Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

ai conexiunile ca la BFQ, dar e posibil sa ai firele trase, pana in mufa intermediara - vezi cand te apuci de treaba

 

maneta ------ intermediara ----- ECU

2--------------------1------------------67

3--------------------2------------------66

4+7-----------------3------------------69

5---------------------9-----------------68

6 - alimentare - la siguranta (nr 5)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,
Am un golf 6 2.0 TDI 110hp fabricat in 11.2008....a venit din fabrica fara CC. Pot monta pe el CC-ul ? De ce piese am nevoie? (am citit ca uni au nevoie de maneta ...altii de cabluri....ECU-uri....)
Va multumesc anticipat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelul tau, daca ai calculator de bord - afiseaza consumurile, etc - trebuie doar maneta de semnalizare cu tempomat, montarea acesteia si activarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florin,
Am calculator de bord. Are un cod anume maneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit! Vazusem pe audi sport un tutorial.Asa a fost aveam firele pe mufa T10 a trebuit sa ma leg la ea sa pun eu pini...Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna tuturor 
Am un prieten. Are un Golf 4 1.9 tdi 116 hp din 2000 are CC dar cand il activeaza nu i se aprinde martorul in bord. Puteti sa imi ziceti de ce  si ce e de facut.
Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are ce sa faca. Ecu comanda aprinderea acestui martor - in cazul lui, nu stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La fabia mea cablajul mai are liber un fir cu mufa tata. Acela vine la 76 in ECU ? Multumesc anticipat.

20160722_224619.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinul in care se baga e in functie de codul motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AUB . Am observat ca nu trebuie sa merg pana la ECU deoarece este mufa T11 unde ma conectez la pin 10 sau 6 in functie de model. Daca gresesc va rog sa ma corectati sa nu faca si alte persoane la fel. Luni vreau sa ma apuc de operatie. Numai bine va doresc la toti.

Modificat de mykytot
Completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nici-o sansa sa te conectezi in acea mufa fara sa dai bordul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor. Azi m-am suparat si m-am apucat singur si merge super dar din pacate nu am becul in bord. Firul liber mufat l-am dus la T11A pin 10 care se afla sub bord pe panoul despartitor compartiment motor sus la parbriz. Nu m-am lasat si le-am gasit pe toate. Drum lin tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti! Am un golf 1.4 16v cod motor AXP, am montat maneta de semnalizare cu tempomat. nu am tras cablurile de la mufa intermediara pana la equ pentru ca nu eram pregatit sa nu le am trase ( am sperat pana in ultima clipa) si nici la siguranta nu al legat acel fir pentru ca nu am avut acel conector de plastic...maine o sa desfac la sigurante si am sa dezizolez firul albastru si o sa ma leg acolo. toate bune si frumoase, numai ca dupa ce am montat maneta nu se mai stinge martorul de la ESP din bord... se poate sa aiba vro legatura?; sau am atins eu ceva ce nu trebuia pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se poate monta tempomat pe skoda octavia 2002, 1U tip motor 16 SR AVU? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate. Trebuie sa duci firele pana in mufa de la ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/16/2016 at 10:35 PM, bigstar said:

Se poate monta tempomat pe skoda octavia 2002, 1U tip motor 16 SR AVU? 

poftim diagrama, pt conexiuni tempomat la Octavia 1

octavia 1 AVU.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

Vin cu acelasi gen de intrebare . Ptr o Skoda Octavia II , fabricata in Sept 2011 , motor 1.6 MPI , ptr a monta Tempomatul e nevoie si de cablaj pe langa maneta ? Am gasit produsul cu codul 1K0953513G , dar nu stiu daca e exact ce trebuie. Ma puteti sfatui ?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de cablaj ptr ca la tine e grup de manete..nu separat.E posibil totusi sa fie nevoie de tras un fir pina in Ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nevoie de tragere fir - este deja tras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, tz8drl said:

Salutare

Vin cu acelasi gen de intrebare . Ptr o Skoda Octavia II , fabricata in Sept 2011 , motor 1.6 MPI , ptr a monta Tempomatul e nevoie si de cablaj pe langa maneta ? Am gasit produsul cu codul 1K0953513G , dar nu stiu daca e exact ce trebuie. Ma puteti sfatui ?

 

Multumesc

Vezi intai ce calc de coloana ai si daca suporta tempomat. Apoi , dupa codul acestuia comanzi blocul de manete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelele fabricate dupa Iunie 2010 nu mai merge maneta cea ieftina 1K0953513G, ci vine blocul complet de manete (semnalizare + stergatoare) si in general calc de coloana .

E scump la modelul asta sa pui tempomat. cu piese noi e cam 2200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred sa fie nevoie de alt calculator de coloana - in general, Octavia 2 FL are calculator compatibil cu tempomatul. Sa scaneze si ne convingem daca este asa

In acest caz, cu grup de manete nou si montaj.activare, iese pana in 800 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut.acum ceva vreme am montat si eu tempomat pe bora mea. A functionat perfect pana acum cateva zile. Acum se aprinde martorul in bord dar nu actioneaza . Am verificat switch urile la pedale.cablaje maneta..sigurante..cam tot . Nu este nici o problema...dar pe vag com am observat ca atunci cand merg cu masina arata 0 km/ h dar in bord indica viteza normal.. aveti ideie ce sa mai verific? Ma gandeam la senzorul de viteza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!