Jump to content

Revizie A5


coexist
 Share

Postare recomandată

Imi arata in bord ca trebuie sa fac revizia la 30000 km in conditiile in care nu a fost facuta nici o revizie pana in momentul de fata : 18000 km. Masina am luat-o la fix 14900 km din Austria si cand l-am intrebat pe directorul de vanzari de la reprezentanta de unde am luat-o cum e cu asta a zis ca este longlife. Intrebarea mea este: daca fac revizia conform computerului, nu o sa am probleme cu capcaunii de la Porsche Romania in caz de ceva? Ma refer la probleme referitoare la garantie. Oricum nu astept pana la 30000 km, dar ma gandeam sa o fac macar pe la 20000-25000 km. Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza conditiilor din Romania LongLife-ul nu functioneaza aici.

Cu garantia nu ar trebui sa ai probleme, pentru ca e valabila in toata Europa, nu esti neaparat pe mana celor de la Porsche.

Daca vrei sa menajezi masina la vreo 22 de mii (cele 15 mii rulate in germania echivaleaza cu 7500km la no)i, fa-i o revizie si treci pe intervale de service fixe de 15000km sau un an.

Oricum, daca vrei sa dormi linistit, cere opinia unui sef de service de la Porsche, sa nu trebuiasca sa-ti tractezi masina pana intr-un service dintr-o tara civilizata in caz de ceva.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca am fost azi si m-am programat la revizie vineri. Imi spunea consuilierul de service ca trebuie sa schimb uleiul si toate filtrele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu manance aia bors ca ti-o scot din garantie pt ca ai depasit cei 15.000 km(regula din romania). astia sunt in stare de orice. trebuie sa stai cu gura pe ei ca altfel te mananca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere cata mizerie si ce carburant prost e la noi, eu iti recomand sa faci reviziile din 10000 in 10000 de km.

Eu personal asa am facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au cum sa zica ceva de garantie, deoarece am factura si contractul din Austria unde scrie clar la cati km am luat masina. Si acolo reviziile se fac la 30000km sau 2 ani. Mie imi spunea consilierul de service ca trebuie sa fac revizia sa vada cei de aici ca sunt de buna credinta si nu fac revizia la 30000 km. Dar eu sunt curios daca oficial se poate face revizia long life in Romania. Stie cineva daca scrie despre asa ceva in cartea de service pe care a primit-o in Romania?

Referitor la carburant ai dreptate: in Austria am bagat in Bmw benzina Shell VPower 100. NU mai avea masina absolut nici o vibratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cartea de service e tiparita "in alb" la rubrica "data" si "km" urmatoarei inspectii trec ce vor ei cu manuta.

Cand am luat eu masina TDi in 2001, inca era obligatorie revizia la 7500km din cauza sulfului din motorina. Odata cu generalizarea motorinei "euro" pe piata s-a trecut si la noi pe 15.000km. Cand #om avea si noi infrastructura rutiera adecvata o sa se oficializeze si LongLife la noi.

Treaba asta e fundamentata tehnic, dar le si convine sa treci mai des pe la ei ca sa-ti scoata banul din buzunar. Adevarul e la mijloc.

Cat timp esti cu garantie la ei, nu ai de ales... trebuie sa fi de buna credinta. Linia care desparte un defect de fabricatie si unul provocat de utlizare necorespunztoare e foarte-foarte subtire. Iar asta depinde de buna lor credinta. :eek:

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serviceul de tip longlife nu este o problema doar a serviceului, trebuie sa iti schimb si modul de condus pentru a te putea prevala de asa ceva.. s-a tot discutat asta pe forum.

15k este rezonabil ( mai putin eu zic ca este risipsa de resurse ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

sorry ca am dat revive la thread - am si eu aceeasi problema cu un A5 SP luat din DE...2 intrebari scurte..merita sa continui pe "linia" long life la ulei? Ce service Audi serios recomandati in Buc? (mai am garantie la masina si trebuie sa-mi fac revizia numa la Audi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revizii normale la 15.000 km. Daca masina e in garantie mergi la orice dealer VW-Audi, recomand PBN in Bucuresti si Nurvil in Valcea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

rog un moderator sa stearga postul meu...am gresit sectiunea

Modificat de Motor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

revizia la a5 cu 3.0tdi te duce undeva pe la 1000 1300 lei filtre si ulei . la PBN cu uleiul meu si filtrele mele am platit schimbul 270 lei. eu zic ca este foarte ok.

referitor la LongLife . aceeasi problema am avut si eu cand am venit cu masina in tara si am asteptat pana la 30000 km ca doar stiam ca am longlife, am fost la PBN sa fac schimbul de ulei si m-am cam certat cu ei deoarece in Ro nu e valabil schimbul la 30 000 km. ....

apropo de ulei tot LongLife bag chiar daca il schimb la 10-15k km.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 years later...

Salutare! Pana acum am avut un Passat CC (la care stiam tot despre revizii :))), dar am trecut de curand la Audi A5 2017 2.0 TDI, 190CP. As vrea sa fac si eu revizia dar nu stiu ce ulei ar fi cel mai bun (la CC foloseam Liqui Moly). Voi ce mi-ati recomanda, Motul, LM sau oem? Ce norma trebuie sa aiba si ce specificatii - 0w30? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc OEM de 4 ani aproape (aceeasi motorizare) si nu vad niciun motiv sa trec la altceva. :)

 

Daca imi aduc bine aminte, este 5w-30.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!