Jump to content

Probleme geam electric


KMZ
 Share

Postare recomandată

Salut,am si eu o problema cu geamul care e actionat electric din stanga spate.

Functioneaza,doar ca atunci cand e inchis nu ramane asa, ci aluneca vreo 10 cm.

Oare care sa fie problema?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tacanitul se aude de la modul(daca ai modelul confort),posibil sa fie ars motorasul.Prima data schimba butonul sau mergi la cineva sa ti-l masoare!Daca acel tacanit se aude de mult timp dupa inchiderea geamului e dus motorasul!A fost suprasolicitat o perioada lunga de timp!Bafta.Sistemul este foarte prost conceput!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc mult vasy si dan......am sa ma uit si am sa va spun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.Va rog am si eu o problema cu geamul spate dreapta(masina privita din spate),geamul din inchiderea centalizata coboara/urca(cursa normala),in schimba butoanele sant complet moarte nu fac absolut nimic.De unde sa incep verificarile?Geamul din spate de pe partea soferului este complet mort.Am desfacut burduful din usa si am gasit firul rosu gros(plusul cred)rupt l-am prelungit si l-am izolat acum am 12v insa geamul tot mort este.Am schimbat microintrerupatoarele intre ele cu cele din fata partea opusa soferului si sant perfect functionale.Rog ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tind sa cred ca geamurile sunt dezactivate din butonul aferent din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa desfac modulul trebuie sa dau motorasul jos? daca da care sunt suruburile? daca dau sina aia jos nu cade geamul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macaraua in sine are 4 suruburi de fixare pe portiera,insa inainte de a desface macaraua trebuie sa cobori un pic geamul pentru ca in usa are 2 gauri prin care vei desface clamele care prind geamul in macara si sa il fixezi cu banda adeziva in pozitia de sus sa poti lucra in interiorul usii sa scoti macaraua afara.Abia dupa poti desface modulul,implicit motorasul si sa verifici acel senzor si traseele aferente.Odata ce vei da jos fata de portiera vei vedea si suruburile.Am dat jos o singura data un modul la un Golf 3 si nu stiu daca era ca al tau.Colegul Vasy te poate ajuta cu demontarea mai bine decit mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la macara sunt chiar 5 suruburi:2 pt fiecare sina si unu pentru motoras.Le desfaci aceastea,dar inainte coboara geamul si-i desfaci suruburile.Geamul se ridica la loc si se prinde cu banda adeziva de usa.Dupa aceasta, poti scoate macaraua.Nu mai tin bine minte, insa ai grija cand desfaci modulul la cablul care ridica geamul;este infasurat pe un melc si nu sara ca se pune greu inapoi.Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult...am desfacut fata de portiera am inceput sa desfac cateva suruburi, am vazut ca nu se poate da jos si m-am gandit ca decat sa sparg geamul mai bine va intreb pe voi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cine ma poate ajuta, legat de geamurile electrice, stiti ca au sistemul ala de siguranta in caz ca iti prinde mana etc... in realitate, ce face instalatia electrica sa depisteze acest lucru?, exista un releu ceva?, iar cand exista tensiune prea mare il retrage?, sau cum functioneaza?

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am doua probleme legate de geamurile electrice:

1) Geamul din dreapta fata nu mai merge deloc.

2) Butonul care actioneaza geamul din dreapta de pe usa soferului nu a mers niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data tias sugera sa pui pe direct motorasul sa vezi daca merge. Daca merge trebuie sa iei cablurile la puricat sa vezi pe unde sunt intrerupte de obicei sunt intrerupte in burduful de cauciuc de la usa. Iar in legatura cu deschisul geamului drept de la butonul soferului uitate daca nu a fost facuta vreo improvizatie si nu la mai cuplat. De exemplu la mine ia schimbat motorasul soferului si butonul (ia pus buton cu 12 pini in loc 6 cum e om), a trebuit sa improvizeze pt. Ca motorasul om primeste comanda de urcat coborat pe un singur fir iar aftar pe 2 fire. Daca e inca om probabil intrerupt fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum sint off-topic,dar:nu exista limitator si senzor de pozitie maxim si minim.Macaralele sint facute de asa natura incit motorasele dezvolta numai forta necesara ridicarii unei anume greutati,adica numai a geamului.Un obiect aflat intre geam si cheder e de ajuns sa opreasca motorul electric,practic poti sa il tii si cu mina in jos.La oprirea geamului din ridicarea sau coborirea lui,motorasul pune "in scurt" alimentarea,dar,acest lucru dureaza putin timp si este compensat de rezistenta sa interna,de aia nu sar sigurantele.Dureaza putin timp,cum am spus,deoarece pe axul motorului se afla un magnet,ai carui poli trec prin fata unui senzor cu o anumita ritmicitate.La aprox. 0,3 sec in care senzorul nu mai sesizeaza flux magnetic desi comanda de ridicare sau coborire se mentine,intrerupe alimentarea releelor care cupleaza (+,-) sau(-,+),adica sensul de rotatie al motorasului.Experiment:scotind motorasul cu partea electronica de pe macara,o sa va convingeti ca odata data comanda el se va invirti pina il veti opri voi.Nu este senzor care stie ca geamul e sus sau jos :Driver: montajul are doar un circuit de decuplare pe baza unor impulsuri magnetice prelucrate de un integrat specializat.In timp aceste motorase fac depuneri in colectoare de la perii,lucru care influenteaza rezistenta care trebuie sa o aiba si atunci rezistenta crescind motorul se invirte cu o turatie mai mica,nu vizibil dar care poate fi usor sesizata de senzorul magnetic,care da comanda de oprire si coborirea inapoi a geamului,crezind ca a intilnit un obstacol.Multumesc celor care au rabdarea sa citeasca si sa completeze acest post.

Pentru colegul Darkgrin.Postul este pentru aria golf 5 si jetta dar functionarea e identica cu modulele de golf 3.Mai sint acolo explicate unele chestii in niste posturi.

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma poate ajuta cu o macara stanga fata ? A mea s-a stricat melcul din ea si se incurca firul pe el si s-a mai rupt si o rola amandoua fiind din plastic si nu se gasesc piese de schimb la ele motorasul este bun. Am contactat 2 baieti de pe forum care se ocupa cu dezmembrari dar unul le da doar pe amandoua iar altul are doar pt dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cumpara macara noua. E mai sigur asa decat una SH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul din dreapta se deschide doar atunci cand e deschisa usa soferului. Am verificat firele din burduful din usa si le-am izolat pe cele care erau intrerupte, dar problema persista. Un fir maro ceva mai gros e rupt de jumatate. Ce ar trebui sa verific mai departe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma poate ajuta cu o macara stanga fata ? A mea s-a stricat melcul din ea si se incurca firul pe el si s-a mai rupt si o rola amandoua fiind din plastic si nu se gasesc piese de schimb la ele motorasul este bun. Am contactat 2 baieti de pe forum care se ocupa cu dezmembrari dar unul le da doar pe amandoua iar altul are doar pt dreapta

Pentru macara exista kit de reparatii la un pret bun pe piata (nu multi vanzatori stiu asta pentru ca a trebuit sa merg pe la 3 magazine), dar melcul... e mai greu ca nu poti sa il achizitionezi decat cu tot cu macara ( doar daca nu merge melcul de la macaraua aluia care are doar pe dreapta).

criStyian, tot pe la cabluri acolo in burduf este problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul din dreapta se deschide doar atunci cand e deschisa usa soferului. Am verificat firele din burduful din usa si le-am izolat pe cele care erau intrerupte, dar problema persista. Un fir maro ceva mai gros e rupt de jumatate. Ce ar trebui sa verific mai departe?

Geamul din dreapta se deschide atunci cand e deschisa usa soferului, de la care buton? Daca se deschide de la cel de la sofer, atunci tot in burduful soferului e problema. Daca se deschide de la cel din dreapta, e ciudata treaba pt. ca instalatia e separata de usa cealalta. Firul maro gros ala este masa de cele mai multe ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma poate ajuta, legat de geamurile electrice, stiti ca au sistemul ala de siguranta in caz ca iti prinde mana etc... in realitate, ce face instalatia electrica sa depisteze acest lucru?,

Cand geamul ajunge in capat sau "iti prinde mana" motorul va depune un efort mai mare, aceasta face ca :) curentul absorbit de motor sa creasca,in circuitul electronic de comanda a motorului exista un "sesizor de curent" , cand curentul depaseste o anumita valoare sesizorul comanda un releu care decupleaza motorul de la reteua de bord .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi Sacalul

Buna,

Am o problema la geamul electric stanga spate, adica l-am inchis si s-a auzit un zgomot mai ciudat dupa care a cazut de tot jos si nu se mai ridica.Motorasul se auzea ca lucreaza. In final am desfacut usa si era sarit blocajul hexagonal din locas. L-am pus la loc si l-am prins sa nu mai iasa afara, geamul functioneaza dar se aude un carait cand se lasa in jos sau se ridica.

Stiti cumva ce problema are?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa fata de usa si asaulta de unde se aude, posibil sa nu faca cursa libera geamul, sau motorasul. Apropo cum ai prins hexagonul ala ca mie mi s-a rupt piedica aia care tinea hexagonul sa nu iasa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu colier de pastic iar daca nu merge, clasic - cu sarma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul din dreapta se deschide doar atunci cand e deschisa usa soferului. Am verificat firele din burduful din usa si le-am izolat pe cele care erau intrerupte, dar problema persista. Un fir maro ceva mai gros e rupt de jumatate. Ce ar trebui sa verific mai departe?

Update: Am descoperit care e cauza: in stalpul de la usa soferului e chestia aia mica neagra care atunci cand se inchide usa opreste lumina. Daca e pe pozitia deschis atunci geamul din stanga functioneaza. Daca e inchisa nu mai merge deloc geamul. Aceasta piesa poate fi defecta sau poate produce ea un scurt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi Sacalul
Desfa fata de usa si asaulta de unde se aude, posibil sa nu faca cursa libera geamul, sau motorasul. Apropo cum ai prins hexagonul ala ca mie mi s-a rupt piedica aia care tinea hexagonul sa nu iasa?

La mine era rupt doar aparatorul de plastic de la locasul in care se afla hexagonul si astfel am pus o sarmulita pe fir si am legat dintr-o parte in alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!