Jump to content

Vreau A4. Ce Motor Sa Aleg?


popa.misu
 Share

Postare recomandată

Confirm cele spuse de lucian, o revizie generala cu piese bune si de calitate si drumuri bune sa ai :) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse de lucian, o revizie generala cu piese bune si de calitate si drumuri bune sa ai :) !

Multumesc mult :) Pentru tata v-a fi masina daca e sa fie, dar apuc si eu la ea, ca si eu i-am dat-o a mea :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, as vrea sa trec si eu de la motorina la benzina.Am gasit un B7 din 2005 cu motor de 1.8T si 170 cai.Exista acest motor de 170?Eu stiam ca exista de 150 si 163 la 1.8T.

Cum se comporta acest motor?Adica daca tot trec la un consum mai mare, macar sa simt ceva la pedala.

Fac precizarea ca am mers cu motorul de 150 quattro si nu m-a impresionat, mai bine trage a mea(bineinteles, dupa remapare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, eu zic asa. Daca vrei sa faci trecerea la benzina, nu o fa pentru mai putin de 2.0T, nu merita diferenta de consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice, vrei sa spui ca 1.8T de 163 cai nu face diferenta fata de 1.9TDI de 131cai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am zis ca nu face diferenta, am zis ca nu merita. Am condus asa ceva si pur si simplu nu merita diferenta de consum, care este mai mult decat sesizabila, in special in regim sportiv. Deci, ceea ce-am vrut sa zic a fost "daca tot dai un ban, sa stii clar de ce-l dai".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, hai sa va intreb altfel:in prezent am aprox 160 de cai dupa remapare, de aceea nu am simtit nimic deosebit cand am mers cu 1.8T de 150, asa ca as vrea sa stiu, daca iau motorul de 163 si il remapez ajungand astfel pe la 190 de cai, se va simti ceva?

Ice, motorul 2.0T e de vis dar nu mi-l permit in conditiile actuale, pana si in State sunt destul de scumpe B7 cu acest motor.

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de simtit vei simti diferenta pana la cei 190CP, dar dupa parerea mea diferenta de putere nu justifica diferenta mult mai mare de consum. Gandeste-te mai ales la faptul ca pentru a trage macar cum trage al tau acum, tot va trebui sa te duci spre 4500, lucru ce n-o sa aiba un impact prea placut asupra consumului :) D-aia am zis eu asa, daca e sa treci la benzina, macar sa stii clar de ce. Personal eu ma voi orienta la urmatoarea masina ori spre 3.0TDI ori spre 2.0T, nu m-am hotarat inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gandim doar prin prisma consumului, alegerea este simpla: diesel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru pareri, consumul nu ma deranjeaza deoarece mai am o masina mica de oras.Vreau benzina pt. ca m-am saturat de tractoras, dar motorul de 150 nu m-a convins(singurul cu care am mers).

Cred ca trebuie sa merg si cu cel de 163 si 2.0T ca sa imi fac o parere exacta.Problema e ca pe cel de 2.0T nu mi-l permit acum, cred ca de-abia anul viitor .

Din ce spuneti voi, in concluzie, mai bine mai strang ceva bani si la anul imi aduc un 2.0T din State :offtopic: .

Corect Ice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect :blah_: Sau daca te intereseaza, arunci un ochi si la 3.0TDI-ul de 233cp, e intr-adevar impresionant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este clar ca cele doua motoare fie 3.0 TDI sau 2.TFSI sunt mult mai evoluate decat 1.9TDI sau 1.8T ...

Adu, daca ai posibilitatea sa-ti aduci un 2 TFSI de SUA, merita asteptarea, 1.8T e ceva mai vechi ca si concept si acest lucru se simte ...

3.0TDI are cuplu enorm, nu cred ca are un consum mai mic decat 2.TFSI, acum trebuie puse in balanta doar taxele, impozitele si sunetul, nu?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce m-am documentat eu, treaba intre 3.0TDI si 2.0T sta cam asa:

- 3.0TDI putere mai mare si cuplu monstruos as putea spune (am mers cu versiune de 500Nm de pe A5 si e impresionant)

- de tractoras si fum nu cred ca se mai poate vorbi, 3.0TDI este un motor foarte rafinat.

- impozit 900 RON vs ~200 RON

- consum prin aceeasi zona cand se merge usor

- consumul semnificativ mai mare la 2.0T cand e alergata masina

- consum mai mare in afara pentru 2.0T (presupunand ca nu mergem tot drumul cu 90)

- 3.0TDI este mai greu, comportamentul masinii putin deteriorat

- sunet clar superior la 2.0T, daca se mai pune si-o evacuare iese simfonie :lol: Am vazut ca si milltek pentru 3.0TDI da un sunet foarte placut dar totusi nu-i ca la 2.0T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru opinii, motorul de 3.0(chiar daca este commonrail) nu ma incanta, pret mare de achizitie, intretinere mai scumpa, impozit mai mare, etc.

Cred ca m-am hotarat si voi alege 2.0T.Am o cunostinta in SUA, New Jersey care se ocupa cu masini.

Trebuie doar sa-i dau comanda si-mi aduce masina pana in Germania.Din ce am vazut eu pe unele site-uri, ca de exemplu http://autos.yahoo.com/used-cars/audi-a4-c...;distance=anyun A4 2.0T, 2006, quattro, cutie multitronic costa in jur de 14-15k $, adica aprox. 10-11k euro.Cu transport, taxe si comision inca 2500-3000 euro, inseamna un total zic eu de aproximativ 14000 euro, ceea ce mi se pare bine(luand in calcul si faptul ca masinile pentru SUA sunt cam full la dotari).

La banii astia nu cred ca gasesc un 3.0 TDI.

Asadar, ramane sa strang bani pana la anul pentru un 2.0T :icon_thumright: .

LE:intre timp am gasit si asa ceva, dar cat este oare taxa? http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar : Taxa:2,390.45 E /Taxa:8,931.68 RON ! :D

Poate vorbesti cu repectiva cunostinta sa imi trimita si mie una d-aia benzinara din SUA! :D

Uite asta: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...abNumber=3&

Taxa:898.76 E

Taxa:3,358.13 RON

Modificat de unuser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă vrei modelul ECO (de la economic) recomand motoru AWX. Consumuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de consumuri ne ingrijoram ... doar vorbim de 2.0TFSI si 3.0TDI!

Dupa cum vezi atat ICE cat si ADU au 1.9TDI probabil AWX -uri ... chipuite! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unuser, despre asta vorbeam: modelul prezentat de tine ajunge la 15k, cu taxa cu tot probabil 17-17,5k.Hai sa zicem ca taxa o scoti de la TVA daca o iei pe firma.Una peste alta, un 2.0T din Germania te duce la 15-16K, deci cu 1000-2000 peste una din State si nici nu are dotarile pe care le au cele de peste ocean.

Este demn de luat in seama si un model din Germania...ramane de vazut cum va evolua piata pana la anul si de cati bani voi dispune;pana atunci deja am inceput sa strang.

Ei bine, in legatura cu cunostinta mea din New Jersey...mi-a facut o oferta pentru un prieten la un X5 si nu a fost prea avantajoasa, ramane de vazut ce o sa-mi ofere, daca nu-mi convine ma uit in Germania.

selectionerul:citeste posturile anterioare, asa cum a spus si unuser nu ne intereseaza consumurile, in paranteza fie spus chiar am AWX remapat, iar Ice are AVF remapat.

LE, cred ca am gresit la calcule, ma gandeam la taxa de la diesel si adunam la benzina, deci mai scadem si ajungem pentru exemplul dat de tine la aprox. 15K pentru un B7 2.0T din Germania.Asta schimba un pic datele problemei, oricum si in State si in Germania pot fi gasite masini chiar mai ieftine, totul e sa ai noroc si bani.

Concluzia, cu aproape 15k gasesti ceva destul de in regula, fie ca este 3.0TDI sau 2.0T.

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ADU Vezi ca nu se mai deduce TVA-ul daca iei masina pe firma (decat daca ai firma de curierat/taxi/etc).

P.S. Ma batea si pe mine gandul sa fac in curand pasul pentru un motor mai mare, da' mai strang ceva si astept A5-ul :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam eu ceva de TVA, dar nu eram sigur, sper sa gasesc o solutie pana la anu'.Daca nu reusesc sa deduc TVA-ul pretul se duce in balarii si nu cred ca voi dispune de atatia bani(la banii astia deja pot sa ma gandesc la un A6).

Un vecin si-a luat un A6 cu 15k motor de 2.4 din 2005, destul de frumos.

Optiuni sunt multe, ai de unde alege, bani sa ai si raman la ideea ca motorul de 2.0 ma multumeste cel mai mult.

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se deduce TVA -ul, dar daca achizitia se face pe persoana juridica nu se plateste TVA-ul decat la revanzarea masinii iar daca faci asta dupa 4 ani cand investitia in masina se amortizeaza, nu mai platesti TVA, sau platesti mult mai putin.

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

Eu estimez ca pana la anul A4 2TFSI cu ceva mai multe dotari o sa fie maxim 12000 eur.

Inca raman fan A4, nu pot decat sa imi imaginez cum se comporta 2TFSI, dar avand in vedere placerea pe care mi-o ofera 1.8T, sigur nu o sa fiu dezamagit!

A6 nu ma atrage, in schimb daca ICE isi ia A5 fie el si diesel, vreau o plimbare! :)

Modificat de unuser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de pont unuser, un 12k mi se pare rezonabil si daca reusesc sa scap de TVA e si mai bine.Oricum, o voi lua pe firma mai mult ca sigur.

Ce ma doare pe mine acum, este oare cat mai scot eu pe baba mea la anul?Am testat un pic piata si mi s-au oferit preturi ridicole, ma doare sufletul cand stiu cat am dat pe ea si cat am mai investit...dar asta e, odata si odata trebuie sa o vand, indiferent de pierdere.

Si sa stii ca si A6 este de luat in seama, bineinteles cu un motor corespunzator; confortul si tinuta de drum sunt net superioare(parerea mea) si cum eu nu mai sunt la prima tinerete si mai am si un kinder, iau in calcul si varianta A6 eventual cu un 3.2FSI :D .

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=1

Modificat de ADU 33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan mie A6 mi se pare mai mult decat necesar ... si da sunt familist. Dar ma gandesc la lipsa locurilor de parcare, la traficul aglomerat s.a.m.d. ...

3.2 FSI nu cred ca merita ... mai degraba 3.0TDI, dar probabil FSI-ul il aduci din USA si pretul de achizitie va fi simtitor mai mic. In rest va consuma muuult,taxe mari. Nu te gandi la ce face motorul asta pe R32 ca e alta poveste.

Cat despre a ta, gaseste o varianta de a o pastra in familie, la cat va valora la anul nu merita sa o mai vinzi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca cumperi masina din Germania o poti vedea sau aduce chiar tu,din USA o vezi dupa ce o platesti.Atentie cu importurile USA,am auzit destui care se chinuiau pe la RAR cu omologarea...

Daca firma ta plateste TVA-ul lunar nu e nici o problema,altfel din luna urmatoare achizitiei intracomunitare firma ta va fi platitoare de TVA lunar pe toata durata de viata a firmei .

Motorizarea ti-o alegi tu in functie de portofel, preferrinte,km parcursi anual,etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incepand de la 1iunie NU se mai deduce TVA-ul pt masinile luate pe firma...la fel cum NU se deduce nici motorina nici benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!