Jump to content

Spatiu Bagaj Sharan 7 Locuri


storm
 Share

Postare recomandată

Salutare la toata lumea!

Intentionez sa inchiriez de la cineva un sharan cu 7 locuri pt o calatori mai lunga prin tara.

Acu, rugamintea mea este, pt cei care au asa ceva sa-mi spuna cam cat bagaj ar mai incape in masina pe langa cei 7 pasageri?

as avea loc de 3 valize?

cei de pe ultimele 2 scaune stau cat de cat confortabil?

se poate muta mai in fata bancheta 2?

merci mult de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaunele de pe randul 2 si randul 3 se pot misca fata spate,astfel poate iti incap 3 valize mai mici,prea mult loc nu ai.

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 valize foarte mici nu spera la prea mult loc e vb cam de 20-30 cm intre ultimul rand de scaune si haion

iar pe ultimul rand nu se sta prea confortabil alea sunt mai potrivite pentru o persoana micuta sau copii !

daca vrei sa bagi bagaj bagi ,,sicriu ,, deasupra (cutie dintraia de plastic) sau remorca !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Pentru 7 persoane, si bagajele aferente este necesar "sicriu" deasupra masinii.

:)

Pentru 6 persoane pui numai 2 scaune pe randul 2, si asa intre cele doua ai loc destul sa mai pui bagaje + in portbagaj (cat a mai ramas). Eu asa procedez la drumurile lungi, si este foarte incapator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce nu pui 2-3-1 (fata-mijloc-spate)? Sa nu se simta stingher cel de pe locul din spate? Cred ca ai avea mai mult spatiu pt bagaje... si parca sa tii bagajul in mijlocul masinii nu e cea mai estetica solutie... dar asta e doar parerea mea.

Cand o sa mai misc scaunele prin masina o sa incerc si varianta ta, sa vad cum arata...

Acum eu tin doar 6 scaune in formatia de atac 2-3-1 :P ...

Pt drumuri lungi si 6-7 oameni inside, barca pt bagaje e sfanta.

Asta e frumos la masinile astea... iti aranjezi cum vrei scaunele... si lasi cate vrei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pana in Kusadasi, 6 persoane intr-un Sharan, scaunele in formula 2+2+2, in randul din mijloc scaunele puse pe extremitati. In portbagaj am pus bagajele mai marunte, iar in masina, intre cele doua scaune din randul 2 am pus o valiza maaare. Se calatoreste foarte confortabil, avantajul e ca astfel si cei din randul 3 au loc berechet pt genunchi, ba chiar isi pot rabata spaterele pe spate (cat permite hayonul) si isi pot intinde picioarele pe valiza, cat vor ei (ele). Toate scaunele sunt individuale, si se pot regla individual (culiseaza fata-spate si se poate inclina spatarul).

Daca pui scaunele in formula 2+3+1, persoana din spate va fi marginalizata, va avea impresia ca sta in portbagaj. Cu 2+2+2 insa se creeaza un spatiu comun mare, iti da impresia de autocar de turneu :huh:

Sa nu mai lungim povestea, am calatorit deosebit de confortabil, nicio clipa nu am simtit ca am avea prea putin spatiu. Portbagajele tip Thule cresc consumul cu 1-2l/100 km, deci nu e intotdeauna cea mai buna solutie.

Cateva poze cu spatiul din sharan, inclusiv de la calatoria de care am pomenit, gasesti >>AICI<<.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SHARANEL

Stii cumva daca merge pe randul 3 unul din scaunele de pe randul 2 ?

O sa am nevoie in weekend de 6 locuri si parca e mai buna combinatia asta 2+2+2 cum ai zis tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge sigur.Inca nu ai facut combinatii de astea(cu scaunele) de cand ai masina ? :icon_thumright: Eu asa merg cam tot timpul(2+2+2),ale mele fiind si individuale cu cotiere fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca daca nu ai nevoie de bagaje le poti pune pe cele de la mijloc mai apropiate... si vor fi toate aliniate...

Apropo... stie cineva cate are un scaun? eu l-am estimat pe la 30 kg.

@andrusel: cotierele pt fiecare scaune vin la un anumit nivel de dotare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ,highline ,interior piele.Pot fi asezate asa(poza) sau alea de pe randul 2 in spate la alea de pe randul 1.

post-5886-1243408074_thumb.jpg

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu ai facut combinatii de astea(cu scaunele) de cand ai masina ? :icon_thumleft:

Eu merg numai 2+3 ca in spate bag marfa si scaunele din spate le tin in pod (la et.4) si e cam greu sa le cobor pe-amandoua de-asta intreb.E cam goala cu scaunul ala lipsa din mijloc nu-s obisnuit s-o vad asa :)

Cotiere pt randul 2 merg numai daca ai 2 scaune banuiesc ,altfel nu incap.

Modificat de speedo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Daca vrei sa montezi 3 pe randul 2 se poate scotand cotierele(foarte usor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele din randurile 2 si 3 sunt identice, sa nu va induca in eroare faptul ca scrie pe ele LEFT sau RIGHT, diferenta o face partea pe care se afla centura de siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si exista un singur scaun cu centura lui proprie... cel din mijloc...dar care merge folosit si pe stanga...

Eu oricat le-as invarti... scoate... pune la loc... incerc de fiecare data sa le pun sa poata fi folosite centurile... desi cam greu sa ii convingi pe cei de pe locurile din spate (si cu atat mai mult pe cei de pe randul 3) sa poarte centura... dar asta e alta discutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Al meu Saran are pe randul doi, 3 scaune fara cotiere, in schimb cele din lateral au ceva pentru copii mici.

Cele de pe randul trei lipsesc cu desavarsire, asa am luat masina.....e posibil sa le fi oprit proprietarul dinainte sa le vanda separat

post-22578-1253019927_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pt. intrebare,cred ca nu-si are rostul aici,dar permiteti-mi.

Eu am un Touran cu 5 locuri.As putea sa mai adaug 2 scaune?sa fie cu 7??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte, la Tuaran in spatele primului rand de scaune podeaua nu e dreapta ci sunt doua adancituri. In acele alveole se pliaza scaunele din randul doi prin rasturnare. Iar partea din spate-portbagajul proprizis e mai inalta decat podeaua din restul masinii si nu are mecanism de fixare scaune suplimentare.

Asta a fost si motivul pentru care am ales Sharan, scaunele sunt independente si se pot muta sau scoate cu totul iar podeaua e perfect plana in toata masina, ceea ce imi permite sa se pot pune saltele si dormi in masina foarte comod.

Pot merge numai cu cele doua scaune din fata, cu 3, 4, 5, 6 sau 7 scaune in functie de nr. de persoane sau bagajele pe care vreau sa le transport. :ceuameni:

Modificat de remier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar e foarte incomod sa hamalesti scaunele de 25kg/buc, mai ales cand le depozitezi la etajul 4. Eu tineam scaunele care nu erau folosite la un prieten la parter, dar chiar si asa de cate ori montam/demontam scaunele transpiram si oboseam ca si la 100m garduri cand ma fugarea politia prin gradini.

E mult mai comod sa pliezi scaunele in podea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, le pliezi, dar eu is de parere ca daca nu ai trebuinta de scaune sa nu le cari dupa tine degeaba.

Cand am mers cu masina fara cele 5 scaune din spate nu imi venea sa cred ce repede ajunsesem in 120+ km/h.

Oricum, faine masini avem dom'le :icon_cool: (zic si eu asa.... ca orice cioara care isi lauda progenitura)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantajul la Sharan fata de Touran este ca daca scoti scaunele complet in spate (care mi se pare foarte usor) faci un pat de toata frumusetea in care poti sa dormi linistit(chiar si persoane de apr.2 metri ca mine ;) ) pentru ca ramane podeaua masinii dreapta pe cand la Touran nu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia zi storm te-ai decis daca sa inchiriezi sharanul ala sau te-ai dus cu Polo? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantajul la Sharan fata de Touran este ca daca scoti scaunele complet in spate (care mi se pare foarte usor) faci un pat de toata frumusetea in care poti sa dormi linistit(chiar si persoane de apr.2 metri ca mine ;) ) pentru ca ramane podeaua masinii dreapta pe cand la Touran nu .

Asa e, si eu mi-am asternut de cateva ori in sharan (tot doua persoane, dar mai mici, iar una din persoane era dotata cu airbaguri de la natura). Am avut curiozitatea si am masurat dormitorul din sharan, se prezinta cam asa:

lungime 2,20 m

inaltime 1,20 m

cea mai mica latime, intre telescoape, 1,20 m.

Se poate dormi f bine cu scaunele din randul 2 doar pliate si rabatate (se lipesc de scaunele din fata), in acest caz insa lungimea e numai de 1,80 m. Eu sunt mai micut si n-am avut brobleme, numai cacand ma intindeam ajungeam cu mana intre fiare.

Alte dotari:

-incalzire in partea din spate;

-2 masute pe telescop pe spatarele scaunelor din fata;

-multe lumini individuale;

-10 boxe;

-si un must have, geamuri fumurii (negre) :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia te uita minune !

Incep sa fie activi saran-istii, cand e sa-si laude masinile !

Numai la topicul cu "Recensamant Sharan " nu vor sa posteze sa vedem cati suntem !

Mi-e ca o sa ne amestece iar pe la "Alte VW", in loc sa ne faca si noua o arie separata, impresia generata de inactivitate este ca nu merita la asa putini membri.

Cu toate ca poate fi si altul motivul prezentei slabe pe forum: la asa masini faine nu sunt probleme ca la altii :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai remier acolo la "recensamant sharan" e un fel de "masina mea" si oamenii au facut odata treaba asta cred ca de-aia nu mai atrage "clienti".

Cu toate ca poate fi si altul motivul prezentei slabe pe forum: la asa masini faine nu sunt probleme ca la altii :icon_thumright:

Asa e,da' nu mai da vorba din casa ca-si vand baietii golf-urile,passat-urile A6,A4 si ce mai au si se umplu strazile de sharane.Si n-o sa mai fie la fel de distractiv :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu mi-a raspuns nimeni,,,la Touran-ul cu 5 lucuri e podeaua plata ca la Sharan,,,,,intrebarea mea era daca as putea adauga 2 scaune in portbagaj?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!