Jump to content

Cod Cutie De Viteze


tup83
 Share

Postare recomandată

salut!

pt cei care au motor pe benzina indiferent de model(sa fie din grupul VAG polo, golf, pasat, a4, leon etc), modele 1999-2003

imi puteti spune va rog ce cod aveti la cutia de viteze? e pe eticheta aia din carte(si in portbagaj) la Transmision code.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

g4, 1.6. 16v, 2001, cod motor: AZD, cod cutie: ERT

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tup83 - am dat de topicul acesta dupa ce ti-am raspuns la PM.

atat motorul cat si cutia sunt identice cu ale colegului abuwz, AZD respectiv ERT(daca acesta este intr-adevar codul cutiei, eu n-am reusit sa descifrez cartea service din cauza limbii pe care nu o cunosc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi-ai dat mesaj dar nici eu nu stiu care-i codul. Uite aci poza cu eticheta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ERT e codul cutiei de pe eticheta de mai sus. E vorba de cutie manuala 5 trepte de pe G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe passat b5 aveam motor 1.6 AHL si cutie DCN (5+1 trepte), 96-2000

aceeasi combinatie se gaseste si pe A4 din contemporan.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc celor care au raspuns.

nimeni cu 1,6 8v?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 AKL cod cutie DUU - 5 trepte manuala ( spunea cineva ca ar fi cutie de Golf III :Driver: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 akl si ahl sunt motoare cu 8v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare pe 1,6 16v doar cutie ERT s-a pus?

DUW este de pe 1,4? cum e ambreiajul la 1.4, pe cablu sau hidraulic?

Modificat de tup83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poate sa-mi spuna cineva cite kg are o cutie de viteze de golf 4 motor 1,6 benzina? macar cu aproximatie.

Modificat de tup83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Cod motor AZD.....cod cutie ERT (citit dupa eticheta aia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

idem...1,6 16V AZD; cod cutie ERT(ce prostie de cutie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce este prostie de cutie COP ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...am si eu un golf 4 1.6 16v cod motorAUS ,transmisieERT. De ceva vreme am probleme cu cutia de viteze...nu am sa intru in amanunte si am sa va spun doar ca sunt nevoit sa o inlocuiesc!!!Problema mea suna in felul urmator: Am fost la cineva care dezmembra un golf 4 1.6 16 v cu aceleasi codurii si am incercat sa pun discul meu de ambreiaj pe priza cutiei...Nu foarte mare mi-a fost uimirea cand am constatat ca nu se potriveau...am numarat zimti de pe discul de ambreiaj si sunt 24 ,iar pe priza cutiei respective sunt 28.

In concluzie cutia de pe masina mea si cutia de la dezmembrari au aceleasi codurii..ERT...dat prize diferite...imi poate da cineva o explicatie???

Precizez ca nu gasesc modelul acesta de cutie...si v-as ruga pe toti cei cu tranzmisie ERT ,daca ati schimbat ambreiajul si mai aveti discul cel vechi sa numarati zimtii de la el

Va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
salut!

pt cei care au motor pe benzina indiferent de model(sa fie din grupul VAG polo, golf, pasat, a4, leon etc), modele 1999-2003

imi puteti spune va rog ce cod aveti la cutia de viteze? e pe eticheta aia din carte(si in portbagaj) la Transmision code.

multumesc!

salut. poate cineva sa ma ajute si pe mine.. sa imi spuna ce cod am la cutie...pls

http://img810.imageshack.us/img810/7513/dsc09198y.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
  • 2 years later...

si daca nu mai am abtipildul sau daca inainte de a fi proprietarul masinii s-a schimbat cutia, unde se gaseste stantat pe ea codul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

salut. cumnatul meu are o Skoda Octavia 1 den 2002 si are o probleme cu , cutia.

stie cineva cu ce alte cutii este compatibula a lui?

cod motor AVU

cod cutie DUU

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Golf IV 1,6 FSI (BAD), cutie GSD, 5+1 - cam rara cutia asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Dragos Daniel

Salut. Unde anume gasesc codurile pentru cutie viteze si motor la Golf V 1,6 102 CP-GOAL. Am cautat in portbagaj la roata de rezerva si nu am gasit. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut baieti! Sunt nou pe forum si nou intr-ale mecanicii. Am si eu mica problema, daca ma puteti ajuta: Am un golf 4 1.6 16v, cod motor AZD, din 2001. De ceva timp cutia troncane foarte urat in viteza intai si, dupa ce am vorbit cu mecanicul, am hotarat sa o schimb cu una second hand. Am gasit pe un site un dealer din Buzau cu care am vorbit la telefon si, dupa ce i-am spus ce motor am pe masina si codul acestuia, a spus ca are cutie pt. acest motor si ca mi-o trimite prin curier (apropo m-a costat 700 de lei cutia - nu stiu daca e mult sau putin). Dupa ce mecanicul mi-a montat cutia pe masina am iesit putin cu ea sa vad cum merge si surpriza: masina nu mai trage deloc ca inainte, motorul se tureaza, dar urca foarte greu in viteza (ai zice ca e un motor mai mic pe masina si nu are forta). Pe langa asta am forjat masina la maxim si abia am reusit sa ating 105 km/h. Mecanicul mi-a zis ca e posibil ca dealerul sa imi fi trimis o cutie de 1.4 16v pentru ca am inteles ca atat cutiile de pe 1.6 16v cat si cele de pe 1.4 16v si 1.9 SDI de pe golf 4 au aceeasi carcasa (doar raportul dintre viteze difera - sper sa fie corect ce am zis si sa se inteleaga). Cand l-am sunat pe dealer mi-a dat de inteles ca asa ar fi facut (adica mi-a trimis o cutie de 1.4 16v si mi-a zis ca de data asta imi va trimite o cutie de 1.6 16v de pe un Seat Toledo (?????). I-am zis sa imi trimita o cutie de pe un motor de 1.6 16v de golf 4 cod AZD, dar mi-a zis ca nici eu nici mecanicul meu nu ne pricepem si ca el stie mai bine pt ca a vandut sute de cutii din astea.

     Stiti cumva daca s-ar potrivi cutiea de viteze de pe Seat-ul Toledo pe Golf-uletul meu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!