Jump to content

shkoda
 Share

Postare recomandată

@cristirenault

Te contrazic! Eu am avut becuri stock... din curiozitate, am incercat Blue Vision... Astea, intr-adevar... se vad super tare daca te uiti din fata, lumina e alba/albastra... dar de la volan se vad foarte prost, datorita faptului ca sunt vopsite in albastru! Insa, Vision Plus, sunt mai bune decat cele stock (cel putin decat cele de pe O2...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe noi ne intereseaza sa vedem noi (cei din spatele volanului bine) si dupa aia sa se vada frumos din afara !

Deci in primul rand pun accept pe faptul sa vad eu mai bine .si dupa aia sa se vada frumos masina ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shkoda , imi pare rau dar nu prea am inteles nimic , e important sa se vada bine farurile de catre cei care vin din contrasens sau sa ilumineze cu adevarat bine drumul? :P

nu este important la un far ce culoare de lumina are ci cantitatea ei , la xenon este acel alb curat pentru ca asta este culoarea standard , stiu ca sunt pe mai multe nuante insa cele originale sunt la fel cam la toate masinile din ce am observat eu... pe mine ma intereseaza cantitatea de lumina mai mult decat culoarea ei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am zis deloc ca e mai important sa vada altii ca becurile tale sunt puternice, decat sa vezi tu bine, de la volan! Am vrut doar sa subliniez greseala pe care o fac multi... datorita faptului ca fac comparatia, uitandu-se in far, din exteriorul masinii... cele albastre par mai albe si mai puternice, cand te uiti din exterior, dar in realitate, cand esti la volan, se vad foarte prost si sunt chiar obositoare! O mai zic, inca o data... Vision Plus si chiar cele standard, sunt mult mai bune decat cele albastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaaa acum am inteles......... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

A montat cineva becuri BLUE VISION pe proiectoarele de ceata? Masina are xenon si cred ca s-ar vedea mai frumos si cu proiectoarele albastre. Daca a montat cineva poate ma poate ajuta si cu niste fotografii...Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am observat ca mi s-a ars un proiector (cel din stanga). Are cineva idee cat costa inlocuirea becului? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu-l inlocuiesti tu??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca daca as stii de unde sa iau bec, si cum sa-l inlocuiesc, l-as inlocui. Faci un tutorial? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca erai din bucuresti ti-l schimbam eu...trebuie sa ne ajutam,asa,ca-ntre olteni!! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e partea nasoala ca nu stiu unde pot gasi bec pentru proiector. De desfacut, cred ca as reusi eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie bec H8 ( cel mai bine e sa le schimbi pe amandoua)! Daca nu gasesti in oras,comanzi AICI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru informatii garfield. :(

Azi o sa caut modelul ala. Ma uit inainte sa vad daca descopar cum se desface proiectorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi s-a ars proiectorul stanga. aproape 2 ani in care nu mi s-a ars nimic, si-a dat duhul pe o ploaie torentiala (care s-a transformat in piatra) la brasov. eu am pachetul de becuri in portbagaj dar nu stiu daca l-as schimba singur. o sa rog pe cineva de pe forum sa ma ajute. poate cineva din buzau la intalnire??? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de uitat la poze (ca manualul e in ceha) - Instalatia electrica Skoda Octavia 2

se gasesc si restul de manuale de reparatii tot acolo. cu un pic de cautare pe net se gasesc si versiunile in limba franceza si rusa :somnmare:

Modificat de TBD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Mi sa ars becu de la pozitie fatza dreapta - in 2500 Km. Ce bec tr sa pun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pentru pozitie,bec W5W!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garfield: pe siteul acela am gasit un singur model H8: BEC FAR H8 PREMIUM la 38 lei/buc.

Acum ca tot dau comanda ma batea gandul sa iau si BEC FAR H4 BLUEVISION, blister 2 buc. bec far + bonus 2 buc. bec pozitie W5W la 76 lei.

Ce zici, alea se pot pune la faruri? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia 2 nu merg becuri H4. H 4 erau pentru Octavia 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru far ai : lumini de intalnire H7 si lumini de drum H1!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca as lua BEC FAR H7 BLUEVISION, blister 2 buc. bec far + bonus 2 buc. bec pozitie W5W, ar fi bine?

Adica... se preteaza sa pun bec din asta pentru lumina de intalnire si sa las faza lunga normala sau ar fi bine sa le schimb pe amandoua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta tu decizi,din pct de vedere tehnic nu e nicio problema!! doar estetic,o sa ai o lumina alba(lumina de drum) si una albastruie(lumina de intalnire)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva cum se poate schimba becul de pozitie? Nu gasesc cum sa dau farul jos. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No offence, dar inainte de a posta pe forum, citeste cineva manualul de utilizare al masinii ?

In manual sunt raspunsuri la aproape toate intrebarile puse pe acest topic... si sunt raspunsuri cat se poate de clare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!