Jump to content

Senzori Parcare Oem Octavia 2


mario75
 Share

Postare recomandată

@kata CTA,pe seria ta de sasiu apar cu C ca terminatie pt ca programele se actualizeaza.Ai o piesa pe masina............V daca sa retras din fabricatie si a fost inlocuita cu ..........X automat se schimba si codul piesei care iti apare dupa seria ta de sasiu.

Daca ai vorbit cu un mecanic,el nu avea de unde sa stie de astfel de lucruri,doar cei care se ocupa de piese de schimb stiul lucrurile astea,si dupa o verificare in programul de baza.

Mai mult ca sigur su ai pe masina codul scurt fara terminatia C in coada,si daca demontezi un senzor si te duci cu al la reprezentanta sau magazin o sa iti spuna:nu se mai fabrica si a fost inlocuit de ....C,si iti livreaza senzorul cu C terminatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa-i iau neaparat apararea mecanicului, dar cred ca tu esti cel care greseste aici. Potrivit etka, senzorul 7H0919275 nu a fost niciodata montat pe Octavia 2, aceasta a venit direct cu 7H0919275C, inca din 2004. Ceea ce ai vazut tu in etka referitor la 2006, este data cand s-a inceput recomandarea inlocuirii senzorului 7H0919275 cu 7H0919275C, pentru masinile care veneau din fabrica cu 7H0919275. Probabil, tot atunci s-a oprit productia de 7H0919275.

Din acest motiv a gresit mecanicul si l-a derutat, pentru ca el s-a uitat doar la Octavia 2 si a vazut un alt cod

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GABI nu am vb cu mecanicul,am fost la el(tess),cu tot cu senzorii cumparati adica cei 3 7H0919275 si el mi a zis ca nu merg ca imi trebuie cu ''C'' la sfarsitul codului,deci eu cred ca la probat,nu.eu asa cred ca pe factura scrie demonat bara etc si asa a zis si inginerul de la receptie,tu zici ca nu i ar fi probat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin,lucrez in piese auto de 15 ani,sunt satul pana in gat de coduri si de schimbari,comparatii,echivalente etc.

Masinile pana in 2006 au venit cu codul fara terminatia C in coada.Masinile dupa 2006 au venit cu codul cu terminatia C in coada.

Codul cu terminatia C in coada a aparut pe piata din 2006,pana atunci el nu a existat si nu a fost montat pe masini.

PIESELE SUNT IDENTICE SI SINGURUL LUCRU SCHIMBAT LA ELE ESTE CODUL.

Asemeni codul 7H0919275 se livra in 2 variante: negru si cu terminatia GRU care inseamna ca se poate vopsii.

Codul 7H0919275C GRU se livreaza gata preparat pt vopsire pt ca nu mai exista masina cu bara negru mat din fabricatie.

Spre expemplficare o sa va las 2 imaginii din 2 cataloage identice.

Unul din cataloage este actualizat pana in 2005 si unul este actualizat la zii.

O sa remarcati ca la masina identice (transporter,nu mai caut pe skoda ca dureaza pana gasesc un catalog vechi),sunt 2 coduri de senzor:la catalogul neactualizat codul simplu fara C in coada si la catalogul nou codul actualizat cu terminatia C in coada.

Daca tu te duci la reprezentanta cu senzorul fara terminatia C in coada,o sa iti spuna ca nu mai este livrabil si ca inlocuitorul lui este senzorul cu terminatia C in coada...si ca piesele sunt identice.

Codul fara C in coada la o cautare in ETKA iti apare cu specificatia:sa scos din fabricatie si a fost inlocuit cu senzorul cu C in coada.

Daca un client se duce la reprezentanta cu senzorul fara terminatia C in coada...ce draq spun aia...pai nu se mai face si pune si tu un colant acolo sa astupi gaura.

*7H0 919 275 ultrasonic sensor Dropped on 01/12/2006, please use as replacement 7H0 919 275 C GRU ultrasonic sensor primed.

http://www.cc-autodily.cz/cidlo-ultrazvukove-1?keyword=124904014

http://www.ebay.com/itm/PARKING-SENSORS-PDC-AUDI-VW-SKODA-7H0919275-NEW-/221137721010?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item337cd5d6b2&nma=true&si=S6kL%2BnnZ%2FaivikGiC1cWfL6vX10%3D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

http://www.ebay.de/itm/Parksensor-PDC-AUDI-A6-VW-T5-Transporter-7H0919275-7H0919275C-4B0919275E-/221081754857

post-64586-0-21124700-1353669894_thumb.j

post-64586-0-30154700-1353669897_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau, dar n-ai inteles ce spun eu si nu cred ca faci corect cautarea in ETKA.

In ETKA, pentru a cauta daca un anumit cod a fost pus pe vreun model de masina, se face cautarea din tabul ATP si nu din PART NUMBER. Daca o faci din PART NUMBER, cautarea se va face din toata baza de date din ETKA, indiferent de marca sau model. Cred ca tu de aici ai facut-o.

Exemplul cu Trasporter gasit de tine este foarte nefericit ales, pentru ca pe Transporter chiar a fost pus 7H0919275.

Pentru a vedea pe ce masini a fost pus 7H0919275, respectiv 7H0919275C, uita-te in atasament.

- modelele pentru pe care s-a montat 7H0919275 - pagina 1-2

- modelele pentru pe care s-a montat 7H0919275C - pagina 3-5

- rezultatul cautarii codului 7H0919275 exclusiv in baza de date a Octaviei 2 - pagina 6 - nici un rezultat

- rezultatul cautarii codului 7H0919275C exclusiv in baza de date a Octaviei 2 - pagina 7

Uite, mai fa o verificare pentru un Passat B6, 2009 (al meu) dupa modulul de parcare. Masina a venit cu modulul cu codul 3C8919475 (chiar acesta era pe masina, ca eu personal l-am schimbat), dar in 01/05/2009 a fost inlocuit cu 3C8919475A. Acesta este cazul pe care il descri tu in postul de mai sus. Diferenta este ca daca dai o cautare in baza de date Passat B6 dupa codul vechi (3C8919475), ti-l gaseste, pentru ca e normal sa-l gaseasca, asa cum este normal sa gaseasca si senzorul colegului la Transporter, dar nu-l gaseste la Octavia 2.

Revenind la senzorii colegului, parerea mea este ca daca acest cod (7H0919275) a fost vreodata pus pe Octavia II, atunci gresala este in ETKA si nu este a mecanicului de la VW. Lui i se poate reprosa doar ca nu a investigat mai mult, sa vada ca cele 2 coduri sunt perfect compatibile.

Skoda.pdf

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu spui ...asa este.

Trage un ochi:

Pentru Skoda Octavia din 2005: CAUT SENZOR DE PARCARE PENTRU SKODA OCTAVIA DOI ORIGINAL CARE IN MOMENTUL CUPLARI ITI APARE PE C.D MASINA CU RAZELE RESPECTIVE ,MODEL FARA FIR,CU MUFA INCORPORATA IN EL(SKODA OCTAVIA 2, AN FAB.2005,1.9TDI(1896),105 CAI,MOTORINA BJB.TEL .0727840978 -SERIE SENZOR 7H0919275- CE PRET ARE ? IL POT LUA PRIN POSTA? NR. IDENTIFICARE TMBBS61Z752065992

1 Bagam seria de caroserie a solicitantului de senzor in programul de original care filtreaza dupa seria de caroserie,nu cautam in etka la gramada si anapoda.

2 Mai verific inca odata seria data de omul care si-a demontate senzorul de pe masina...este 7H0919275..ok..

3 Verificam seria masinii:

Vehicle Identification No. TMBBS61Z752065992

Model Designation octavia elegance

Date of production 02.03.2005

Model year 2005

Sales type 1Z3364

Engine code BJB

Transmission code GQQ

Axle drive 5S

Interior trim code ZC

Roof color Q2

Exterior color / Paint Code Q2 / F8F

Am facut lucrarea ca la carte si uite ca de in original dupa seria de caroserie a omului.

Repet...ma lovesc zilnic de astfel de treburi,si la toate marcile de masini...

http://www.dezmembra...via-2-3947.html

post-64586-0-84423800-1353683104_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu spui ...asa este.

:blink: Nu spun eu asta, Gabi, ETKA o spune, din cauza asta am pus pozele. Gabi, ai incercat sa cauti codul ala in ETKA pentru Octavia? Nu? Ok, multumesc :)

Daca vrei anunturi din dezmembrari care incurca si mai mult lucrurile, uite aici (2005) si aici (20.06.2006) . Sunt doua Octavii produse inainte de termenul ala de trecere la codul C si totusi au C. Ne-am lamurit, nu-i asa... sau nu? :icon_cheesygrin:

Serios vorbind acum. Eu sunt de acord cu tine, am spus doar ca se potrivesc perfect cele doua coduri, insa daca cineva a gresit, atunci ETKA a gresit, nu mecanicul ala. Ala probabil a vrut sa ajute, insa nu-mi explic cum au dat bara jos si au zis ca nu se potriveste senzorul, ca ar avea o ureche in plus. Asta imi pare o mare abureala a lor...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ma duc din nou la ei sa ma lamureasca,ca doar mi au luat banii..

Va multumesc mult ptr tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAutarea dupa seria de caroserie in ETKA nu da piesa cu care a venit masina, ci piesa care se gaseste acum la reprezentanta , daca te duci sa o cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cautari intense am gasit un program de Vag care nu mai este actualizat de prin 2005-6.Codul scurt de care pomeneam,a fost montat de O2.

Sunt sigur ca pe masina colegului de forum senzorii sunt 7H0919275.

http://www.auto-parts.spb.ru/cat/au/au.mycat?SelVh&cl=dr2000

VAG Catalog.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi, ai dreptate, era in baza de date mai veche. Am o intrebare: Programele astea de piese (la VAG - ETKA, SOTE, vagcat) par sa aiba aceleasi imagini de ansamblu cu piesele, codurile sunt scrise la fel (ordinea, imaginea), cam aceeasi interfata. Acelasi lucru am vazut si la cele online, inclusiv cel pe care il foloseai tu si ai pus poza. Acum, daca arata atat de apropiat, au cumva aceeasi baza de date? Ai intalnit coduri care nu pot fi gasite cu unul si se gasesc cu altul? ma refer la piesel OEM, nu AM.

CAutarea dupa seria de caroserie in ETKA nu da piesa cu care a venit masina, ci piesa care se gaseste acum la reprezentanta , daca te duci sa o cumperi.

Si tu ai dreptate, insa discutia era diferita. ETKA ar fi trebuit sa gaseasca si codul vechi, chiar si atunci cand il cauti la un model specific, cum discutam noi -O2. Astia au facut update-ul la catalog si, pe undeva, au pierdut codul vechi ca fiind potrivit pentru Octavia 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cautarea dupa serie, nu. La cautarea generala furnizeaza codul vechi, la click pe el da codul nou.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite exemplul din postul asta. Codul vechi ar fi trebuit sa fie gasit la cautare in tabul ATP corespunzator Octaviei 2. Dar si ETKA are o gramada de greseli. Asa cred ca a gresit ala de la VW, ca ei doar ETKA folosesc. ETKA de fapt e licentiata, stiu eu, doar pentru dealeri VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Program online la liber sa filtreze dupa seria de caroserie(pentru grupul Vag),nu mai exista de ani buni de zile.(practic nu a existat niciodata un program gratis,era ETKA care trebuia descarcat).Programele care mai sunt pe net si la care ai grafice si coduri de piese,sunt programe piratate dar care au ca baza de date o anumita data calendaristica dupa care ele au fost copiate din ETKA.Ulterior toate schimbarile si modificarile de coduri care au fost implementate in ETKA,nu apar in programele piratate.Nimeni,niciodata(piratii) nu reusit sa tina pasul cu modificarile din ETKA.

Eu folosesc un program licentiat pt care platesc anual o suma destul de considerabila.Programul respectiv filtreaza dupa seria de caroserie si este actualizat la zi.Am vazut ca deja a fost inclus in el si noul Golf 7 care este scos pe piata de cateva zile.Asemeni am decodat serii de caroserie ale colegilor de forum,care nici macar nu isi ridicasera masinile comandate de la reprezentanta. :lol:

Referitor la codul scurt si cautarea lui cu ATP,mie nu imi scoate ca senzorul a echipat Audi si Transporter :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful 7 il are si versiunea mea

Referitor la codul scurt si cautarea lui cu ATP,mie nu imi scoate ca senzorul a echipat Audi si Transporter :lol: .

E clar atunci. :). Bine macar ca nu se propaga erorile, astfel, folosind 2-3 programe, poti verifica informatiile. Mersi pentru lamurire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L am intrebat pe inginerul de la receptie daca mecanicul i a probat si el mi a raspuns:''i a probat ca a si venit sa ma cheme sa imi arate ca nu intra la locul lor,aia de pe masina mai aveau o rama in jurul lor in care aia second(7H0919275) nu intrau'', eu il cred ptr ca e om serios.

Sincer nu stiu ce sa mai cred,senzorii cumparati de mine7H0919275 i am vandut daca am crezut ca nu sunt buni(cel care i a cumparat a zis ca s au potrivit la el tot octavia 2),am incercat sa cau pe net si nu gasesc cu terminatia ''C'',am gasit de pe octavia 2 dar iar fara ''C'' la sfarsitul codului(masina din dezmembrari e din 2006)

Valentin manopera nu m a costat mult,manopera la marca skoda e 55ron/ora(la vw e mai scump si la audi dublu), sa le fure clientii de la delcar(skoda),oricum sunt mult mai competenti de la mecanic pana la inginer etc cei de la tess.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum iti explici ca ai vandut senzorii si cumparatorul i-a montat tot pe Octavia 2?

Cum iti explici ca se gasesc senzori sh fara C in coada scosi de pe Octavia 2?

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu pe masina am fara 'C' la sfarsit s au potrivit si cu C si fara.

Mi am schimbat parerea si despre tess,Gabi,Valentin va multumesc mult ca ati avut rabdare cu mine, sunteti profesionisti.

Sarbatori fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ce spuneam,ti-au luat banii degeaba pe manopera,au considerat ei ca codurile nu sunt compatibile.

Nu e greseala mecanicului,e greseala tehnicianului din fata calculatorului care nu a stiut sa faca cateva interpretari si sa caute mai atent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,pt ca a incercat sa i monteze si nu a reusit prima data, asa mi a zis de la receptie!?

dar e clar ca a mintit ori mecanicul ori de la receptie, in fine bn ca s a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, am si eu nevoie de 1 senzor de parcare pt masina din semnatura. Din nu stiu ce motive nu mai functioneaza, si nu imi mai afiseaza nimic pe stream.

Address 76: Park Assist        Labels: 1Z0-919-283.lbl
   Part No SW: 1Z0 919 283 C    HW: 1Z0 919 283 C
   Component: Parkhilfe 8-Kan H04 0020  
   Coding: 0000001
   Shop #: WSC 73430 790 00000
   VCID: 3E773ACB12B7
 
1 Fault Found:
01629 - Sensor for Parking-Aid; Front Left (G255) 
            004 - No Signal/Communication - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100100
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 2
                    Reset counter: 245
                    Mileage: 245940 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 14:03:42
Noi sunt destul de scumpi si as vrea sa caut la dezmembrari. Presupun ca sunt 7H0919275 cu sau fara "C". Aveti idee pe ce masini s-au mai montat acesti senzori?
Care e diferenta intre cei normali si cei "GRU". Merci de ajutor.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GRU inseamna ca sunt gata de vopsit (primed).

Senzorii cu codul de mai sus s-au montat dar pe Octavia 2004-2008

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa cauti pe Ebay - vezi si la carsystem.pl si cumpara unul nou - e mult mai ieftin ca la reprezentanta - unde este vreo 400 lei bucata.... pe la carsystem - pana in 30 euro.

 

la dezmembrari - depinde cat in cer pe el.....

 

incearca intai sa ii cureti mufa cu un spray de contacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe Vaico te costa 250 lei nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!