Jump to content

Circuit vacuum


Executron
 Share

Postare recomandată

Salutare all

Azi in timp ce schimbam filtrul de aer am descoperit ceea ce pare un furtum pt vacuum care nu era conectat la nimic. Fortul provine dintr-o legatura tip "T", un furtun venind din dreapta motorului pe sus (probabil de la pompa), unul ducandu-se in jos/fata si al treilea nu era conectat la nimic, avand o lungime de 7-8 cm...

Este localizat in partea marcata cu rosu, sper ca don cosmin nu se supara ca i-am folosit poza. :Driver:

Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Si poza? :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oops...

post-8852-1216571866_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la T-ul din imagine?

post-8441-1216613277_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da!

post-8852-1216624078_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tie care din cele 3 iesiri iti atarna aiurea? Banuiesc ca cea care intra in filtru e la locul ei. E vorba de partea care merge inspre fata masinii, peste filtru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nup!

E exact cel incercuit in poza... Stai sa-l fac mai clar.

post-8852-1216626016_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Acuma n-am scule la mine, dar cum ajung acasa, desfac capacul si ma uit unde duce furtunul ala. Dar nu inteleg, la tine unde e in aer? Acolo unde ai desenat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact... Adica sta acolo, nu e conectat de nimic si nici nu gasesc prin jur nimic care sa para a fi conexiunea lui....

Sa nu mai zic ca pierdeam vacuum pe acolo si servofrana s-a transformat rapid dupa ce l-am astupat... Probabil de cand am masina e scos furtunul ala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, n-am avut rabdare pana ajung acasa, si am desfacut capacele. :icon_thumright:

Acel furtun intra intr-un tub de palstic cam de 6mm grosime(legat impreuna cu restul cablurilor ce trec peste filtru si merg incolo), ce duce pana jos la N75 si intra printr-un alt furtun dinala cu panza, pe sus(la mine) in valva, pe aceeasi parte cu mufa aia dreptunghiulara.

N-am avut cu ce face poze, ca sa iti arat exact, dar sper sa te descurci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin ti-as fi dator daca zilele acestea, ai putea, sa-mi faci si mie o poza exact, ca nu ma prea descurc... :))

Voi face si eu poza azi sa fie clar :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc azi daca ajung acasa pe lumina. Daca nu, dimineata. Sa vezi exact despre ce-i vorba.

Pana atunci, iti dau tema de casa :D. Valva N75 e situata langa "bila" aia captusita cu folie de aluminiu, undeva sub galerie, in partea din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exe, uite poza. Se vede clar valva N75.

motorfarafront.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Cosmin& Alex Pescaru...

Cred ca m-am prins si maine o rezolv :D.

Amuzant e ca blocarea furtunului scos (gandindu-ma sa nu traga aer fals).. a facut ca masina mea sa nu ma traga deloc, sa scoata fum... (intre 1500-3000 era moarta, nu ma tragea de loc si apoi de baga in scaun intre 3000 si 4000)... Dupa ce l-am deblocat si-a revenit la normal....

E incredibil cum un furtunel minuscul poate sa afecteze in halul asta masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum turbina se comanda prin vacuum, daca n-ai vacuum => n-ai turbo.

Chiar vroiam sa te intreb ca motorul trage bine? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, probabil o sa ma injuri, dar nu gasesc nici mort locul in care trebuie sa introduc furtunul ala... Am scos capacul de la filtrul de aer si pur si simplu nu vad nimic care este deconectat.

Revin cu o poza in curand. Momentan cu furtul lasat asa neastupat masina merge perfect normal...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta iesirea insemnata de mine din N75 si vezi unde duce. In cazul tau ar trebui sa fie infundata si lasata liber pe undeva. Are o bucata de furtun cu panza de vreo 7-8 cm, apoi are un tub de plastic de vreo 6mm pana sus la T-ul ala, unde are iar o bucata de furtun.

Tubul cu pricina e negru si urca prin fata filtrului impreuna cu cateva fire prinse intr-o camasa de plastic negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valva aceea se gaseste in partea din fata a motorului , cum te uiti cu capota ridicata pe langa radiator, in drept cu broasca de la capota , putin stanga atasat pe motor ...se vede bila aceea mare in care se acumuleaza vacumul.Langa acea bila se afla (prinse de o rama metalica) 2 electroventile : Unul in care intra 2 furtune si 1 in care intra 3 furtune. Cel care te intereseaza pe tine e cel cu 3 furtune.

Totodata mai are si un cablu electric cu o mufa paralelipipedica .

Vlava aceea N75 (electroventilul) are , de obicei , capul cu stuturile de culoare alba .Unul dintre furtune duce de la ea la turbosuflanta (la valva actuatorului mai exact) , unul in filtrul de aer (in supapa in locul unde se conecteaza scrie ATM) si unul duce spre bila aceea cu vacuum.

Practic acea valva comuta intre 2 presiuni diferite traseul spre turbo respectiv vacuum si presiunea atmosferica modificand astfel presiunea din supapa actuatorului care la randul sau misca tija ce roteste acel platou care comanda vanele din interiorul turbinei.

Ca sa fi sigur ca aia este urmareste traseul furtunului ce pleaca din turbo.

:lol: Ce furtun ai astupat tu pe acolo de ti-a intrat turbo de la 3000 rpm ca pe mine ma seaca o problema . Cand e cald afara turbina mea are boost foarte sus (spre 3000) iar noaptea cand e racoare intra normal la 1800 rpm ?.

post-10788-1216790418_thumb.jpg

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Exe, problema e furtunul incercuit de mine.

post-8441-1216791109_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Azi am reusit sa fac poza furtunului problematic pentru ca desi schemele voastre au fost f. bune, pur si simplu nu ma descurc...

Daca imi puteti evidentia intr-una din pozele postate unde trebuie sa introduc furtunul... :rolleyes:

post-8852-1217009483_thumb.jpg

post-8852-1217009488_thumb.jpg

post-8852-1217009492_thumb.jpg

post-8852-1217009498_thumb.jpg

post-8852-1217009503_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai putin... Sanu zici ca-i vorba de futunasul marcat de mine :P

Ala vine bagat in capacul de la filtrul de aer.

Altul nu vad iesit de-acolo.

PS: cam murdar pe la tine pe-acolo. Ai concediat femeia de servici? :D

post-8441-1217056168_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, acela este furtunul... Ahm... In capacul de la filtrul de aer zici.. Sa vedem daca gasesc :beerchug:

Ehe don Cosmin tocmai ma apucasem sa curat motorul. Rezultatul :flower:

Acum daca tot ai zis de asta m-ai am doua intrebari legate de furtune :D . Pentru cel mare din dreapta, tubulatura turbinei, se gasesc garnituri separat sau trebuie cumparat tot furtunul? Pierd ulei la ambele capete si imi murdareste pe acolo grav. Mi-a luat 3 ore sa curat pe acolo totul... :P

SI mai am o intrebare. Furtunul de la epuratorul de gaze din stanga (iar ti-am furat o poza). Are colier in ambele parti, inclusiv in partea inferioara? La mine nu este decat in partea superioara si dupa 7 ani aveam acolo ulei care cred ca transpira din imbinari...

post-8852-1217059161_thumb.jpg

post-8852-1217059167_thumb.jpg

post-8852-1217060065_thumb.jpg

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cuiuda multumesc mult pt linkuri e exact cam ce am eu :icon_thumright:, desi vad ca unii oameni se plang de pierdere de putere, eu neavand asa ceva... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!