Jump to content

Scartait geamuri


GunX
 Share

Postare recomandată

De cand am gresat peste tot... nici o problema :) Si a trecut ceva timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ghost_rider

    6

  • mario75

    5

  • MRP

    4

  • GunX

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

despre care topic e vorba?

si ce pagina? :D

:D pai despre topicul cu demontare panouri usi Octavia 2. Nu are decat 2 pagini.

La inceput am gresat cele doua piese de plastic albe, departand chederul de pe partea exterioara usii, insa fara succes. Apoi, dupa ce am demontat panoul usii, am uns cele doua rotite de sus (dupa ce am scos si chederul interior), insa fara nici un efect. Dupa ce am uns bine sinele, a disparut scartaitul complet. Cine stie, poate daca gresam doar sinele, tot nu scapam de scartait. Cred ca asa e - trebuie gresat totul. Insa cu atentie, trebuie tinut spray-ul intr-o parte, astfel ca daca sare furtunasul sa nu stropiti pe geam :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu m-am trezit azi dimineata cu scartaitul acela diabolic la geamul fata dreapta. Am dat o fuga pana in hornbach am luat un wd40 cu furtunas norocul meu este ca am gasit un model de tub destul de ingenios care are furtunasul integrat si nu exista riscul sa cada. Am luat taurul de coarne si prin despartitura dintre geam si cheder am inceput sa iau la stropit rotitele cu pricina. Operatiunea na durat mult circa 20 min toate geamurile, ceea ce a durat mult a fost curatarea geamurilor si a chederelor de substanta respectiva circa o ora :icon_thumright:

Modificat de hoox2002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la masina mea chiar apar pe geam niste zgarieturi verticale subtiri la geamurile fata ... le mai dau cu polish din cand in cand ...cand scartie cand nu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e aceeasi problema, probabil de la praf, apar zgarieturi verticale :icon_thumright: incerc sa tin geamurile cat mai curate si degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am una pe geamul din dreapta de toata "frumuseata", de am crezut prima data ca daca ating putin mai tare geamul se desface in doua ca la geamgiu. Se pare ca e o calitate mai slaba a sticlei, prea usor se zgarie, sau e un defect comun (cred ca la mine zgarietura este in dreptul rotitei acelea de plastic dinspre broasca usii). Nici acum nu stiu daca e sau nu de la praf. Nu ai cum sa tii geamul curat tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer eu pana acum nu am avut probleme de genul...mai sunt posesori de Octavia care sa nu aibe probleme? Am masina de aproximativ 2 ani...daca nu, ar trebui sa ciulesc mai bine urechile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine la fel , pe partea soferului la geam am multe zgarieturi mici si stiu si cand le-am facut. Am amanat o data spalarea masiniisi am sters geamul cu o rigleta la peco, toata mizeria sa strans langa cheder chiar a intrat si intre geam si cheder, iar cand am deschis geamul l-am zgriat tot:(. Am auzit ca ar exista o pasta pentru acoperirea zgrieturilor mici de pe geamuri , sper sa o gasesc si sa le scot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si la mine a inceput sa scartaie geamul de la sofer (cam de o luna asa). Probabil ca au intrat ceva pietricele. Pana acum nici o zgarietura. Ce sa fac? Sa ma duc la reprezentanta sa desfaca fata de usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, ai incercat rezolvarile de pe pagina asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as vrea sa incep sa mesteresc eu la ea ca dupa mi-e sa nu zica cei de la Skoda ca din cauza mea se aude, sau sunt probleme si sa pierd garantia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Multumesc valix! dau si eu o bere...

Apropo, topicul asta ar trebui facut sticky. Mie mi-a luat ceva timp pana l-am gasit, desi stiam de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuia sa aduci topicu asta in actualitate,ca s-or apucat si geamurile mele de pe fata de scartait :P am intrat in rand cu lumea si cu 'problema' asta :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

+

post-30503-0-16931300-1309798908_thumb.j

+

@Valix

=

:icon_thumright:

............................................................................................................................................................................................ms si eu pentru indrumari :beer:

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am rezolvat si eu problema cu scartitul geamurilor prin demontarea fetei de usa,scoaterea chederului din interior(acela pe care se aseaza fata de usa)si cu un spray de WD40 caruia i-am "fabricat" un furtunas destul de lung din izolatia unui cablu electric de acceasi grosime cu furtunasul initial,apoi am gresat foarte bine rotitele geamului cat si rotita de la motoras.Este de ajuns daca nu aveti un furtunas mai lung aplicati din abundenta acest spray pe rotitele de sus deoarece acesta se scurge pe suport lor si ajunge si la cele de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salve incepuse si la mine de vreo 2 luni sa scirtie geamul sofer crezind ca este de la cheder dar dupa o mai atenta inspectie audio am localizat sursa Bun acel videoclip ,am uns cu WD40 acele cleme albe dar efectul a fost dupa1 ora si nu imediatRO%20flag.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am reusit si eu sa scap de scartait cu metoda postata de Valix (sa-i dea D-zeu multa sanatate :) ). Din pacate chiar la sfarsitul operatiunii tevusca aia de la tudbul de WD-40 a iesit din pulverizator si am scapat-o in interiorul usii :banghead: . Sper sa nu cauzeze probleme pe viitor sau sa zdrangane acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am de cateva zile un scartait pe dreapta spate la inchiderea geamului insa imi apare in momentul in care geamul aproape ce se inchide. sa fie tot de la rotite?

Modificat de justyn19k
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca da.

Vineri n-am mai suportat zgomotul si am desfacut si eu fata de usa de la sofer. La mine era de vina rola de jos dinspre botul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a apucat si pe mine treaba la portiera mea spate la o2 fl si am dat cu spay bine pe acolo insa nu a disparut de loc zgomotul. Toata solutia a curs prin orificiile din partea de jos a portierei si acum e intinsa toata pe pragul usii. Cred ca va trebui sa dau jos fata interioara si sa vad ce e acolo. La portiera din spate nu am vazut decat o singura bucata de plastic si pe aia un imbibat-o bine in ulei. Uleiul lui valix l-am luat de la benzinaria mol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Va salut! Azi a venit si randul meu sa fac aceasta operatie. M-am speriat cand am departat chederul si am vazut ce mizerie este pe geam. Am curatat frumos, am dat cu WD40 si am facut cateva curse sus-jos. Momentan se vede decat o mica imbunatatire, probabil dureaza ceva timp pana ajunge unsoarea pe unde trebuie. Sper sa se rezolve asa si sa nu fiu nevoit sa defac fata de usa.

Multumim valix pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna , de curand sunt posesorul unei O2 2007 , in weekend am desfacut fata de usa (sofer) sa inlocuiesc cateva clipsuri rupte de catre meseriasii cu mantaje folii. Am constatat ca mai lipsesc si cateva suruburi si vroiam sa intreb daca geamul se mai prinde si in suruburi sau pur si simplu sta pe macara. Intreb acest lucru deoarece daca trag de el in sus il ridic de pe macara si nu mi se pare normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geamul se prinde de macara prin două cleme, prin fiecare trece câte un șurub care fixează/strânge geamul. Acesta nu are voie să se miște decât o dată cu macaraua. Dacă tu poți să-l scoți cu mâna, tot ce e posibil să nu fie strânse șuruburile de fixare. Ai acces la ele după ce demontezi fața de la ușă și pe tabla unde sunt pozate cablurile, macaraua și calculatorul portierei, ai să găsești două capace rotunde, negre din cauciuc, cam de mărimea unui capac de bidon de 5 litri. După ce le scoți, cobori ușor macaraua până se văd șuruburile în dreptul găurilor și cu o cheie tubulară de 10 se strâng acele șuruburi. Să fii atent că pe fiecare clemă trebuie să fie o garnitură de cauciuc care protejează geamul la strângere.  Unde am încercuit cu albastru, pe acolo ai acces la șuruburile cu pricina (fă abstracție de ce e încercuit cu roșu, am "furat" și eu poza din altă parte).       

fata portiera.jpg

Modificat de sveck78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!