Jump to content

Probleme Pilot Automat


horia2005
 Share

Postare recomandată

  • 11 months later...

Salutare. Am si eu o intrebare legat de pilotul automat. Touranul meu e din 2006, si cand setez pilotul automat nu se aprinde nimic in bord. Am incercat sa il setez si cand aveam 120 si cand aveam sub 100. Mi-e dus cumva senzorul sau softul? Sau ma rog, ce mecanism are. Am facut 2 teste, pentru ca masina e pusa la vanzare. Unul la Audi si altul la VW, dar niciunl dintre ele nu mi-a spus ca ar arata defectiune la pilotul automat. Ce ar trebui sa fac ? Daca ar fi vorba de reinstalat soft / senzori, are idee cineva cat costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu

Modificat de peterfi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peterfi poate nu are pilot afost sch numai maneta.vezi ca in porbagaj in partea stanga are o eticheta alba cu date ale masini acolo sant trecute optiunile,niste cod am sa verific ce cod am trecut eu la pilot si am sa ti-l dau.este ceva topic pe forum despre cod din spate.sau fai un tester si iti spune daca are pilot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un test cu vagcom si in blocurile de masura de pe engine vezi functionarea butoanelor tempomatului, cat si daca e activat pe motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

peterfi poate nu are pilot afost sch numai maneta.vezi ca in porbagaj in partea stanga are o eticheta alba cu date ale masini acolo sant trecute optiunile,niste cod am sa verific ce cod am trecut eu la pilot si am sa ti-l dau.este ceva topic pe forum despre cod din spate.sau fai un tester si iti spune daca are pilot

M-am uitat de dimineata dupa hartia de care spui tu. NU am gasit absolut nimic. Am desfacut capacele prin spate unde e triunghiul si cheile si tot tot tot. Nu am gasit nicio hartie pe care sa scrie vreun cod ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Problema cu pilotul automat este in felul urmator: martorul se aprinde pe bord, dar cind iau piciorul de pe acceleratie si incerc cele 2 butoane( de viteza mare sau mica) nu se intimpla nimic. Exista cumva vreun senzor pentru asa ceva?

Astept parerile voastre.

salutari sunt nou pe aici am avut aceeasi problema la un golf 5, m-am dus la reprezentanta unde mi-au spus ca trebuie sa schimb maneta cu totul

costa o caruta de bani si am lasato asa

intr-o zi stateam degeaba pe bac la braila si am desfacut maneta fara sa o demontez am suflato bine si cand am prinso la loc a functionat si merge si acum dupa juma de an, poate am avut noroc nu stiu

Modificat de romulus76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de noroc, ci se intampla ca manetele masinilor VAG - generatia Golf V, sa faca nu faca bine contact. Se demonteaza, se curata si merg mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am avut ceva probleme cu pilotul automat: mi se decupla cand avea el chef! Asta am observat-o pe A2, ca nu sunt multe drumuri in Romania pe care sa cuplezi pilotul automat. Maneta ramanea activata (ON), dar se stingea becul din bord si se decupla pilotul ca si cum as fi calcat frana. Initial am fost la reprezentanta si desteptii de acolo au zis ca trebuie sa schimb coloana de directie!!! Deja cand mi-au zis asta, credeam ca o iau razna. Touran cu mai putin de 100.000 km ... Noroc cu cipos de pe forum care mi-a dat numarul de telefon al unui electrician din Bucuresti de langa polaroid la care am fost si mi-a dat verdicutl: un senzor de pe pompa de frana care a costat 120 ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea...am si eu o problema cu pilotul! nu se mai aprinde deloc becul din bord cand il activez....treaba asta se intampla cam de cateva luni!!! ieri coborand de la munte mi sa aprins becul de la buji...astazi am fost la electrician si mia spus ca nu este nici o bujie arsa ci ii dadea eroare la intrerupatorul de la pedala de frana.....intrebarea mea este: poate fi acel intrerupator problema de care nu imi merge nici pilotul??? pt ca iam spus sa se uite daca ii da vreo eroare la pilot si mia spus ca nu ii da nimik...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aia e problema. Pilotul nu mere daca ai eroare la switchurile de acceleratie si/sau frina. Rezolva problema asta si o sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pilotul automat e cam de 2 lei

unde tunez un touran an bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de cat sa fie tunningul, tot de 2 lei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

camionaru

8. Nu se ofera nici un fel de premiu celui care posteaza cat mai multe mesaje. Nu se face nici o diferentiere intre cei care posteaza mai des si cei care posteaza mai rar. In concluzie, scrieti numai daca aveti ceva de spus.

9. Ne rezervam dreptul ca, dupa un numar variabil de posturi sa retragem dreptul de a posta pentru userii care nu corespund cerintelor noastre. Faptul ca ai c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Kasius.......am schimbat switchul de la pedala de frana ...si tot nu merge....trebuie sa fie resetata eroarea din calculator sau trebuia sa mearga dupa ce am schimbat switchul.....iar daca trebuie resetata eroarea din memorie, se poate reseta numai cu calculatorul sau se poate reseta si manual! Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am si eu aceeasi problema cu pilot automat cand merge cand nu dupa bunul lui plac..

As dori sa stiu cum pot desface maneta sa incerc sa il curat.Ma puteti ajuta?

Am tot citit aici si vad ca la unii din voi se aprinde un volan verde in bord???eu am o Octavia 2 2006 fara maxidot ar trebuii sa se aprinda si la mine ?

Multumesc anticipat.

Modificat de puiupiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spatele ei are un capac. Desfa-l cu o surubelnita subtire si curata-intareste contactele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult pentru raspunsul rapid....azi ma apuc de traba...

o sa incerc sa fac si poze pt alti colegi poate le vor fi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

 Salut, cu pilotul automat cum pot proceda ca sa-mi mearga?


la maneta din stanga , deasupra am ca un temporizator


daca misc de el se apride un ceas mic de culoare verde in bord


dar din butonul din lateral daca dau nu se intampla nimik


nu se modifica nimik


va multumesc si sper sa nu va innebunesc de cap.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manual nu ai gasit cum se foloseste?

 

La viteza dorita, apesi SET si masina pastreaza viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manual nu ai gasit cum se foloseste?

 

La viteza dorita, apesi SET si masina pastreaza viteza.

am un manual in limba germana. am inteles de la cineva ca accelerez si in acelasi timp cu butonul SET maresc sau micsorez viteza, dar nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pot da eu manualul in lb romana. Si eu l-am primit(varianta scanata) de la un coleg amabil de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr cum am zis eu, merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!