Jump to content

Probleme geam electric


KMZ
 Share

Postare recomandată

am si eu o problema cu geamu .. de coborat coboara .. de urcat doar cand vrea .. astazi am desfacut fata de usa .. si totu la locul lui .. cred ca am o problema cu partea eletrica de la motoras .. pot gasi undeva asa ceva .. tind sa cred ca este unu din cele 2 relee .. a mai patit cineva .. se pot inlocui?

post-8206-1220470779_thumb.jpg

Modificat de KMZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze pentru offtopic dar chiar nu vad unde as putea posta si nu pot deschide un topic nou. Am folosit functia "search" insa no result.

Am probleme cu oglinzile electrice la un Golf3 din 1996 mi se aprind doar becurile pentru butoane insa nu se misca nimic. Am desfacut fata de usa si am masurat tensiunea pe butonul respectiv insa nu apare nimic decat un plus cand se aprid pozitiile. Cred ca ar mai trebui sa intre curent undeva in mufa ceea de la butonul de pozitionare oglinzi insa la mine nimic. Mort. Am verificat, toate sigurantele sunt OK. Pe care pin ar trebui sa fie tensiune si de unde vine, eventual un service manual ceva daca se poate sa aiba cineva in format electronic. Astept raspuns pls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca esti un pic off-topic, iti pun schema de la oglinzi

post-6155-1220599728_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste la firma Elit(nu fac reclama).Eu am dat pe partea mecanica a macaralei 280ron.Partea electronica 150ron,completa 150eur.Ce am patit eu dupa ce am montat-o,nu se ridica suficient.Ce m-am gandit sa desfac borna minus si sa o pun din nou.Nu-mi venea sa cred ca macaraua functiona perfect.Cineva care este electronist sau electrician poate explica fenomenul.Partea electronica are foarte multe circuite integrate si altele.Incearca si varianta asta sa fi sigur ca partea electronica este terminata.Stiu ca macarale la vanzare avea Golfistu.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru informatii. Maine imi bag nasul sa vad ce iese :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am si eu o problema asemanatoare...DAR CUM DESFAC USILE DIN SPATE???? ca nua m gasit decat 1 singur surub pe usa,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usile spate se desfac ca si cele din fata!unu este sus si unul jos la baza manerului, o sa le vezi daca iei manerul cu buton jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.Am si eu o problema cu geamurile fata ca masina e in 2 usi.Se deschid in trepte,trebuie sa apas de mai multe ori pe buton ca sa se deschida complet,se deschide doar cate 2-3 centimetri.Stie cineva care este cauza acestei defectiuni? :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauza este acel circuit integrat pe care il vezi in primul post.Asa am patit si eu si l-am schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Integratul sau releele (alea 2 negre) banuiesc ca unul pentru fiecare sens. Le-ai gasit ca piesa separata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuh, am luat de la dezmembrari niste macarale la care erau rupte cablurile, sufele si am inlocuit partea electronica de la ele, cu ce am avut eu stricat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.. am reusit sa leg o alarma la modulul confort al masinii.Probleme apar in momentul dezarmarii sistemului .Uneori dechide doar geamul soferului , alteori toate 4 ( uneori complet alteori numai cativa cm.) Ca problema.. de neadmis.. ocazional la armare lasa geamul dreapta fata dechis cativa cm... Exista.. vreo logica.??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
stochimoflaus

Salut

Cu riscul de a parea prost va rog sa imi spuneti si mie cu montez macaraua electrica inapoi in usa (g3 in 2 usi, problema usa sofer) ca cea veche am scoso de vreo 2 luni si nu mai stiu cum a fost prinsa.

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste la firma Elit(nu fac reclama).Eu am dat pe partea mecanica a macaralei 280ron.Partea electronica 150ron,completa 150eur.Ce am patit eu dupa ce am montat-o,nu se ridica suficient.Ce m-am gandit sa desfac borna minus si sa o pun din nou.Nu-mi venea sa cred ca macaraua functiona perfect.Cineva care este electronist sau electrician poate explica fenomenul.Partea electronica are foarte multe circuite integrate si altele.Incearca si varianta asta sa fi sigur ca partea electronica este terminata.Stiu ca macarale la vanzare avea Golfistu.Bafta.

Zi-mi te rog de unde este firma Elit ? am nevoie sa-mi iau si eu o macara pentru usa fata stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor,am si eu o problema cam ciudata cu geamurile electrice, daca ma poate ajuta cineva. Cand am toate portierile inchise nu-mi merge nici un geam,cand deschid portiera la sofer merg toate mai putin geamul de la sofer ,el saracu nu mai merge deloc; precizez ca nici oglinzile pentru care am comenzile tot pe portiera la sofer nu mai merg.E posibil sa fie de la vreo siguranta ? Problema pare sa fie de la usa de la sofer (nu mai merge nici o comanda de pe ea).m-am uitat la sigurante dar nu stiu care e pentru usi sau geamuri (nu-mi dau seama de pe capac).Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Mersi fain.

Pentru Alex_iasi...daca nu ti-ai gasit macara, eu mi-am luat de la un dezmembrari din Metalurgie cu 200 lei;(cu tot cu partea electrica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifică firele la mufa rotundă din st

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifică firele la mufa rotundă din st
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dushan,la mine merg dupa ce am oprit motorul(sau dupa ce am pus contact luat contact),fara sa deschid usa de pe stanga toate celelalte geamuri in afara de cel din stanga fata,daca deschid usa din stanga fata atunci imi merge doar geamul de pe stanga fata celelalte nu mai functioneaza(nici daca inchid iar usa din stanga fata, tot nu mai merg)

asa cred ca e construita instalatia masinii.

la tine clar e o problema cu usa din stanga fata

Inchiderea si deschiderea functioneaza?e pneumatica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dushan,la mine merg dupa ce am oprit motorul(sau dupa ce am pus contact luat contact),fara sa deschid usa de pe stanga toate celelalte geamuri in afara de cel din stanga fata,daca deschid usa din stanga fata atunci imi merge doar geamul de pe stanga fata celelalte nu mai functioneaza(nici daca inchid iar usa din stanga fata, tot nu mai merg)

asa cred ca e construita instalatia masinii.

la tine clar e o problema cu usa din stanga fata

Inchiderea si deschiderea functioneaza?e pneumatica?

Clar e o problema cu usa stanga fata si nu stiu de unde vine,am sa verif sigurantele;una cate una ca nu stiu care e pentru usa de la sofer.

Inchiderea e pneumatica si merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica firele de la mufa de pe stalp ....acolo cred k e buba,s-ar putea sa fie crapata izolatia si sa se atinga intre ele firele,trage masonul acele de cauciuc de pe mufa si uitate la fire,ca in general am vazut k acolo cedeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat....o siguranta arsa; cum banuiam (siguranta cu nr. 14)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Daca a patit cineva asa ceva si imi poate da un sfat:

Am lasat masina in parcare, timp de 4 zile si azi dimineata cand ma uit pe geam, stupoare, geamul de la sofer era coborat. Cobor si il ridic, il cobor de cateva ori si merge perfect. De mentionat ca am mai patit o data la fel dar atunci am crezut ca asa l-am lasat eu.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa faca contact undeva si s-a deschis singur.Patit si eu odata pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o problema de la geamul soferului al masinii mele. Atunci cand e inchis complet ... trepideaza putin geamul si e un pic enervant. Daca apas butonul de coborare o singura data, si geamul coboara cativa mm ... indeajuns sa crezi ca este inca inchis, nu mai trepideaza.

Pe unde ar trebui sa umblu sa mai strang ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!