Jump to content

Vreau A4. Ce Motor Sa Aleg?


popa.misu
 Share

Postare recomandată

Sunt interesat sa cumpar un A4 b7 2.5TDI din 2005 (inmatriculat in spania), ma intereseaza in primul rand daca este euro 4 si cat de fiabile sunt motoarele de 2.5 pe B7, am gasit aceasta masina la o cunostina care o vinde la un pret mai mic fata de piata.

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e din 2005 nu mai are probleme cu axele cu came,sant din titan,deci,ca fiabilitate nu e nici un stres, la taxa de inmatriculare cred ca e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu personal detin un asftfel de A4 si pot sa il recomand cu caldura din toata inima. Garantez ca nu vei avea probleme cu el pana la 300 de mii de km cel putin. Eu inca nu am bagat nici un ban in ea si are ceva kilometri destul de multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

cer si io o parere de motorizarile de 2.0 tdi de pe audi,de care cod de motor sa fug?cel cu 2 axe sau cel cu o singura axa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricare ar fi.. sa te feresti de brd. parerea mea. cred ca scapam mai ieftin cu nevasta, amanta si 5 copii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,ms de sfat,asta s-a pus numai pe a4 sau si pe a3?pe mine ma bate gindu la un a3 motor de 2.0. avut a3 am de 1.9 si nu ma satisfacea ca putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Sa te feresti si de BLB,alt motor "celebru" si cu nume...predestinat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi spuna va rog cineva consumul mediu real al unui Audi A4 2.0 tfsi quatro automat din 2007? Si eventual ce tip de cutie automata este cea cu 7+1 viteze, ca eu nu prea le am cu audi, știu doar de dsg de la vw. Am citit de tiptronic, multitronic, etc , dar sincer habar n-am de diferentele dintre ele... In concluzie, este transmisie automata clasica sau de tip dublu ambreiaj? Multumesc!

Modificat de Bacu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O intrebare pentru cei cu Audi: cum vi se pare strict dpdv al pretului un A4 2.0TFSI 200cp cu cutie automata 7+1 trepte ?! 2007 sub 100k km la 13.000 de epuroi? Pe de alta parte cutie automata si iarna e ca baba si mitraliera sau nu mai e asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mai strangi un pic si sa iti iei Audi A4 B8. E destul de mica diferenta intre B7-le ce vrei tu sa il iei si un B8 1.8TFSI. E pacat sa dai 13mii pe un B7 cand pe la 15-16mii gasesti B8 1.8 TFSI si cu soft il duci la 220 Cp iar ca masina e altceva fata de B7. Uite un exemplu

http://www.autovit.ro/audi-a4-C23703707.html

Modificat de redlife
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Un motor bun este si BPW, nu am avut probleme cu el de 100.000 de km de cand il am, plus altii 100.000 dinainte...totul real bineinteles. Pe istoric la fel, nimic de speriat (in afara celebrului ax cu came care este normal sa se uzeze la PD pe la 150k km)

Multitroniciul....daca a fost intretinut cu schimburile de ulei si filtre la timp, la fel, nicio problema pana acum...consumul fiind intre 6.5-7 (mers linistit) si 12 (mers...stiti voi de care) :icon_cheesygrin:

Iar ca pret...Un A4B7 BUN SI DOTAT nu o sa se gaseasca sub 10000 euro, asta daca nu vrei sa mai bagi alti 5000 in el, ptr ca la un audi probleme pot fi destule iar piesele nu sunt chiar asa de ieftine...

Bineinteles ca merita foarte mult un B8 dar este imposibil sa cumperi un B8 cu aceiasi bani (plus o mica diferenta), cu cat ai cumpara un b7 ingrijit si intretinut (de vreo 11-12000 de euro).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgianlaurentiu50

Salutare ! puteti sa imi spuneti si mie ce probleme au Audi A4 2.0 tdi din 2006 cutie manuala ? Este ca la Passat B6 140 tdi cu injectoarele? Ce pareri aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten din Italia a schimbat injectoarele gratis la reprezentanta pe motorizarea PD de 170 cp, nu stiu codul.

In Romania exista aceasta actiune/ rechemare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am gasit in piata un Audi A4 din 2003 1.9 TDi 131cp la 5900 stare impecabila .De ce motor (COD) ar trebuic a sa ma feresc si ce defecte de fabrica risc sa ma lovesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

La 5900euro masina nu are cum sa fie impecabila,dar in fine,nu asta era intrebarea :)

La A4 B6 toate motoarele 1,9tdi sunt bune,cu un minus de putere la AVB de 101cp;dar cum tu ai gasit pe cel de 131cp,e ori AVF,ori AWX,primul e in 6 trepte,al 2-lea in 5.Amandoua sunt f bune daca au fost intretinute-exploatate corect ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mcornel am fost cu un prieten de pe forum si am purificat masina .Ne-am uitat la interior/exterior si e foarte intretinuta.Da , e 1.9 131cp 5 trepte.Saptamana viitoare am sa merg si o sa fac un test drive cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in discutie. Pretul pare destul de bun, iar ca motor are un prieten awx si e foarte multumit de el. Eu am avf-ul si la fel sunt super incantat de el.

Cand faci test drive cu masina sa tragi de ea bine sa vezi cum te simti in ea, si e bine sa pui pe cineva sa conduca care are o masina cu aproximativ 130 de cai sa isi dea seama de puterea motorului.

Eu la inceput am fost foarte entuziasmat de ea insa acum m-am obisnuit cu caii pe care ii are si parca mai mergeau cativa acolo.

Spor la achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Cel mai bine e sa mergi la un service si sa-i faci un test complet,cat si o diagnoza ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

 

Am si eu o intrebare: La a4 B7 ce coduri de motoare diesel sunt mai fiabile? (ma intereseaza doar dintre cele de 1.9 sau 2.0 TDI)

Am inteles de mai sus ca sunt de evitat BRD si BLB, dar care sunt de preferat?

Totodata, mai e vreo alta buba majora "demna de stiut"? (gen, toate b7 pana in 2007 au probleme cu chiulasa sau mai stiu eu ce)

 

As ruga sa raspunda pe aceia care au exploatat sau reparat mai multe tipuri de motoare, pentru a avea pareri cat mai obiective.

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BPW de evitat ( probleme chiulasa, ax pompa de uleim, ax came, pompa tandem)

BRD este cam la fel ( este de 170 cai, cu injectoare piezo) - merita daca a avut actiunea injectoarele efectuata si pentru linsitea ta daca i se schimba axul pompei de ulei )

 

problema este ca nu prea ai ce alege... marea majoritate sunt BPW, BRD, BLB.  

Mai sunt intermediarele de 120 si 136 de cai, dar alea sunt rare si sunt aceleasi motoare la baza.

 

de asemenea e valabil la amandoua categorii de motoare (140 si 170 cai) sa fi avut actiunea cu pompa de ulei efectuata - inlocuit lantul cu pinioane si axul pompei de ulei de la 77mm la 100 mm )

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta este povestea cu motoarele de 2.0, da?

Cum sta treaba la 1.9 TDI pentru B7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Sunt motoare fara probleme majore sau de serie ,gen injectoare,pompa ulei,chiulasa fisurata.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Deci la B7 imi iau gandul de la motoarele 2.0 TDI. 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

 

Sper sa nu fiu offtopic prea tare.

Am ocazia sa-mi schimb Golful cu un Audi A4, 1.9 TDI , 131cai din 2001.

Golful meu e 1.6 benzina din 2001.

 

Intrebarea mea e cam ce diferenta ar trebui sa dau pentru schimb? El cere 3850 pentru audi, pret negociabil, eu am cerut 2700 pentru golf.

 

Problema mare ar fi ca el a recuperat taxa , eu nu. Si am incercat 2 site-uri de calculator taxa pentru acest audi si imi iese 1300 euro :(

Intr-adevar este atat de mult taxa?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!