Jump to content

Schimbat Rulmenti Roti Fata/spate


rycco4u
 Share

Postare recomandată

Puntea stramba nu cred ca este pt ca ar fi trebuit sa toceasca si cauciucurile inegal,iar in ceea ce priveste calitatea rulmentilor prima data am pus Optimal,apoi Febi iar acum am cumparat(nu i-am pus inca) FAG pt ca am citit pe aici ca ar fi mai buni decat ceilalti.As fi luat SKF dar mi-e frica sa nu se duca si aia asa repede si sa dau banii degeaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 310
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    16

  • AdryanDim

    16

  • b-66-six

    12

  • denismoc

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

As mai avea o intrebare: cand montez rulmentii cat de mult trebuie stransi ca poate nu am strans cat trebuie,desi ma indoiesc?

Modificat de AdryanDim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Rulmenti de la puntea spate se strang nu cu toata forta de care dispui .Daca stringi puternic se distrug iarasi,deci iti recomand sa-i st

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi adrian,asa am facut,i-am strans pana nu au avut joc dar sa se si invarta roata lejer,sa nu forteze. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentii spate se string la maxim apoi se desfac cca 90 de grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

in cazul in care mi se aude un zgomot vajait si stiu sigur ca e de la rulmentii spate , se poate schimba decat cel care vajaie? sau e necesar sa ii schimb pe amandoi deodata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il schimbi doar pe cel care face zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il schimbi doar pe cel care face zgomot.

Nu cred ca e bine sa il schimbi doar pe cel care face zgomot deoarece mai devreme sau mai tarziu se va duce si celalalt,cel putin eu asa am patit,azi am schimbat unu si dupa o saptamana s-a dus si celalalt!Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am schimbat pe cel care facea galagie si il am si pe celalalt dar il tin de rezerva ...sa vedem cat tine , de data asta l-am montat eu nu am mai fost la niciun mecanic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e bine sa il schimbi doar pe cel care face zgomot deoarece mai devreme sau mai tarziu se va duce si celalalt,cel putin eu asa am patit,azi am schimbat unu si dupa o saptamana s-a dus si celalalt!Bafta!

ai avut ghinion ca ti s-a dus si celalalt. de ce sa schimbi ceva ce merge fara probleme?

de obicei cand schimbi unul e bine sa-l schimbi si pe celalalt se aplica la cauciucuri, amortizoare, arcuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din ce am vazut in carte pe tamburul rotii spate sant 2 rulumenti , se schimba doar cel conic sau amandoi ? Si cum se verifica cel din spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba amandoi si amandoi sunt conici,unul mai mic(cel din fata)si unul mai mare(cel din spate).Iar ca sa ii verifici ridici masina pe cric si invarti de roata,daca huruie sunt dusi,sau verifici daca are joc sus-jos,stanga-dreapta!Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la stringerea piulitei de pe ax,nu o stringe cu forta ci mai moderat,eventual mai invirti de roata sa vezi daca se invirte usor si nu infrineaza :rolleyes: succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand cumperi setul, sa spui ca ai nevoie de 2 seturi.Eu i-am schimbat recent, si am zis sa imi dea un set, crezand ca setul contine rulment st/dr.In concluzie, am luat doar pentru o roata si imi trebuiau pentru doua,dar s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema la mine era ca la mana nu se vedea nici o huruiala sau joc dar rolele de la rulumentul mic erau ciupite si dupa 60 Km/h huruia ca naiba pe la 80 / 100 km/h incepea sa bata . Am gasit kit de reparatie la 30 Ron cu 2 rulumenti ( mic / mare ) , semering ,siguranta si capacel . Am schimbat la amandoua rotile si acum nu se mai aude nimic :icon_thumright: . Multumesc de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba amandoi si amandoi sunt conici,unul mai mic(cel din fata)si unul mai mare(cel din spate).Iar ca sa ii verifici ridici masina pe cric si invarti de roata,daca huruie sunt dusi,sau verifici daca are joc sus-jos,stanga-dreapta!Bafta!

Salutare!

Pot sa mai adaug niste sfaturi/pareri despre rulmenti...Daca nu huruie si are un pic de joc poate insemna ca nu a fost strans destul sau si'a mai dat drumul un pic intre timp, in acest caz se mai poate strange.

Si referitor la, cat de tare sa fie strans, roata ar trebui sa se invarta un pic mai greu dupa ce e strans rulmentul(pot sa fac pariu ca dupa cativa km va merge usor pentru ca "isi va da drumul"), pentru ca daca nu, dupa foarte putin timp o sa isi faca un joc si daca are joc se poate strica mai repede rulmentul(la fel se intampla si daca e prea strans). Dar mai trebuie verificat din cand in cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema

in 20mii km am schimbat de 2 ori rulmentul fata dreapta.

mecanicul a spus ca s-a dus butucul si ca de asta imi uzeaza rulmentul asa repede

exista vreo rezolvare, sau trebuie butuc nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cumparati rulmenti Meyle la 20 de lei(sau cat or fi acum) sunt foarte prosti eu i-am schimbat (pe spate) dupa un drum la mare (500km) si cand i-am dat jos cea mai mare surpriza a fost cand mi-au cazut bilele pe jos cand am demontat tamburul, erau ciupite bilele si roase camasile unde stau bilele.... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din propria experienta va zic asa:

-Optimal m-au tinut 2-3000km

-Bilstein m-au tinut tot 2-3000km

-Acum am pus FAG pt ca am vazut ca sunt mai laudati,dar nu am decat 500 km cu ei ca sa va pot da un verdict si sper totusi sa ma tina! :)

Modificat de AdryanDim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat niste ieftinituri (Meyle cred)si ma tin de 25000km.

Daca te-au tinut 3000 km ori nu au fist stransi cum trebuie, ori mai ai si alte probleme la butuc. Oricat de prosti ar fi tot trebuie sa tina mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de strans au fost stransi cum trebuie,iar daca te referi la axul pe care intra rulmentii este ok,nu are nicio problema si tind sa cred ca asta nu are nicio legatura cu uzarea rulmentilor pentru ca sunt conici si nu se invart pe ax,stau fix pe el din moment ce-i stangi...plus ca din cate vad multi au aceasta problema,nu sunt singurul,deci cred ca o fi o boala a lor ca si rugina de la hayon... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat rulmentii pe spate la masina acum 3 ani cand am achizitionat-o si am dat 20 lei pe setul pentru spate (erau nemtesti atat imi aduc aminte ) si au fost stransi cum trebuie, gresati si nu am probleme nici in prezent dupa 25.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi am schimbat si eu rulmentii spate. A disparut acel zgomot deranjant. Am optat pt rulmenti Febi. Rulmentii care erau pe masina erau ceva made in usa....voi ce rulmenti ati avut pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eleet eu am schimbat un rulment spate tot din cauza mea ca l-am strans prea tare si am pus inapoi tot marca ce era adika SKF. Din cate am inteles SKF-urile ar fi cele mai bune si la pret cam is ridicate fata de celelalte, mai putin ma ajuns manopera decat rulemntul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!