Jump to content

Masina Gazata


peteru
 Share

Postare recomandată

Salut,acum doua zile am gasit masina gazata toata cu vopsea crem inclusiv geamuri,cum fac sa o curat ???

Masina este noua deci exclud polishare. :)

Modificat de peteru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alinradita88

    10

  • Alunakis

    7

  • Zorro Classic

    5

  • marius1982.11

    4

Pai nu prea vad alta solutie...si nici asta nu cred ca ar da rezulatate perfecte... :(

Imi pare rau pentru ea.. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Daca ai Casco cu clauza de huliganism se poate rezolva prin service. Daca nu...

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este gazata f usor, poti incerca cu DEGRESANT (nu diluant). se gaseste la orice magazin cu vopseluri auto. ca sa fii sigur si cu inima impacata, incearca mai intai pe parbriz (acolo poti da si cu diluant fara grija).

dar desigur, cea mai buna var este sa mergi la un service serios si sa-ti rez problema acolo.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Diluant pe parbriz? Eu nu as incerca. Chimicalele astea mai agresive pot sa-l albeasca (depinde de ce contine respectivul diluant). Plus ca poate sa-ti strice elementele de plastic sau cauciuc.

Daca este vopsea din spray nu prea iese fara a afecta si vopseaua masinii. Suna la o firma de detailing auto sau intretinere profesionala si intreaba-i daca se baga ei la o curatare (de exemplu Expert detailing).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vopseaua de spray scrie pe ea ca se usuca definitiv in vreo 7 zile parca, asa ca merge luata se ia fara probleme cu motorina sau cu degresant auto....cel mai bine du-te la service ca o rezolva acolo la unu ca vw ca skoda nu incerca sa strici masina la coltul straziii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu. Eu as incerca in ordine:

Detergenti puternici (gen Ariel gel)

Alcool izopropilic

Alcool tehnic

Benzina/Motorina

---------------------------

Solventi vopsea mai usori.

Lacul (daca masina e metalizata) e destul de rezistent.

NU lasa masina la soare si caldura in timpul asta, pt ca accelereaza uscarea porcariei aleia de pe ea!

Inca un motiv pt a tine masinile murdare, dar cu un strat de ceara bun sub stratul de jeg... cred ca nici mie nu mi se suia idiotul pe capota daca era mai jegoasa masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasoala faza cu gazatul :icon_thumright: Em am avut gazata masina anterioara (un renault clio :icon_thumright: ) Am luat de la magazin de vopseluri niste degresant, dar tot nu a mai iesit ca noua... adica a ramas "aspra" ca sa zic asa, desi am frecat la ea o saptamana. La geamuri am folosit diluant. Faza e ca eu am stiut cu ce vopsea a fost gazata si am folosit diluantul "ei" ca sa zic asa..

Eu am dat si cu polish dupa ce am degresat-o bine, dar tot nu a mai iesit ca inainte.

Culoarea e metalizata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este noua deci exclud polishare. :icon_thumright:

De ce excluzi polisarea? Daca nu se rezolva cu diluant nu ai alta varianta. Ar mai fi varianta sa vopsesti integral masina si sa schimbi geamurile... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Sfatul meu este sa nu te complici cu solutii si materiale care merg pe dacia din '72. Chestiile astea nu se fac in spatele blocului, ca o curatare de jante ci numai de catre profesionisti. Lasa substantele de genul detergenti, aditivi sau solventi sa le foloseasca altii. Vopseaua si lacul trebuie ferite de orice fel de solventi. De ce crezi ca profesionistii folosesc argile si chestii care nu interactioneaza chimic cu vopseaua.

Daca masina e noua si nu ai chef sa faci experimente pe ea utilizeaza-ti casco (daca ai) si mergi pe mana profesionistilor. Parerea mea! Eu asa as face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut o experienta de acest gen cu o masina anterioara ( Solenza) care a fost gazata accidental ( au zis ei) la un service. Nu s-a mai rezolvat definitiv decit prin revopsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este sa nu te complici cu solutii si materiale care merg pe dacia din '72. Chestiile astea nu se fac in spatele blocului, ca o curatare de jante ci numai de catre profesionisti. Lasa substantele de genul detergenti, aditivi sau solventi sa le foloseasca altii. Vopseaua si lacul trebuie ferite de orice fel de solventi. De ce crezi ca profesionistii folosesc argile si chestii care nu interactioneaza chimic cu vopseaua.

Daca masina e noua si nu ai chef sa faci experimente pe ea utilizeaza-ti casco (daca ai) si mergi pe mana profesionistilor. Parerea mea! Eu asa as face.

Si care sunt acei profesionisti? Ca si eu am o problema (nu de detailing ci de tinichigerie) si chiar am nevoie de cineva care e _profesionist_... Problema pe care am avut-o eu este ca experimentele le face cel pe care-l platesc, fara a-mi spune ca nu e 100% sigur de rezultat... pt ca "foamea" de bani e mare la noi. Iar moralitatea...

Chestia cu argila e doar teorie. Argila se foloseste pt ca e ca un fel de clei care adera mai bine la impuritati (contaminanti) decat adera contaminantul la substrat (tabla vopsita) - adica are energie de adeziune mai mare decat majoritatea contaminantilor. In loc de argila se poate folosi si o folie adeziva de curatare. In cazul nostru nu cred ca merge, pt ca vopseaua e un material cu energie de adeziune mare (ceea ce ii confera o aderenta buna, in stare lichida).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Nu inteleg mesajul postului tau.

Profesionistii sunt oameni care lucreaza in domeniu, mai bine sau mai rau. Sunt alte topic-uri care le trateaza "profesionalismul", "foamea de bani" si "moralitatea".

Daca ai probleme cu tinichigeria te duci la un tinichigiu (se gasesc prin service-uri).

Ai avut probleme cu unii meseriasi? Nu si-au facut treaba?

Argila este utilizata la decontaminare in practica si nu in teorie. Se utilizeaza pe scara larga Te rog sa te uiti pe topic-uri scrise de persoane care sunt pasionate de aspectul masinii (de exemplu unul deschis de Toni mai demult). Argila este un abraziv nu un solvent, chiar daca se spune ca este un procedeu nonabraziv. Nu prea se combina cu nimic ci pur si simplu, in anumite combinatii, ajuta la indepartarea mecanica a impuritatilor. Masina fiind noua, este posibil ca vopseaua sa nu fi atacat stratul de lac si sa poata fi indepartata prin decontaminare (asa se cheama procedeul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai hai sa explic mesajul (simplu, dupa parerea mea:): Decat sa las un profesionist care lucreaza rau sa puna mana pe masina, mai bine o fac singur, ca stiu sa ma opresc inainte s-o fac lata.

Cu argila, nici nu merita sa mai continuam discutia... ne intelegem separat. :Driver:

Mi-a placut si raspunsul tau logic: "Daca ai probleme cu tinichigeria te duci la un tinichigiu (se gasesc prin service-uri)."... se pare ca nu prea crezi ca am un IQ de om normal. Sau e ceva ce imi scapa? Da, stiam ca tinichigii se aduna prin service-uri, multumesc mult pt ajutor.

Da, am fost la tinichigii. Si am aflat ca nu stiu sa repare decat cu chit si ciocan + vopsit - pe cand in vest tehnologiile tip PDR sunt raspandite. Si da, am avut si probleme cu "meseriasi" care nu-si stiu meseria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Eu nu-ti recomand sa faci experimente: masina fiind noua este posibil ca in cazul interventiilor neautorizate sa-ti pierzi garantia. Cateodata incepi sa stergi o pata si ajungi sa dai jos usa...

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,acum doua zile am gasit masina gazata toata cu vopsea crem inclusiv geamuri,cum fac sa o curat ???

Masina este noua deci exclud polishare. :icon_bounce:

Same problem here :soare: as stat langa un bloc nou si cineva pe la 3-4 si-a vopsit balconu cu spray vopsea. Pana jos la masina au ajuns particule fine granulate si uscate. Mici sfere - pe renaultul de alaturi erau duble ca marime. Sa vezi cum scarjiau stergatoarele mele pe ele.

Si povestea ... ce naiba sunt...pareri opinii la toti... de la copaci plangaciosi (tei) la lavabil. Pe scurt am incercat tot sa le dau jos. Diluantul normal (verificat pe geam) are acelasi efect cu benzina asa ca am preferat benzina pe geamuri. Trebuie sa imbibi carpa bine si sa o tii putin sa imoaie vopseaua de spray - altfel se ia greu.

In alta ordine de idei am vb cu cei de la Brady (la revizie 15.000km) si un baiat de la vopsitorie a venit cu diluant si jap pe ea cu o carpa... sa lesin - noroc ca diluantul asta nu ataca lacul :coffee_lol: logic. A mers sters mai usor - am o sticla de 2 litri de la el (20 de lei de bucurie spaga) si tot am zis ca ma apuc sa o sterg... dar granulele alea de vopsea sunt asa de mici ca nu se vad decat de la juma de metru si se simt la mana. Asa ca pana imi iau inima in dinti sa o frec toata cu diluantul ala de la Brady prefer sa astept.

Multa bafta si spune daca ai gasit alta solutie.

Modificat de Cain
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati la Expert Detailing.Am patit si eu la masina de servici.Masina albastra , gazata cu ceva vopsea alba. Am lasat-o la ei si s-a rezolvat prin polish.Mi s-a facut o incercare pe o suprafata mai mica si dupa aceea s-a continuat pe toata suprafata.Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

metoda celor de la expert este cea optima. am recuperat si eu cateva masini pregatite de vopsitorie. o pasta abraziva 3M dupa care polish si ceara. in caz extrem smirghel de 2000 granulatie, past abraziva, polish,ceara si e ca noua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

recomand ManiaDetailing (http://www.maniadetailing.ro/),

mi-am polisat un golf albastru la ei acum 2 saptamini . aveam aceeasi problema (vopseaua gaza pe o laterala a masinii)

a iesit f bine, sint specialsti, iti explica la fiecare pas ce fac

succes

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si ca fiu si eu pe aici..va impartasesc din experienta mea. ;)

Octavia II noua...mi-am zgariat pragul de o teava taiata si acoperita cu iarba :) ..nu m-am dus la reprezentanta doar pentru asta ci am luat cumparat vopseaua dupa codul de culoare (la Mac Auto - 64 RON inclusiv TVA - vopsea pe baza de apa) si am dus-o la unu care vopseste in atelier.

Mi-a facut pragul ok, insa dupa ce s-a uscat si am plecat cu masina...toate geamurile erau gazate de o pulbere fina. Am incercat s-o spal..nimic.

Drept urmare, la sfatul unui mecanic, am luat diluant auto, 2 seturi de carpe fine din Billa, un detergent de curatat geamuri...si gata treaba.

Se ia fiecare geam in parte cu o carpa inmuiata in diluant auto, se sterge de 2 ori..in functie de cat de gazat era (la mine era acoperit de o pulbere fina de culoarea bronzului si care s-a impregnat pe carpa cu care am sters) si apoi se curata cu clean sau alti detergenti de geamuri. Rezultatul...toate geamurile curate. Ba mai mult...am stres intr-o portiune adezivul ramas de la un stiker cu vwforum care s-a rupt. Au trecut 2 ziel si nu s-a albit nimic...totul este ca inainte!

Diluantul auto este mai slab decat cel normal si nu ataca.

Asa ca cine are astfel de probleme (cu geamurile) sa o faca cu incredere. :angry:

Daca si tabla este gazata...atunci e mai complicata treaba...depinde cat de gazata este...daca este rau, nu mai iesie la un eventual polish!

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o mare problema referitor la vopsea. am dat search dar nu am gasit nimic asemanator. am gasit in parcare masina zgariata cu cheia evident. avand casco am mers la avia sa imi vopseasca aripa. cu ceva interventii a doua zi am luat-o. o las sa se usuce mai bine vopseaua (am zis eu) dupa care atunci cand am spalat masina am observat ca este o alta nuanta de negru. am mers la ei si le-am reprosat acestia spunand ca este o alta nuanta intradevar. au zis ca nu au reactualizat baza de date cu privire la culori. de o saptamana ma tot plimba ca azi se rezolva, ca maine. ce se poate face? as dori daca se poate adresa de e-mail a producatorului pentru a le face reclamatie. am inteles ca au mai fost cazuri in care s-a facut reclamatie si s-a rezolvat. va multumesc pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut,

Astazi am ridicat masina de la vopsitor am fost la spalatorie am spalato si baiatu de acolo mi-a spus ca am geamurile gazate (nu se vede doar se simte la mana ) si plafonul la fel nu se vede diferenta nimic doar ca se simte la mana cand dai.Intrebarea mea este alta se intampla ceva daca las asa plafonul? afecteaza cu ceva vopseaua de pe plafon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

NU afecteaza cu nimic decat estetic nu-ti va ruginai sau exfolia cea originala, ca si chestie, poti sa-i dau un polish si iese in aproape in totalitate, depinde ce amploare.

de pe geam cu alcool izopropilic sau car glass polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!