G? Mai trebuie tras vre-un fir pentru a conecta si functiona tempomatul? care din schemele de aici se aplica in cazul meu? stima maestrilor.

 

se scoate pin-ul de la nr 5 din maneta si se leaga pe firul care vine la pin 10 - am pus si poze, cand am gasit diferenta asta 

 

Al B schema am gasit pe [cenzurat] mura in gura dar mai intreb ca eu nu am decat maneta fara cabluri si am int ca sar potrivi pt maneta mufa de la passat de la oglinzi numai ca trebuie sa ii schimb culorile si imi mai trebyie cea de la central elct asa ca nu te supara degeaba nu am mai montat si nu ma ocup cu asa ceva

 

da, merge mufa de la butonul de reglaj oglinzi.

 

da, firele merg in centrala electrica, in mufa XS3... si mai departe, in ECU - un singur fir.

 

xmx - ti-am atasat pozele sa vezi modificarea

 

florin - ti-am pus un desen, sa vezi care e mufa de la centrala electrica la Fabia 1

post-30007-0-09435300-1411367313_thumb.j

post-30007-0-53154600-1411367328_thumb.j

post-30007-0-99536900-1411367343_thumb.j

post-30007-0-14182700-1411367389_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles. Multumesc foarte mult. Ma apuc zilele acestea de treaba. Stima domnilor si seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru ajutor pot sa va spun ca am reusit intrun final sa montez pilotu cine doreste schema este va mai trebuie o mufa care costa 10 15 lei pentru central electronic mufa care intra in maneta pilotului eu am gasit o maneta ce se potriveste de la oglinzi de la passat si partea cea mai gra a fost ca a trebuit sa dau plansa de bord sa nu mai ies cu fir in calculatoru de motor mufa de legatura se afla sub armatura de la bord si nu este accesibila fara a da plansa de bord.Cine doreste sa isi puna pilot il ajut cu cea mai mare placere aa iar de actival lam activat cu de lphi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era mult mai usor, sa te duci cu firul pana in ECU. Acum, bine ca l-ai rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata,

 

Sunt nou posesor de passat 2.5 tdi 4motion / 2000 , vreau sa-mi instalez pilot automat , am citit cu interes discutiile anterioare .

Ma poate ajuta cine va cu schema de montaj ?  (am comandat si instalat pe masina o maneta chinezeasca dar nu stiu unde sa leg firele )

 

Multumesc anticipat pentru ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste schema de mai jos.

 

T10 este mufa de la maneta de tempomat, firele le duci pana in mufa T15a - mufa alba din cutia ECU.

post-30007-0-06915900-1411454597_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, schema pentru passat, pe care ai attasat-o anterior, este aceeasi si pentru Jetta din 09.2009 ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!