Jump to content

Cod Cutie De Viteze


tup83
 Share

Postare recomandată

Cutia tip  ERT s-a pus şi pe Golf AZD şi pe Bora, Leon, Toledo. Pe Golf AZD s-a pus doar cutie ERT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lupo_bv tu ce stii: ar putea oare sa functioneze golful meu 1.6 16v cu o cutie pentru 1.4 16v? Ca altfel nu imi explic diferenta uriasa intre cum se comporta masina mea cand avea cutia originala si acum, dupa ce am montat-o pe asta luata de la dealer. Precizez aici ca mecanicul mi-a spus ca a trebuit sa faca unele modificari la cutia cumparata ca sa o poata monta (ceva gen nu se potriveau gaurile unde trebuia prinsa de motor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mă prea pricep, dar ştiu că în funcţie de parametrii motorului diferă rapoartele de transmisie de la cutie. Chiar dacă cutia se potriveşte exact la montaj ea poate avea alte rapoarte de transmisie şi să se comporte foarte ciudat, cam cum a fost la tine. Cel mai bine iei exact codul care a fost pe maşină, sau alt cod care a mai fost montat pe acel motor. În cazul tău nu ai prea multe variante pentru că a fost o singură cutie: ERT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de sfat. Tare imi e teama ca mi-am luat tzapa cu dealer-ul asta. Ai vreo idee ce as putea face in cazul asta ca sa imi recuperez banii? Sau nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai făcut modificări la ea mă cam îndoiesc. trebuia să o fi trimis-o înapoi în momentul când ai constat că nu se potriveşte.

Ce cod are cutia pe care ai primit-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e problema: care e codul cutiei de viteze si unde il gasesc scris? Mecanicul imi spunea ca e ERT, in timp ce omul care mi-a vandut cutia mi-a zis ca o sa gasesc codul in lateralul capacului verde (specific cutiilor astea pentru motoare AZD), unde era stantzat: 02K301211A. Problema e ca acest al doilea cod era si pe cutia mea originala, de unde ma duce cu gandul la ce a zis mecanicul si tind sa ii dau dreptate: codul asta, de care zicea dealerul (02K301211A), e codul carcasei cutiei de viteze si va fi acelasi si la alte tipuri de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia de 1.4 si cutia de 1.6 au planetarele diferite,nu poti face transplantul daca nu schimbi planetarele....asemeni cutia de pe sdi este identica cu cutia de pe 1.4 pt ca ambele sunt apropiate ca putere 75 si 68.

*4 -cylinder petrol engine (1,4-1,6l)  02K manual gearbox ( up to 1999/06 )
The engine number is located on the label on the toothed belt guard. (1)
The gearbox code number is given at the bottom on the clutch housing. (2)

Figura 1

*4 -cylinder petrol engine (1,4-1,6l)  02K manual gearbox ( from 1999/07 )
The engine number is located on the label on the toothed belt guard. (1)
The gearbox code letter is located at the top on the clutch housing. (2)


Figura 2

 

*4 -cylinder petrol engine AEH, AVU, BFQ 02K manual gearbox ( up to 1999/06 )
The engine number is located at the front at the engine/gearbox separating joint. (1)
The gearbox code number is given at the bottom on the clutch housing. (2)
 

Figura 3


 

2vwa63242p500001.jpg

2vwa63242p500002.jpg

2vwa63242p500005.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pe 1.6 16v AUS am avut ERT, am schimbat'o cu una DUU, a trebuit sa ii schimb flansele planetarelor (ale mele erau de 10, alea de pe DUU erau de 9cm). Acum a cedat un rulment prin ea si trebuie sa o schimb iar, am gasit de pe golf iv de 1.4, dar nu stiu inca ce cod are. Ce sfaturi dati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa aiba viata lunga cutia de 1.4 montata pe un 1.6....si asa cutiile de pe 1.4 au defect de fabricatie pana prin 2001 (celebrele nituri de la grupul conic).

Cauta cutie de 1.6 si ai termint povestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!