Jump to content

DIY - Deschidere hayon din telecomanda


matcat
 Share

Postare recomandată

Salutare

Am reusit sa-mi fac la golfuletul meu ca haionul sa se deschida de tot cand se actioneaza butonul din mijloc (descuiere haion) al telecomenzii.

Totul se face din vag-com plus doua arculete adaugate la telescoapele care ridica haionul.

Iese ceva de genul:

Totul a plecat de la: http://www.golfmk5.c...ead.php?t=55731

La masina mea nu s-a rezolvat doar cu ce ziceau cei din US, a mai trebuit facuta o adaptare.

Daca sunt doritori sa-si faca si intampina probleme, va stau la dispozitie cu detalii.

Multa bafta smile.gif

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

F misto!! :icon_thumright:

Ar fi super daca ai reusi sa faci un tutorial DIY cu modificarile facute, pas cu pas... Am citit instructiunile de pe golfmkv.com, sunt ok insa pot fi colegi ce nu inteleg absolut tot

Sunt sigur ca suntem multi interesati de aceasta modificare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptarile facute cu VAG-COM-ul:

46 - Central Convenience

CODING

LONG CODDING HELPER

Byte 2 Bit 3 se bifeaza

Asa cica ar trebui sa mearga, insa la mine nu a mers pana nu am bifat si

Byte 1 Bit 4

TRANSFER CODDING

DO IT

Cam astia ar fi pasii cu vag-ul.

Cu aceste modificari facute, in momentul in care se tine apasat butonul din mijloc al telecomenzii (deschidere haion) ar trebui ca actuatorul sa declanseze deschiderea. Nu se va deshide de tot deoarece amortizoarele nu au forta necesara pentru a ridica complet haionul.

Dupa ce le-am ajutat cu doua arcuri gasite la smelturi totul a fost ok :icon_thumright:

Se scoate clema care fixeaza amortizorul pe haion si se elibereaza amortizorul. Trebuie avuta grija deoarece haionul nu mai poate fi sustinul de celalalt amortizor si va cadea (de obicei in cap ;) ).

Capul amortizorului se scoate prin desurubare.

Se baga arcul pe tija, se pune la loc capul amortizorului si se monteaza amortizorul.

Am fixat cu varnis arcul pentru ca acesta sa ramana in partea de sus (vezi foto)

Am repetat operatiunea si la celalalt amortizor.

Dupa aceea totul a fost ok :)

Multumesc membrului FRITZ pentru ajutor ;)

post-2473-1218462557_thumb.jpg

post-2473-1218462571_thumb.jpg

Modificat de matcat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 4... nu stiu... si daca ar merge... s-ar deschide haionul cand deschizi usile... ca nu ai buton separat... ar fi o problema? :icon_thumright:

GLUMEAM... fara suparare :)

Modificat de istef
Te rog nu mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost o treaba scoasa la capat pana la urma

Acum vin si eu cu o noutate...un filmulet facut cum se deschide porbagajul masinii domnului MATCAT...

===> Super tare filmuletul <====

In scurt timp imi voi face si eu aceasta modificare pe propria masina un A4 Sedan si voi reveni si atunci cu un alt filmulet

Multa bafta celor ce vor sa-si faca aceasta modificare.

Modificat de Fritz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare o chestie cu adevarat utila! bravo!

dar, nu prea pot sa vizualizez arcul cum vine pozitionat, tu aici ceva poze pe etape, banuiesc ca fost destul de simplu, dar din spatele tastaturii, realitatea este putin distorsionata!

felicitari inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare o chestie cu adevarat utila! bravo!

dar, nu prea pot sa vizualizez arcul cum vine pozitionat, tu aici ceva poze pe etape, banuiesc ca fost destul de simplu, dar din spatele tastaturii, realitatea este putin distorsionata!

felicitari inca o data!

ARCUL ESTE IN PARTEA DE SUS, INVELIT CU VARNIS. Cand haionul este inchis, pur si simplu acel arc este presat, iar la deschidere impinge putin haionul care se deschide :) That's it :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna super ! As vrea sa fac si eu aceasta modificare la o Fabie Sedan ... dar de unde arcuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va stresati cei cu masini G4, Fabia si alte masini de generatie mai veche, ca nu se poate.

La G5 se poate din cauza rudeniei cu Jetta.

Acesta vine din fabricatie cu functia de care vorbim. Practic G5 are suport pentru asta din mecanismul de inchdiere si din calculatorul de confort.

Trebuie doar reprogramat calculatorul si montate arcurile.

Oricum, cred ca e de avut grija sa pastrezi distanta ca altfel poate iti targe una haionul de nu te vezi :)

Din cauza asta nu vin din fabrica hatchbackurile cu asa ceva :)

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cit de tare ridica haionul?... ... adica daca deschid manula (nu din telecomanda) exista riscul sa-mi traga una peste miine (ma refer la dame sau la cineva care nu stie de mecanism)..?

Cit costa arcurile !:) Cred ca informatia ata o vor toti pe care ii tenteaza sa isi monteze acest mecanism!~ :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile sunt luate de la smelturi... am dat 5 roni pe vreo 5-6

Nu se ridica "violent" haionul - amortizoarele nu permit asta

Singura problema pe care o am... dar sunt sigr ca se rezolva cu vag-ul... la descuierea usilor haionul ramane incuiat - nu se poate deschide manual.

Va tin la curent cand rezolv si asta :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de inchis cum se inchide? e necesar sa trantesti cu el mai tare sau nu opun o forta prea mare, la comprimare, arcurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de inchis cum se inchide? e necesar sa trantesti cu el mai tare sau nu opun o forta prea mare, la comprimare, arcurile

Se inchide aproape normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost acum cateva minute la matcat , e super ingenioasa treaba maine ma duc sa caut arcurile respective, felicitari pentru idee :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cititi totusi si posturile celor care au montat arcurile ca sa vedeti si partea proasta a inventiei si de ce multi din ei au renuntat la arcuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si la octavia 2.? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul de confort se programeaza identic la O2. Nu stiu daca si mecanismul de inchidere e la fel. Dar ai telecomanda cu 3 butoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine merge facuta aceasta modificare la cei care atunci cand apesi de pe tastatura telecomenzii sa deschizi porbagajul acesta sa sara de tot, sa nu mai fii nevoit sa apesi pe acea clapeta de deschidere. Dar aceasta obtiune se poate activa cu vag-ul.

Modificat de Fritz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hiro

Am telecomanda cu 3 butoane ,dar se deschide numai daca stau langa haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G5 se poate din cauza rudeniei cu Jetta.

Acesta vine din fabricatie cu functia de care vorbim. Practic G5 are suport pentru asta din mecanismul de inchdiere si din calculatorul de confort.

Trebuie doar reprogramat calculatorul si montate arcurile.

La Jetta este standard aceasta facilitate sau este conditionata de prezenta vreunei optiuni?

Adica daca apesi pe butonul pt deschiderea capotei portbagajului se ridica pana sus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ca sa fiu sigur ca nu afectez nimic am pus saibe de cauciuc in capete + saiba de cauciuc in capatul dinspre amortizor

Modificat de Alin Claudiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!