Jump to content

Octavia sau Fabia second hand?


AND
 Share

Postare recomandată

Merita o Octavia cu 90.000km la bord peste un 307 cu 40.000km ? NU! Singuru mod in care voi alege Octavia , este sa o gasesc cu mai putin de 70.000km la bord si pana in 11.000 euro! Ceea ce este fascinant e ca in absolut toate anunturile de pe toate site-urile sh de la noi , toate octaviile au peste 100.000km! 307 , Megane II si Corolla le gasesc sub 50.000km fara nici o problema ...si asta le da un avantaj clar in ochii unui cumparator sh.

PS: Daca se gandeste careva sa-si vanda Octavia (sa nu fie break) , anuntati-ma :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • AND

    14

  • horgarban

    9

  • Michael

    6

  • Akebono

    3

Top Posters In This Topic

Ar trebui sa iti dea de gandit AND ca Octavia este o masina fiabila si care echipata cu TDI indeamna la drumuri lungi...foarte lungi! Mie sincer mi se pare absurd sa faci doar 10-15.000 km/ an cu un diesel. Ma intreb atunci de ce si-a luat respectivul diesel si a platit cateva mii de Euro in plus? Doar pentru cuplu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu faci minim 20.000-25.000 km/an nu merita investitia intr-un diesel. Intretinerea lui nu este chiar de neglijat. Sunt multe elemente de care trebuie sa tii cont.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok bun bun! Tinand cont de faptul ca pana in 11.000 euro gasesc Octavia cu aproape 80.000-90.000km , 307 cu vreo 50.000km si Megane II cu 30.000km .. care merita mai mult? Ar mai exista argumente pro Skoda in ecuatia asta? Tin sa spun ca masina odata cumparata , o vreau in familie timp de minim 4-5 ani si sa stea cat mai departe de service posibil! Cam astea sunt datele problemei . Care iese invingatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la Octavia la 80.000. km trebuie schimbata distributia. Din start minim 15 mil. La celelate distreaza-te pe forumul peugeot : aiciPeugeot forum si Renault forum.

Asa eu sau noi nu putem sa-ti spunem ia octavia, ca e cea mai buna si sa ai probleme pe urma, ca de fapt cine stie cati km are, sau cum a fost exploatata. Probabil daca vei pune aceeasi intrebare pe forum renault si peugeot, te vor indruma spre masinile lor. Cel mai bine citeste pe toate forumurile problemele aparute si la ce nr de km au avut interventii, s.a.m.d.

Apoi te hotarasti.

Cred ca iti dai seama ca aici vei primi indrumare spre Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am mers cu o Skoda Octavia 1.9 TDI , 90 cai , model 2001 , 40.000km reali(exista si oameni care merg putin).

Impresii :

Interior simplu (chiar mult prea simplu :? ) , finisaje ok (manerele din interior la usi sunt din plastic ieftin :shock: ) , spatiu MULT mai mic decat la 307. As putea sa aproximez spatiul interior ca fiind egal cu cel dintr-un Citroen Xsara .

Zgomot la relanti MULT mai mare decat cel al HDi-ului ; chiar mai zgomotos decat un Opel Astra 1.7 DTI model 2001 ( cu care am mers recent ). Masina nu se infige la fel de tare ca HDi-ul la aceiasi cai (Xsara 2.0 HDi 90 cai model 2003 si 307 2.0 HDi 90 cai sunt doua masini cu care am mers si cuplu dezvoltat era mult peste cel din octavia). Masina nu este la fel de placuta la condus ca 307 sau Xsara , mi-a dat o impresie de ..cum sa spun , plictiseala .. nu am avut absolut nici o senzatie de "lux" precum am avut la 307.

Per total ..pare o masina corecta , nimic mai mult. Dar acum vine punchline-ul : In 4 ani , mers numai prin gropile din bucuresti , omu nu a avut NICI O PROBLEMA cu ea. Nu a papat service decat pentru revizii . Asta da fiabilitate nemteasca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Per total ..pare o masina corecta , nimic mai mult. Dar acum vine punchline-ul : In 4 ani , mers numai prin gropile din bucuresti , omu nu a avut NICI O PROBLEMA cu ea. Nu a papat service decat pentru revizii . Asta da fiabilitate nemteasca!
Interiorul unei masini este in functie de echiparea in care vine. La Skoda ai trei niveluri de echipare: Classic, Ambiente si Elegance. In prezent, incepand cu Ambiente ai si manere la usi cromate. Deci atunci cand faci o comparatie trebuie sa ai in vedere si nivelul de echipare al modelelor respective.

Afirmatia ca spatiul este MULT mai mic decat la 307 mi se pare cam exagerata. Probabil ca la 307 ai NU CU MULT mai mult spatiu pana la plafon si pe bancheta spate ca latime, dar atat (si in primul rand in cazul breakului).

Cat priveste fiabilitatea, e stiut ca masinile nemtesti sunt mai fiabile decat cele frantuzesti. Chiar duminica trecuta vorbeam la spalatoria auto unde imi "ferchezuiesc" masina cu un tip care avea mai multe autoturisme, intre care si o Skoda Octavia I. O avea de aproximativ o jumatate de an si facuse cu ea peste... 40.000 de km. Deja o si lovise in partea din spate si pe unul dintre pragurile laterale, atat de mult o chinuise. Dar mi-a spus ca era supermultumit de modul in care se comportase si de faptul ca intretinerea este relativ ieftina.

Totusi, daca vrei o masina si mai fiabila decat Skoda/VW, iti recomand un Ford Focus, declarat recent in Germania ca fiind cea mai fiabila masina.

Cat priveste afirmatia ta ca, la condus, masina ti-a dat o senzatie de plictiseala, nu prea o inteleg. Eu cred ca tu nu ti-ai clarificat inca un lucru important atunci cand achizitionezi o masina: la ce urmeaza sa o folosesti: mers urban, extraurban sau mixt, carat castraveti sau mers la intalniri de afaceri, mers cu masina singur sau cu sotia, soacra de 100 kg si doi copii etc. Daca iti clarifici acest aspect, alegerea va fi, zic eu, mult mai usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

80% Urban , singur ..cateodata cu familia/prieteni etc.

Senzatia de plictiseala a provenit in principiu de la interiorul extrem de simplu si bineinteles de la 1.9 TDi de 90 cai care are un cuplu mai mic si decat 1.6 HDi 90cai :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michael, ai uitat tocmai varful de echipare: Laurin&Klementh.

(Sper ca am scris corect)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am ales eu? Desigur, in primul rand m-am uitat la bani. In al doilea rand, am preferat o masina noua (despre care sa stiu totul), desi la aceeasi bani mi-as fi luat un SH mai performant. In al treilea rand, mi-am dorit o masina fiabila, iar despre masinile VWAG stiam ca indeplinesc de o maniera satisfacatoare pentru mine aceasta conditie. In al patrulea rand, mi-am dorit o masina cu hayon , datorita caracterului practic pe care il prezinta.

Masina este folosita in proportie de aproape 90% de mine impreuna cu sotia mea: nici unul nu depasim 1.70 m, deci nu aveam nevoie de o masina mare. Circul in cea mai mare parte a timpului in Bucuresti si, ocazional, in afara acestuia, pe distante medii (care nu depasesc decat rareori 200 km dus). Din nou, aveam nevoie de o masina cu consum bun pentru oras si nu intr-atat de mare incat sa gasesc cu dificultate locuri de parcare.

Avand in vedere criteriile enuntate, am ales Skoda Fabia (hatch). Exista insa si un lucru care ma nemultumeste la aceasta masina: faptul ca trebuie sa fiu foarte atent la bordurile din Bucuresti (am "raschetat" pana acum vreo doua cu spolierul fata) si sa merg cu grija pe celelalte drumuri proaste din Romania. Cu alte cuvinte, mi-as mai fi dorit ca masina sa fie putin adaptata si la drumurile proaste din Romania. Dar nu le poti avea pe toate atunci cand esti nevoit sa te incadrezi intr-un anumit buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform Testului publicat de Revista britanica AUTO EXPRESS:

TOP 100

Octavia loc 4

307 loc 94

Megane 2 loc 71

Corolla loc 34

Fabia Loc 7

Costuri de intretinere:

Octavia loc 6

307 loc 68

Megane 2 loc 28

Corolla loc 10

Fabia Loc 4

Fiabilitate:

Octavia loc 17

307 loc 100!!!! (cea mai proasta fiabilitate)

Megane 2 loc 91

Corolla loc 7

Fabia Loc 22

Ease of driving:

Octavia loc 15

307 loc 98!!!!!

Megane 2 loc 75

Corolla loc 41

Fabia Loc 10

Caliatea Asamblarii:

Octavia loc 12

307 loc 99

Megane 2 loc 80

Corolla loc 19

Fabia Loc 17

Skoda Fabia Loc 2 la Supermini

Corolla Loc 4 la CompactFamily

Ovtavia Loc 2 la Family.

Deci dupa parerea mea:

NU 307 sau Megane 2

Eventual Corolla

Da Octavia sau Fabia.

Eu as alege o Fabia mai noua si mai bine echipata (Nu SDI ca e mort!!) eventual vRS :o) sau macar TDI de 101cai. Bafta!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant! Poti sa-mi dai un link de unde ai luat informatiile astea? As fii curios sa vad si cine ocupa restul locurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu intzeleg ceva ... nu am vazut pe topicul asta nici o vorba despre Golf 4 ... Am mers saptamana trecuta cu un Golf4 Variant TDI, clima, esp, volan de piele s.a., frumoasa foc si neumblata prin romania. Adusa de nishte amici pentru vanzare. Asha cum shtiu ca se aduc multe. si zic ca e mai aproape de octavia decat de fabia la confort ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau eu Golf. Am analizat piata , si in functie de buget si preferinte am evidentiat doar aceste 4 modele Octavia, 307 , Megane II , Corolla. Asa daca era sa iau in considerare toate optiunile , ar mai fii intrat si Fiat Stilo , si Alfa 147 , si VW Bora , si Opel Vectra , Volvo S40 etc etc etc etc........ :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca Octavia este mai fiabila decat Fabia? (fapt dovedit?) . Ma gandeam si la posibilitatea Fabia Elegance 1.9 TDi. Decizia incepe sa mi se para din ce in ce mai imposibila. Nu pot lasa la o parte faptul ca masina o tin minim 4-5 ani , asa ca trebuie sa fie una in care sa am incredere , sa-i nu-i placa pe la service-uri si care sa nu para excesiv de demodata peste cativa ani.

Ca sa arunc toate cartile pe masa .. exista doua posibilitati pentru buget la mine :

1. 12.000 euro fix

2. 10.000 euro fix

Daca voi avea 12.000 , voi cauta in primul rand Octavia de prin 2001 sau 2002 , pentru ca la banii aia imi gasesc una cu mai putini km la bord. Iar in al doilea rand Peugeot 307.

Cu 10.000 , am sa vad daca mai gasesc vreun 307 din ala sarac 1.4 HDi pe la 9500 euro , si voi spera sa aiba pana in 60.000km la bord. Daca nu .. Fabia 1.9 TDI.

Credeti ca sunt bune alegerile in ordinea asta?

PS: Cum sta Fabia in curbe ? Dar la viteza mare? E placuta la condus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sta foarte bine in curbe, sta si la viteza mare, si e super placuta la condus. Sincer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia am condus, si pot spune ca as alege Octavia. Dar am condus o Octavia pe benzina. Servo mi s-a parut un pic mai rigida (mai greoaie) la Octavia benzina, decat la Fabia mea pe motorina. Nu mai vorbesc de spatiu la Octavia. Comportarea este normal sa fie ceva mai buna la Octavia, deoarece este mai lunga/lata si se "aseaza" mai bine la drum.

De servo am aflat de fapt ca la benzinare e un pic mai "rigida" fata de diesel, pt ca la diesel e mai grea partea din fata, si trebuie "un pic" mai asistata. La mine este o singura problema. Dimensiunea anvelopelor. Am 165/R14. Datorita acerstui fapt, la viteze mari este un pic mai instabila (la 160 km/h se simte de parca ar dansa un pic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e cu anvelopele? Sunt prea subtiri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spatiul interior nu este un criteriu critic pentru tine si o fabia te satisface atunci parerea mea este ca dpdv suspensie stock fabia este mai placuta la condus, octavia avand suspensia mai moale putin. Depinde de gusturi. Eu prefer o suspensie mai dura chiar daca pe gropi nu este tocmai placuta. Daca poti lua 1.9 TDI pe fabie cu atat mai bine. Motorul acela are un cuplu foarte mare iar mashina fiind mica o sa mearga super. Exista un topic legat de 1.9 TDI pe fabie pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar 1,9 TDI pe Fabia este PD si are 101 CP, iar la Octavia, la oferta (Tour) este 90CP, deci s-ar putea sa fii mai multumit de Fabia 1,9 TDI -101CP decat de Octavia 1,9TDI 90CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers zilele astea cu un kalos 1.4 16 valve 94 CP la drum lung.(benzina)

Nu exista comparatie.

Fabiutza mea are 240 Nm cuplu ( 1.9 TDI) nu simti cum depasesti, cu kalosul tragi

de pedala la greu...plus in viraje cu fabiutza intru cu 120 fara probleme.

So ..tine cont si de cuplu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca voi dispune de pana in 12.000 euro , merg pe Octavia sh. Dar daca voi avea pana in 10.000 .. ma atrage in mod special Fiat Stilo 1.9JTD (115cp) pe la 9500 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiat nu prea exceleaza la cap calitate (cel putin din experienta a doi prieteni de-ai mei unul cu Brava si unul cu Albea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiat nu prea exceleaza la cap calitate (cel putin din experienta a doi prieteni de-ai mei unul cu Brava si unul cu Albea).
Si unde mai pui ca grupul Fiat are si mari probleme financiare. Eu am un coleg care si-a cumparat acum 6 luni un Fiat Albea (dupa ce renuntase, total nemultumit, dupa numai patru luni, la o Dacia SLZ), dar s-a indragostit intre timp de noua Skoda Octavia si a zis ca o sa renunte la Fiat cat mai curand cu putinta (cand punga ii va permite). Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!