Jump to content

Scartait geamuri


GunX
 Share

Postare recomandată

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ghost_rider

    6

  • mario75

    5

  • MRP

    4

  • GunX

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc pentru indrumare, desfac fata de usa si va anunt daca sunt suruburi sau acele bolturi de plastic. Ce-i drept nu mi se pare normal sa pot ridica geamul cu mana in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Va salut! Pe frigul asta am vrut sa deschid geamul si bineinteles ca era inghetat, lipit de cheder. Motorasul mergea in gol dupa asta. Am desfacut panoul de usa, am verificat rotitele si sunt ok, nu erau decat sufele sarite de pe melc. Le-am pus la loc, dar acum nu gasesc nituri asa mari sa pun panoul usii la loc. Stie cineva macar o dimensiune sau un cod, ceva, pe unde gasesc de cumparat?  Multumesc!

si niste clipsuri pentru fata de usa imi trebuie, bineinteles ca s-au rupt 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca piulite nit.sau asa ceva.le fixezi pe portiera si prinzi panoul cu surb.asa am facut eu si nu ma mai doare capul.dacsa voi gasi,pun link.

ai mesaj ca nu stiu daca pot pune link aici...

Modificat de MRP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajutor, colegii! Multumesc pentru raspunsuri. Am luat niturile originale de la Brady, acum ma lovesc de problema clestelui pentru popnituri de 6.4 mm. Al meu merge pana la 5 mm max. Are cineva in Bucuresti asa ceva? Multumesc! Gasisem un Yato YT 36092, dar sunt toate magazinele inchise azi. Iar pentru piulitele alea trebuie cleste pentru a le strange in spatele panoului de usa, altfel nu ai cum sa le prinzi, corect? Sau merge cu un simplu surub?

 

Modificat de Ghost_rider
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge cu un surub si piulita normala pe partea cealalta.niturile öriginale"sunt o porcarie. passatul are nituri deformabile,nu pop . eu le-am schimbat la masina mea fara nici o scula speciala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum tii tu piulitele pe partea cealalta?

Cel mai simplu:

se gauresc niturile, se soate panoul, se scot bucatile de nitur ramase, se majoreaza gaura cu fi10, se introduc piulite deformabile care se trag cu clestele de tras piulite, se pune panoul la loc, si se pun suruburi fi10x12

este muult mai usor la o eventuala urmatoare demontare.

Adica exact ce este prezentat in filmuletul de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 al bundy,daca vrei,iti fac o demonstratie ca sa intelegi! tu doar cumpara o piulita,un surub,2 saibe si o piulita normala.;si imi rup din timp si vin la tine sa iti arat cum am facut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MRP, fa-ne o schema sau zi-ne care unde se pune ca nu imi dau seama cum ai facut. Si pentru ce inca o piulita? Cateva poate reusesti sa pui, dar clar nu toate pentru ca nu mai ai acces in spate dupa ce se prinde panoul.

Al Bundy, dispui de cleste de nituri de 6.4 mm? :rolleyes:

Cred ca gaura in panou e deja de 10 mm. Deci trebuie piulita nit M6, corect?

Modificat de Ghost_rider
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am cleste de 6.4.

Am explicat clar cum fac eu. daca nitul este de 6,4 cum sa fie gaura de 10 /?

 

1 hour ago, MRP said:

 

 al bundy,daca vrei,iti fac o demonstratie ca sa intelegi! tu doar cumpara o piulita,un surub,2 saibe si o piulita normala.;si imi rup din timp si vin la tine sa iti arat cum am facut eu.

ce intelegi prin piulita si piulita normala ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy, am inteles varianta ta si asta o aveam si eu in minte, dar sa stii ca gaura e de 10 mm si nitul de 6.4 mm. Uite, la nit de 6 mm, gamalia are 13 mm ;)

Nituri-cu-cap-semirotund_655891_1429520769.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi si cu ce ma incalzeste diametrul gamaliei? il bagi si ala pe gaura?

daca nitul este de 6.4 gaura este de 6.5.si ca sa pui piulite care se trag din cele cu cap hexagonal, ca la fata de usa de superb 1, repet, trebuie gaura de 10 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gresit,sigur. piulita=nit deformabil

deci,nit deformabil,surub ce se poate infileta pe nit,2 saibe late, sa intre pe surub si o piulita sa se infileteze pe acelasi surub.

20 hours ago, Ghost_rider said:

MRP, fa-ne o schema sau zi-ne care unde se pune ca nu imi dau seama cum ai facut. Si pentru ce inca o piulita? Cateva poate reusesti sa pui, dar clar nu toate pentru ca nu mai ai acces in spate dupa ce se prinde panoul.

Al Bundy, dispui de cleste de nituri de 6.4 mm? :rolleyes:

Cred ca gaura in panou e deja de 10 mm. Deci trebuie piulita nit M6, corect?

pai ce treaba ai cu panoul pana prinzi niturile deformabile care au filet interior si pe care pui panoul si bagi un surub prin panou in filetul nituluisi se prind toate ??? de unde esti din bucuresti? ca vin la tine sa iti explic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU inteleg ce esta ala nit deformabil? ca toate niturile sunt deformabile. Si nit cu filet? iar nu am auzit. Ce-mi trebuie 2 saibe late si inca o piulita ?

se poate folosi piulita nit rotunda 524ec3383a1389824.jpeg

 dar mai sigura este piulita nit hexagonala 525baab2ce6815514.jpeg

 

care se trage cu un cleste special http://bendkopp.ro/product.aspx?id=17883&pr=CLESTE+DE+TRAS+PIULITE+NIT&lang=2 in panoul usii, acolo unde au fost niturile.

tabla care sustine macaraua se fizeaza cu suruburi de M6x12 in acele piulite nit, exact ca la G4, superb 1, etc.

 

 

sau, daca doriti, piulita nit OEM cod N90263104 si surub OEM cod N10009110.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MRP si Al Bundy, multumesc mult! Am rezolvat-o azi, dar sper sa nu mai am treaba pe acolo pentru ca am pus tot nituri (am luat de la Brady, pe factura e codul OEM Audi, dar sunt nituri ordinare de 6 mm :)) ). Pentru viitor cred ca o sa cumpar un cleste pentru piulite pop, mi se pare cea mai eleganta metoda. Apropo, in Bucursti se fac intalniri VW? As vrea sa cunosc si eu macar cativa pasionati :) Va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Cercel Marius
On 02.09.2008 at 11:18, Valix a scris:

Incerc, da nu stiu daca se va intelege ceva.

Carevasazica va trebuie un tub de WD40, neaparat cu tevusca de-aia lunga.

Cu contactul pus, se da geamul maxim jos. Se trage un pic de chederul de la baza geamului, astfel incat sa intre degetul intre cheder si geam, la o distanta de cca 15-20 cm de oglinda. Cu chederul astfel "belit" se ridica la maxim geamul. In clipa in care geamul a ajuns sus, intre despartitura dintre cheder si geam vezi observa o clema alba de platic. Acea clema trebuie inecata bine in WD40. Se repeta operatiunea, de data asta la 15-20 cm de la clanta. Pe fiecare geam sunt 2 cleme, si ele trebuie date bine cu lubrifiant. Se fac mai multe ungeri, intre ele miscand geamul sus-jos, pentru a permite penetrarea lubrifiantului.

Cam asta ar fi...

Spor la treaba .

Astazi 09.08.2018 am incercat metoda explicata de Valix foarte bine si detaliat. Vreau sa va spun ca dupa ce am uns cu un pic de ulei (de masaj ca de...doar dinasta am avut in casa si eram foarte curios daca merge pe low budget) A FUNCTIONAT, AM SCAPAT DE SCARTAIT! Si vreau sa iti multumesc frumos pentru idee. Dupa cateva aplicari si coborari/ridicari de geam am scapat de scartait. Multumesc mult inca o data. O rezolvati atat de simplu fara a mai merge la mecanic si a da bani !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!