Jump to content

Xenon Vs Halogen


EFlavius
 Share

Postare recomandată

(...)

:) legat de prezentarea masinii tale :angry: nu inteleg daca tot mergi legal,de ce ti-ai luat tt,polo nu era bun?eu unul tind sa cred ca a fost ceva ''must have''.(fara suparare)

poate gresesc

Ma nene, ce-aveti cu omu' si/sau cu masina lui ?! :blah:

Daca n-am vazut in ultimele 2 paginii aceasta intrebare de vreo 3-4 ori: "Da de ce ti-ai mai luat TT atunci ?!" :blink:

Serios acum, nu ca as "tine eu partea" colegului docman sau ca's avocatul lui, dar intreb ca un om simplu: Ce legatura are faptul ca unu are Audi TT sau Porsche Boxer si merge cu 50 in localitati (si nu-i da blana ca alti) cu acest topic ?! ;)

Neparat daca mergi legal trebuie sa ai polo, lupo, sau mai stiu eu ce alta compacta ?! :Driver:

P.S.: Acum sa nu aruncati cu bolovani pt afirmatiile mele, recunosc ca nici eu nu's usa de biserica, dar totusi... :evil:

L.E.: @Roger: Imi cer scuze de offtopic, stiu ca poate merit un warn pt asta, dar totusi am vrut sa scot in evidenta o idee si anume: "la noi masina face pe om si nu invers": -_-

Oricum cam toate argumentele pro/contra in privinta acestui subiect au fost zise pana acum, asa ca nu stiu cine, sau nu stiu ce ar mai fii de adaugat...

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 255
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • docman

    16

  • Dudu

    11

  • Rapier

    11

  • mario75

    11

Riddler, chiar ma intrebam cand vor aparea si posturile tale. De data asta esti Off Topic rau.

Va rog reveniti la subiect si aduceti argumente pro sau contra XE AM vs OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, degeaba va legati de masina lui docman sau de strictetea sa in ceea ce priveste sustinerea acestei probleme. In ceea ce priveste Audi TT-ul, este strict alegerea sa, asa cum fiecare dintre noi am decis cand am cumparat una sau alta din masinile detinute; eu mai degraba l-as felicita pt faptul ca desi are o astfel de masina/motor si a plecat dintr-o societate unde valorile (morale, legale, etc.) nu mai sunt de (prea) mult timp stiute si respectate, respecta legile/regulile.

Privind strictetea sustinerii pct de vedere, pai are cineva impresia ca in tarile (acum) civilizate s-a ajuns la nivelul din prezent altfel ? Raspunsul este nu.

Si la noi sunt ceva legi, problema este ca nu se aplica, iar in multe dintre rarele cazuri cand mai este prins unul sau altul, se mai rezolva cu o spaga. In tot acest timp toata lumea se plange ca in RO lucrurile sunt de toata rusinea, dar destul de multi nu respecta prea multe, pt respectivii primand doar propriul pct de vedere, propria placere/dorinta. Daca cineva vrea sa fie respectat, mai intai trebuie sa respecte.

Despre xe am, neconform specificatiilor producatorului, am scris mai multi colegi de forum de ce NU este bine sa fie montat/utilizat; doar cineva cu rea intentie nu va pricepe aceasta.

Faptul ca tot soiul de "chituri" xe se gasesc de vanzare pe piata, inclusiv la unii dealeri, reliefeaza urmatoarele chestiuni:

- nu sunt respectate intr-u totul prevederile legale;

- institutiile abilitate nu-si fac datoria;

- oferta exista datorita faptului ca mai intai a existat cererea.

@johnyBOY: daca ti mortis sa pui xe pe masina, nu e musai sa mergi la dealer pt aceasta; sunt convins ca se pot gasii piese conforme cu specificatiile producatorului la diversi furnizori de piese (inclusiv diversi producatori) sau la sh, dar sa fie in stare buna. Insa oricare din aceste variante este f probabil sa fie mai costisitoare decat varianta unui "chit" xe.

Dar siguranta si/sau confortul masinii nu sta(u) intr-o instalatie xe, ci mai degraba intr-o masina mai adecvata necesitatilor unui om/familii (confort, motorizare, etc.).

P.S.: nu de putine ori mi-am dorit sa fi avut montate pe masina, sus pe plafon, niste proiectoare similare celor care echipeaza unele masini preparate off road, profesionale si f puternice. Nu de alta, dar sa apuc sa mai vad si eu drumul cand ma intalnesc cu un participant la trafic care are montate niste "chituri" xe (eventual si-n proiectoare), iar pe de alta parte sa vada si respectivul cum ii trateaza pe ceilalti participanti la trafic.

In ultima vreme (1-2 ani), cel putin eu, de mai multe ori am fost deranjat in trafic de aceste "chituri" xe decat de prostul reglaj al unor farurile normale.

In incheiere nu pot decat sa sper ca legile si prevederile actualmente in vigoare sa fie cat mai bine posibil aplicate, itp-ul sa fie facut precum tuv-ul, iar intre timp legislatia sa fie imbunatatita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista tipuri de auto cu XE din fabrica, reglare automata a farului si spalator, dar nu au far cu lupa, ci cu oglinda.

Desi am vazut mai multe, o sa dau un singur exemplu, pe care sunt sigur 100%: PEUGEOT 607. Venea cu XE, far cu oglinda. Din fabrica. Acel producator cum de folosea combinatia asta?

Eu te intreb, care autoturism in productie azi mai are xenon pe faruri cu oglinda? Faptul ca o sursa de lumina asa puternica e acceptata pe drum e mai degraba exceptionala, de-aia a trebuit supusa unor reguli speciale.

Eu sunt din Craiova...

Am vazut gramada de Cielo, Pejo206 si 307, Polo si Golf 4 fara lupa... Nu stiu am dat decat cateva exemple... Masini care aveau XE AM... Sincer, nu am fost deranjat de nici una in mod deosebit...

Cel putin in oras, mi se pare exagerata remarca "din cauza luminii orbitoare a farurilor tale", ptr ca nu mi se pare atat de orbitoare...

Iar cand plec din oras, trebuie sa recunosc ca imi place sa ma plimb si sa vad peisajele din jur, deci nu prea plec noaptea...

Ce coincidenta, si eu. Si tocmai, mi se pare ca sunt o carca de obositi cu xenoane din targ si folii tuci de mari gangsteri. Si da, sunt orbitoare, mai ales cand le ai in oglinzi si ti-ajung in vederea periferica. De altfel asta e si singurul motiv pentru care am activat si-al doilea stop de ceata.

Pe de alta parte zici ca nu prea umbli noaptea dar totusi ti-ai pune xenon.

sunt si masini cu xenon din fabrica in far cu oglinda,de exemplu laguna2(cea fara facelift),volvo s60,toyota.la aceste modele difera ciuperca si nu mai face haloul acela orbitor.

Exact. Si pana si astea au fost scoase din productie in favoarea celor cu lupa.

Sa cumpar farurile cu lupa originale de la reprezentanta ma costa 40 milioane setul. Becurile mai costa cam 10 milioane. Urmeaza instalatia de alimentare+autoleveling-ul la care pot sa aproximez pretul undeva pe la 40 milioane... Fara manopera.. Asta inseamna ca eu mai dau inca o data valoarea masinii pe 2 faruri cu XE?

Acum, cat de nebun as fi sa fac asta?

Nu zice niciunde ca e obligatoriu sa ai Xenon. Aia care au dat voie masinii sa umble pe drumuri s-au asigurat ca vezi destul si cu farurile halogen.

mai e un aspect,la dealeri vw/seat/skoda/audi se vand instalatii After Market.

daca e chiar asa ilegal,de ce nu se scot kiturile astea de la vanzare?

Alea-s mai degraba combinatiile mecanicilor, in foarte mica masura poti vedea kiturile alea cu o factura cu antetul dealerului. Faptul ca la noi se vinde asa ceva nu contravine cu nimic legii. Daca tu ai un camion de offroad sau un kart sau mai stiu eu ce care nu circula pe drumurile publice le poti folosi lejer. Poti sa-ti pui si lumini rosii in fata si albe in spate, pe tarlaua ta tu faci legea.

Inca nici de asta nu sunt convins, ar trebui sa fie vandute cu mentiunea express ca nu pot fi folosite pe vehicule rutiere pentru ca nu respecta nu stiu ce norma ECE care sigur e pe google undeva.

Ele devin ilegale abia folosite pe drumuri publice. Ca-s tolerate e un caz similar foliilor, desteptii aia de la RAR nu viseaza pe ce lume sunt caci au tot cadrul legal sa interzica asa ceva chiar si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aer Curat - "oferta exista datorita faptului ca mai intai a existat cererea" - permite-mi sa nu fiu de acord aici cu tine. Pai unde scrie ca inainte de oferta trebuie sa existe cerere? Daca cineva nu aducea in tara asa ceva sau nu se vindeau pe afara de unde sa stie romanu de astea? Cerere a inceput sa existe in momentul in care s-au adus cateva kituri si lumea a inceput sa monteze, sau au montat chiar vanzatorii pentru a arata doritorilor.

Cand a venit Sony pe piata cu primul LCD si nimeni nu a mai auzit sau vazut asa ceva, piata nu cerea un produs nou, inovativ sau altele. A venit pur si simplu, a placut, a fost util si uite ca azi vedem si LCD-uri Samsung, LG, Philipps, etc. si ne sunt foarte utile.

Si treaba cu vanzarea in incinta reprezentantelor inca nu ma convinge, pot sa fie si mecanici, si afacerea nu stiu cui, pe om cand intra si cumpara nu-l intereseaza a cui e afacerea sau cine vinde, pentru el e important faptu ca se vine acolo, in cladirea aia, ca pe factura nu va scrie numele reprezentantei asta-i partea a doua, omu deja a cumparat, si probabil va trimite acolo si prieteni daca e multumit de ceea ce a cumparat, si uite asa se intra intr-un cerc vicios pe care nu prea poti sa-l stapanaesti, mai ales cand pleaca de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Va rog reveniti la subiect si aduceti argumente pro sau contra XE AM vs OEM.

Nu mai este cazul!

In 14 pagini s-au adus o multime de argumente pro si contra.

Argumentele contra/anti xenon aftermarket au fost pertinente/legale/etc in timp ce in mare parte argumentele pro xenon aftermarket au fost doar de genul: "ce daca ii deranjeaza pe ceilalti? Muschii mei nu-i intereseaza de restul", sau "si ce daca deranjeaza? Si altii face la fel" plus atacuri la persoana impotriva celor care au fost mai vehementi impotriva xenoanelor aftermarket... :)

Topic closed! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!