Jump to content

T3 - 1.6 D probleme si piese


MikeRG
 Share

Postare recomandată

Turbina garrett t3,motor 1.6,presuine aer in galeria de admisie 0,1.am desfacut turbina si paletii sunt buni,nu pierde ulei,am crezut initial ca westgate-ul a ramas pe deschis,dar nu este deschis.am luat alta turbosuflanta de pe un golf2 cu aceasi turbosuflanta si care mergea pt ca am masurat si avea 0.6.am mutat corpul evacuare pe turbina mea si tot aceasi lucru,0.1.nu am putut pastra corpul cu rotori de la golf ca baga ulei pe evacuare.turbina se invarte,scoate presiune daca scot furtunul din admisie si pun mana in capul lui.se si aude ca ar merge.

Ce ar putea sa fie?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masuratorile astea de presiune de supraalimentare s-au facut cu masina stand pe loc sau in mers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat presiunea atat la golf cat si la t3 pe loc,t3 0,1golf 0,6.am schimbat supapa din capul galeriei.nimic.o sa fac o masuratoare si in mers poate e altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mers de la 2500 rpm incepe sa creasca putin 0,2,daca accelerez la maxim pe la 3500 am 0,5 si urca pana la 0,7 la 4200.daca numai accelerez si merg constant 80km presiunea scade la 0.2 si urca numai daca accelerez la maxim si foarte greu.se poate mari presiunea cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Vin cu urmatoarea dorinta catre dumneavoastra : intentionez sa cumpar o cutie cu 5 trepte pentru T3-ul meu 1,7d, pe net caut de 1 an de zile...dar fara succes din pacate,daca ma poate ajuta cineva cu ceva indrumari spre oameni care au asa ceva de vanzare sau chiar vreun membru al forumului care are o asemenea cutie de vanzare, as ramane recunoacator, am inteles ca ar fi ideala pentru mine o cutie cu , codul 3H, astept indrumari de la dumneavoastra, multumesc !

Modificat de JonnyT3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny, eu am pe al meu o cutie 3H, nu am idee cati km are fiindca provine din dezmembrari dar are un rulment care fluiera si sare din viteza a 3-a. Posibil ca 3H sa nu fie la fel de rezistenta ca celelalte, nu am idee. Daca gasesti, probeaz-o cumva inainte sa cumperi.

In alta ordine de idei 1.6D + 3H, incarcat cu 700 kg, viteza 85-90-100 (DN si autostrada) consum 5,8% :) Daca merg incet 70-75-80, chiar si cu masina goala, consumul este de 6,2-6,5 % Se pare ca ii place sa fie alergata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am motorul de 1,7d pe masina si ma gandeam sa cumpar o cutie cu 5 3H sa merg asa o perioada si mai apoi sa schimb motorul cu 1,6 td, asta pentru ca momentan nu dispun de finante sa cumpar pe ambele in acelasi timp si nu pot sa iau intai motorul 1,6 td si sa merg cu o cutie in 4tr.

Prin dezmembrari t3 am cautat si toti care ii sun spun ca nu au cutii cu 5 pentru ca se vand foarte repede... cu 4 tr am gasit sa imi pun si in cap.Acum cativa ani se rugau de mine mai multi oameni sa iau cutii cu 5 si nu vroiam, pentru ca vroiam sa o tin originala masina fiindca am luat-o de la un batranel care o tinea in garaj si avea doar 82.000km cu carte service.

Modificat de JonnyT3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la T3-urile care au carlig din fabrica, unde sunt cuplate firele prizei? Sunt trase direct din stopuri sau din alta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    La mine  langa aripa dreapta spate langa stop este ceva doza si de acolo mi-au legat priza de carlig !!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cum se regleaza soclu la 1.6 diesel.am tot cautat si nu am gasit nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge cutie de viteza vw t3 2100 benzina pe motor diesel 1.9 aaz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca schimbi carcasa la ambreiaj si scurtezi priza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chiar așa mare diferență între cutia în 4 și cea în 5 trepte ?

Și eu am tot în 4 și mă gândeam dacă să caut sa o schimb sau nu

Modificat de robert r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde,sunt cutii de viteza  in patru trepte care sunt cu rapoarte mai lungi decat unele cu 5 trepte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai și care cod de cutie de 4 tr ar fi cea mai ok ?

Pentru ca cele în 5 sunt greu de găsit intr-o stare buna

Modificat de robert r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde,sunt cutii de viteza  in patru trepte care sunt cu rapoarte mai lungi decat unele cu 5 trepte!

Asa este eu am avut originala a masinii 4tr si mergea mult mai bine decat cea care o am acum tot in 4tr, cand s-a stricat a mea am luat una de pe un doka si cred ca la doka este mai mult pentru greutate pentru ca merge mult mai incet decat originala mea, as dori sa o repar pe a mea...dar nu gasesc piesele necesare niciunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.se poate monta chiulasa de motor jr6 pe un motor cy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare colegi,motorul cy are chiulasa cu tacheti mecanici,cum masor si reglez jocurile tachetilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

baieti am o chiulasa la care imi comunica canalul de apa cu un cilindri de la un motor 1.6 td

merita sudata undeva la un atelier?

cine ma poate ajuta cu repararea si/sau alta chiulasa?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita si e cea mai ieftina solutie,eu am sudat una dupa ce am mers un an cu ea sufland,dar montasem vasul de expansine deasupra motorului,iar in momentul incare a bubit apa afara din vas, aveam o gaura linga un cilindru de aproape un cm,o piatra mare de polizor am rectificat-o frumos pana am scos o fata dreapta am curatat si supapele sa isi faca inchiderea bine si dai bice n-a mai avut moarte.Cauta un sudor bun cu mana usoara si iese traba buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta la tine in oras un atelier bun de rectificari, bazati pe blocuri motor,chiulase,arbori cotiti. E imposibil sa nu te rezolve

De obicei tot acolo se si sudeaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pana la urma o chiulasa si cred ca e si buna. Trebuie sa-i pun axa cu came de la cea veche. Problema aici este pozitionarea pastilelor si jocul tachetior. Stie cineva cum se face acest reglaj pentru ca supapele sa inchida bine?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se gaseste bendix pentru electromotorul de 1.6D? Ma tot uit pe net si nu vad nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut stie cineva ce lungime are cablul de acceleratie ptr un t3 din 89 motor 1,6 td

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!