Jump to content

Vreau A4. Ce Motor Sa Aleg?


popa.misu
 Share

Postare recomandată

Salutare,

As vrea sa imi cumpar masina second-hand. Dispun de vreo 20.000 de euro si m-am cam orientat spre A4 din 2005 sau 2006. Inca nu m-am hotarat ce motorizare sa aleg... Ce ma sfatuiti? La ce alte lucruri ar trebui sa fiu atent? (cutie de viteza, suspensii, etc)

De exemplu am auzit ca TFSI de 2.0 e ok motorul, dar despre motoarele FSI am auzit ca mai au probleme. 2.0 TDI cum e? Voi ce ati alege?

Merci!

Modificat de popa.misu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi dupa mine , as merge pe 2.0 TFSI :lol: Am fost pasager intr-un A4 cu aceasta motorizare (mai avea si kitul DTM :) ) si am ramas FOARTE impresionat de cum trage.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0TFSI

Pur si simplu fantastic. Eu de cand m-am "dat" cu unul, am zis ca trebuie sa am si eu asa ceva. Pur si simplu e fenomenal. :lol:

Dar eu nu mi-am permis sa dau atat de mult pe o masina, asa ca m-am multumit cu fratele mai mic, 1.8T, tot pe A4 (B6).

De ce sa iei TDI de 2 litri si sa ai grija uleiului de fiecare data cand pleci la drum, si sa suporti zgomotul acestuia ? Pentru un consum mai mic? Daca faci pana in 25000-30000 km pe an, mergi linistit pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul de 1.8 e tot TFSI ca si cel de 2 l?

cum merge masina cu motorul de 1.8? exista ceva probleme cunoscute la tipul asta de motoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa iei TDI de 2 litri si sa ai grija uleiului de fiecare data cand pleci la drum, si sa suporti zgomotul acestuia ? Pentru un consum mai mic?

Motoarele de 2L consuma ulei? ca nu am inteles ce vrei sa spui? Sau fac zgomot? :D Inseamna ca nu ai fost cu un Audi 2.0TDI

Cat despre consum... pe distant lungi dif e semnificativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu toate 1.8T sunt FSI.

pai spune-ne cat de mult mergi cu masina, cat de tare, cat etsi dispus sa fie consumul, alte detalii. toti am alege sute de cai cu consum minim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele de 2L consuma ulei? ca nu am inteles ce vrei sa spui? Sau fac zgomot? :icon_thumright: Inseamna ca nu ai fost cu un Audi 2.0TDI

Cat despre consum... pe distant lungi dif e semnificativa.

Da, motoarele de 2 litri TDI sunt cunoscute pentru apetitul lor pentru ulei. Ca zgomot nu sunt ceva iesit din comun, dar orice diesel are zgomotul specific, si la PD-urile din gama VAG acesta este si mai accentuat. Bine, astea nu sunt atat de importante incat sa nu alegi un diesel daca faci peste 50000 km pe an.

Banuiesc ca oricine isi cumpara un Audi, are si bani de benzina, si daca nr de km pe an nu sunt exagerati, dieselul nu mai reprezinta un avantaj.

De astfel, eu as alege benzina oricand, acum cu motoarele TFSI, care stau foarte bine si la cuplu si la CP. De fapt, am si ales benzina, 1.8T, care nu este FSI (ca sa raspund la o intrebare de mai sus), si ma declar supermultumit de performantele acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, nu fac mai mult de 20.000 de km pe an, pana in 14l % in oras mi se pare acceptabil daca e benzina... nu merg foarte tare, nu ma hazardez, dar daca intru in depasire vreau sa stiu ca am pe ce ma baza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci un 1.8T sau TFSI ar fi ideal. 2.0T e mai puternic dar si mai gurmand.

in depasire te-ar ajuta de multe ori un TDI mai mult ca benzinar din cauza cuplului. :icon_thumright: dar sub 20 000 km nu prea renteaza TDI, mai ales la pretul de azi al motorinei, taxelor, intretinere.

fie un 2.0TDI quattro, fie un 1.8T, nu stiu daca e quattro.. eu asta as recomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

sal

indiferent de motor sau de capacitatea cilindrica sa nu-ti iei cu cutie automata sau hidramata, doar daca are tiptronic sau multitiptronic

bafat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dau si eu un sfat:orice motorizare ai alege sa iti iei pe A4,fie ea 2.0TDI(iti recomand versiunea de 170cp de pe B7) sau 2.0TFSI(daca are si kyt DTM e dementiala) te sfatuiesc sa fie QUTTRO,nu iti va parea rau,"prieteni stiu de ce"...& pana la urma e AUDI.Nu vreau sa starnesc nici o polemica cu nimeni dar in opinia mea Audi-urile fara QUATTRO parca nu au farmec.Cu respect Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cautat quattro cu optiunile care le vreau eu si nu gasesc deloc. poate cer prea mult. pana la urma am ales b7 2.5 tdi v6 163cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti la fiabilitate :

-cauta un 1.8T 150 cp

sau

-1.9 tdi 131 cp.

Amandoua produse pana in 12.2004.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am in familie pe cineva care si-a cumparat un A4 de 2,0TDI cu 140 de cai,model 2007.Daca acest motor s-a folosit si in 2005-2006,va spun ca are numai probleme din cauza filtrului de particule,care se infunda sau nu stiu exact ce,dar,masina nu mai trage...ca sa nu mai zic ca mi se pare tare galagios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
horatiuharangus

Eu am un A 4 1.9 Tdi 2005 116 CP si sunt foarte multumit,asa frumos toarce motorul comparativ cu cel de 2.0,acesta are o trepidatie mai mare,am intrebat la un dealer in Germania de ce se trepideaza mai tare si mi-a raspuns ,,din fabricatie''. Tu ai banii ,tu alegi, oricare l-ai alege este bun si vei fi multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare. Hop si eu. Sper sa nu va suparati ca amintesc in reply-ul meu de pe acest topic de vw.

Vreau sa achizitionez o masina care sa ma tina ceva anisori....(second) M-am orientat spre Audi a4 (b7) sau Passat, cu precadere spre a4. Acum criteriile :

Vreau diesel deci ce sa aleg din puncte de vedere al fiabilitatii 1.9 sau 2.0 ? Sunt PD sau CR aceste motoare ? Sa fie DPF sau non DPF ?

Motoarele de pe a4 (b7) sunt aceleasi cu cele din gama VW ?

O alta intrebare putin off topic ,am vazut ca cele cu navigatie mica (monocrom) , au un display foarte mic, ca la un cd player. Chiar aceea este naviagatia ?

La ce alte lucruri sa ma mai uit ? Orice sfat de achizitionare mi-ar fi de mare folos....... Va multumesc anticipat !

P.S. daca este cineva posesor si este dispus sa discute putin cu mine va rog lasati-mi un PM cu id-ul dvs. Cu stima , Marian .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt fiabilitate ..1,9...si sunt Pd nu CR...si as alege non DPF din cauza "calitatilor" pe care le ascunde minunata noastra tarisoara cu oamenii ei cu tot (ma refer si la cei din benzinarii)..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma am cumparat un a4 cu motor 2.0 tdi din ianuarie 2005 de pe mahag.de. asta am gasit-o, mi-a placut cum arata si pretul a fost super ok. istoricul pare impecabil, doar 68.000 km... maine trebuie sa imi vina.

merci mult pentru pareri si ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal

ma bag si eu in discutie (e cam off topic , sorry)!

de cand a inceput audi sa produca cu euro 3 , stie cineva? luna, an?

merci fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incepand cu ianuarie 2000 pentru diesel

vezi ca la benzina s-a sarit direct de la EU2 la EU4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma am cumparat un a4 cu motor 2.0 tdi din ianuarie 2005 de pe mahag.de. asta am gasit-o, mi-a placut cum arata si pretul a fost super ok. istoricul pare impecabil, doar 68.000 km... maine trebuie sa imi vina.

merci mult pentru pareri si ajutor!

Omul a cumparat masina, ce aveti cu el, lasatil sa se bucure de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hop si eu.

Ma gandesc serios sa-mi schimb masina si vreau sa trec la Audi.

Avand in vedere ca VW pe care-l am, l-am ales in primul rand dupa motorizare, fiind un ASZ de 96 KW de care sunt FOARTE multumit, nu vreau sa iau o masina mai slaba.

Am nevoie de sugestii pentru alegerea unei motorizari cat mai fiabile pentru Audi A4 sau A6.

Fac aprox. 30 KM/an, si-mi doresc o masina care sa ma ajute in depasiri si in situatii in care ma grabesc. Mai conduc din cand in cand un E240 si este fix pix fata de al meu VW.

Orice masina as lua vreau cutie tiptronic sau multitronic.

Masina sa fie facuta intre 2002-2004.

Tind sa aleg dintre:

1.8 T cu sau fara quattro

2.5 TDI cu sau fara quattro

Daca sunt variante de motorizare mai bune va rog ajutati-ma cu pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca vrei sa alegi intre 1.8T si 2.5TDI este vesnica discutie diesel vs benzina :D Daca te tine buzunarul, eu as recomanda 2.5 TDI quattro, 180cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!