Jump to content

Cu Ce Curatam Plasticele Din Interior ?


andrein
 Share

Postare recomandată

Publicat (modificat)

pt cei care folosesc servetele umede: dupa ce curatati cu ele ..nu raman urme dupa uscare ?

Cautati un fel anume? Adica alchool free? PH 5.5 ?

Sau nu v-ati uitat niciodata la aceste aspecte ?

PS: sunt cumva servetele umede speciale de sters plasticele din interior ? Sau voi folositi servetele umede de uz personal ?

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrein

    11

  • toni

    4

  • mese_adi

    4

  • plus8

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

pt cei care folosesc servetele umede: dupa ce curatati cu ele ..nu raman urme dupa uscare ?

Cautati un fel anume? Adica alchool free? PH 5.5 ?

Sau nu v-ati uitat niciodata la aceste aspecte ?

PS: sunt cumva servetele umede speciale de sters plasticele din interior ? Sau voi folositi servetele umede de uz personal ?

Salutare!

Servetele pe care le folosesc eu sunt fara alcool, PH ul sincer nu cred ca are vreo imp:).

Sunt si servetele speciale pt sters plasticele din interior eu am luat Wizzy de la OMV. Au si putin silicon in ele dar nu foarte mult.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Pana la urma mi'am cumparat o solutie cu emulsie siliconica mata de la Selgros...inca nu stiu cat e de buna pentru ca nu am folosit'o numai o data...si luciu tot a mai ramas (dar inainte am folosit ceva pe baza de silicon si ma gandesc ca trebuie sa o folosesc de mai multe ori ca sa dispara acel luciu dat de silicon)...poate o sa mai postez dupa ce o sa vad rezultatele, daca o sa fie bune :icon_thumright:

Atasez si o poza cu produsul...si pot sa mai zic ca m'a costat 8-9 ron + o laveta care se gaseste la diferite preturi, pentru aplicarea solutiei...

post-43595-1244027162_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servetele umede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot de la Selgros mi-am cumparat si eu o solutie pentru plasticele semi-mate, de la ArmorAll, foarte buna pot sa zic. Foarte multumit si chiar o recomand, a costat 12 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc produse de la Nigrin pentru plasticuri,sunt 2 tuburi care le folosesc , prima e o spuma care se aplica intai (care scoate toata mizeria din micile crapaturi)dupa care este un tub mai mic cu pulverizator care da putin luciu dar nu deranjant,

dupa aplicare , plasticele ies ca noi :icon_thumright:

daca sunteti interesati fac o poza la produse :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roby ..de ce spuma vorbesti de la NIgrin ? cum se cheama exact ? Ai putea sa pui o poza te rog ?

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare , cu ce pot curata urmele de cauciuc de pe bord , o prietena a reusit sa imi fac pe usa de la torpedou doua dungi cu incaltamintea si acuma nu reusesc sa le scot . Am incercat cu ulei siliconic , diferite soluti de curatat plastic si nimic nu a mers , sunt tentat sa vad daca nu merge cu WD40 dar imi e frica sa nu stric bordul :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare , cu ce pot curata urmele de cauciuc de pe bord , o prietena a reusit sa imi fac pe usa de la torpedou doua dungi cu incaltamintea si acuma nu reusesc sa le scot . Am incercat cu ulei siliconic , diferite soluti de curatat plastic si nimic nu a mers , sunt tentat sa vad daca nu merge cu WD40 dar imi e frica sa nu stric bordul :D

Incearca un detergent dar lasa-l sa actioneze un pic sau mai poti incerca cu alcool dar aici necesita multa frecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu detergent am incercat , dar fara nici un rezultat , adevarul e ca nici nu l-am lasat mult sa actioneze , o sa incerc cu alcool , fac orice numai sa dispara urmele ca deja ma dispera :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roby ..de ce spuma vorbesti de la NIgrin ? cum se cheama exact ? Ai putea sa pui o poza te rog ?

Mersi,

spuma de care ziceam....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mese_adi, WD40 nu-ti recomand pt ca topeste plasticul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult Clodius , astazi chiar am vrut sa dau cu wd40 , dar cand am vazut postul tau m-am abtinut , maine cumpar alcool tehnic si o sa incerc sa vad daca pot sa rezolv problema

Modificat de mese_adi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa care este un tub mai mic cu pulverizator care da putin luciu dar nu deranjant,

dupa aplicare , plasticele ies ca noi :lol:

daca sunteti interesati fac o poza la produse :icon_thumright:

asta din stanga este acest tub care il aplici dupa ce ai dat cu spuma ?

http://vwforum.ro/index.php?act=at...t&id=113499

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am uitat sa fac si la ala poza :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

anumite elemente de plastic sunt zgariate ,matuite si usor decolorate,cu ce le pot reconditiona?

un fel de silicon dar nu silicon....nu vreau sa fie lipicios si lucios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plus8,poti incerca Einszett cockpit premium,este o solutie pe baza de apa si alcool,cu proprietati de curatare foarte bune.Bordul ramane mat,cu aspect de nou.Zgarieturile de pe plastic nu stiu cu ce ar putea fi scoase...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu caut ceva care sa curete...am cu ce curata bordul...ideea e sa mai atenuez din zgarieturi si sa mai "inviorez" putin aspectul

siliconul face asta cu succes,dar nu il suport ca e lipicios si lucios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu pentru plasticele de inteior, praguri, fete de usi pana si bord dar nu volan ... folosesc aceeasi spuma de la Nigrin ca si userul @plus8 .. E antistatica, un miros placut si nu contine silicon ! ... Se curata foarte usor cu ea si sunt multumit !

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat un tub Formula1 de silicon,foarte bun,la recomandarea vanzatorului de la Augsburg

este exact ce cautam,plasticele arata mult mai bine,a atenuat majoritatea zgarieturilor,nu e lipicios si nu este decat o ideea mai lucios ca inainte

in vara am luat un polish tot Formula 1 care e foarte bun,mi-a scos o julitura de 1 cm latime si vreo 6 lungime

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e intr-un recipient de plastic galben ?

si e silion lichid, nu e sub presiune aerosol ??

daca da, l-am avut si l-am incercat, nu am fost multumit... cele mai bune solutii le-am cumparat in germania.

in romania sincer nu am gasit nicio solutie de curatare care sa ma multumeasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ala e de care zici....

nu stiu ce pretentii ai tu de la o astfel de solutie...eu am gasit exact ce am cautat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu pentru curatarea plasticurilor din interiorul masini folosesc un silicon care da un luciu foarte slab dar curata destul de bine.

practic acel silicon il folosesc pentru tot ce este plastic in masina: bord, fetele usilor, praguri, ornamente din portbagaj.

post-46846-1268645184_thumb.jpg

post-46846-1268645184_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Voi cum v-ati curatat mizeria care intra in orificiile de la boxe ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!