Jump to content

Scartzait Enervant :(


Danny78
 Share

Postare recomandată

Zgomotul apare numai cu motorul cald ( 90 + grade ) , undeva in jurul 1100 - 1200 rotatii pe minut si provine din zona fuliei de pe arborele cotit . Curele de la servo directie / pompa de apa si alternator / AC sant noi , cureaua de distributie arata bine ,rola intinzatoare e noua . Are cineva idee ce ar putea produce scartaitul ? Am spreiat WD 40 pe fulii , curele dar fara rezultat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • zipp

    13

  • v@sy

    11

  • x_tziby

    10

  • Danny78

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Exact la fel mi se intampla si mie , tot asa am crezut ca e de la curele am dat cu spray ,dar nimic.Cineva mi-a spus ca e de la alternator, ca e pe duca , acum nu stiu el incarca normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa fie pompa servo sau rulmentii de la alternator... Mai verifica curelele sa fie stranse corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema era de la capacul inferior al curelei de distributie , care a fost montat gresit si freca cureaua in el :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Apropo de scartait enervant, ca sa nu deschid topic nou, cand virez maxim, am si eu o problema asemanatoare, vre'o idee ce ar putea fi. mentionez ca am masina de 2 zile si nu sunt mecanic de meserie :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@seraphis... se remediaza usor. rola servo are un intizator, se desface surubul de fixare se intinde cureaua si se strange surubul la loc. Amplasament: sub filtru cea ma de jos rola. Poate te ajuta vre-un coleg si cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, sper sa vina si cineva cu poze :P

Modificat de Paul.Iasi
Nu mai da quote la mesajul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@seraphis Am avut si eu problema respectiva. La mine a fost de la rola de la alternator care are un singur sens de rotatie. De obicei cand se schimba kitul de transmisie se schimba si aceasta rola. Multi,insa, prefera sa o foloseasca pana da kiks si nu mai merge. Costa 150 RON. Verifica!

Modificat de vwrxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa verific si asta, mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si ca tot e vorba de scartait enervant...am si eu o problema...scartaie urat rau cand apas pedala de frana si cand trag frana de mana. se aude de pe partea stanga-spate. am desfacut tamburul de 2 ori si i-am dat cu spray pt uns, am dat si pe repartitoru de frana cu spray dar nimic. cum scap de scartaitul enervant? mai are cineva aceeasi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa se aude si la mine , tind sa cred ca sunt saboti , desi nu prezinta uzura mare asa fac ei - probabil materialul mai prost .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine de ceva vreme scartaie pe dreapta fata,iar cand pun frana inceteaza scartaitul.Mentionez ca scartaie sacadat,iar cand se pune frana nu mai scartaie.Poate fi discul sau placutele de frana sau ceva bucse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate fii...rulmentul(uscat fara vaselina),roate destransa,surubelul discului sa fie rupt, daca ai placute noi,protectia discului aia de fier indoita spre disc, din bucse nu cred ca poate fii ca bate daca bagi frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sabotul de frana se reazama pe "farfuria" de tabla din spatele lui in 3 puncte , sus , undeva pe la mijloc si jos , acolo ai sa gasesti rugina . Nu e nevoie sa dai jos sabotii , doar siguranta cu arc si cat poti trage de el bagi oleaca de vaselina da nu in exces :icon_thumright: . http://faculty.ccp.edu/faculty/dreed/Campi...rdrum/index.htm Mai exact toata procedura

post-12008-1223305825_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si eu o problema care se incadreaza tot in categoria scartaitului enervant:

-cureaua de transmisie scartaie ingrozitor, patineaza si se si strica foarte repede(ultima oara am schimbat-o dupa ~1800km)

-e posibil sa fie din cauza alternatorului, rola acestuia incalzinduse foarte tare

MULTUMESC ANTICIPAT :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o cauza poate fii si cum ca ar fi prea stransa cureaua alternatorului.... daca nu e ... da cu un pic de WD40 pe curele....la mine merge super....bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o cauza poate fii si cum ca ar fi prea stransa cureaua alternatorului.... daca nu e ... da cu un pic de WD40 pe curele....la mine merge super....bafta!

vrei sa spui ca daca este prea stransa cureaua poate da nastera la asemenea zgomote ? sau chiar la un mic zgomot de barait ? din cauza ca este prea tensionata ? si la capat de tura sa scartaie si pompa de servo ?Asta dupa ce am schimbat rolele si curelele de accesorii exceptand rola alternatorului.

Modificat de mariusrizea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate ca toate,..,da de asta ati auzit? :

mie imi scartiie cand las pedala de frana...si nu e din nici o parte..afara se aude si mai tare ca inauntru...parca nu ar fi unsa pedala de frana... :vaidecapulmeu: da suna ...nu gluma...e destul de neplacut..si parca numa cand vrea ea..nu tot timpul

si toate astea la viteza foarte mica...verificat toate rotile,adica desfacute si uitat,si totusi parca de sub masina suna....habar n-am...la frana de mana(adica la actionarea ei)nu suna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca suna si cand dai drumu la frana de mana ai rezolvarea in linkul din postul #15 a lui Danny78.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa si tu rost de o pompita cu ulei si incearca sa ungi mecanismul de actionare al pedalei. Aceeasi problema am avut-o si eu la masina lui tata (lada 1200) dar se auzea clar ca zgomotul vine de acolo.

Modificat de mariusrizea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu o problema. :| (aproape) de fiecare data cand aprind farurile se aude un zuzmait(scartait). acesta dispare cand mut pe faza lunga sau pe pozitii. ma poate ajuta cineva, va rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am o problema pe spate de jumate de an.Se aude ca si cum ar fi o piulita desfacuta si joaca saiba pe surub.Am schimbat suspensia complet pe spate,am mers cu bancheta rabatata,am dat panoul de la portbagaj jos si tot la fel face.Ma dispera sa tot aud in hopuri saiba aia.Ma gandesc sa nu fie pe la centuri pe undeva,pe la spatarul de la bancheta sau prin hayon.A mai intalnit cineva problema asta? :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu un scartait pe spate si nu imi dau seama de la ce ar putea fi. apare la viteza mai mare de aprox 90 km si se aude ca un scartait metalic, subtire si nu tot timpul. aveti ideea de la ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu fie vb despre un rulment uzat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!