Jump to content

Circuit vacuum


Executron
 Share

Postare recomandată

pai ca sa vezi daca EGR este etans (tine vacuum) nu iti trebuia manometru.  Era suficient sa tragi cu gura si iti dadeai seama... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Membrana de la EGR e praf. Schimba-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat a costat jucaria ?

 

la Draper in jurul la 90 lei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema sau probleme: masina este un Vw Bora 2000 1.9 Alh 300k km,  intr-un weekend am desfacut admisia, egr-ul si am curata tot ce era pe acolo, mizerie ca la balamuc sincer din 2004 de cand am masina nu am curatat deloc locul, se mai intampla. Mentionez ca turbina suiera dar tragea excelent 2 drumuri Anglia dus intors fara probleme, asta cand mizerie era la ea acasa, am mai facut eu cateva drumuri prin tara si am vazut in joja ca ulei hmm nu prea mai era si atunci am decis sa curat admisia si egr-ul, de atunci nu a mai mancat nimic si eu de fel o calc ca la balamuc. Mi-a spus cineva ca turbina trebuie reparata dar vin eu si zic altceva de ce sa o repar cand ea trage bine, m-am uitat ce este drept la vacum eee... acolo este o problema, furtunele alea sunt vai de capu lor vin si va intreb, eu vreau sa le schimb dar unde gasesc eu originale sa imi spuna si mie cineva link etc. Odata ce am curatat admisia masina a scapat de tremurat fum scotea, murdarea bara pe spate dar nu exagerat, acum nimic merge normal.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

La reprezentanta.

Te combini cu cineva sa impartiti pentru ca se vinde la rola de 7m si tie iri trebuie maxim 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos nu am cu cine sa ma combin :) de schimbat banuiesc ca nu e mare scofala sa schimb eu singur corect ? sau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu e mare branza. De unde scoti vechi, bagi altul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinel88_hxi

Salutare ,Am si eu o problema cu tubulatura de la turbo ,Tin sa mentionez  ca am avut intercoolerul spart ,am comandat unul sh  si    azi  am reusit sa il schimb ,din ce l-am studiat eu parea ok  l-am montat pe masina  si tot imi fasaie cand  o calc mai brusc , Tin sa mentionez ca nu pierd din putere doar ca are acest fasait .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si furtunul de presiune care iese din turbo  si merge catre intercooler.

De obicei mai cedeaza si acelea.

Daca nu te descurci da-mi un telefon si poate treci pe la mine sa te ajut.

Modificat de robert r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

verifica daca da cu fum negru, cand o auzi ca fasaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la passat b5.5 1.9tdi AWX tubulatura care iese din IC spre EGR este de 57mm din cate stiu.din ce am vazut eu furtunul care intra in turbo (cel serpuit) are o intra mai mica si una mai mare...care e dimeniunea capatului mai mic ? cumva 51mm ?

post-68118-0-48804500-1401690093_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Ma confrunt de ceva timp cu pierderile de vacuum, observand ca tija de la actuator nu mai este trasa cu putere in jos. Am verificat furtunase, T-uri, absolut tot ce se poate verifica, am inversat si electrovalvele intre ele. In final am pus furtunul care vine de la actuator direct in pompa tandem. De aceasta data situatia se schimba radical, tija este trasa cu putere si nici nu mai poate fi clintita de acolo. Nu cred ca raman a fi de vina decat cele 2 electrovalve n18 si n75. Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie,da....sau furtunasele de la ele. Nu uita ca acestea sunt comandate de ecu.....iar tu ai pus pe direct....normal sa fie diferente. Verifica electrovalvele si furtunasele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vad pe unde gasesc niste electrovalve de proba. Banuiesc ca daca nici in cazul asta nu se rezolva problema ar fi de fapt in ecu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.Ma poate ajuta cineva cu un cod pentru tubul dintre turbina si intercooler

Mpentru un Passat 1.9tdi 131cp avf?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre turbina si intercooler tubulatura este facuta din 3 piese, 2 furtune si un cadru metalic, daca este vorba de cel din urma, cauta mai bine in dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.Eu am crezut ca a fost facute ceva modificari.Este vorba de tubul (cot) de cauciuc care iese din ,,teava''de metal din IC ,de sub bara in partea din stanga jos privind din fata masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ul, banuiesc......?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca da .Intr-adevar la mine este si o bucata de tub de metal intre cele doua coturi de cauciuc.Trebuia sa fie intreg?La mine s-a spart cel de jos de la IC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie,da....sau furtunasele de la ele. Nu uita ca acestea sunt comandate de ecu.....iar tu ai pus pe direct....normal sa fie diferente. Verifica electrovalvele si furtunasele

 

Bine spus..."sunt comandate de ecu", de fapt a iesit  ca 90% este ecu de vina. Am fost in final la reprezentanta iar rezultatul a fost "lipsa alimentare pe 5v. necesar diagnoza cablaje "  ...daca nu inlocuire ecu. Acum eu stau si ma intreb. S-a mai confruntat cineva cu problema asta la acest motor, ca eu nu prea am auzit sa pice ecu.

Modificat de rabbit85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursachicatalin

Cum pot verifica valva N18? Am incercat in modul urmator: Cu vcds la Engine-Output test: Am observat ca N75 si valva care comanda shout-off-ul tacane amandoua. N18 nu tacane. Am pus un beculet de pozitie pe cablul care alimenteaza n18 si se aprinde in timpul testului. de asemenea am pus si un n75 de pe 1.9 AHU si acela tacane. Faptul ca nu tacane ar putea indica o defectiune? Egr-ul functioneaza. Acum nu stiu daca "comunica" cum trebuie cu n75. Am inteles ca se poate anula. Cum pot pune n75 pe direct sa zic. Din cate imi dau seama vacuumul vine de la pompa tandem --> si intra in n18 prin furtunasul dinspre conducta care duce spre servofrana nu? Si din n18 --> in n75 --> si de acolo la turbo. Sau gresesc? As pune pe direct sa vad daca e o schimbare. Masina nu intra in Limp dar uneori trage mult mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Este normal sa se gaseasca ulei pe acea conducta mica din plastic care face legatura (intra practic) intre motor si tubulatura egr-turbo? Conducta despre care vorbesc se afla fix sub capacul de plastic al motorului, fara colier sau altceva, doar niste striatii care odata suprapuse asigura etanseitatea.

Am inteles ca pe acolo ar trebui sa recircule niste gaze, vapori de ulei. In schimb, eu am gasit o pelicula destul de generoasa de ulei.

Este vorba de un 1.9 TDI AVF

MULTUMESC !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uzura motorului contribuie la acest rezultat, normal de altfel..... sunt gazele cu ulei, care se depun pe peretii furtunului - nu e mare panica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
adrianmilasan

As dori sa stiu daca este vreo problema sa merg fara capsula shut-off de pe EGR, am rupt chestia pe care intra furtunul de vacuum si am luato cu totul jos, turbo imi intra bine, trage normal masina, daunaeza motorului sau turbine ca am luato jos, chestia acea de metal am blocato jos. Astept raspuns pentru ca vreau sa plec la un drum mai lung, si nu as vrea sa am probleme. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!