Jump to content

Probleme geam electric


KMZ
 Share

Postare recomandată

vezi sa nu se fi slabit piulitele care tin geamul sau piulitele care tin macaraua de portiera. altceva nu are ce sa fie. spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema rezolvata: din cauza umezelii la mufa de la motoras primea comanda de coborare a geamului( culmea, numai cand scoteam cheia din contact, cand o bagam la loc se oprea).Am desfacut-o, am luat-o in casa si am uscat tot ansamblul 24 ore dupa care nu au mai fost probleme ( cu ajutorul prietenului taz 21 caruia ii multumesc )

TIPS: motorasul si modulul de comanda de la usile din spate sunt identice cu cele de fata( doar de pe aceiasi parte), asta pentru cei care mai au probleme si vor sa verifice

P.S. modulul meu de comanda de la macara este cu un singur releu( asta pentru ca in toate pozele am vazut cu 2 relee)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

a avut cineva o problema de genul;se aude din cand in cand un tacanit in interiorul cutiei care tine partea electronica a mecanismului de inchidere a geamului pe partea stanga si acum nici nu se mai ridica deloc geamul,mentionez ca am mai schimbat odata macaraua cu totul si tot asa face ,banuiesc ca e de la instalatia de pe masina poate cineva sa faca lumina in acest caz ...astept cu interes presupunerile voastre ,va multumesc. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

a avut cineva o problema de genul;se aude din cand in cand un tacanit in interiorul cutiei care tine partea electronica a mecanismului de inchidere a geamului pe partea stanga si acum nici nu se mai ridica deloc geamul,mentionez ca am mai schimbat odata macaraua cu totul si tot asa face ,banuiesc ca e de la instalatia de pe masina poate cineva sa faca lumina in acest caz ...astept cu interes presupunerile voastre ,va multumesc. :Driver:

salut Alin;incearca sa verifici cablurile care trec din bord spre usa ai un fir care nu face contact sau desfaci usa si vezi daca e ceva slabit , este posibil sa fie cablu rupt. verifica bafta. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

o problema asemanatoare am si eu: geamurile coboara relativ bine, dar la urcare cel din stanga merge incet iar cel din dreapta foarte foarte incet... am desfacut portierele, totul parea ok, am gresat nitel macarele si nici o schimbare in bine

dupa ce am gresat macarelele ,in timp ce faceam probe la mecanism am observat ca se infierbanta sufele. cum as putea sa rezolv problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti, eu am patit-o cu golful meu destul de nasol, la 5 zile dupa ce am luat masina, dupa o plimbare am adus masina acasa, si din obijnuinta dau sa o inchid cu cheia. Am bagat cheia, am inchis-o, am scos cheia, iar dupa 5 secunde mi-au coborat toate cela 4 geamuri electrice, si asa au ramas. am incercat cu cheia de 100 de ori in usa, nimic, butoanele nici ele nu mai functionau, nici un geam nu se mai ridica. Nu stiu de ce, care a fost cauza. Pana la urma am desfacut fetele usilor din fata si am desfacut cutiutele alea cu circuite si ce se mai gaseste pe acolo , am legat doua fire de cele doua parghii si direct la bornele bateriei, am actionat gemurile fata care s-au ridicat in felul asta. In partea din spate a fost mai complicat deoarece dupa ce am desfacut fetele, am desfacut si mororasele, si am invartit cu mana, motoarele( de ma durea mana ), pana cand s-au ridicat geamurile, apoi am scos mufele (k nu cumva sa mai coboare geamurile iar) si am pus fetele la loc. Toata tarasenia asta a durat vreo saptamana pana sa imi vina in minte, intr-e timp mergeam cu toate cele 4 geamuri date jos. Asta s-a intamplat , slava Domnului, asta vara, bine k nu a fost acuma, k nici garaj nu am, si ningea naiba in masina. acuma cand apas pe butoanele de la usi, se aude un click, butoanele sunt si luminate, dar nu actioneaza geamurile nici in sus nici in jos. Pareri, solutii? de umblat am umblat si la fire, la stalpi dar nu am vazut nimik intrerupt sau ruginit. am schimbat si sigurantele, degeaba. Asta-vara, muream de cald, mai desfaceam fetele usilor dein fata, lasam gemul jos de pe macarale, seara le ridicam si le lipeam cu banda adeziva, apoi cand plecam repetam... :blink: ce sa mai, o nebunie, geamuri electrice mi-au trebuit.

Modificat de michael s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

siguranta geamurilor si a trapei este separat, daca la asta te referi cand zici ca ai shcimbat sigurantele.Siguranta geamurilor este deasupra blocului de relee si are pe ea culoarea verde(capatul de sus).Check it!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v@sy, am incercat si la siguranta aia de zici tu...dar tot degeaba, nu avea nimic siguranta. nu stiu, am dus-o si la electricieni (ce-i drept amatori, dar care s-au mai confruntat cu probleme), dar degeaba. :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

a avut cineva o problema de genul;se aude din cand in cand un tacanit in interiorul cutiei care tine partea electronica a mecanismului de inchidere a geamului pe partea stanga si acum nici nu se mai ridica deloc geamul,mentionez ca am mai schimbat odata macaraua cu totul si tot asa face ,banuiesc ca e de la instalatia de pe masina poate cineva sa faca lumina in acest caz ...astept cu interes presupunerile voastre ,va multumesc. :D

Salut.Vezi ca am patit-o si eu!O sa se arda motorasul!Problema la mine s-a rezolvat simplu!De vina a fost piesa (verde cu trei picioare) care se ocupa de modul confort(e deasupra panoului de sigurante).
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire legata de geamurile electrice: prin decembrie am dat jos plasticul de la usa dreapta ca imi mergea greu geamul la urcare si coborare (geamuri manuale) nu mi-a luat mult demontarea chiar si fara manual in schimb am avut marea surpriza sa vad ca pe usa este o mufa aproape de maner unde ar trebui sa fie butonul pentru geam, deci: acea mufa este un fel de optional in caz ca vrei sa montezi macara electrica sau am avut geamuri electrice si au fost schimbate?? Tin sa precizez ca usa din dreapta cred ca a fost lovita si reparata(prost) sau schimbata ca difera fata de restul masinii. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am si eu o intrebare, pote s-a mai lovit cineva de asa ceva ...

Oglinda din stanga functioneaza corect, dar cea din dreapata functioneaza numai pe axa orizontala (stana-dreapta) pe axa verticala (sus-jos) degeaba apas pe butone ca nu se intampla nimic.

De mentionat ar fi faptul ca macaraua electrica este demontata din usa dreapta, asa am cumparat masina, trebuie sa ma documentez putin si cand va fi mai cald afara sa incerc sa o montez sau sa merg la un service eventual.

Modificat de dacik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,O glinda retrovizoare e actionata de 2 motorase,unul pt axa orizontala si celalalt pt axa verticala, care cred ca iti este ars sau nu primeste tensiune in orice caz trebuie scoasa sticla din carcasa si verificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru promptitudine Adrian.

Acum sper sa ma descurc ... daca nu mai revin si cu alte intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut

am si eu o problema cu geamul electric spate,am coborat geamul de tot cand era ger afara,cand sa il urc nu a mai vrut,motorasul isi face cursa dus/intors dar geamul nu urca

daca aveti vreo idee ce sa intamplat si cum pot rezolva problema,astept mesaje

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa desfaci fata de usa ca sa vezi ce se intampla cu macaraua.

Probabil ca ori a iesit din macara (suportul de jos unde se strang cele doua cleme) ori s-a rupt zbirul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In interiorul usii este un cablu vertical care culiseaza pe o tabla. Pe cablu este sudata o bucata mica de metal hexagonala care are rol de piedica, practic asta e prinsa de geam. La tine poate fi rupt acel cablu sau bucata asta de metal sa fi iesit din sistem si din cauza asta geamul sa ramana in jos iar motorasul sal auzi ca face cursa. Ti-am atasat si un desen facut de mine sa ai o idee cum sunt pozitionate. Sper sa te ajute, multa bafta.

post-44347-1265118416_thumb.jpg

Modificat de ass1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

am un golf 3 in 2 usi, geamuri si oglinzi electrice,

Geamult sofer coboara ok, pe la jumate face un

Modificat de indifly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema. Care o fi fost electricianul care si-a bagat nasul in usa de la sofer nu stiu. Mufa acee din poza e de la motorasul geamului? Mufa aia la mine nu este conectata nicaieri. Problema este: de la sofer pot sa deschid doar geamul soferului cel din din dreapta nu pot. Am desfacut butonul respectiv si am vazut ca are 12 picioruse 6 pt. bunonul care deschide geamul soferului si 6 pt. celalalt (poza 2 asa e butonul care e montat pe masina, ingineria electricianului). Acolo am vazut ca e si mufa din fabrica care are 6 fire. Daca bag mufa din fabrica in butonul din fabrica merge doar butonul pt. geamul din dreapta cel pt. geamul de la sofer nu merge. Ala a scos 2 fire direc de la motoras un fir care este masa la inpartit in 2, un fir este (+) permanent, si inca un fir; astea sunt cele 6 fire care lea folosit el ca sa mearga geamul de la sofer. Intrebarea e cum leg si cealalta parte de buton ca sa-mi mearga si celalalt geam? Daca stie cineva fiecare fir in parte ce face sau macar o schema electrica poate im dau seama cum sa le leg, ar fi super. Multumesc anticipat

post-44347-1265994778_thumb.jpg

post-44347-1265995816_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

-Salutare. Am si eu o problema cu geamul electric stanga fata. Mi s-a ros un pic cablul acela bowden si agata geamul cand il ridic sau il cobor. L-am desfacut sa vad ce avea si cand l-am pus la loc l-am ridicat foarte foartea greu pana sus si in partea din spate mi-a ralas 1-2 mm si trage un pic curentul si suiera la viteza. Vreau sa il dau iar jos sa il centrez mai bine dar problema e ca nu-l mai pot cobora ca e intepenit cred, si nu mai pot ajunge la cele 2 piuliite care trebuie desfacute pentru a destrange clemele si a scoate geamul. Are cineva idei cum il pot da jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa desfaci suruburile care tin macarau si sa ajungi la clemele de la geam, dupa care prinzi macarau la loc( sunt 6 suruburi). Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt nou pe aici şi am un Golf 3, 1993, 1,6 ABU, 2 uşi, cumpărat de cur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!