Jump to content

Circuit vacuum


Executron
 Share

Postare recomandată

ia vezi tu sa nu aiba egr ul anulat,poate de aia o fi fost lasta scos furtunul din el!

uita te dupa silicon pe la gaurile pe unde de ob pierde ulei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum se vede in poza atasata in fata vasului de lichid pentru parbriz este un radiator. La mine partea de jos a radiatorului e manjita bine cu ulei avand un strat bun de praf+ulei.

Cat de grava este problema mea? Merita curatat sau e aceeasi poveste ca si la EGR?

In caz ca trebuie facut ceva, cum procedez?

Multam :icon_redface:

Sper sa nu fii gresit topicul. :icon_cheesygrin:

post-43466-0-66538700-1318941226_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala e radiatorul intercooler. Daca ai ulei mult pe el e posibil sa-ti fie crapat undeva (ar trebui sa auzi si un suierat la accelerare). Daca radiatorul nu e crapat atunci e posibil sa-ti scape ulei pe langa oring-ul din furtun. E recomandat totusi o spalare pt ca in interiorul lui(pe fund) se aduna ulei cu timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e o problema sau daca e de postat aici dar cand accelerez mai violent se aude un fasait ca atunci cand iese aer sub presiune dintr-un furtun ingust (exact ca la o pompa de umflar roti). Apare pe la 1800 rpm si creste in intensitate pe masura ce turatia creste.

Inca nu m-am uitat la furtune din cauza vremii frumoase de afara, dar poate ma indruma cineva spre ce ar trebui verificat si unde.

Multumesc

Hehe, am inteles. Merci fain Laurentiu :beer:

Am sa incerc sa il schimb cat de repede.

Merci mult inca o data :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de crapatura dar se pot suda. Sunt baieti din Bucuresti care se ocupa cu asa ceva.Unul nou e prea scump, mai bine iei de la dezmembrari unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu auzisem ca reparatiile pe intercooler nu tin niciodata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ms Florin am sa verific ce am pe masina dupa schema si daca nu am sa modific sa fie in asa fel k si in schema. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce lungime au furtunele de la vacuum si ce diametru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Glumesti, nu ?

Pai sunt mai multe bucatele, de dimensiuni diferite....nu cred ca a stat nimeni sa le masoare pe fiecare. Pe masina ai doar doua grosimi. Ca sa le schimbi pe toate utu trebuie cam 1,5m din fiecare - la limita - sau cate 2m ca sa stai linistit.

Cumpara OEM ca sa nu le schimbi iar, la anul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit furtune vacuum Gates la Midocar Sibiu. Sunt mult mai ieftine se gaseau vrac - adica pe niste mosoare, iar cei de acolo afirmau ca asta pun ei pe masini la service si sunt de buna calitate. Cele originale sunt extrem de scumpe, iar cele groase am observat ca nu mai sunt cu panza la exterior ci au un cauciuc.

Am pus anterior unele furtune AM dar nu tin absolut deloc, in maxim un an ai probleme mari cu ele. Nu pune in nici un caz asa altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala e radiatorul intercooler. Daca ai ulei mult pe el e posibil sa-ti fie crapat undeva (ar trebui sa auzi si un suierat la accelerare). Daca radiatorul nu e crapat atunci e posibil sa-ti scape ulei pe langa oring-ul din furtun. E recomandat totusi o spalare pt ca in interiorul lui(pe fund) se aduna ulei cu timpul.

E posibil ca din cauza crapaturii din radiator sa mi se intareasca pedala de frana foarte repede? La a 3-a apasare la relanti e ca un bloc de ciment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica stutul de la pompa tandem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala e radiatorul intercooler. Daca ai ulei mult pe el e posibil sa-ti fie crapat undeva (ar trebui sa auzi si un suierat la accelerare). Daca radiatorul nu e crapat atunci e posibil sa-ti scape ulei pe langa oring-ul din furtun. E recomandat totusi o spalare pt ca in interiorul lui(pe fund) se aduna ulei cu timpul.

E posibil ca din cauza crapaturii din radiator sa mi se intareasca pedala de frana foarte repede? La a 3-a apasare la relanti e ca un bloc de ciment.

Nu. Nu din cauza radiatorului crapat ti se intareste pedala. Daca radiatorul e crapat atunci pierzi doar presiune absoluta (absolute manifold pressure) adica vei avea presiune mica in turbina si masina va fi lenesa. Ar trebui sa auzi si un suierat la accelerare(depinde cat e e de mara crapatura).

In privinta pedalei de frana ,asa cum te-a sfatuit si Florin verifica stutul pompei tandem sa nu aiba joc,oricat de mic ar fi acela,furtunasele de vacuum si imbinarile lor.Daca toate acestea sunt bune atunci iti mai ramane sa verifici membrana din tulumba servo. Poate are o spartura si pierzi vacuumul pe acolo. Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n ma gandeam sa le iau din silicon sa nu mai am probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu..... eu am pus numai OEM - si sunt ok. 1m costa cam 45 lei. Acum poti incerca, dar sa nu fie bani si munca fara rost.....sa o repeti peste 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica alea din silicon sunt foarte bune si rezistente la caldura! astea de pe la piata, de la caldura se intaresc si crapa! deci OEM sau silicon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce munca ? ca nu e asa greu sa le schimbi.pana la urma o sa iau 3m ca am si blow-offul de pus :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zici tu ca nu e munca....insa nu e chiar asa usor...ia-o pas cu pas adica scoti furtunasul vechi ,masori il tai pe cel nou si dupa montezi...bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de greu nu e greu....defineste termenul greu....doar ca trebuie sa iti sa iti bagi degetele prin spatii inghesuite, etc....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt doua dimensiuni. Iti masor cand ajung acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu cred ca mai e nevoie sa masori...iau furtunul de silicon de 3mm si o sa intre si unde e nevoie de 4mm ca daia e silicon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ne zici si noua de unde le-ai luat si cat te-au ajuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!