Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

La un Audi A3 8L 1.6 101CP cod motor AKL se urmeaza aceeasi pasi ca cei din tutorial? Ce fel de maneta trebuie sa cumpar ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da..merge.Cablajele se duc din maneta pina in conectorul ecu T80 Ai asa:

T10/7,4-T80/33...T10/5-T80/36...T10/2-T80/35...T10/3-T80/34...T10/6-alimentare + siguranta S5.Maneta..cauta noua nu SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, spido a scris:

Da..merge.Cablajele se duc din maneta pina in conectorul ecu T80 Ai asa:

T10/7,4-T80/33...T10/5-T80/36...T10/2-T80/35...T10/3-T80/34...T10/6-alimentare + siguranta S5.Maneta..cauta noua nu SH.

Am comandat maneta cu tempomat,dar nu are cablaje. Ce pot face? Nu gasesc nicaieri cablajele :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie doar de conectorul ptr maneta.In conectorul Ecu ai pinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, cosminpanaie said:

Am comandat maneta cu tempomat,dar nu are cablaje. Ce pot face? Nu gasesc nicaieri cablajele :|

cum sa nu, se gasesc de cumparat, se pot comanda dupa cod piesa, la orice magazin

altfel cumperi doar mufa de la maneta si iti confectionezi cablajul. Mufa o poti comanda la reprezentanta/magazin.... sau cauti pe la dezmembrari - este acceasi si la reglaj oglinzi, etc .... 

codul mufei de la maneta - 8L0 972 980

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare oameni buni și faini. As avea și eu o întrebare. Mi-am achizitionat și eu o maneta tempomat pentru sharanul meu problema e ca am tot cautat o schema de montare sar nu am găsit m-ați putea ajuta voi cu o schema? Momentan nu am doar maneta mâine ajunge și cablaj. Mașină e vw sharan 116cp din 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai specificat diesel sau benzina..

Ai asa ptr diesel:

Maneta pin5-Ecu pin46

2-45/3-44/4si7 impreuna la pin 14 ecu/pin6 maneta la sig.2 10A

Ptr benzina

Maneta pin 5-la Ecu pin 76

Pin2-75/3-57/4+7-38/6 alimentare sig 2 10A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sharan cu 116cp - inseamna ca este TDI, PD - motor de 1.9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti.am dat si eu comanda de maneta asta cc.vreau sa o montez pe un vw bora alh 1.9 .  Nu am nici o schita cu firele. Ma puteti ajuta cu o poza ceva?? Si cu activatul cum se procedeaza imi puteti zice pasii pe care trebuie sa i parcurg? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vip - citeste un pic in aria Golf4/Bora - am discutat de sute de ori, despre acest subiect... dupa aceea, daca ai intrebari, te ajutam cu mare placere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin Si Irina

Pe Skoda Octavia 1 2002 1.6 sr 102 cp se poate pune cruise control?

 

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se poate.Maneta+cablaje+activari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alin Si Irina

Ai idee cam cat ar costa totu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod motor ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am citit neumarate abordari de montaj tempomat. Detin un Golf 4 1.4 16V benzina, motor AXP. Sunt confuz in cea ce priveste conexiunea firelor, cum se vede si din poza am firele: Albastru, Rosu/galben, Negru/galben, Alb si Negru/albastru nesertizat, cum vin conectate? si din vag se poate activa functia?

Multumesc anticipat

20160609_042513.jpg

20160609_042550.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mergi cu firele direct in T80 conector ECU .Vezi atasament cu pinii corespunzatori.

Screenshot_2016-06-09-07-09-31.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

13 hours ago, Alin Si Irina said:

Ai idee cam cat ar costa totu?

depinde de ce piese folosesti, cine ti-l monteaza, unde si cum..... maxim 400 lei cu kit nou original... de aici in jos, in functie de calitatea pieselor, manoperei, etc.

4 hours ago, BlkOsc said:

Salutare

Am citit neumarate abordari de montaj tempomat. Detin un Golf 4 1.4 16V benzina, motor AXP. Sunt confuz in cea ce priveste conexiunea firelor, cum se vede si din poza am firele: Albastru, Rosu/galben, Negru/galben, Alb si Negru/albastru nesertizat, cum vin conectate? si din vag se poate activa functia?

Multumesc anticipat

20160609_042513.jpg

20160609_042550.jpg

In teorie exista o singura varianta de abordare - trebuie trase firele dintre maneta tempomat si ECU motor.

Cablajul care il ai, este pentru motorizarile diesel - trebuie sa-l prelungesti si dus pana in ECU motor, unde trebuie sa sertizezi pinii.

DUpa acesta, se activeaza cu VCDS-ul, pe Engine - cu 11463.

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri dar firul negru/albastru va merge in siguranta 5? cu cat ar trebui sa prelungesc firele? vreau sa le fac deacasa cositorite si cu tub termocontractil ca sa pastrez pinii (le voi taia pe aceste si voi pune inca o bucata in mijloc cred ca e ok asa)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 5 fire.4 cu pini ,unul fara.Cel fara pin e alimentarea.Nu ai nevoie de pinii care sunt acum pe fire.In conectorul ECU sunt mult mai mici.Prelungesti firele cu inca 50-60 cm....sa ajunga in ECU...dar acolo ai nevoie de alti pini mult mai mici.Eventual cauta prin dezmembrari un conector 80 pini si i-al cu totul...scoti pinii din el s-ii folosesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt asemanatori cu cei de pe placile de baza cum sunt la jumperi?

Ca sa ajung la ECU trebui sa demontez si plasticul de sub stergatoare sau exista vreo posibilitate sa ajungi de sub bord/volan la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai pe la stergatoare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu pini cei mici, 

Alimentarea cum se face cel mai ok, nu as taia firul din spatele sigurantei?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu tai firul, dezizolezi din el si te legi cu cel de la tempomat si apoi izolezi la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,

In primul rand vreau sa multumesc oamenilor care ofera un mic sfat.

Am montat tempomatul si functioneaza perfect se aprinde si martorul in bord. Intreaga operatiune a tinut destul de mult avand in vedere ca am pus si un set de proiectoare. Pentru cei care vor face acest lucru ca si mine pentru prima oara tin sa zic ca nu este un montaj tocmai simplu, cea mai dificila parte a fost introducerea firelor de sub stergatoare prin mansonul de cauciuc in bord, un spatiu foarte mic printre toate firele si tabloul de relee. (probabil altii ar proceda altfel, nu mi-am dat seama cum as fi putut face altfel ma usor.)

M-am ajutat mult si cu: Foarte util

Multumesc inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 09.06.2016 at 7:12, spido a scris:

Trebuie sa mergi cu firele direct in T80 conector ECU .Vezi atasament cu pinii corespunzatori.

Screenshot_2016-06-09-07-09-31.png

Imi poti spune la Cod motor AVU 1.6  la ce pini trebuie sa ma conectez? Te rog!

Modificat de IF89REY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!