Jump to content

Cu Ce Curatam Plasticele Din Interior ?


andrein
 Share

Postare recomandată

Inca nu am incercat dar tocmai am observat ca la portierele spate am urme serioase pe grila de protectie a difuzoarelor lasate de pantofi. Cred ca o sa incerc cu o scobitoare pe care o sa rulez putina vata. E migaloasa treaba dar alta solutie nu prea vad...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrein

    11

  • toni

    4

  • mese_adi

    4

  • plus8

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Eu mi-am cumparat o solutie de curat plasticul din interiorul masini din Carefour. Se numeste ProX si a costat 8.6 RON. Am folosit-o si este super OK. Curata f. bine si lasa un aspect de nou a borbului, fetelor de usi etc - este mata - nu are silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai stergi cu o carpa moale, inmuiata in putin detergent, apoi dai cu o laveta uscata foarte moale, cu care stergi apasat. Asa am scos eu mizeria din capacul boxelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cum as putea sa scap si eu de urmele de lipici uscat de pe bord ? Fostul proprietar al masinii a avut detectorul de radar lipit pe bord. Dupa ce si l-a luat inapoi au ramas urmele de lipici de la banda aceea adeziva cu care a fost lipit detectorul.

Am incercat aproape toate solutiile de pe forum si nu am reusit. :)) Am incercat pana si cu acetona, benzina, diluant de vopsea etc., si nu se duc. Atasez si niste poze cu urmele de lipici. Orice sfat e binevenit. Multumesc. :))

post-50992-1278602920_thumb.jpg post-50992-1278602930_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai incercat cu acetona, diluant si benzina ma indoiesc ca vor iesi cu ceva :) Probabil din cauza caldurii si soarelui lipiciul a atacat plasticul, nu-mi dau seama prea bine din poze.

Poti incerca cu Tar&Glue remover (solutie pentru indepartarea bitumului) cum zice angajatul dar eu sunt sceptic ca vor iesi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum as putea sa scap si eu de urmele de lipici uscat de pe bord ?

Ai incercat WD 40 ?! eu am sters niste urme de pe bord cu el. Acum daca urmele alea sint in relief ( lipiciul folosit a atacat suprafata ) nu cred ca mai realizezi ceva cu nimic...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anumite elemente de plastic sunt zgariate ,matuite si usor decolorate,cu ce le pot reconditiona?

un fel de silicon dar nu silicon....nu vreau sa fie lipicios si lucios...

la berner exista un spray gen silicon care este ff bun. il recomand pt astfel de lucruri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

spray cu silicon din Metro (ceva italienesc parca) + burete pe toate plasticele, in afara de volan :Driver:

se "uda" buretele cu spray dupa care se "maseaza" zona dorita :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Cum curat asa ceva? oricat dau cu carpa tot nu merge.

img8795j.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grila de la difuzor am scos-o si am curatat-o in casa cu apa calda si Ciff,a iesit ca noua.

Eu am scos din zgarieturile alea cu spirt de la farmacie.Am portbagajul plin de solutii de curatat de la Sonax,Nigrin,Formula1..etc ,toate foarte slabe.

Modificat de PrasleaCV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de pont... ce fel de cif? Pasta? Alb, verde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasta ,e flaconul verde

Las-o intr-un lighean sa se inmoaie...eu am curatat scrumiera asa si a iesit incredibil de bine,au iesit si petele de "ars";inainte arata groaznic,avea depuneri.

Modificat de PrasleaCV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!