Jump to content

Aplicare Folie Pe Elementele De Interior


Rapier
 Share

Postare recomandată

Am vazut in cateva randuri astfel de practici care teoretic ar trebui sa aiba un efect bun pentru aspectul interior al masinii. Ma refer aici nu numai de aplicarea de folie transparenta (clar numai pentru protectie) ci si de folie cu anumite motive, ce pot schimba aspectul ornamentelor, consolei, etc.

Stiu ca a existat un topic legat de vopsirea ornamentelor de la usi de la A4 in argintiu, parca se vorbea acolo si de o folie aplicata....totusi nu am vazut nicaieri o discutie centralizata despre asta si nici ce posibilitati exista. Poate sunt colegi care au folosit/folosesc asa ceva, sau au vazut...de multe ori, o impresie din partea cuiva care este foarte critic este buna pt ca scoate la iveala calitatile si defectele unei anumite tehnologii, serviciu, etc.

Pe mine de ex, m-ar interesa sa schimb look-ul interior la A4 si costul ornamentelor interioare de aluminiu este destul de mare. Am vazut ca exista totusi diverse posibilitati de colantare ce dau aspect de lemn (mie personal nu-mi place dar gusturile nu se discuta), aluminiu in diverse moduri (brushed, lucios, etc), carbon look, etc. Se poate folosi si pentru elementele consolei centrale eventual.

M-ar interesa atat pareri privitoare la aspect si modul in care se observa sau nu aceste colante cat si de modul cum se comporta in timp, etc.

P.S. Poate topicul ar merge mai degraba la Tuning, dar m-am gandit ca functia de protectie a foliei tine de "Ingrijire Auto"....nici nu stiu cum e mai bine. Daca considerati altfel, il mut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personalizarea elementelor interioare cu autocolant este mult mai ieftina decat inlocuirea lor iar rezultatul este foarte frumos (parerea mea).

NU se poate pune autocolant pe orice plastic interior. Daca are striatii sau santuri care se simt la mana, cum are plasticul de pe bord, NU va putea fi colantat... pt ca nu se lipeste si nu dureaza in timp.

Un alt aspect in privinta personalizarii interiorului cu autocolant este ca orice denivelare se observa atunci cand bate lumina in ea, si este privita dintr-un anumit unghi. O sa pun 2 poze sa va arat asta.

Inainte: x7htaniav0et227dd83j_thumb.jpg

Dupa: 5h8zk05ivskrqgaqfn_thumb.jpg

In privinta comportarii in timp... daca materialul este aplicat corect si foarte bine lipit atunci va rezista mult timp (garantat 3 ani din cate stiu) - secretul este sa fie lipit prin fiecare orificiu pe spatele elementului cum se vede in ultima poza si in pozele urmatoare:

1hgmqjlfvq3ppmc5okw_thumb.jpgpjbkyeprgmwjh01em9kt_thumb.jpgq9sfl9lmdaax40of0bfa_thumb.jpg

In penultima poza se observa faptul ca materialul este atat de bine lipit incat ia forma caracterelor mici scrise pe spatele elementului. Acest lucru se datoreaza faptului ca materialul se pune la cald.

Ar fi mult mai simplu sa se taie pe margini dar nu ar dura si nici frumos nu ar fi.

Modificat de Shiro
Nu mai da "quote" la mesajul anterior daca nu este cazul. Foloseste te rog ADDREPLY sau FASTREPLY. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da CristiN...de acolo mi-a venit ideea si mi-am adus aminte ca vroiam sa aflu ceva detalii de mai multa vreme.

Shiro...din poze arata foarte bine. Cam asa ceva as vrea si eu. Aia e ceva gen "carbon look" din ce am vazut. Exista si pe "aluminiu"...cam cum este ornamentul original de A4? Ce variante de folii stii ca exista? Eu din ce am vazut pana acum, sunt numai "desenate"...exista si ceva in relief? Adica sa aiba un model pe folie care sa se simta la mana nu doar sa fie desenat pe ea"

Cam care este costul acestor operatiuni...banuiesc ca este personalizat functie de masina/model/tip folie (depinde banuiesc de numarul si dimensiunea elementelor)...dar asa generic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier, cred ca pentru imginea masinii si a ta este mai bine sa te straduiesti putin si sa folosesti ornamente din aluminiu, folia, daca arata ca in pozele de mai sus iti vine sa :D .

masina aia "miroase" ca daciile alea cu grila si faruri de bmw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare... ai vazut vreodata vreun interior imbracat in autocolant?

Din poze nu iti dai seama ... dar daca folia este bine aplicata nu se va observa ca este imbracat cu folie (ma refer la faptul ca nu vor fi bule sau cute nici pe la colturi nici pe la imbinarea cu butoanele). Asta in cazul in care elementul nu este jupuit, zgariat adanc... sau nu prezinta alte defecte pt ca daca acestea nu sunt f bine nivelate se vor observa sub material asa cum am aratat in pozele de mai sus.

Ca o concluzie... daca vrei doar sa iti decorezi masina la interior cu autocolant, atunci va fi totul ok, dar daca vrei sa si acoperi defecte, suprafata trebuie sa fie foarte bine netezita pt ca aestea sa nu se vada.

Nu mai da QUOTE la mesajul anterior.

Foloseste Addreply sau FastReply.

Multumesc.

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da CristiN...de acolo mi-a venit ideea si mi-am adus aminte ca vroiam sa aflu ceva detalii de mai multa vreme.

Shiro...din poze arata foarte bine. Cam asa ceva as vrea si eu. Aia e ceva gen "carbon look" din ce am vazut. Exista si pe "aluminiu"...cam cum este ornamentul original de A4? Ce variante de folii stii ca exista? Eu din ce am vazut pana acum, sunt numai "desenate"...exista si ceva in relief? Adica sa aiba un model pe folie care sa se simta la mana nu doar sa fie desenat pe ea"

Cam care este costul acestor operatiuni...banuiesc ca este personalizat functie de masina/model/tip folie (depinde banuiesc de numarul si dimensiunea elementelor)...dar asa generic.

Folie aluminium look nu am gasit inca... este insa una argintie, gri metalizata care da spre aluminiu dar e mai lucioasa.

Majoritatea sunt desene ... imitatie carbon, imitatie lemn, culori simple(negru mat/ lucios sau alte culori), cromat (oglinda), auriu, dar exista si imitatie piele de sarpe de exemplu care este iesita in relief cu solzi asa...

Pretul acestor operatiuni variaza in functie de complexitatea lucrarii (cate elemente sunt, cat de curbe si complexe sunt) si de material (model/suprafata).

Modificat de Shiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesanta ideea cu folia carbon look, ma bate un gand cu folia aceasta dar nu stiu daca se poate aplica si pe suprafete bombate, rotunjite, ma gandesc ca ar face cute, s-ar increti,etc. voi ati montat si pe astfel de suprafete?

post-14148-1216742230_thumb.jpg

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesanta ideea cu folia carbon look, ma bate un gand cu folia aceasta dar nu stiu daca se poate aplica si pe suprafete bombate, rotunjite, ma gandesc ca ar face cute, s-ar increti,etc. voi ati montat si pe astfel de suprafete?

Da se poate aplica material unde este lemn in poza. Aplicat corect nu va avea nici cute nici bule si va fi lipit in spatele elementului ca in pozele de mai sus. Asta inseamna ca trebuie s ale demontezi de pe masina.

Modificat de Shiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune pe orice suprafata dar iti trebuie multa rabdare si indemanare.Eu am fost la niste baieti care se ocupa cu asa ceva si a durat in jur de 2 ore,asa ca bafta.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei.toledo

Am pus si eu folie imitatie carbon pe consola centrala.

post-23327-1216816403_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu colegul ot26... folia aduce aminte de Daciile cu sigla de BeEmVeu'. Interiorul masinii se degradeaza, asta e clar, sau poate se doreste personalizarea acestuia, insa pentru aceasta revopsirea intr-un atelier profesional sau folosirea ornamentelor facute special pentru masina sunt alegeri mult mai bune.

Nu inteleg nicicum rostul acestei folii cu spect de fibra de carbon desprinsa din tuning-urile alea nasoale de la japonezi, mai urata este cea cu aspect de lemn, pe care am vazut-o pe un Golf 4 si arata absolut penibil.

Daca totusi doriti sa aplicati folie pe interiorul masinilor voastre asigurati-va ca suprafata este neteda si curata si folia este bine intinsa pentru a nu avea cute sau bule de aer.

Daca vreti sa faceti singuri infolierea am auzit de o tehnica buna de a aplica folie este cea folosita la aplicarea foliei pe geamuri: umezirea suprafetei, punerea foliei si apasarea cu o bucata de plastic moale (gen cartela de tel public) pana cand toata apa iese de sub folie, lipirea aceasta fiind mai uniforma si mai de durata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te contrazic.

Daca pui folie pe interior cu apa nu este mai de durata.

2 cazuri:

> folia are adeziv pe baza de apa si atunci acesta se va degrada daca este folosita apa excesiv ... deci in nici un caz nu ar tine mai mult

> folia are adeziv pe baza de solvent si atunci apa nu are nici o influenta asupra lui din punct de vedere al timpului,dureaza la fel nu mai mult sau mai putin.

Faptul ca e pus mai uniform e relativ.

Apa se foloseste pentru a incetini lipirea adezivului, sa ai timp sa pui materialul, sa nu se lipeasca unul de altul, etc se foloseste daca vrei sa imbraci o suprafata mare gen plafon, capota... nu la suprafete mici, nare rost.

! Pentru a malea materialul mai usor si al mula pe suprafete curbe fara sa se cuteze, trebuie sa il pui la cald.

Daca il incalzesti acesta se inmoaie si in momentul ala tu poti sa il mulezi fara sa faca cute si pe suprafete curbe - deci asa se pune pe elementele interioare la cald si fara apa.

In nici un caz nu folosesti plastc moale ca la folie:

1 atunci cand incalzesti materialul, fiind f moale plasticul poate sa intre in el sau sa faca cute... depinde de material, cel de interior e putin mai gros. La rece, cu apa cum zici tu poate nu ar intra in el dar nu recomand nu ai cum sa nu faci cute.

2 se zgarie

! Se foloseste o pasla spciala din fibre presate care nu zgarie materialul (sau poate il zgarie superficial dar urme ce se iau de la soare). Pentru colturi si margini se foloseste o racleta speciala din plastic moale si cu colturi subtiate si rotunjite.

ToledoGl arata destul de bine... nu se vad bule nici cute.

In lateralul casetofonului se vede un mic defect... cand l-ai impins, marginile fiind crescute cu grosimea materialului ti-a impins de material putin. Din poza nu imi dau seama... la comutatoarele de la AC este taiat pe margini sau lipit pe spatele elementului prin gaura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

este o folie imitatie carbon de la 3m care are striatii si se simte la mana nu ca cea din targ care este lucioasa si fara pic de rizz. am un prieten care se ocupa cu asa ceva. daca doreste cineva un pm si va dau nr lui omu face borduri in piele imbraca console manere de usi si multe altele cam tot ce se poate imbraca in colant( are si colant negru mat exact modelul unui maner nou cu cauciucul bun pe el)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am imbracat eu ornamentele de la usi si bord,plus scrumiera in imitatie de lemn( cu interiorul bej,da cel mai bine) ,cu autocolant normal, cumparat cu 10 lei mp.

Am folosit,in special la colturi , un pistol cu aer cald, care in doua secunde topeste putin autocolantul ,dandu-i voie sa se muleze fara sa faca cute.

Vreau sa va spun ca a iesit perfect, chiar si scrumiera ,care are un sant in jurul butoanelor de ESP, ASR( sau ce are fiecare),si la care m-am straduit un pic mai mult.

post-21205-1244536936_thumb.jpg

post-21205-1244537010_thumb.jpg

post-21205-1244537082_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata impecabil! Nu stiu cum se vede in realitate, dar poza arata o mana de maestru. :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar merge si cu feon? sau nu stii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va asigur ca arata impecabil si "live" si nu-ti trebuie prea mare indemanare ca sa o aplici.Poate la scrumiera e mai migalos.

Referitor la folosirea uscatorulu de par, am incercat ,insa nu topeste indeajuns folia la colturi ca sa nu ramana cute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin, cumva pe elementele aplicate au fost netede, adica nu ai avut o textura 3D pe ele din farbica cum avem multi altii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la care element te referi, pe ce vrei sa pui folia. la Golf, jetta, baghetele de pe usi si bord sunt netede, la scrumiera e un pic de lucru in jurul butoanelor ESP ,ASR, unde exista o nervura.

Daca folositi un pistol cu aer cald, folia ia orice forma, trebuie doar putina indemanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am imbracat eu ornamentele de la usi si bord,plus scrumiera in imitatie de lemn( cu interiorul bej,da cel mai bine) ,cu autocolant normal, cumparat cu 10 lei mp.

Am folosit,in special la colturi , un pistol cu aer cald, care in doua secunde topeste putin autocolantul ,dandu-i voie sa se muleze fara sa faca cute.

Vreau sa va spun ca a iesit perfect, chiar si scrumiera ,care are un sant in jurul butoanelor de ESP, ASR( sau ce are fiecare),si la care m-am straduit un pic mai mult.

Sal. De unde ti-ai cumparat folia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste in multe nuante si modele in magazinele cu articole de casa si gradina si amenajari interioare. Brico Store, Practiker, Dedeman !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu vreu sa imbrac partile din plastic care sa gasesc pe portiere si consola centrala in piele sau imitatie de calitate mai buna, fiindca aspectul lor original nu este foarte convingator.

Ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi.

Salutari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa iei in calcul grosimea materialului si daca pui pe strat de burete sau direct pe plastic.

adaugand cativa mm , ai probleme la montaj.

 

vrei sa faci singur operatiunea? trebuie ceva experienta la piele, mai laes sa o modelezi in colturi, margini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

salut. puteti recomanda pe cineva pentru aplicare folii carbon in intoriorul masinii? pe elemente gen praguri, etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!