Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

Am gresit la scris merg la t15/10.Am avut schema.

Am gresit la scris merg la t15/10.Am avut schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil switch-uri cu probleme in maneta.E noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca e noua, nu poate fi defecta?

Iti lipseste un 1 din succesiunea de biti, ultimii 2 trebuie sa fie 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu pe Aliexpress tampomat pentru masina din avatar....ce parere aveti despre ele, merita???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimii 2 biti trebuie să fie 11 la Maneta pe on

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TI-am scris si eu o pagina in urma..si Cristi acum.E cazul sa desfaci maneta aia,da-i un spray de contacte in switch-uri si verific-o la rece...fara sa o montezi.Mai vezi odata conexiunile...dar cred ca e din maneta problema.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
skodaadrian

Salut.

Azi am incercat sa instalez pilot automat pe masina . o skoda octavia 2 din 2011, benzina 1.6

Maneta achizitionata are codul 5K0953502N(este acea tip grup , unita cu maneta de strergatoare).

Toate bune si frumoase, montajul a reusit, airbagurile nu au explodat :) (asa am mai citit ca ar fi posibil sa se intample) dar am o mica problema: nu imi apare pe display ce viteza doresc sa setez( display-ul este maxi dot). ca sa fiu inteles de toata lumea: ma deplasez cu 70km/h. activez pilotul automat care imi mentine viteza de 70km/h, dar daca de exemplu vreau sa urc la 100km/h trebuie sa inumar in gand click-urile de la maneta sau sa estimez eu cand trebuie sa ma opresc din apasat deoarece nu imi apare afisata viteza pe care doresc sa o setez. s-a mai confruntat cineva cu acest fenomen? se poate activa cumva sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, exlicatia este simpla, la skoda nu apare viteza setata pe CCS. Dar, pe maxidot poti selecta sa afiseze viteza digital si ai scapat de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skodaadrian

pai da, asa m-am gandit si eu ca as putea sa fac. dar eram curios , poate exista o setare in vcds care sa faca sa iti apara in bord si viteza pe care o doresc setata.

Modificat de skodaadrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu, nu exista la modelul tau, din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Am o skoda o2 elegance din 2006 cu cc-ul din fabrica. Functioneaza perfect dar la activare nu se aprinde in bord. Martorul exista, se vede cand bate soarele in el. Trebuie facuta vreo setare pentru activarea martorului sau nu exista led tras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu eu, la cele din 2004-2005 nu se aprinde martorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
17 hours ago, mariusymc said:

Salut. Am o skoda o2 elegance din 2006 cu cc-ul din fabrica. Functioneaza perfect dar la activare nu se aprinde in bord. Martorul exista, se vede cand bate soarele in el. Trebuie facuta vreo setare pentru activarea martorului sau nu exista led tras?

masina este cu minidot sau maxidot - minidot sigur nu aprinde, la acest an de fabricatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut pe cineva cu Fabia 2 benzina care are tempomat functional. Vreau sa stiu ce model de centrala electrica are montata pe masina. Sau daca ma poate contacta cineva pe privat in legatura cu problema.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tu ce centrala ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 6Q2 937 049 F dar nu am tempomat. am montat maneta si firele si nu stiu ce centrala sa pun! am incercat cu 6Q1 937 049 F si 6Q1 937 049 D dar imi ramane eroare pe ABS/ESP si mai departe nu am mai studiat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce era asa de greu de codat cum trebuie centrala noua ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut ,am un VW T5 2005 ,pot monta CC la fel ca la Passat ? in afara manetei mai trebuie altceva?

Modificat de AdrianM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu e la fel.La T5 de CCS se ocupa centrala electrica...si aici trebuie vazut ce tip de centrala este...ce versiune  high sau low.Nu toate suporta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu mentiunea ca este grup de manete, nu doar maneta - ca la Passat (banuiesca ca la B5/B5.5 se refera)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu in general - ca B6, B7 sunt cu grup de manete

B5/B5.5 are maneta separata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut.

Va rog sa ma ajutati cu o schema pentru montajul tempomatului la o skoda superb 1,9TDI 85KW an 2008, primul model cu FL. Codul de la calculator este EDC16U31. Cablajul cumparat are codul 1j1 970 011f si nu cred ca este pentru masina mea. Probabil se potriveste la passat b5, b5.5. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!