Jump to content

Instalare tempomat (Cruise Control)


cristia
 Share

Postare recomandată

In cealalta parte, ai nevoie de 3 pini mici si unul mai mare si se baga in locasuruile goale din mufa. Sau te poti lega in cealalta parte a mufei, direct pe fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca nu cer prea multe detalii, dar vreau cand ma apuc de treaba sa am tot ce imi trebuie, tinand cont ca nu am decat o masina nu pot sa stau cu ea mai mult de juma de zi desfacuta.

merge cumva sa ma leg cu mufe rapide undeva fara pinii? sau in loc de pinii sa cositoresc serios capatul de la cablu?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar o intrebare mai am pe golful meu 1.9 tdi axr am inteles ca merge fara problema cc instalat, dar vreau sa instalez si pe al unui prieten are motor 1.4 16 v din 2001 axp, mentionez ca are CB si acceleratie electronica.


va multumesc mult mult de tot pentru raspunsuri


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si pe al prietenului...doar ca acolo va trebui sa te duci cu firele din maneta pina in conectorul ECU care e tot sub stergatoare.Vei avea nevoie de pini ptr conectorul Ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca nu cer prea multe detalii, dar vreau cand ma apuc de treaba sa am tot ce imi trebuie, tinand cont ca nu am decat o masina nu pot sa stau cu ea mai mult de juma de zi desfacuta.

merge cumva sa ma leg cu mufe rapide undeva fara pinii? sau in loc de pinii sa cositoresc serios capatul de la cablu?

Nu pune conectori si nici fludor, daca nu ai pini pur si simplu rasuceste firele unul de altul si izolezi cu banda.

 

la AXP trebuie vazut ce cod are clapeta de acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

axp 2001 - merge tempomat, nu ai nevoie de verificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   In cele din urma mi am achizitionat si eu o maneta cc ,iar cel care mi a dat maneta m a lasat sa iau si cablul de pe un b5.5

attachicon.gifIMG_20150326_135958.jpgattachicon.gifIMG_20150326_140102.jpgattachicon.gifIMG_20150327_161107.jpg

  1. cablul pe care l am luat eu de pe masina pe firul alb cu rosu  care pleaca din mufa t10  si ar trebui legat la siguranta nr5 nu are nici o mufa ca cea di pdf de pe aceasta discutie....la mine se ramifica in trei si la cap are pini....acum intreb de unde pot lua si eu mufa aceea un cod ceva sau o poza daca se poate

  [...]

-alb cu rosu care este in t10 la pin 6 merge merge in panoul de sigurante la siguranta nr 5(aici imi lipseste mufa de care vb)) 

 

Am si eu o problema asemanatoare, si anume am comandat un kit care are cablul pentru sigurante ca in poza (cel albastru de pe eticheta alba):

2013-05-21-19-30-46.jpg

 

Dupa cum se poate vedea nu am nicio mufa acolo (asa cum scrie in pdf). Cum se conecteaza mai exact in acest caz la siguranta 5 cele 2 fire - cel care e acum in siguranta si cel albastru de la maneta? Trebuie neaparat mufa respectiva?

Modificat de tango1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

negru/albastru il legi la firul de la siguranta nr.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda. După 6 ore de chin se pare ca nu am fire trase de la ecu în mufa T10. Deci nu am rezolvat nimic. Chiar nu s-a lovit nimeni de treaba asta pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,nu ai firele trase.Doar la Tdi sunt trase.Ai totusi noroc,vei gasi pinii in mufa Ecu...ramine doar sa tragi firele, dar mare atentie la pini...sunt mici de tot si f f firavi.Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda. După 6 ore de chin se pare ca nu am fire trase de la ecu în mufa T10. Deci nu am rezolvat nimic. Chiar nu s-a lovit nimeni de treaba asta pana acum?

 

Ba da.... dar cei mai tare s-au lovit cei care nu citesc, ce scriem noi de mult timp.... :tuktuk:

 

Golf 4 benzina, nu are cablul dintre ECU si mufa T10 (intermediara - neagra) - trebuie sa le tragi.

 

1.4 nu are pinii in mufa - trebuie si pinii, faci cablaj, sertizezi pinii. La 1.6 gasesti pinii.

 

cauta in aria Golf 4/Bora si o sa gasesti mai multe detalii.

 

spor la treaba !

 

p.s ? 6 ore ce chin, ca sa ajungi la T10 sa constati ca nu ai firele.... cam mult, sa ajungi la ea dureaza 30 min (zicem o ora, daca nu ai experienta), cu volan dat jos, plastice interior, motoras stergatoare... etc.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg la ce te referi, nu am facut referire la motorizarea lui.... (am vazut ce motorizare are in semnatura).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cat ti-ar fi luat tie sa scoti stergatoarele alea aproape sudate de ax si chederul de la parbriz ;). Mie mi-a luat circa 2 ore. Si de citit am citit, cel putin topicul asta cap coada, dar tot nu am inteles care e treaba cu cablurile alea intre maneta, ecu si mufa T10; asta am facut-o aseara in timp ce umblam pe acolo. Poate ca data viitoare cei care dau sfaturi pot sa fie un pic mai expliciti, eventual niste poze nu ar strica. Unul care nu a vazut niciodata ce e pe acolo n-o sa inteleaga in vecii vecilor despre ce e vorba doar asa din cateva cuvinte aruncate pe fuga. Acum da, pare simplu, dupa ce am desfacut si am vazut, si intre timp am gasit pe internet si un ghid complet, facut de unul care si-a pus la un Seat Leon. Multumesc pentru ajutor oricum.

 

PS Da, am 1.6 benzina, AUS.

Modificat de tango1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu dispunem de timp sa facem training cu fiecare, in parte - chiar daca asta ca ne dorim !

 

data viitoare cauta in aria Golf4/Bora - in topicul/topicurile despre tempomat - o sa gasesti exact ce iti trebuie, toate informatiile, explicit date. Foloseste functia search - uite aici topicul, sunt 70 de pagini, legate de montarea tempomatului la Golf 4 /Bora http://vwforum.ro/topic/14055-cruise-control-tempomat/

 

legat de stergatoare - cred ca am montat multeeee tempomate la VAG-uri - am presa speciala pentru bratele de stergatoare - sincer, pana acum (indiferent de starea lor) nu am stat mai mult de 5-10 minute sa le scot - e adevarat aici e vorba si de experienta, sculele necesare, etc... 

 

.. sa nu ma intelegi gresit... mi-a parut mult cam mult, sa ajungi la T10 in 6 ore....

 

sa revenim - la majoritatea benzinarelor (nu toate, dar nu discutam acum care, cum, etc), respectiv la Golf 4 - toate - trebuie sa tragi firele pana in ECU. 

 

p,s - am vazut ce motorizare ai... eu mai sus am specificat ce gasiti la benzinare... fie 1.4... fie .1.6....

 

p.s. 2 - daca ai nevoie de schema de conectare in ECU - ori o cauti in topicul din link-ul pus de mine.... sau postezi acolo, si eu ti-o atasez.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate m-am exprimat gresit. In jur  de 6 ore a durat cu totul - desfacut sub capota; desfacut in interior; tras firele la mufa - aici m-am grabit prosteste si am dat-o in bara - am bagat firele pe deasupra, in mufa tata care vine de la ECU; pus mainile in cap cand m-am lamurit ca nu sunt fire trase de la ECU in pinii respectivi + ca am bagat firele din partea gresita; incercat (cu 50% succes - la doua s-au smuls pinii si au ramas in mufa) sa scot firele din mufa; probe la maneta (nu stiam daca firul care merge la cutia cu sigurante e legat doar de alimentarea pilotului sau e vorba de toata maneta - s-a dovedit ca e prima varianta); si in final montat totul la loc.

M-a derutat rau la mufa faptul ca am vazut ca de ex in cea neagra vin 3 fire (de la ECU) dar jos erau doar 2 pini, m-am gandit ca poate sunt ceva legaturi in mufa si ar putea fi pini inseriati (de, incurcate sunt caile electronicii; dracu stie cum functioneaza de fapt CAN-ul ala sau ce o fi acolo. Banuiesc ca firele alea 4 sunt ON, OFF, "+" si "-" de pe maneta, dar mai mult de atat nu pot sa procesez). Daca firele care intra in mufa si pinii de jos de la cea mama corespundeau la numar, era clar de la inceput ca lipsesc firele si nu mai pierdeam timpul.

 

La stergatoare nu am avut alte scule in afara de ciocan, spray degripant si mainile din dotare.

 

Am priceput acum ideea cu legatura la ECU. Ramane de vazut cum o sa procedez cu mufa neagra care cred ca e compromisa si s-ar putea sa fie nevoie sa o sar cu totul, si ce improvizatii se pot face pentru a lega maneta in ECU. Mai mult ca sigur o sa implice innadit de fire si nu prea imi surade. Momentan am doar o maneta noua si stralucitoare, si cu multe butoane care nu fac nimic.

Modificat de tango1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ce improvizatii sa faci  - bagi firele in ECU cu pinii aferenti, poti face bypass peste mufa neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

automat.... prelungesti firele cu aprox. 1m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a lega tempomatul in ecu la un golf 4 1.4 16 v avem nevoie de ceva pini sau pinii sunt si trebuie doar facuta legatura la ei? daca nu pe unde se gasesc pinii astia de cumparat ca nu cred ca ne dau la dezmembrari doar mufa de ecu sa ne lua pinii din ea. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA 1.4 nu sunt pinii in mufe. trebuie bagati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

pentru a lega tempomatul in ecu la un golf 4 1.4 16 v avem nevoie de ceva pini sau pinii sunt si trebuie doar facuta legatura la ei? daca nu pe unde se gasesc pinii astia de cumparat ca nu cred ca ne dau la dezmembrari doar mufa de ecu sa ne lua pinii din ea. multumesc

 

 

 

 

 

Golf 4 benzina, nu are cablul dintre ECU si mufa T10 (intermediara - neagra) - trebuie sa le tragi.

 

1.4 nu are pinii in mufa - trebuie si pinii, faci cablaj, sertizezi pinii. La 1.6 gasesti pinii.

 

 

 

 

Daca nici cateva posturi mai sus nu citim.... inseamna ca postam degeaba....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a lega tempomatul in ecu la un golf 4 1.4 16 v avem nevoie de ceva pini sau pinii sunt si trebuie doar facuta legatura la ei? daca nu pe unde se gasesc pinii astia de cumparat ca nu cred ca ne dau la dezmembrari doar mufa de ecu sa ne lua pinii din ea. multumesc

Golf 4 benzina, nu are cablul dintre ECU si mufa T10 (intermediara - neagra) - trebuie sa le tragi.

1.4 nu are pinii in mufa - trebuie si pinii, faci cablaj, sertizezi pinii. La 1.6 gasesti pinii.

Daca nici cateva posturi mai sus nu citim.... inseamna ca postam degeaba....

Florin scuze nu am fost eu destul de explicit cu intrebarea, dar am intrebat de mufa ecu... Aia mare daca are pini, eu vreau sa ma leg direct in ea daca se poate sa nu mai vin pana in cutia aia de sub stergatoare, daca ma pot lega cimva direct are pini sau trebuie pini pentru mufa ecu...

Scuze inca odata si ms pt promtitudine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sari peste mufa neagra de sub stergatoare si trebuie sa introduci pini in mufa de la ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!