Jump to content

DIY - Deschidere hayon din telecomanda


matcat
 Share

Postare recomandată

Dupa rescrierea eprom-ului cu datele corespunzatoare totul e ok. Problema e rezolvata. Pacta ca e f. complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

important e ca iti merge. sunt curios daca cei ce si-au pus primii au observat ceva aiurea/negativ la acest mod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva negativ se intampla...se duc arculetele...nu mai au putere daca stau mult timp presate...am observat ca trebuie arcuri foarte tare...

La audili meu cred ca voi face cum este la jetta...la jetta deschiderea porbagajului este actionata tot de 2 arculete, numai ca modul de prindere este altul...cand porbagajul este inchis arculetele sunt intinse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu s'ar putea face toata chestia asta la reprezentanta, la vreun mecanic de acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 5 una din cele mai misto faze e deschiderea portbagajului prin apasarea semnului vw, o chestie rara la masini, si voi vreti s-o anulati :) Am mai spus o data, tare e sa il faci sa se inchida singur pt ca asta e partea deranjanta, nu iese din prima decat daca dai tare sau pui mana pe haion si impingi ceea ce duce la urme pe masina si jeg pe maini.

Modificat de iLL One
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iLL One Deschisul portabajului prin apasaerea pe semn ramane! Daca masina se deschide de la butonul de sus de la telecomanda (deschis usi) ramane aceasta optiune!

Pe mine ma enerveaza cel mai tare cand am mainile ocupate si trebuie sa deschid potbagajul! De aceea mi se pare o chestie folositoare.

Din pacate nici pana acum nu am gasit arcuri potrivite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa zic si eu atunci cand ai mainile ocupate e super utila dar sa apesi cu dintii creca pe cheie , cum naiba ca asa am facut de sute de ori , daca ai mainile ocupate pe cheie cum mai apesi sa se deschida?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare faina ideea dar personal nu cred ca o voi aplica.

Arcurile prezentate sunt destul de puternice (evaluare optica doar dupa poze). Ma tem ca in timp sa nu se deformeze / rupa prinderea telescopului de pe haion. Totodata arcurile tin haionul non-stop tensionat spre deschidere. In timp poate aparea un joc sau inchidere imperfecta (sa nu mai calce haionul pe cheder in partea de jos).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dragi colegi,

Am gasit firma care produce arcuri.

Din pacate (pt mine cel putin) este in Sibiu. Cu toate acestea avem cu coleg binevoitor pe forum care le-ar putea aduce din Sibiu pana in Cluj (sau la intalnirea de toamna).

Producatorul vrea instructiuni precise despre arc, informatii pe care eu nu le detin, dar incerc sa le ghicesc din poza de mai jos.

Eu cred ca este vorba de un arc de cu inaltimea de 25 mm, diametrul de 14 mm, sarma este de 2mm grosime, iar arcul are 7mm cand este in apasat la maxim. Ii rog pe cei care si-au luat arcuri sa confirme/infirme masuratorile mele.

Eu voi face comanda maine (23.10) pe la ora 11.00 si arcurile vor fii gata pe vineri. Costul unui astfel de arc este de aproximativ 5 RON/buc. Mai este cineva interesat (din Cluj, sau care vine la intalnirea de toamna)?. Pt cei care sunt interesati si nu sunt din Cluj-Napoca sau nu vin la intalnirea de toamna ii pot ajuta cu adresa producatorului si numarul de telefon (pe PM pt ca nu cred ca e ok sa fac reclama aici:); daca nu se considera reclama voi posta aici numele producatorului).

Toate cele bune!

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ... poate e cineva la fel de binevoitor si ne trimite si noua (bucurestenilor) .... sunt multi doritori .. :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepem o lista cu cei din Buc? Si eu vreau 2

Sau posteaza exact de unde le putem comanda si noi,ne chinuim de atata timp,si acum sa`se considere reclama..:) nu cred...

@REX: Poti comanda si pt mine un set de 2 buc Te rog respectos? Si daca esti binevoitor sun eu la curier , doar tu imi zici de unde sa le ia si fac plata ramburs+de`o bere ! Mersi

Sau daca se poate 3-4 seturi si unu din noi le primeste,face plata la curier ,dupa care le da mai departe la doritori.

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati cum m-am gandit pt cei din Buc (sau de altundeva) carora arcurile le vor fii livrate prin curierat: fac comanda azi (cu dimensiunile ghicite de mine), primesc acrurile sambata, pe luni/marti le montez, iar apoi va spun daca sunt arcurile sunt potrivite. Daca nu sunt potrivite (stiu eu, prea mari, prea mici, prea slabe) sa va spun dimensiunea corecta!

Ce ziceti?

Si eventual, pana sapt. viitoare sa vedem cati doritori sunt.

E bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, sper sa nu ne anunti de Craciun:)),Bafta la montat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit sa ma duc la intalnirea de toamne pt ca m-am imbolnavit :screwy:.

Asa ca numai pe luni/marti/miercuri pun mana pe arcuri.

Cum stiu ceva va anunt!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am primit arcurile. Dupa cum le vad si simt, par perfecte :rolleyes: Dar sa nu vorbesc inainte!

Maine vine montajul! Domne ajuta!

Iata arcurile (scuze pt claritate):

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai jos telescoapele ca sa montezi arcurile? ca ma gandesc ca le poti "infasura" in jurul tijelor fara prea multa munca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se dau jos capele de la telescoape!

Poate reusesc un DIY azi (dar nu promit nimik).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la sistemul asta singura problema e ca in timp se slabesc arcurile, la mine deja nu mai are putere sa ridice, ar trebui sa caut altele mai rezistente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se dau jos capele de la telescoape!

Poate reusesc un DIY azi (dar nu promit nimik).

Poate totusi faci un efort si realizezi un DIY!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!